Turul nad Slovenskom.

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Pátrač »

Zdravím - mě ten článek trochu připomněl podobné jako například od našich mladých komunistů - jak nám všichni ubližovali a ubližují. Já ho našel tak, že jsem se gůglu zeptal v duchu a co na to říkají Maďaři?

Ten Trianon,

https://cs.wikisource.org/wiki/Trianons ... A1_smlouva

Zde je plné znění smlouvy v 14 kapitolách a nevím kde bych to měl hledat. Je to strašně moc textu, ale skoro se mi chce do toho pustit. Pravděpodobně tam bude něco o uzemnění kuturních a jiných památek, tedy že se nesmí hnout z místa pokud jsou na budoucím slovenském území. Že jsi ten první článek četla mě napadlo potom, co jsem ho sám prošel a vzpomněl si, že jsi o jedné z těch soch psala v diskusi.

Trianon byl k Maďarsku hodně krutý. Jejich nářek je tedy podložený, ale poražení mají smůlu. Jim může připadat, že byli poraženi několikrát a z toho minimálně jednou jen perem a papírem. Jenže o poražených rozhodují vítězové a v době Trianonu Československo bylo mezi těmi co vyhráli.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Stuka »

Vďaka za tú zmluvu, prebehla som ju, ale o pamiatkach som nič nenašla, ale možno to tam niekde je, tiež sa mi to nechce hľadať.
Trianon byl k Maďarsku hodně krutý. Jejich nářek je tedy podložený
Čudujem sa, ako toto môžeš napísať.
Nechajme to tak. Úvodný článok nebol o Trianone.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Moskevskaja
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Moskevskaja »

Na vzedmuté vlně emocí o pár komentářů zpátky je alespoň vidět, čemu v Čechách už nemusíme čelit dík Benešovým dekretům. Nechybělo málo a na Slovensku by se tomu vyhnuli taky, jenže Spojenci odsun Maďarů zatrhli. Informaci mám odtud: http://www.databazeknih.cz/knihy/pravda ... 1948-44259.
Stuka, supr článek! Kombinace čtivého stylu, zajímavého tématu a píchnutí do vosího hnízda zaručuje úspěch ;)
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Stuka »

Vďaka Moskevskaja, ale neišlo mi o pichnutie do osieho hniezda. Na Palbe v tomto smere niet žiadneho. Maďari sem nechodia a Slovákov spočítaš na prstoch jednej ruky. :)
Išlo mi len na poukázanie niečoho, v čom môžu mať Slováci diametrálne odlišný názor od Čechov. A tiež o oboznámenie sa s pamätníkmi, o ktorých nevedia ani mnohí Slováci.

S tým odsunom Maďarov máš pravdu. Hoci aj Beneš získal aký taký predbežný súhlas od Stalina, Spojenci nesúhlasili. Došlo po vojne len k výmene maďarského a slovenského obyvateľstva. Voči tomu majú tiež Maďari kopu výhrad. Nebudem sa tu ale tým zaoberať. Len zlomyseľne dodám, že vo svojich nárekoch o krutom vysídlení (presídlení) pozabudli na maďarských Nemcov, ktorých po vojne bez pardónu vyrazili zo svojej krajiny. Až v r. 2012 priznali, že išlo o nespravodlivé konanie, ktoré pripravilo 200.000 maďarských Nemcov o ich majetok a práva.
http://nassmer.blogspot.sk/2013/01/19-l ... etnim.html
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Rase »

Až v r. 2012 priznali, že išlo o nespravodlivé konanie, ktoré pripravilo 200.000 maďarských Nemcov o ich majetok a práva.
Ten počet mi připomněl, že i v Čechách zůstalo 250 000 Němců s omezenými občanskými právy:
museli nosit rukávovou pásku (hákový kříž nebo "N"), policejně se hlásit, měli večerku, pracovní povinnost, přídělové lístky měli jako za války židé, nesměli mít rádio, volit atd. také byli povětšinou přesídleni do vnitrozemí a minimálně na Severní Moravě (Prajzáci) jim byla i "počešťována jména".
Část těchto lidí byla odsouvána ještě v 70. letech, možná i déle (z rodinné historie) a jiní tady zůstali.
http://www.sinagl.cz/postrehy-a-komenta ... enska.html
Takže on i ten odsun v Československu nebyl tak úplný, jak by se mohlo zdát.
Obdobně stát zacházel i s Maďary, kteří byli nuceně přesídleni do pohraničních oblastí Čech, měli tak být "vykořeněni" a poČeštěni. Dneska je poznáš tak akorát podle příjmení. Celkově bylo pohraničí osídleno velice rychle a efektivně (maďaři, lidi ze Slezska, různí řekové atd. - takový hodně zvláštní mix)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Stuka »

