Waterloo, lži

Moderátoři: jarl, Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Dzin píše:Teď jsem objevil od Kovaříka dvojdílné Waterloo (Směr Brusel a Poslední bitva). Obvykle mi tu jeho knihy chválíte, ale raději se zeptám, má to koupit, nebo se dá u nás sehna lepší kniha?
Tvárnice nebrat! Ale tyhle dve knihy jednoznacne sebrat, tam neni nad cim premyslet.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od Bleu »

Kovařík hodně vycházel z toho co napsal Copensse a ještě jednoho, co teď nevím jak se jmenuje :), Ano Waterloo vzít je to dobrý. Ale opět - nic jiného tu stejně neni.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od Dzin »

Oki, mě šlo o to, jestli tam třeba bude i rozebráno to, co jste tu probírali a tak, takže si to půjdu obědnat. :-) Tak doufám, že mě moje Napoleonské období nepustí moc rychle. :-D
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Cetli ste nekdo knihu "1812: Napoleons Feldzug in Russland" od autora Adam Zamoyski? Zatim jsem na to nasel jenom pochvalne nazory, ale treba to nekdo "od nas" osobne cetl (pripadne anglickou mutaci). V blbym knihkupectvi to maj zabaleny ve folii, takze ji nemohu prolistovat :evil:
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od Dzin »

Už jsme koupil a čtu si. Je to dobré čtení, ikdyž mi to přijde dost psáno stylem "kdo udělal chybu". To obvykle hodmotím o stupínek níže, protože to potom evokuje přístup, že kdyby jedna strana neudělala nějaké chyby (či "chyby") tak by vyhrála nezávisle na akcích druhé strany. Ale uvidím, zatím jsem u první bitvy a k Waterloo se teprve blížím. :-) Celkově ovšem zatím spokojenost.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od Dzin »

M1A2 Abrams píše:Cetli ste nekdo knihu "1812: Napoleons Feldzug in Russland" od autora Adam Zamoyski? Zatim jsem na to nasel jenom pochvalne nazory, ale treba to nekdo "od nas" osobne cetl (pripadne anglickou mutaci). V blbym knihkupectvi to maj zabaleny ve folii, takze ji nemohu prolistovat :evil:
Nech si jí vybalit a ukázat...
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od Tkuh »

Nevím kam s tím, tak to napíšu sem.
V nedávné se u Waterloo našla nepoškozená kostra padlého vojáka. Pohřben byl ve spěchu a mezi jeho žebry byla nalezena kulka (smrtelná). Voják má značně poškozený chrup, asi z otevírání zabalené dávky se střelným prachem. Vedle jeho kostry byly nalezeny drobné předměty - mince, knoflíky z uniformy a další vojenské vybavení. Ze samotné uniformy ale nic nezbylo, a tak se ještě neví ke které straně patřil. Místo nálezu, patřící do oblasti původně obsazené Brity, ale asi nebude moc velkou nápovědou.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od Dzin »

Mám už přečtený první díl a jsem na začátku druhého. Musím říci, je to dobré. Jedině bych tu a tam měl výhrady, že Napoleonovi takřa v ničem nevěří a to někdy i v případě, kdy ho není možno jednoznačně odmítnout, ale někdy ti, co tvrdí opak, přebere nekriticky. Takže upozorní v případě jednoho důstojníka, že jeho tvrzení, že věděl o příchodu Prusů už před zahájením bitvy, není možno brát naprosto věrohodně, ale podobně neupozorní v případě Jeroma Bonaparta, když tvrdí defakto totéž. Myslím, že mohl být v některých pasážích více kritický, obvzláště když to porovnám se zbytkem knihy, kde se dokáže velmi pěkně kriticky vypořádat s protitvrzeníma jiných autorů.
Celkově tedy zatím velká spokojenost.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od Dzin »

Přečteno. Musím říci velmi zajímavá kniha, ikdyž stále zůstává ta drobná výhrada s předchozího. Ale jinak jsem spokojený. :-)

COž mi připomnělo, jak jsem četl Kovaříkovo Coby kdyby... Waterloo a hodně mi to připomělo, protože defakto v těchto knihách to má taky a úplně stejně.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od kacermiroslav »

Velice zajímavá poznámka k bitvě u Waterloo.

http://www.novinky.cz/zahranicni/349881 ... -mapa.html

Poslední pokus císaře Napoleona udržet svou moc ztroskotal u Waterloo z řady důvodů. Jedním z nich byla i chyba v mapě, jak zjistil belgický historik Bernard Coppens.
V bruselském muzeu našel krví pokrytou mapu totožnou s tou, kterou používal francouzský císař. „Srovnali jsme tištěnou mapu použitou na bojišti s ručně kresleným originálem. Zjistili jsme, že obsahuje tiskovou chybu,” uvedl Franck Ferrand, autor dokumentárního filmu.

Chyba se týká farmy Mont-Saint-Jean, která je na mapě ve srovnání se skutečností vyznačena o kilometr blíže k někdejším pozicím francouzské armády. „Farma nejenže byla vyznačena na špatném místě, ale mapa ukazovala i na zákrut cesty, který tam nebyl,” konstatoval Ferrand.

Ve věku aut nemá kilometrová vzdálenost význam, ale v době, kdy děla měla účinný dostřel právě asi kilometr, to hrálo velkou roli. V praxi to tedy znamenalo, že klíčová zbraň nemohla ze svých původních pozic účinně podpořit francouzskou jízdu a pěchotu útočící proti britsko-nizozemské armádě. Spolu s dalšími Napoleonovými chybami to dalo čas Prusům, kteří stačili odpoledne 18. června 1815 dorazit na bojiště a rozhodnout bitvu v neprospěch Francie.

článek je zkopírován ze zdroje: novinky.cz
ObrázekObrázekObrázek
Adjutant-major
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 12/1/2011, 12:06
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Waterloo, lži

Příspěvek od Adjutant-major »

Tohle je typicky novinářsky pomatlaná věc, že se tomu snad ani nechce věřit...

Ta teze, celkem jednoznačně prokázaná, je stará více než deset let. Mont-Saint-Jean na žádné mapě není vyznačena o kilometr "blíže k francouzským pozicím"; to ve francouzském štábu si kvůli nepřesnosti mapy, která zvýrazňuje boční polní cestu na úkor hlavní silnice, mysleli, že La Haye Sainte je farma Mont-Saint-Jean, a celé si to podél silnice posunuli. Argumentů, které tezi podpírají, je mnoho. Jeden z nejdůležitějších pak je, že bezprostřední hlášení po bitvě hovoří o La Haye Sainte prokazatelně jako o farmě Mont-Saint-Jean.

O tom, že by dělostřelectvo střílelo podle mapy, už pochopitelně Coppes neříká vůbec nic, to už je autorská licence novinářova. Nečtěte noviny, chcete-li se něco dozvědět o bitvě u Waterloo. Čtěte knihy :-)

Napadá mě... co máme číst, chceme-li se něco dozvědět o dnešním světě.

J.
L'art militaire est un art qui a des principes qu'il n'est jamais permis de violer.
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“