První boj hlavních námořních sil v rusko-japonské válce

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

První boj hlavních námořních sil v rusko-japonské válce

Příspěvek od jarl »

První boj hlavních námořních sil v rusko-japonské válce

Obrázek

Během útoku japonských torpédoborců na Port Artur, jenž byl proveden v noci z 8. na 9. února 1904, vyčkávaly hlavní síly japonského Spojeného loďstva (Rengó Kantai) poblíž poloostrova Šan-tung. Teprve brzy ráno 9. února 1904 vydal admirál Tógó rozkaz vyplout směrem k hlavní ruské námořní základně. Jeho loďstvo disponovalo těmito silami: Bitevní lodě MIKASA, ASAHI, ŠIKIŠIMA, FUDŽI, HACUSE, JAŠIMA., pancéřovými křižníky TÓKIWA, JAKUMÓ, AZUMA, IWATE, IZUMÓ a chráněnými křižníky TAKASAGÓ, KASAGI, JÓŠINÓ a ČITÓSE, které doprovázelo několik torpédových plavidel. Záměrem admirála Tógó bylo napadnout Port Artur, zjistit rozsah škod, jaké utrpěla Tichomořská eskadra během nočního útoku, o nichž se zatím mohl pouze dohadovat a eventuálně zničit poškozená ruská plavidla.

Obrázek
Admirál Tógó

Mezitím se v Port Arturu Rusové chvatně chystali na odražení očekávaného útoku a snažili se odstranit utrpěné škody. Všechna poškozené plavidla byla bezpečně usazená na mělčinu poblíž vjezdu na vnitřní rejdu, takže nehrozilo nebezpečí potopení, ale RETVIZAN dosedl tak nešťastně, že částečně zablokoval tenhle jediný vjezd do přístavu. Ruští námořníci byli nevyspalí a patrně si mnozí ještě stále nechtěli připustit, že opravdu právě vypukla válka. Jádro Tichomořské eskadry stálo pod parou na vnější rejdě v tomto složení: bitevní lodě PETROPAVLOSK, SEVASTAPOL, POBĚDA, POLTAVA, PERESVĚT, pancéřový křižník BAJAN, chráněné křižníky ASKOLD, NOVIK, DIANA, BOJARIN a 11 torpédoborců.

Obrázek
Admirál Stark

Kolem deváté hodiny se k Port Arturu přiblížily čtyři chráněné křižníky kontraadmirála Dewy, aby velícímu japonskému admirálovi nahlásily, že noční útok poškodil pouze několik ruských plavidel, a zbytek je připraven k boji. Dewovy křižníky se rychle zase stáhly pod ochranu hlavních sil Rengó Kantai, ale ruský admirál Stark za nimi poslal křižník BOJARIN, jenž asi v půl jedenácté objevil celé nepřátelské loďstvo a podal o tom hlášení do Port Arturu. Rusové vytvořili kýlovou linii a vypluli vstříc nepříteli, který zaujal stejnou bojovou formaci. Palbu zahájili Japonci zhruba v jedenáct hodin, kterou Rusové asi po půl hodině opětovali. Obě loďstva se k sobě blížila v protilehlém kurzu a do boje začalo postupně vstupovat i pobřežní dělostřelectvo. Jako první zahájila palbu baterie č.15 vyzbrojená kanóny ráže 254 mm, ke které se postupně přidávalyi ostatní bojeschopné baterie, jejichž palba docílila několika zásahů a Japonci museli svou palbu přesměrovat i na pozemní cíle kam pálilo jejich těžké dělostřelectvo zatímco střední se i nadále věnovalo střelbě na ruské lodě. Admirál Stark zatím vyslal k pokusu o torpédový útok křižník NOVIK, jehož doprovázel BAJAN. Torpédový útok se nezdařil a NOVIK měl poškozené kormidlo a utrpěl průstřel pod čarou ponoru a poškozený křižník se musel urychleně stáhnout. BAJAN se jej pokoušel krýt, ale brzy i on inkasoval několik zásahů a rovněž se musel stáhnout pod ochranu hlavních sil. Admirál Stark mezitím vydal rozkaz k obratu o 180 stupňů, protože se obával, aby se jeho lodě nevzdálily příliš od Port Arturu, čímž by pozbyly podporu pobřežních baterií. Dělostřelecký souboj zatím pokračoval a Japonci svou palbu zaměřili i na poškozené ruské lodě, které jí pro krátký dostřel nemohli opětovat, ale tentokráte nedocílili žádného zásahu. Asi ve dvě hodiny odpoledne admirál Tógó vydal Spojenému loďstvu rozkaz k ústupu a japonské lodě odpluly zpět na základnu. Při tomto manévru utrpěly několik citelných zásahů jejich pancéřové křižníky, na které se zkoncentrovala palba ruských pobřežních baterií. Rusové neměli na jejich pronásledování ani pomyšlení a spokojili se s několika neúspěšnými útoky svých torpédoborců.

Obrázek

První souboj hlavních sil skončil bez větších ztrát na obou stranách, ovšem větší důvod k nespokojenosti měli Rusové, poněvadž se ukázalo, že jejich dělostřelba je velmi nepřesná a jejich děla mají malý dostřel. Rusové celkem vypálili přes 2000 granátů všech ráží, ale zaznamenali pouze 11 zásahů ( MIKASA, FUDŽI, ŠIKIŠIMA, KASAGI a několik pancéřových křižníků. Naproti tomu ruská plavidla zasáhlo 38 granátů (POLTAVA, POBĚDA, PETROPAVLOVSK, BAJAN, NOVIK, DIANA, ASKOLD a několik menších lodí) a také ruské pobřežní dělostřelectvo utrpělo značné škody. Japonci měli celkem 90 mrtvých a raněných, zatímco Rusové 150.

Použité zdroje:
Milan Jelínek: RUSKO - JAPONSKÁ VÁLKA 1904 -1905; Válka začala v Port Arturu. Vydalo nakladatelství Kanon 2008.
Ivan Brož: Promarněné vítězství. Vydalo nakladatelství Epocha 2008.
http://www.wikipedia.org/
http://www.russojapanesewar.com/battle-pa.html
Naposledy upravil(a) jarl dne 3/9/2010, 16:32, celkem upraveno 5 x.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Na přání kacermiroslava, jsem tenhle příspěvek umístil jako samostatný článek a přidal pár obrázků, ale protože byl původně napsán pouze jako doplněk k jeho práci o prvních pojích v rusko-japonské válce, je velmi stručný a nená větší ambice, nežli seznámit čtenáře s nejzkladnějšími fakty o této události.
Naposledy upravil(a) jarl dne 3/9/2010, 16:35, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pěkný článek...zasloužil si své samostatné místo.
co se té úspěšnosti v dělostřelbě týče, zajímalo by mě kolik střel vystřelili Japonci. U těch Rusů se dá ta neúspěšnsot v palbě brát i proto, že do boje zasáhlo pobřežní dělostřelectvo. A to zrovna nemělo moderní děla. (většinou bylo pobřežní dělostřelctvo vybaveno děly ze starých a zrušených lodí. Moderní děla byla přednsotně instalována na lodích).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Bohužel počet vystřelených japonských granátů neznám. Co se úspěšnosti střelby ruského pobřežního dělostřelectva týče, jsem toho názoru, že nebyla horší nežli střelba ruských lodí, protože zasáhla několik japonských bitevních lodí a pancéřových křižníků, což dohromady dává zhruba polovinu ruských zásahů.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“