V roku 1941 sa v Maďarsku k nemeckej národnosti hlásilo 427.000 obyvateľov. Dokonca podľa materinského jazyka až 720.000. Po vojne sa údajne až 90% maďarských Nemcov označilo za zradcov a kolaborantov. Prakticky Maďarom po vojne išlo o to, zbaviť sa Nemcov ako celku a tým urobiť miesto pre Maďarov z vedľajších krajín, ktorí mali byť do Maďarska odsunutí. Všetkých ale nebolo možné odsunúť. Časť mala byť rozptýlená po krajine, aby boli nútení sa asimilovať. Nejaká časť z nich (veľmi malá) tvorili antifašisti, ktorí sa takto javili aj cez vojnu a boli vyhostenia ušetrení. Mnohí maďarskí Nemci popreli svoju národnosť a prihlásili sa za Maďarov a tých sa vyhostenie netýkalo. Celkovo z Maďarska napokon deportovali 170.000 Nemcov a 85.000 odišlo z vlastnej vôle alebo zutekalo.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Moskevskaja
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Moskevskaja »

Jo o tom Maďarském škatulata hejbejte se do Sudet jsem přemýšlel už při čtení odpovědi Stuky, Kaplan tam o tom taky psal.
Rychlé osídlení Sudet sice mohlo být, každopádně do dnes je na tom území znát jizvy minulosti. Za 3 generace se neobnoví vztah ke krajině, který se budoval několik století. Viz třeba městečko Žlutice nedaleko Doupovských hor. Nabité historií, půlka náměstí má domy s gotickými sklepy, velikánský kostel.. Ale když přijdeš do hospody, tak tam můžeš od místního slyšet, jak se mu tam žije: "tady je krásně! tady není práce, nejsou tady peníze, nejsou tady lidi.."
Dost dobře to vystihuje jeden světoznámý kostel na spadnutí ve vesničce Luková, kde se jistý student umělecké školy v Plzni rozhodl zobrazit genius loci Sudet.
https://www.google.cz/search?q=kostel+l ... 66&bih=599
Ještě, že si v místech s podobně hustou atmosférou libuju:)
Ale bohužel ve světle toho, co musí řešit páni kolegové Slováci s maďarským iredentistickým hnutím a ve světle dnes velmi populárního míchání národů musím smutně uznat, že Benešovy dekrety vnímám jako trochu nelidskou, ale účinnou prevenci konfliktů, které mohou snadno přerůst v ty z nejkrvavějších-občanské války.
Na to by se mělo pamatovat i v současnosti.
Pardon, že sem tahám tohle téma, už mlčím.
Jinak k tomu přesunování národů ve dvacátém století jsem viděl moc moc zajímavou mapku v knize Dvě století střední Evropy od Jana Křena. Prusko přestalo existovat, novému Polsku vymezila hranici jedna česká řeka..Hýbaly se opravdu miliony lidí.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Stuka »

Ešte by som dopísala maličkosť, na ktorú sa ma pri káve :) pýtal kolega Franz Trubka. Že čo to znamená Turul- pôvod toho slova?
Ako som sa dozvedela, Maďari si ho požičali od Turkov. V ich mytológii má tiež významné miesto. Ich Turul sa volá Tugrul - podobný vtákovi Fénixovi. A tuším ho Turci mávajú aj ako krstné meno. Yıldırım Tuğrul Türkeş je súčasný podpredseda vlády. Ale v tomto prípade asi nie podľa vtáka, ale podľa zakladateľa Seldžuckej ríše - ktorú v 11.storočí založil sultán Tugrul.
ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Mirek58 »

