Alexander II. Nikolajevič

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

chtělo to 1/3 teroru, 1/3 demokracie a 1/3 církevního vymývání mozků, a byl by klid :D
ObrázekObrázekObrázek
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

Já myslím, že Rusko je především země, která potřebuje jako svou hlavu silnou a tvrdou osobnost, které si budou lidé nejen vážit ale i před ní mít respekt, možná i se tak trochu bát. Pak bude vše fungovat. Koneckonců Putin je toho důkazem. Ale to jsem odbočil od tématu, za což se omlouvám.
Ljubov, byla bys ochotná napsat i něco o Alexandrově nástupci Alexandru III Alexandroviči??
Veni, vidi, vici...
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Sgt.Pierro:
1. část: S tím lze jen souhlasit, chudý člověk si odnese všechny rozmary země, ať žije kdekoli. Je to nevděčné místo ve společnosti, pořád dělá něco špatně. Bohužel nejvíc lidí patří stále do téhle vrstvy.
Ruská historie je založená na prolévání krve. Buďto ji prolévá nepřítel, který na zemi útočí, nebo Rusové sami. Tolik neštěstí si způsobili navzájem.. Nikdy neměli jednoduchý život, o srovnání s utrpením Židů se naštěstí mluvit nedá, přesto to výrazně ovlivnilo jejich mentalitu. Prostě myslí jinak.
Kdoví, jak se to vyvine za Putina, on, při vší úctě, také není svatý.
2.část: Potřeba tvrdého vládce je dána dějinami, od nepaměti žili Rusové pod dohledem, poslouchali, otročili. S nástupem svobody mnozí stále nevědí, co s ní mají dělat. Geny jim jasně dávají předpoklady k plnění rozkazů.
Alexander III. Alexandrovič? No, snad ano, ale nebude to rozsahu Alexandra II.. Žádného Romanovce natož Rurikovce nemám takto zpamovaného.

Skelet: Kéž by to bylo tak jednoduché, naprostý klid nebude nikdy. To by se lidstvo muselo pozabíjet mezi sebou.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

Ljubov, nevadí, že článek nebude tak obsáhlý. I o tomto carovi se rád dozvím více. Pokud tedy budeš mít chuť věnovat se i Alexandru Alexandroviči, budu ti vděčný...
Veni, vidi, vici...
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Tak dobře, domluveno. Po Vánocích se tedy dostaneme dál v ruských dějinách, zkusím více přiblížit léta 1881 – 1894, kdy vládl syn Alexandra II.- jeho jmenovec Alexander III. Alexandrovič. Přidám samozřejmě životopis, ale bude to bohužel kratší.

No, zítra letím na pár dní domů do Samary, tak si tu hezky užijte a zapijte Vánoce.


Zatím můžete těch čtrnáct dní přemýšlet nad docela zajímavou otázkou:
Nikolaj Rysakov, první z atentátníků u Jekatěrinského kanálu, prosil po svém zatčení 13. března ( 1. března po starém způsobu kalendáře) cara o milost. Bylo mu pouze devatenáct let, nebyl podle carského zákona ještě ani plnoletý a už měl viset. Ve svém dopise psal následující.
"Snažně vás prosím o smilování a odvolávám se přitom na Boha, v něhož jsem věřil a věřím posud. V tuto chvíli vůbec nepřemýšlím o chvilkovém utrpení, které pro mě bude znamenat trest smrti- na tuto představu jsem si za měsíc strávený ve věznici stačil zvyknout. Bojím se jen, že budu muset před posledním soudem Božím stanout ihned, aniž bych svou duši očistil dlouhým pokáním. Proto nežádám, aby mi byl darován život, žádám jen o odročení smrti."
Rysakova popravili v dubnu 1881, Alexander III. s ním odmítl mít dále cokoli společného.
Tomuto koloběhu se říkalo "Ruský zákon krve", a napadá mě, jak by asi vypadala situace v Rusku, a kam by se země dostala, kdyby třeba jen jedinkrát odpustili kajícímu se vrahovi a dostáli svým často opakovaným slovům o křesťanské schopnosti odpouštět svým bližním a promíjet zbloudilým synům..

Zdraví L.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Šťastnou cestu domů, bacha na vodku. Ne více než dva litry-mohla by tě pálit žáha.

Užij si vánoce, jolku, zajíce s vlkem a v lednu zase na shledanou.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

pro naší skvělou Ljubov:

užij si svátky, pozdravuj v Samaře a hlavně se nám vrať zpět, děvče milé, bez Tebe by Palba neměla tu správnou šťávu!

