Napoleonské války - 1789 až 1821

Moderátoři: jarl, Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

Na to už jsme reagoval o pár příspěvků výše.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Bleu »

Dzin píše:Čtu si od Kovaříka Slavkov. Musím říci zajímavé, ale škoda, že to bere pozpátku. Tahle kniha vrhá trochu lepší světlo na předchozí Taženi v Rusku, protože daleko více poodhaluje motivace Alexandra resp. jeho nenávist k Napoleonovi a snahu ho za jakoukoliv cenu zničit. Když si to čtu, vzpomněl jsem si na jednu pasáž, kterou jsem četl už dříve (nevzpomenu si ale kde, myslím jen, že to napsal Fidler), o jednání Koalice po dobytí Paříže, kde je Alexander podán jako ten, kdo nabídl Napoleonovi možnost rozdělit si Evropu a vládu nad ní a on ho potom zradil. V kontextu Slavkova je to naprosto obráceně.
Ale jak si to čtu, nemohu se zbavit dojmu, že z Alexandrovi snahy nejvíce nakonec těžila Británie. Zajímá mě, jestli k tomuhle Kovaří také něco napíše (napsal).
Rozdělení sfér vlivu je záležitostí míru v Tylži z roku 1807. V roce 1814 je to Alexander kdo umožnil Napoleonovi velice fešácké podmínky míru, resp. vyhnanství - mám na mysli, titul, ostrov a osobní gardu.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

Dočteno.
Kromě zmíněného mě zaujala možnost jedné resp. dvou "kdyby". CO kdyby Davout pokračoval dál a zajmul Alexandra a co kdyby se Bedřich Vilém III. stal spojencem Napoleona.

Co se týká té první, myslím si, že by se nic podstatného nezměnilo, maximálně by Alexandr zaplanuj ještě větší nenávistí. Jedinou změnou by mohlo být, kdyby Napoleon donutil Alexandra ke ztrátě trůnu, ale to by nejspíše neudělal. Neodpovídalo by to jeho tehdejším politickým snahám.

Druhá možnost je zajímavější, ale osobně si myslím, že by Prusko nijak do spojenectví s Napoleonem nechvátalo. Co myslíte?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Tkuh »

Já si myslím totéž. Nevím, na co by Napoleon Prusy nalákal. Napoleon výrazně zasahoval do Německa, které bylo klasickou pruskou zájmovou sférou. A již v té době začal pro Prusy pracovat německý nacionalismus. Možná by mohl zkusit Polsko, ale to by ztratil zajímavou pátou kolonu na střet s Rusy.
Nebo by to mohl být zbytek Slezska, ale je otázka, zda by pro ně toto bylo výhodné, protože jejich situace by nevypadalo poté vůbec růžově. Ze západu ambiciózní Francie, která do všeho zasahuje a která by chtěla navázat až příliš blízkou politiku (ztráta té vlastní). Na východě taktéž ambiciózní Rusko, které by navíc po spojenectví s Francií Prusku vůbec nevěřilo a na jihu naštvané Rakousko, že ztratilo poslední zybtek Slezska. Prostě mezi kladivem a kovadlinou, jen si vybrat, kdo bude kdo.
Navíc je tu ta klasika, všichni proti Napoleonovi. Nikdo s ním prakticky natrvalo nepočítal, všichni jen počítali, kdy ho dostanou a to bylo po celé napoleonské války vidět.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

JEště jsem si tak, jako Anglofil, říkal, co vedlo Británii k vystoupení proti Francii? Působí to na mě dojmem, že to bylo jen z důvodu "tradičního" nepřátelství. Tedy, že hlavní motivy byly mocenské a ekonomické. Protože mi přijde, že logika spojenectví mezi Francií a Anglií by vzhledem ke státnímu uspořádání byla poměrně značná. Přeci jen to byly svého času jediné evropské "demokracie".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Bleu »

No vona fr. revoluce měla v počátku u Britů jisté sympatie...

Fakt o všem je, že jiné důvody to být vzhledem k událostem, které nastaly anglofrancouzských vztahů ca od od Slavné revoluce to dost dobře jinak být ani nemohlo. Konec konečníků Angláni byli nejvytrvalejším protivníkem Francie.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

To jo a člověk se potom ani nediví, že Němci po svém sjednocení spoléhali na to, že rozpory mezi nimi jsou tak velké, že jsou nepřekonatelné a proto nebyla jejich diplomacie na Srdečnou dohodu připravena.

