Lange Kerls

Moderátoři: jarl, Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Lange Kerls

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Lange Kerls, aneb dlouháni pruského krále

"A potom jsme spatřili obry. Synové Anaku, kteří vzešli z obrů, a připadali jsme si proti nim jako luční kobylky, a tak jsme se jim také jevili." Čtvrtá kniha Mojžíšova

A možná právě při čtení Bible se zrodil nápad založit pluk složený jen z obrů. Nikoho možná nepřekvapí že k naplnění této myšlenky došlo právě v militantním Prusku. Zde byli vojáci z tohoto pluku známi pod oficiálním názvem "Potsdamer Riesengarde" ale brzy se pro ně vžila přezdívka "Lange Kerls" (dlouzí chlapi, dlouháni). A právě zmíněná přezdívka zcela vystihuje podobu vojáků kteří v tomto pluku sloužili.
Regiment byl založen roku 1675, čítal dva prapory a nesl název "Regiment Kurprinz". V roce 1701 byl přejmenován na "Kronprinzenregiment" tedy pluk korunního prince. Ten se roku 1713 ujmul vlády jako král Friedrich Wilhelm I. a proslul především jako král voják. Vratme se ale k jeho nevšední gardě. Jeho palác v Postupimi hlídalo 2400 obrovitých granátníků. Jejich uniforma se skládala z modré blůzy se zlatým ošitím, červených kalhot, bílých punčoch a černých bot. Vojáci také nosili červený granátnický klobouk bez rohů (tedy klasickou granátnickou čepici). Vyzbrojeni byli mušketami, dýkami a granáty. Tím by se ale nikterak neodlišovali od granátnických jednotek po celé Evropě. Zajimavé ale bylo, že požadovaná výška byla 6 pruských stop (tedy 188cm) což bylo vysoko nad průměrem výšky tehdejší populace. Byli zde ale i mnohem vyšší muži. Kupříkladu James Kirkland z Irska měřil 217cm. Dalším obrem byl Daniel Cajanus. Je zajimavé že i ve službách anglického krále Jakuba I. sloužil jako palácový hlídač William Parsons. Parsons prý dokázal vzít dva z palácových gardistů, strčit si je do podpaždí a přes jejich protesty je takto nosit sem a tam po strážnici. Je tedy jasné že tito pruští dlouháni museli mít neobyčejnou sílu. Je ale třeba připomenout že regiment byl sformován spíše pro potěchu oka samotného krále. Ten sice měřil pouhých 160 centimetrů, ale jednou se svěřil francouzskému velvyslanci:"I k těm nejkrásnějším dívkám, nebo ženám jsem lhostejný... ale vysocí vojáci jsou mojí slabostí".

Voltaire o nich napsal: "První řadu tvořili muži, z nichž nejmenší měřil 214 centimetrů. Královi agenti nakoupili tyto muže v různých částech Evropy a Asie." Každý rok bylo třeba získat pro pluk zhruba sto nových dlouhánů. Různě podporoval rodiny abnormálně dlouhých mužů, kteří se rozhodli sloužit u jeho regimentu. Dokonce nutil vysoké ženy aby se vdávaly za jeho dlouhány. Doufajíc, že se tak narodí víc dlouhých dětí. Pokud některý velitel neinformoval svého krále, že je v jeho pluku nevšedně dlouhý muž, tedy potencionální rekrut, riskoval tím královu nelibost a dokonce různé tresty. Mnohé vojáky také verboval z cizích armád. Všude po evropě byly letáky nabízející 600 tolarů za průměrně vysokého muže a 1000 tolarů za vysokého. Opravdový obr stál dokonce až několik tisíc tolarů. Další dlouhány získal jako dar od rakouského císaře, ruského cara Petra Velikého nebo samotného sultána Osmanské říše, kteří posílali tyto dlouhány do Pruska jako jistou formu zlepšení přátelských vztahů. I tak ale nebylo nových rekrutů dost a král se rychle uchýlil k násilným odvodům. Jeho tajní agenti unášeli dlouhé kněze, mnichy, hospodské atd. po celé Evropě. Jednou se takto pokusili unést i rakouského diplomata. Metody verbířů byly velice zvláštní, zde je příběh truhláře Zimmermanna. "Pruský agent se doslechl že ve městečku Jülich žije vysoký truhlář jménem Zimmermann. Obědnal si tedy u zmíněného truhláře rakev vysokou 198cm. Když byla rakev hotová, agent ji odmítl koupit se slovy že je příliš krátká. Truhlář protestoval: "Udělal jsem ji přesně dle vašich pokynů. Já sám měřím 198 centimetrů a vím že se do ní vejdu." Aby své tvrzení dokázal, tak si do rakve lehl. Verbíř okamžitě zavřel víko, bednu zamkl a nechal náklad odnést. Truhlář se bohužel po cestě udusil". Mnozí dlouháni, především ti násilně naverbovaní, se často snažili dezertovat, nebo se pokoušeli o sebevraždu.

Je třeba zmínit že tito vojáci sloužili jen jako pouhá okrasa. Král totiž nehodlal riskovat jejich ztrátu. Někteří odborníci se domnívají že za vznikem tohoto regimentu stojí fakt, že pro dlouhé vojáky bylo snažnější nabíjet mušketu. Je ale třeba připomenout, že důvody proč tito vojáci dosahovali nevšední délky nebyly jen genetické dispozice. Dlouhý růst často způsobovaly různé patologické problémy (hypofýzní gigantismus). Hypofýza (podvěsek mozkový) je žláza s vnitřní sekrecí o velikosti hrášku. Je umístěna u kořene mozku a vylučuje růstový hormon. Pokud hypofýza vylučuje nadměrné množství růstového hormonu, může se z člověka stát obr. K poškození hypofýzy často může vést třeba nádor atd. Takto postižení lidé mají často nadměrně vyvinutou a vystupující spodní čelist. Mohou mít také nadměrně velké ruce, nohy a nos. U některých jedinců jsou také časté velké mezery mezi zuby. Takto postižení obři jsou také nevhodní pro nasazení v boji. Král Friedrich I. také rád maloval portréty těchto vojáků (z paměti) a také je často ukazoval nejrůznějším hostům a diplomatům. Často pořádal přehlídky, kdy vedl svůj regiment spolu s maskotem regimentu – medvědem. Roku 1740 ale král zemřel a jeho nástupce se domníval že je vydržování této okrasy příliš drahé. Pluk tehdy čítal 3200 mužů a vojáci byli přerozděleni k jiným jednotkám. Pluk samotný byl omezen na pouhý prapor (Gadrový granátnický prapor č.6). Tento prapor se již účastnil bojů o rakouské dědictví a bitev sedmileté války. V době napoleonských válek se prapor vzdal Francouzům nedaleko Erfurtu, po prohrané bitvě u Jeny-Auerstedt a v roce 1806 byl prapor zcela rozpuštěn.

Zdroj:
Obludárium aneb kabinet lidských kuriozit – Frederick Drimmer
http://de.wikipedia.org/wiki/Altpreu%C3 ... ._6_(1806)
http://www.redensarten.net/Laufpass.html
http://www.preussen-chronik.de/ereignis ... 02660.html

Obrázek Obrázek Obrázek
James Kirkland a Schwerid Redivanoff z Moskvy, vpravo pěší regimnt číslo 6 v poli
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“