Pátrač s tím pálení žáhy naráží na velmi nemravný vtip, který zde koloval již v dobách bolševických a který se svojí intelektuální výbavou určitě uneseš ale nejsem si jist s tím, co by provedl s některými dalšími účastníky zdejšího diskusního fóra.

Takže ještě jednou: hodně zdraví, štěstí, lásky a studijních úspěchů Ti přeje starý a popudlivý dědek RAYTHEON!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jak pravíte moudrý RAYTHEONE. Už aby byla zpátky.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

Ljubov užij krásně Vánoce, pozdravuj v Samaře, hodně dárků pod jólkou, spoustu štěstí a dobré nálady a dvojitou vodku dej i za mě. Taktéž vše dobré o nového roku. Budu se těšit, až se zase ukážeš a něco zajímavého napíšeš.
Veni, vidi, vici...
Kutuzov
praporčík
praporčík
Příspěvky: 351
Registrován: 16/11/2006, 17:37
Bydliště: Olomoucký kraj

To Ljubov

Příspěvek od Kutuzov »

Omlouvám se za tu pěknou botu, kdy se mi podařilo zaměnit režiséra Stalkera Andreje Tarkovského za autory povidky "Piknik u cesty", kterými byli samozřejmě bratři Strugačtí. Druhá taková botička se mi povedla příspěvku v paralelním vlákně "Rozkol pravoslavné víry", kde se mi podařilo malinko promíchat životopisy obou soluňských bratrů - ještě jednou omluva !!!
Ljubov, až se vrátíš znovu do diskuze zajímal by mě Tvůj názor na jeden ruský film - větší část recenzí se o něm vyjadřuje v superlativech - neznáš náhodou "Ostrov" od Pavla Lungina ? http://www.csfd.cz/film/228701-ostrov/ Už pilně pracuju na tom, abych se na něj, co nejdříve podíval - je na čase podívat se na nějaký dobrý nový film, protože dnes se točí jen samý odpad ...
Lidstvo dává veškerou svoji moudrost do knih a proto samo zůstává blbé.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

To Kutuzov:
Ne, to je v pořádku. Také jsem zaměnila spoustu věcí a musela je potom opravovat, ale protože nebyly tolik známé, tak mi to prošlo v tajnosti.
Film Ostrov znám, viděla jsem ho asi před rokem, ale nevím, nakolik Ti moje hodnocení pomůže. Je to skvěle natočeno; prostředí je dobře vybráno a příroda krásná; hudba byla zvolená rovněž vhodně, ale pro mě jen film moc náboženský. Potřebuji nějaká fakta, historické události.. Tím nechci říct, že je ten film špatný, jen mi jako člověku bez víry mnoho neříká.. Nezanechá na mně ten správný dojem.
Ale máš pravdu v tom, že nově natočené filmy "Made in Hollywood" jsou většinou naprosto příšerné, nejhorší jsou ty rádoby historické filmy, které dokonale překroutí historii a ještě ke všemu vytvoří z chudáka Achillea modrookého blonďáka.

Jinak děkuji, nějaké dárky Děda Mráz přece jen dodal. Ze zajíce a vlka jsem stihla jen jeden díl, byla jsem vyhoštěna z pokoje z důvodu přílišného sympatizování s vlkem. Vodku jsme popili a prodiskutovali všechno možné. Vyřídila jsem pozdravy a přivážím odpovědi: příbuzní děkují a pozdravují do Česka. Zvlášť mého otce zaujaly zdejší články o letectvu, tak jsem mu je přeložila (jen nastal problém, když jsem měla přetlumočit slovo, o němž jsem neměla nejmenší tušení, že vůbec existuje). Říká, že jsou velice dobré a všechny vás chválí. Doufám, že jste přečkali volno ve zdraví a nyní vzhůru do další práce. Ať mám příští rok zase co překládat.
Díky všem.

