Ivan IV.

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Pátrač-Fort Ross byla později opuštěna a chátrala až do roku 1906, kdy se tu Američané rozhodli zřídit státní historický park, takže tu je dosud k vidění zrekontruovaná pevnost a několik původních budov.

Obrázek
Pevnost Fort Ross dnes.

Víc už o tom opravdu nevím, ale třeba by Ljubov něco našla na ruském internetu, kde by toho mělo být více.

Obrázek
První ortodoxní kostel na území Kalifornie postavený ruskými kolonisty

A teď ještě jedna zajímavost, kterou jsem našel na Wikipedii, když jsem hledal nějaké fotky z Fort Ross. Ruský obchodník Schäffer se pokoušel založit ruskou kolinii i na Havajských ostrovech. Dohodl se s místním náčelníkem na smlouvě o ochraně, ale car jí odmítl ratifikovat. Ovšem Rusům na ostrově zůstala až do roku 1864 podřízená pevnost nazvaná Fort Elizabeth.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Co bude dál? No, Pátrači, nemám tušení. V pondělí mi definitivně chcípl můj drahý počítač a s jeho opravou to nevypadá zrovna dobře. Až se nějak dostanu k těm dokumentům (říkali, že se to dá přetáhnout, tak snad to tak bude), chtěla bych poslat článek o Paulu von Rennenkampfovi, který mám už hotový.
Neměla jsem zatím možnost se dostat k ochutnávce labutě, ale Ivan IV. byl údajně velkým znalcem jídla, takže si asi uměl vybírat. Z vývoje Ivana IV. jsem naprosto nadšená, nic podobného jsem nečekala. Perfektní diskuse!

Hledala jsem něco dalšího k Fort Ross, něco jsem nakonec našla, ale je toho vážně málo:

Koncem roku 1811 se Alexander Baranov, vůdce Rusko-americké obchodní společnosti, rozhodl, že by Rusům pomohlo, kdyby získali nějaké území na jihu: mohli by tam pěstovat obilí a další zemědělské plodiny, které by poté dovezli na Aljašku, kam se obilí dováželo až z Ruska, jak už bylo řečeno dříve. Vyslal proto dvě výzkumné expedice, aby se pokusily najít vhodné místo.

Na jaře 1812 velitel jedné z expedic, Ivan Kuskov, zahlédl vhodné území asi 70 mil od dnešního San Francisca. Jeho loď přistála v malém zálivu a na vysokém břehu Kuskov zapíchl do země vlajku společnosti. Doprovázelo ho pětadvacet ruských námořníků a zhruba osmdesát obyvatel Aleut. Od května byla zahájena stavba dřevěné tvrze, do konce srpna vybudovali menší opevněné městečko chráněné dvěma vysokými ohradami. 30. srpna osada získala své jméno Fort Ross.
Provizorní domky brzy nahradily pevné domy, postavila se kasárna, pekařství, větrný mlýn a lázeňské středisko. Časem zde vyrostla nezávislá pevnůstka. Postupně se rozšiřovalo a zdokonalovalo i opevnění, dřevěné ploty vystřídaly kamenné zdi. Byly postaveny i dvě obranné věže se střílnami.

Místní obyvatelé se věnovali zemědělství a lovu mořských vyder. V okolí Fort Ross se objevila obdělávaná pole, pěstovaly se brambory, obilniny a zelenina. Zřídily se i vinice a ovocné sady. Od Španělů získali hospodářská zvířata a koně.
Plán Alexandra Baranova brzy selhal. Ve Fort Ross scházeli odborníci, místní si nedovedli poradit s odlišnými přírodními podmínkami a sklizené plodiny stačily sotva pro ně. O dovozu na Aljašku nemohlo být ani řeč.
Místo toho se rozvíjela řemesla. Okolní lesy poskytovaly téměř nevyčerpatelné zásoby dřeva. Vyráběl se nábytek, rámy na obrazy a dveře. Zpracovávalo se železo a měď. Od roku 1816 se vyráběly i lodě, ale po osmi letech jejich výroba ustala.

Obyvatelé Fort Ross pocházeli z různých etnik, kromě Rusů a nejrůznějších indiánů zde žili Finové, Švédové, Jakuti a dokonce i Polynésané. Všichni muži museli povinně sloužit ve službách Rusko-americké obchodní společnosti, jejich roční plat byl asi 360 rublů. Ceny potravin však byly nesrovnatelně vyšší a většina lidí se brzy stala dlužníky společnosti.