Co říká o turulovi viki:
Pověst říká, že před velmi velmi dlouhou dobou, když maďarské kmeny sídlily ještě daleko na východě, měla jejich princezna Emese sen, ve kterém se k ní do lože snesl ohromný dravec Turul a zmocnil se jí jako ženy. Ráno se Emese probudila a vyprávěla tento sen svému otci. O devět měsíců později se jí narodil syn, kterému dala jméno Álmos (z maď. álom - sen, álmos - chlapec pocházející ze sna). Bylo předpovězeno, že Álmos přivede svůj lid do nové vlasti, ale on sám ji prý nikdy nespatří. Jednoho dne Álmos uviděl na obloze svého otce Turula, letícího na západ. Zburcoval svůj lid a společně Turula následovali, až došli na úpatí Karpat, za kterými se rozkládala předpovězená nová vlast Maďarů. Na svazích Karpat Álmos umírá a vedení přebírá jeho syn Arpád, který své bojovníky i jejich ženy bezpečně převede na druhou stranu hor.
A když vezmeme v potaz "výpůjčku" od Turků, jak píše Stuka, není tak nějak nápadná shoda se zvyky, nebo zlozvyky Dia?
(A jsme zase :D u starých Řeků)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Aaron Goldstein »

"Přivést svůj lid do země zaslíbené, ale sám jí nikdy nespatřit" bylo i Mojžíšovým osudem....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Stuka »

Aké zaujímavosti sa tu dozvedám. Zeus ako labuť a Mojžíš - v skutočnosti turulovia. :D :up:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Já bych nehledal v podobnosti motivu nějakou souvislost... Jen jsem si dovolil upozornit, k tomu výčtu "co vše už tu bylo", že i tohle už tu bylo.... Tedy pouze doplňující poznámka...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Stuka »

V pohode. Pochopila som.
To len Mirkov postreh ma dobre pobavil. Labuť - možno tiež vlastne turul. Je to tak. :D
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Zemakt »

Dovolil bych si také trochu zaotit:

Rase - v procesu osidlování nemalou úlohu sehráli rovněž Rumuni a Volyňáci. Jinak němců, kteří "přežili" Benešovi dekrety v mém okolí žije poměrně dost. Sám jsem s jedním pracoval (zdravím Waltra :wink: ), je to ašskej němec. Jestli jste někdo slyšel egrlandštinu, tak věřte, že ašská němčina je o něco málo nesrozumitelnější. Ještě v roce 2005 jsem v rámci práce měl co dočinění s německou rodinou žijící v baráčku před viaduktem co se vjíždí do města. Paní uměla lámaně česky, její muž uplný prd, 60 let po válce a 60 let života mezi čechy!

Moskevskaja: co se týče pozitivního vlivu Benešových dekretů na minimalizaci budoucích národnostních třenic, naprostý souhlas. Jinak co se týče kvality života v pohraničí, asi to nejde takto zobecňovat. Pravděpodobně dost záleží na konkrétní oblasti. Vcelku mi přijde, že od jižní po západní skoro i severozápadní hraniční oblast, de facto celá hranice s Bavorskem je kvalita života i úroveň obcí a městeček solidní. Nemalý vliv na to mají otevřené hranice a dosud existující německé vazby na tento kraj, vč. možnosti čechů uplatnit se v Reichu. Horší to pak je na severní hranici s bývalýma dederónama. Mezi Bruntálským, Šluknovským výběžkem a Ašským výběžkem je opravdu dost podstatný rozdíl. Paradoxně jak jsi správně uvedl na příkladu Žlutic, čím dále od hranic tak to zase tak nějak uvadá a uvadá. Sám jsem byl překvapen třeba z Bochova, nemile. Přitom potencionál a historie, škoda mluvit.

A co se týče vazeb na domov v třetí generaci, mohu tě ubezpečit, že 2,5 generace zcela postačuje, viz má maličkost a moji kámoši třeba :lej: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od jarl »

Nevhodné příspěvky osočující autorku a reakce na ně jsem přesunul do koše a doufám, že už tu bude klid!
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Pátrač »

Osočování autorky a ještě stylem jakým proběhlo je naprosto nepřijatelné. Doufám, že se to zde už nebude opakovat, pokud ano, zasáhnu asi i já, ale nerad bych, jelikož sem sám přispívám a přispívat budu. A je těžké dělat tvrdé moderátorské zásahy v diskusi kde je člověk sám zaháčkovaný.

Odbočka k transferům populace po druhé světové není až tak úplně mimo vlákno, jelikož likvidace miléniových sloupů byla reakcí na určitý stav ve společnosti a dozvuky maďarizace. A jelikož soužití s menšinami nedokázal ve střední Evropě vyřešit ani jeden stát, Postupim a následné pohyby mas lidí měly svou logiku a jasné odůvodnění.

