Alexander II. Nikolajevič

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Alexander II. s rodinou
Obrázek
Obrázek

S dcerou Marií Alexandrovnou, pozdější vévodkyní z Edinburgu
Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Děkuju za pěkné fotky. Je na nich dobře vidět, jak carevnu trápila plicní choroba, že byla tak hubená a bledá. Šaty, které má na druhé fotografii, měla myslím i na fotce u příležitosti 25. výročí svatby akorát se světlým šátkem. Podobných fotek Alexandra jsem viděla jen málo, většinou se ještě kreslily portréty. V Rusku se k převratnému objevu stavěli poněkud chladně, zvlášť pravoslavná církev, která prohlašovala, že "Bůh stvořil člověka k obrazu svému a žádný lidský aparát nemá právo fixovat boží podobu.". Mezi prvními se nechala vyfotit Dostojevského milenka Apollinaria Suslovová. Car Alexander II. se moc často nefotil od té doby, co si přál se vyfotit s milenkou Jekatěrinou Dolgorukou a když se o tom dozvěděl jeho kancléř Petr Šuvalov, odkoupil štočky a všechny je spálil se slovy, že ruský panovník si nemůže dovolil pořizovat takto nebezpečné portréty..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Takto nebezpečné portréty? :)

Obrázek

Princezna Olga Alexandrovna - starší ze dvou dcer Alexandra a Jekatěriny Dolgoruké
Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Přesně, podobný portrét by Šuvalov na místě rozcupoval. Nejspíš nový kancléř nebyl vůči Jekatěrině tak odmítavý nebo je to snad snímek z doby po smrti Marji Alexandrovny? To už by pro společnost nevyznělo tak neuctivě, když "Káťa" nebyla zrovna oblíbená.

Potichu koukám nad tvou sbírkou obrázků, jejich shánění muselo zabrat času..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Vzhledem k tomu, že zde ještě není nejmladší dcera narozená v roce 1878, a Marie Alexandrovna zemřela v roce 1880, tipla bych, že je to ještě předtím, ale jistá si nejsem....

Taky - udělala jsem chybu - na dříve poslané fotografii je skutečně Olga Alexandrovna, byla ovšem ta starší ze dvou dcer :)
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Nejspíš jsem se nějak myšlenkově ztratila..
Řekla bych, že na fotce bude Olga a Georgij, když Boris zemřel ani ne po roce života. Neumím podle dětských tváří odhadnout věk. Pokud by Olze mohlo být šest let, potom by byla fotka nafocena roku 1880. Raději nebudu moc vymýšlet nebo se do toho zamotám ještě víc, kdy je to pořízeno vážně nevím, ale pokud máš v záloze nějaké podobné snímky a nevadilo by ti jejich zveřejnění zde, budu moc ráda..

P.S. : Předchozí příspěvek jsem upravila, aby to bylo správně..
P.S.S.: Tato fotka, datovaná do roku 1880, mi příjde docela podobně focená jako celá jejich rodinka, ale nemusí to spolu nutně souviset..

[img]http://www.palba.cz/forumfoto/albums/us ... rukow.jpeg[/img]
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Přiznávám, že na Alexandera II. expert nejsem... teprve nedávno jsem se o něj začala zajímat. Mám další obrázky - jeho a také jeho dětí, pokud by byl zájem, určitě pošlu, ale možná, že někdo by mohl namítnout, že to sem nepatří... tak nevím....
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Taky nejsem expert, to v žádném případě, spíš mě zajímá spíš vývoj teroristických skupin, které na něj atentáty plánovaly, a potom jsem jako malá chtěla být Anastázie..
Myslím, že obrázky se sem hodí stejně jako text, takže za sebe Tě prosím o poslání, třeba jedna fotka nebo dvě, kolik uznáš za vhodné. Můžu k nim zkusit doplnit nějaký komentář, aby byli všichni spokojení, ale alespoň já určitě nic namítat nebudu..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Alexander II.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Carevna Marie Alexandrovna
Obrázek Obrázek

Car a carevna společně
Obrázek Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Skvěle, paráda. Myslím, že nikdo nic namítat ani nemůže..
K těmto fotkám doplňuji, že druhá fotka carského páru je ono 25. výročí svatby, jak teď koukám na ty šaty, asi jsem se nejdřív trochu unáhlila a budou to jiné. Potom obě zažloutlé fotografie s carevnou Marjou fotil jeden z prvních slavných ruských fotografů, Sergej Lvovič Lvov-Levickij. Minimálně tu první určitě. Levickij proslul i fotografiemi rodiny Alexandra III. a Dagmar Dánské.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Carevna Marie s velkokněžnou Marií a velkoknížetem Sergejem
Obrázek

