Námořní bitva ve Fukudské zátoce (1565)

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Námořní bitva ve Fukudské zátoce (1565)

Příspěvek od Rase »

Výstřtrttzižek.JPG

První námořní bitva mezi Japonci a Evropany

Roku 1543 se jako první Evropané objevují u japonského ostrova Tanegašima obchodníci z Portugalska. Roku 1561 došlo k prvnímu střetu s Japonci, patnáct Portugalců bylo zabito při potyčce v Hirado a kapitán portugalské karaky padl v Akune. Jednalo se o první zaznamenané střety s domorodci. Nutno podotknout že k této události došlo v době, kdy mezi sebou válčili místní vládci a tak bylo velice komplikované nalézt bezpečný přístav pro obchodní lodě. K první námořní bitvě mezi Evropany a Japonci došlo 18. října roku 1565.
Kapitán João Pereira se snažil vyhnout přístavu Hirado, který ovládal nepřátelsky naladěný daimjó Matsura Takanobu (1529-1599), a raději zamířil do přístavu Fukuda, dnešní Nagasaki, který ovládal jeho rival a první křesťanský daimjó Ōmura Sumitada (1533-1587). Pereira se plavil na velké obchodní karace o výtlaku 1 200 až 1 600 tun, doprovázela jej malá galeona pod vedením kapitána Dioga de Meneses. Tehdejší portugalské lodě byly Japonci nazývány kurofune (黒船), tedy černé lodě, pro svůj nátěr. Evropané se zdáli být snadnou kořistí, ale bylo nutné nějak obsadit jejich velké lodě. Takanobu se dohodl s obchodníky ze Sakai, že za propůjčení desíti velkých džunk a šedesáti menších džunk, získají podíl na kořisti. Pomocí této improvizované flotily, vyrazilo do Fukudy několik stovek po zuby ozbrojených samurajů. Jezuité z Hirado, Pereiru varovali, že proti nim vyrazily Takanobovy síly, leč ten hrozbu ignoroval.
Ráno 18. října byla většina portugalských námořníků na pevnině a nemohla se urychleně vrátit na zakotvené lodě, když se na obzoru objevila japonská flotila. Překvapení bylo dokonalé. Na karace se nacházelo tou dobou pouze 80 Evropanů, spolu s neurčitým počtem černých otroků a čínských obchodníků. Právě větší z lodí se stala cílem samurajů, kteří začali šplhat na její záď. Střela z muškety tehdy zasáhla hlavu kapitána Pereiry, leč zůstal po ní pouze důlek v pevné přilbě. Samurajům se podařilo obsadit hlavní kajutu, kde krátce drželi několik rukojmí a snažili se odnést kapitánův psací stůl. Vzhledem k tomu, že se celá flotila soustředila na největší z lodí, získal kapitán de Meneses potřebný čas, aby s menší galeonou podpořil obklíčenou karaku. Nepřátelská flotila se dostala do křížové palby portugalských děl. Tři džunky byly potopeny, 70 samurajů bylo zabito a 200 zraněno. Japonci se následně stáhli. Portugalci, při této dvouhodinové bitvě ztratili 8 námořníků a v listopadu se vrátili do Macaa. Před touto bitvou byli Portugalci považováni za pouhé obchodníky, o nic lepší než ti čínští. Po vítězství v této námořní bitvě si vysloužili respekt japonských protějšků. Ōmura Sumitada nabídl pro potřeby portugalských obchodníků rybářský dům na pobřeží, této nabídky využili a od roku 1571 se tak stalo dnešní Nagasaki, centrem japonského zahraničního obchodu a to až do 19. století.

Zdroj:
https://wikivisually.com/wiki/Battle_of_Fukuda_Bay
Naposledy upravil(a) Rase dne 6/7/2023, 09:32, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Námořní bitva ve Fukudské zátoce (1565)

Příspěvek od Rase »

Kryštof Šámal píše:Velké problémy způsobili i Portugalci v Macau. Kolem roku 1609, když připlula portugalská loď, námořník vystoupil na břeh, a jak už to tak bývá, šel se ožrat. Opilý, neznajíc kulturu, obvykle někoho urazil natolik, že to vyžadovalo souboj. Z 12 soubojů tehdy samuraj vyhrál jen jediný - a to díky "nesmírné opilosti" Portugalce. Osobně vidím velkou výhodu Evropanů i v duelech beze zbroje v několika věcech: jsou to za prvé zkušenosti - námořník se setkal cestou z Portugalska (a teoreticky střetnul) s mnohem více různými přístupy k boji. Dále zbraň - jak nějaký rapír, či sidesword má prostě výrazně delší dosah, nežli nějaká verze katany.
Tyto incidenty vedly k dalším. Nejvýraznějším z nich je rozkaz Tokugawy Ieasu z roku 1610, zabít portugalského guvernéra Macaa, Andrea Pessoa, který toho času kotvil se svou lodí Nossa Senhora de Graca v Nagasaki. Loď měla být prý zachována. První noc se pokusilo na třiceti člunech připlout a nalodit až 1200 samurajů. Byli smeteni salvou, většina člunů rozbita. Postupně bylo pořízeno další množství člunů, a na úkol najato více než 1800 dalších samurajů. Podobné pokusy se opakovaly další tři noci, kdy se nakonec podařilo několika válečníkům proniknout na palubu, ale byli odraženi - sám Pessoa, beze zbroje, s pukléřem a rapírem zabil v těchto střetech 7 samurajů. V průběhu bojů se díky shodě náhod podařilo odpálit jeden z portugalských granátů, a na lodi začaly hořet plachty a části vrchní paluby. Pessoa, který toto viděl, se rozhodl k nejhoršímu, a zapálil sklad prachu. Japonské pokusy se vyrovnat s Evropany v této době vedly dokonce ke vzniku nového typu japonského meče - Toppei Koshirae, o něco lehčí, o něco delší, s břity po obou stranách čepele.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“