Celkem Fort Ross spravovalo pět lidí:
Ivan Alexandrovič Kuskov (1812 – 1821)
Karl Johan von Schmitd (1821 – 1824)
Pavel Ivanovič Šelichov (1824 – 1830)
Petr Stěpanovič Kostromitinov (1830 – 1838)
Alexander Gavrilovič Rotčev (1838 – 1841)

Situace ve Fort Ross se zhoršovala. Náklady na opravy a udržování osady stály ročně asi 45 tisíc rublů, ale obyvatelé městečka dokázali za rok vydělat sotva třetinu. Zhruba od 30. let se v okolí Fort Ross začali usazovat Američani, sklizených plodin bylo stále méně. Ubývalo i mořských vyder. Pro Rusko se osada stala přítěží. Roku 1841 ji Alexander Rotčev prodal švýcarskému obchodníkovi Johnu Sutterovi.
Roku 1906 Fort Ross téměř srovnalo se zemí zemětřesení v nedalekém San Franciscu, do roku 1916 bylo znovu postaveno. Roku 1970 vypukl ve městě požár, skoro celé shořelo. Opětovně ho postavili o rok později.

Přidávám ještě obrázek domu Alexandra G. Rotčeva:

Obrázek

Takže, to je všechno. Budu ráda za případné doplnění a ještě jednou díky za parádní debatu.

EDIT: Ještě menší doplněk k ruské kuchyni, který jsem slíbila a samozřejmě na to zapomněla:
Základ ruské kuchyně tvořil chleba, nejdříve se pekl z žitné mouky, od 14. století se rozšířilo pěstování pšenice. Ze směsi pšeničné a žitné mouky se po přidání kvasnic pekly menší placky. Tento proces se postupně zdokonaloval, což umožnilo vznik prvních tenkých palačinek – blinčiků. Podávaly se většinou se sklenicí mléka. Z pohanky, pšenice, ječmene a dalších obilnin se míchaly kaše, které se staly nezbytnou součástí každé správné snídaně. Ochucovaly se zeleninou nebo medem. Kaši jedli bohatí i chudí, její rozšířenost pěkně vystihuje jedno známé úsloví "Щи да каша — пища наша".

Další nezbytnou součástí ruské kuchyně byly nejrůznější duhy polévek, z nichž většina se vaří dodnes. Více než tisíc let je znám recept na zelnou polévku šči (chudí lidé jedli šči se zelím a cibulí, bohatší do ní přidávali maso, houby a další zeleninu), z ryb se vařila ucha nebo soljanka. Přibližně od 15. století se do polévek přidával okurkový lák, této polévce se říkalo kalja (během let se recept na kalju měnil, postupně se z ní vytvořil známý rassolnik). Rozšířené byly i studené polévky, z nichž je nejznámější okroška. Okroška se vyráběla ze dvou druhů zeleniny případně masa smíchaných s kvasem.

Vedle blinčiků se jako hlavní jídlo podávaly ryby (ve vnitrozemských oblastech zejména kapři a candáti, v severních částech Ruska to byli lososi a pstruzi), houby a drůbež. Existovaly tři základní možnosti úpravy masa:
- větši kusy masa se uvařily v polévce a poté se jedly nastudeno
- vnitřnosti se vařily v hrncích společně s obilninami
- drůbež a hovězí se pekly na otevřeném ohni případně v peci

Díky obchodním stezkám se do Ruska dostávaly prvky orientální a tatarské kuchyně. Právě od Tatarů Rusové přejali grilování masa, nudle do polévek, populární šašlik nebo koření. Během ruské kolonizace Sibiře přejali od místních národů recept na pelmeně.
Přes moře se v průběhu 16. až 18. století do Ruska dostala čokoláda, zmrzlina a jiné. Už Ivan IV. si nechal dovážet víno ze západní Evropy.

Tento krátký výcuc bych zakončila pitím. Vodka byla známá zhruba od 14. století (tehdy se jí říkalo "chlebové víno", název vodka se poprvé objevil až v dekretu carevny Alžběty I. roku 1751), staršími nápoji byl kvas, pivo a medovucha . Kvas se vyráběl ze zkvašeného sladového těsta, které se zředilo vodou, přidaly se kvasnice a cukr a tato směs se následně uvařila. Kromě ruské kuchyně lze kvas najít i v běloruské, ukrajinské a pobaltské kuchyni. Nikde jinde. Medovucha je směs medu a kvasnic, tento základ se ochucoval chmelem, kořením nebo lesními plody. Čaj se do Ruska dostal z Číny v 17. století, za vlády Petra I. se poprvé objevila káva.
Stačí to takhle, jen tak pro představu? Jinak by to bylo na kuchařku, a to by nejspíš velení nepřežilo.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Zdvořile děkuji, myslím si, že tady se nám zadařilo. Já jsem se na nějakou dobu vyčerpal napsal toho za poslední dobu nějak moc. Nyní budu mít pár dní volna ale pak asi dám dohromady svůj dávný sen - dvojí obléhání Vídně.

A snad se ti podaří PC dát brzy dohromady.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
thomas
Příspěvky: 8
Registrován: 23/2/2009, 17:52
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od thomas »

Ljubov:Jasný,já jsem nadmíru spokojen.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Díky, jsem ráda, že jsem svůj úkol splnila. Na Vídeň se moc těším. Všimla jsem si, že se tu objevilo spousta nových článků, přečetla jsem je zatím jen zběžně a chtěla bych je co nejdřív prostudovat znova. Zvlášť oba generály.