Je také fakt, že Angličani dokázali v 18. století (a i v 19.) opravdovou diplomatickou výkonost nejvyšší kvality, která jim zajistila exkluzivní postavení ve světě. Vlastně až na ten nevydařený čajový dýchánek to bylo jejich velmi úspěšné období.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

Nevíte někdo o odkazu nebo knize, kde by bylo pojednání o britské armádě (a námořnictvo, letectvo klidně vynecháme :-D ) v době napoleonských válek? Zajímá mě Ordre de bataille, popis jednotlivých druhů vojsk, jejich výzbroj, výstroj, organizace apod.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 586
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od sahidko »

Dzin píše:Nevíte někdo o odkazu nebo knize, kde by bylo pojednání o britské armádě (a námořnictvo, letectvo klidně vynecháme :-D ) v době napoleonských válek? Zajímá mě Ordre de bataille, popis jednotlivých druhů vojsk, jejich výzbroj, výstroj, organizace apod.
Ak nerobí problém angličtina tak niečo nájdeš tu: http://www.napolun.com/mirror/napoleoni ... h_army.htm

Prípadne viaceré publikácie od Osprey. Ja mám napr. v pdf tieto (všetko v angličtine zase):
Armies of Napoleonic wars - McNab
British Rifleman 1797-1815 - Haythornthwaite
Wellington's Infantry (1) a (2) - Fosten

Keby si mal záujem tak mi napíš súkromnú správu.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Stuka »

Tady je odkaz z wiki na jednotlivé vojenské sbory při Waterloo
http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_b ... o_Campaign
a některé další odkazy v článku obsahují i podrobnosti - jako životopisy jednotlivých vojevůdců, nebo podrobnosti ke sborům a jejich jednotkám (i anglické), jejich historie, výstroj, uniformy atd.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

Díky, asi využiji sahidka, jestli nemá něco jiného, co už jsem našel. Wiki je v pohodě, tu jsme si našel taky. :-)
U nás něco nevyšlo, nevíte?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Bleu »

Nevyšlo nic.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

Taky si vzpomínáte na dobu, kdy tu byl Bleu výřečný a upsaný? Určitě ho nějak zásadně zranili u Slavkova, jinak si nedokáži tu změnu vysvětlit. :-D
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Bleu »

Dzin píše:Taky si vzpomínáte na dobu, kdy tu byl Bleu výřečný a upsaný? Určitě ho nějak zásadně zranili u Slavkova, jinak si nedokáži tu změnu vysvětlit. :-D
Bleu žije, i když naposled byl viděn před bitvou v druhé sekci prvního peletonu řadového batalionu...
Obrázek
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Stuka »

i když naposled byl viděn před bitvou v druhé sekci prvního peletonu řadového batalionu...
A potom padl. Na vlastní bodák. Leží s věncem okolo krku na Slavkově. :D

Kterej že to si Bleu? Ten starej děda s brýlemi? :D

A co tej znavenej postoj? Že by přílišné cucání z polní láhve? (Sorry, za tu prču :D )

Na levý ruce máš rukavici?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Bleu »

jj na levý ruce mám rukavici...
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Stuka »

To ses to teda rozpovídal.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

Vždyť píši, kule mu chudákovi utrhla ruku :-D Proto ta rukavice na levé :-D

A nebo je tolik nabyt dojmy, že neví, s čím by se s náma podělil. ;-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Stuka »

Á, no jasně. Rukavice jako kamufláž bojovýho zranění - ruka v čudu.
:D
Bleu musí být stručnej, protože píše rovnou z bojiště, z kapsy mu čouhá tablet. Pokud dobře vidím, tak celkem slušný značky. :D
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Napoleonské války - 1789 až 1821

Příspěvek od Dzin »

Jen jsme zmatený, za kterou stranu vlastně kope. Nevím proč, ale původně jsem myslel, že za Rusi a teĎ nevím, asi se v těch uniformách nevyznám. Proč nemají khaki? :-D
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“