Olga Alexandrovna

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Já malá šťouralka jen poznamenám, že nejladší byla Olga, Michail ji předcházel. :)

Právě on a mladší sestra byli nejmilejšími dětmi Alexandra III.

Michail a Nataša spolu udržovali velmi dlouhý poměr - který začal už v době Natáliina druhého manželství. Natálie otěhotněla, a tehdy k rychlému rozvodu přispěl na bratrovu žádost i Nikolaj, protože jinak by dítě nemohlo být uznáno jako Michailovo.

Michail ale carem nebyl - ani ten jediný den, protože trůn vůbec nepřijal.
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Olga se sourozenci Xenií a Michailem

Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Máš samozřejmě pravdu, jak jsem spěchala, abych to rychle napsala, tak jsem se spletla. Nejmladším dítětem Alexandra III. byla Olga, Michail byl "jen" nejmladší syn, narodil se roku 1878 a Olga až roku 1882. Přesně, jak zmiňuješ, byli oba dva otcovými oblíbenci, i když Alexander III. měl rád všechny potomky a snažil se jím být dobrým otcem.

Nechtěla bych se hádat kvůli jednomu dni, ale myslím, že Michail ten jeden den vládl. Můj názor na celou situaci je tento: 15. března 1917 Mikuláš abdikoval a svůj carský titul předal bratru Michailovi, kterého upřednostnil přes synem Alexejem. Podle mě se v tento okamžik stal ruským carem. Po celé zemi byly rozeslány telegramy s tímto prohlášením, carská garda toto rozhodnutí podporovala. Rusko nemohlo zůstat bez cara, po Mikulášovi musel někdo nastoupit na trůn. Tak hlásilo právo, které stanovil Petr I.. Michailova manželka, Natálie Brasova, se carevnou pochopitelně stát nemohla - nebyla urozeného původu a byla dvakrát rozvedená, podobný případ už Rusko jednou zažilo, když se Alexander II. podruhé oženil s Jekatěrinou Dolgorukou.
Je pravda, že díky rychlému sledu události v březnu 1917 se Michail nedočkal své korunovace. Také platí, že trůn odmítl, ale do té doby, než tak učinil, byl carem. Když se svého postu vzdával ani ne o den později, jeho vláda tím automaticky skončila. Ale nevím, proč by se pak carského titulu vzdával, kdyby carem nebyl a neměl na to nárok.
Celkově je to docela sporné a možných je více výkladů, domnívám se ale, že musel respektovat bratrovo přání a necelý jeden den byl panovník. Můžu se mýlit, připouštím. Proto by mě zajímalo, jaký na to máte názor. Já si zkrátka neumím vysvětlit, co bylo těch několik hodin mezi Mikulášovou a Michailovou abdikací. Pro podobné "vakuum" ruské nástupnické právo nezná žádný zákon. Někdo v té době vládnout musel.
Tolik k mému názoru na tento problém. Michail byl podle mě Michail II., jestli mi někdo potvrdí opak, budu jen ráda.

Je to celé poněkud zestručněné, chtěla jsem tomu původně věnovat článek, ale vzhledem k vývoji situace z něho nejspíš sešlo..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“