L.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-vítej zpátky :rotuj:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Jednooký
Příspěvky: 2
Registrován: 13/3/2009, 18:54

Příspěvek od Jednooký »

K Alexandru Nikolajeviči a proč neutekl z místa atentátu. Nevím jaký podíl na jeho chování měla výchova, povaha a snad jakýsi kodex vrcholné aristokracie, ale nedokážu si představit panovníka, vládnoucího v této a i v starší době, jak utíká z místa činu, až se za nim práší. V jeho období je stále zachování cti, důstojnosti a tváře prioritou a to platí obzvláště pro příslušníka panovnického rodu. Čest se stále vyvažovala životem. Udělal správně i když to pro něj mělo fatální důsledky.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Říkala jsem si, kdy to sem napíšeš, tak jsem se konečně dočkala. Vítej. :D

Přemýšlela jsem nad tím a dospěla k výsledku, že snaha zachovat si za každých okolností tvář hrála důležitou roli. Je pravda, že když by se Alexander nerozhlížel vpravo vlevo a hned vyrazil směrem k paláci, nevypadalo by příliš vznešeně. Lid už po šesti atentátech sice přestal věřit, že panovník je nesmrtelný, ale stále pro něj car představoval autoritu, byl to vládce celé země.
Čest je pěkná vlastnost, ale přesto v průběhu svého života učinil řadu věcí, které bych za čestné nepovažovala. Že by se to snažil vyvážit čestnou smrtí?
Na druhou stranu nevím, jestli si v té chvíli Alexander vzpomněl na svou výchovu a v okamžiku, když mu šlo viditelně o život, se raději nesnažil zachránit. Když si mohl pár měsíců předtím oficiálně vzít svou milenku Dolgorukou, měl s ní tři děti a připadal si s nimi šťastný, proč se nesnažil udělat něco pro svou záchranu? Neumím si přesně představit to, co na něj v dané chvíli působilo, ale asi díky tomu, že jsem obyčejný smrtelník, bych se pokusila něco udělat pro přežití..
Celkově si myslím, že na tom, že neutekl, má vliv více věcí. Částečně ta snaha zůstat nad věcí, potom si třeba stále nedokázal připustit, že by ho dokázali doopravdy zabít před lidmi, mohlo ho unavit to neustálé skrývání.. Nebo si všechno vykládám špatně, už ho nebavilo pořád utíkat a bral smrt jako důstojnou tečku za svým životem. Přesný důvod vážně neznám, možná to nevěděl ani Alexander..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Jen pro zajímavost - toto je (údajně) uniforma, kterou měl Alexander II. na sobě v den, kdy zemřel. Bohužel se mi nějak nedaří slušně přelouskat z angličtiny jméno batalionu, kterému patřila... Life-guards field engineer battalion.

Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Děkuju ti Ally, fotku jsem srovnala s obrazem Makovského "Alexander na márách" a vypadají naprosto přesně. Ještě k tomu měl mít červenou čepici. Možná bychom při nějakém bližším pohledu našli na těch zlatých náramenících monogram Alexandrova otce Mikuláše.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Life-guards field engineer battalion

Já bych to přeložil cca jako: "Polní ženijní útvar pro ochranu osob". Ale je tu dost Palbáků, kteří se více věnují pozemnímu vojsku i angličtině více, než já.
Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Děkuji za překlad :)

Ljubov- myslíš, že bys mohla poslat (buď sem nebo mně na e-mail) ten obraz? Nepamatuji si, že bych ho viděla...
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Podle snachy Marie Fjodorovny, které popsala poslední Alexandrovy chvíle ve svém deníku: "Jeho nohy byly strašlivě rozdrceny a otevřeny až ke kolenům, krvácející hmota, s polovinou boty na pravé noze, a na levé zůstal jen náznak chodidla..."
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Jasně, ten obrázek je zde:
Obrázek
Maloval ho carův oblíbenec Konstantin Jegorovič Makovskij. Údajně při práci na tomto obraze brečel. Možná si to není na první pohled podobné, ale četla jsem, že byla svrchní část Alexandrovy uniformy s límcem z bobří kožešiny natolik roztrhaná, že mu ji sundali. Část pod zapínáním měla být červená, to odpovídá tomu obrázku.

Přidám ještě několik citací z deníku Alexandra Michailoviče, syna carova bratra Michaila.
"Jakmile to uslyšela matka, vyběhla ze své komnaty. Všichni jsme se rozběhli do Zimního. Cestou nás předehnal prapor osobní gardy Preobraženského pluku, který s puškami připravenými k palbě pospíchal tím stejným směrem… Cestu nám ukazovaly velké skvrny černé krve- nejdřív po schodišti a pak chodbou, která vedla k carově pracovně. Otec stál ve dveřích a vydával pokyny k služebnictvu. Matinkou to tak otřáslo, že je živ a zdráv, že z toho omdlela… Car Alexander II. ležel na pohovce u stolu. Byl v bezvědomí. Podívaná to byla příšerná, jedno oko měl zavřené, druhé sice otevřené, ale zcela bez rozumu. Každou chvíli sem vstupovali členové carské rodiny. Komnata byla přeplněná.."
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“