Velkokněžna Marie Alexandrovna s bratry Sergejem a Pavlem
Obrázek

Alexander II. s dcerou Marií. Údajně byla jeho nejmilejším dítětem.
Obrázek

Marie Alexandrovna a Vladimír Alexandrovič
Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Alexander se svými dětmi z manželství s carevnou Marií
Obrázek

Alexander se syny Alexandrem, Vladimírem a Pavlem
Obrázek

A ještě fotografie Jekatěriny Dolgoruké
Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Nemám slov, zkrátka úžasné.
Velkokněžna Marja byla opravdu carovou nejmilovanější dcerou i dítětem, Alexander měl původně nejraději své prvorozené dítě, dcerku Alexandru "Linu", ale po její předčasné smrti (zemřela 10. července roku 1879 ve věku šesti na meningitidu), si oblíbil Mášu.
Přidám ještě jednu pověst: Roku 1860 uspořádala velkokněžna Alexandra Josifovna (žena Konstantina - syna Mikuláše I.) řadu seancí, během nichž se jim zjevil duch imperátora Mikuláše I. a doprovázela ho právě malá Sašenka, od té doby se prý vyskytuje v Zimním paláci a prochází se komnatami. Také se říkalo, že jméno Alexandra nosí v Romanovské rodině smůlu, ať už vezmeme Alexandru Nikolajevnu, Alexandru Konstantinovnu nebo Alexandru Pavlovnu, tak všechny zemřely zhruba ve dvaceti letech. O příběhu jiné Alexandry, poslední ruské carevny, není třeba se zmiňovat..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Ljubov - chtěla bych se zeptat - nečerpáš tyhle informace náhodou z knihy Alexander II. od Edvarda Radzinského? Já prostě vím, že už jsem tyhle věci někde četla a nemůžu si je zařadit...
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Jo, tohle o těch seancích tam zmiňuje, tak jsem jen pozměnila slova, aby to nebylo úplně stejné. Tuto knihu používám docela často, považuji ji za dobrý zdroj, i Razdinského popis Mikuláše II. je skvělý. Je to dobrý historik, jeden z nejlepších jací teď v Rusku jsou, jen občas trochu přehání (ale to asi každý).
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Rozhodně s tebou souhlasím. Občas mi připadalo, že si věci přikresluje, a při dalším studiu jsem si to i ověřila, nicméně jeho styl je velice osobitý a krásně dovede vykreslit atmosféru doby...
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Taky jsem pár malých nesrovnalostí našla, většina autorů si připíše pár vět pro lepší čtivost, ale Razdinskij mi kolikrát připadá úplně jako dramatik na divadle, že tak dokáže strhnout. Ale třeba Alexander II. je snad nejkompletnější kniha, jakou jsem o tomto panovníkovi četla. Dokonale to propojil s politikou, uměním a přidal i nějaké drby. Zkrátka to není obyčejný životopis, má to spád, napětí a nějaký závěr. Je vidět, že v tomto období vyzná a ví, o čem píše. Přesně, jak říkáš, taky se mi zdálo, že před sebou vidím Zimní palác, skvěle vtáhne do děje. A když jsem se díky této knize dostala k Narodnaje volji, nemůžu si ho vynachválit..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Carevna Marie Alexandrovna
Obrázek Obrázek

nejstarší syn Alexandra a Marie, Nikolaj, který zemřel dřív, než se mohl stát carem
Obrázek Obrázek

Car Alexander II. se synem Vladimírem, dcerou Marií a jejím manželem Alfredem Edinburským
Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Díky za skvělou novou sérii fotografií Alexandrovy rodiny.
Mikuláše Alexandroviče byla docela škoda, když zemřel v jednadvaceti. Podle Alexandra II. by byl dobrým panovníkem, byl všestranně nadaný a společnost ho milovala, ale podle mě by ani jeho spravedlivá vláda Rusko od převratu nezachránila. Z jeho smrti se carevna Marja Alexandrovna nikdy nevzpamatovala, pohřbili ho v Petropavlovské pevnosti.
Vladimir Alexandrovič, třetí syn Alexandra a Marji, se prý málem stal carem, když po Mikulášově smrti přemýšleli, jestli předají vládu druhému nejstaršímu Alexandrovi anebo se pokusí dovzdělat mladší. Vladimir sice také nebyl takový vzdělanec jako Mikuláš, ale dal se snáze něčemu novému naučit než Alexander. Velkokněžna Jelena Palovna prohlásila, že neměl tak "statickou mysl". Ale zdrcený car rozhodl, že nechá vše podle pravidel a trůn připadne Alexandrovi..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“