Taky doufám, že tu mašinu opraví, protože psát všechny ty články znovu by se mi moc nechtělo, jsem na to moc líná. :D
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No Ljubov, až si ty dva generály přečteš tak se ozvi. Ale než jsi z editovala a doplnila svůj příspěvek, psala jsi tam, že budeš psát práci o Rennenkampfovi. Je tím myšlen Paul Rennenkampf, velitel jedné z poražených ruských armád u Tannenbergu? Jestli ano tak to bude super. :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Přesně ten. Napadlo mě, že si udělám malý výlet do WW1 a dám si krátkou přestávku od Romanovců. Paul von Rennenkampf měl za sebou několik válečných tažení: vedle Tannenbergu se účastnil Rusko-japonské války a roku 1900 byl vyslán, aby potlačil povstání v Číně. Když odmítl přestoupit na stranu bolševiků, byl za to bestiálně umučen.
Už to mám napsané a teď jenom čekám, až opraví ten počítač, abych to mohla poslat.

Jasně, až to pořádně prostuduju, dám vědět. Ale o Československu toho moc nevím, takže budu jenom chválit. :up:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

ALPER111
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 19/8/2009, 08:57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ALPER111 »

co je pravda natom,že car Alexander prohrál Aljašku v kartách???
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

co je pravda natom,že car Alexander prohrál Aljašku v kartách???
Nic.
Aljaška byla prodána v roce 1867 američanům,při ceně 2$ za akr to dalo nadmíru slušných 7,2 milionu $.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Myslím si, že je to přesně tak, jak píše Peters. O prodeji Aljašky uvažoval už Alexandrův otec Mikuláš a jeho syn ji pouze dovedl do konce. Mám pocit, že ani neměl na vybranou. Aljašku by proti Američanům neubránil a prodejem předešel válce (kterou si po Krymské válce nemohl dovolit) a zároveň udržel relativně přátelské vztahy mezi oběma zeměmi.
Jinak, Alexander II. údajně hře v karty příliš neholdoval. Zajímal se spíše o literaturu, náboženství a později zejména o Jekatěrinu Dolgorukou. Karetním mistrem byl spíše Michail Pavlovič, nejmladší syn cara Pavla I. a Alexandrův strýc. Ten partičku neodmítl nikdy.

Ale docela by mě zajímalo, kde jsi se k této informaci dostal. Pro mě je to naprostá novinka :shock:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No Alper111 se zde už delší dobu neprojevil. Ale třeba se ozve a něco nám k tomu napíše.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Děcka tenhle mýtus jsem slyšel dávno před Alperem :wink:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Děcka tenhle mýtus jsem slyšel dávno před Alperem
Nekecej, a kde? Že bych zaspala dobu?! :wink:
No Alper111 se zde už delší dobu neprojevil
Všimla jsem si, ale třeba něco napíše. Vážně by mě zajímalo, kde k té informaci přišel.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Třeba se pochlubí i kolega skelet. Alper111 to tady pěkně rozhýbal a to po všech stránkách. Dokázal uvést do stavu sníženého se ovládání i moji osobu. Ale třeba se opravdu ozve.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Rád bych se pochlubil, ale není čím. Tento mýtus jsem slyšel už jako prcek. Řekl bych, že je to ono klasické hospodské vysvětlení proč by někdo prodal tak obrovský kus země. A karban prováděl tehdy každý
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Aha, už je mi to jasné. Osobně tomu sice vůbec nevěřím, ale teorie je to více než zajímavá. Chudák Alexander, v očích svého lidu by pak působil nejen jako mizerný politik a válečník, ale i jako mizerný karbaník. A to by si nezasloužil.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Mangus
Příspěvky: 3
Registrován: 8/10/2009, 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mangus »

Něco o kozácích by sem mohl dopsati, jen to budu muset na cvém starém PC nejprve nalézt. 8-)
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Za jakékoli doplnění a nové informace budu moc ráda, takže jestli budeš mít čas a chuť, vzhůru do toho! :up:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mangus píše:Něco o kozácích by sem mohl dopsati, jen to budu muset na cvém starém PC nejprve nalézt. 8-)
Inu vítej mezi námi, nový kolego. Snad zde najdeš to co Tě bude zajímat a věřím že Palbu obohatíš novými tématy a pracemi. A jak píše Ljubov- na doplnění informací o kozácích se téšíme.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mangus
Příspěvky: 3
Registrován: 8/10/2009, 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mangus »

Bohužel jsem data nenašel. Ale pokusím se o tom psát.
Pátrač - díky za přivítání. Já přispívat mohu jen o tom o čem se zajímám, tj. kozáci a vůbec, ruské válečné dějiny.
Ljubov - pěkné články o vladařích Ruska. Možná by neškodilo sem dát jejich rodokmen, ale to je možná mimo téma
Synové slávy - Oběti iluzí
Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“