Moje vstupy nijak neměly snahu znevážit rozbití čehokoliv, vysvětlil jsem i proč s tím ne vždy, souhlasím a tím to pro mě vadne. Když jsem popisoval složitosti obsazování Slovenska československou správou, ledacos jsem o vztazích mezi Slováky a Maďary ukázal, o vztazích mezi Slováky a Čechy jsem nepsal mimo závěr nic. V druhém kole se dovíte věci, kdy nebudete věřit tomu co čtete a přitom je to pravda - například vraždění a lynčování českých a moravských vojáků někdy Maďary ale i Slováky. O tom jak musely být stahovány ze Slovenska celé české útvary a jejich velitelé, protože se jejich lidé chovali na Slovensku jak Husiti při spanilé jízdě a další věci.

Postoj k věci je dán vždy buď ideologií a tehdy je jedno jaká je pravda o pozadí událostí a nebo znalostí a potom se postoj může, nebo spíše měl by se měnit. Když jsem předevčírem narazil a ověřil si informaci, že v roce 1898 si jen tak mezi řečí odhlasoval uherský parlament, že z celého území Horních Uher musí zmizet jakékoliv slovenské označení, osad, vesnic a měst, nevěřil jsem, že něco takového bylo možné. Záminka? Nějaký maďarský poslanec se vrátil z cesty a naznal, že někde je více nápisů ve slovenštině než v maďarštině a nelíbilo se mu to.

Ještě v roce 1919 odmítali maďarští železniční zřízenci prodat Slovákovi lístek na vlak, pokud si o něj neřekl maďarsky.

Potom nějaký shozený sloup je banalita.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2531
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od palo satko »

Dve veci.

1. Madarizácia nevznikla ako nejaka zlomyselnost Madarov, ale bola vyvolana populačnym vyvojom v Uhorsku a nevyhnutnymi demokratickymi zmenami, ktore sa museli udiat aj v Uhorsku ak chcelo prežit. nechce sa mi zhanat čisla, ale po rakusko-uhorskom vyrovnani vladnuca madarska vrstva s hrôzou zistila, že ludi hlasiacich sa k madarskemu etniku je menej ako Slovanov. Ak by sa zaviedlo všeobecne hlasovacie pravo tak parlament by ovladli Slovania. nakoniec podobny scenar by hrozil a rakuskej časti mocnarstva, kde voči Nemcom, by boli nielen Česi, ale aj Slovinci, Poliaci, Bosniaci a polovica Viedne :) . Madari (mysli sa tym slachticko-zemianska vrstva) sa rozhodli tento proces zvratit. Lenže u Chorvatov nepochodili, lebo ti boli pričlenení k Uhorsku ako kralovstvo a popretie ich naroku na reč a kulturu by bolo popretím Svätostefanskej koruny. Zostala len madarizacia ostatnych Slovanov najmä Slovakov a Rusínov a židov. nakoniec sa to Madarov v predvečer prvej svetovej podarilo vo väčšom rozsahu len zo židmi. Slovaci vo vojne branili monarchiu, nakoniecaj peknu pesničku sme mali. :D

"Prijde to, bude to, že večnej pamäti
meno Štefan-kráľa ľud verný posväti
A ta verná Slovač - radšej ona padne,
lež by svojho kráľa opustíla zradne.

Ale zuboženie slovenského zázemia cez vojnu, na ktorom sa podielali vladnuci Madari a židia, vznik legii a rozhodnutie slovenskej inteligencie pridat sa k Čechom viedli k odchodu z Uhorska.

2. Mileniove oslavy boli sprevadzane s madarskym nacionalnym besnením. Budovali sa gyče a vykradali sa všetky hodnotne artefakty v krajine a zvlačovali do Budapešti. Čo bolo na Slovensku cirkevné, tak to skončilo v Ostrihome. Dnešne madarsko bolo zničene Turkami a tak tam nezostalo temer nič cenne. temer cely umelecky stredovek Slovenska je v Budapeštianskej narodnej galerii, archeopamiatky v Narodnom muzeu a cirkevne v ostrihomskom Krestanskom muzeu. Že Madari tuto lupež nelutuju si možete aj dnes prečitat na štitkoch pri stredovekych malbach a oltároch. Takže, kto bol a kto nebol v Uhorsku a po vojne kulturný sa neda jednoznačne určit. nakoniec legionari zničili aj sochu Marie Terezie na dnešnom Šturovom namesti, takže nielen Praha prišla o Mariansky stlp. len likvidacia Marie Terezie nema taku legendu aka v vznikla pri marianskom stlpe s Miladou Horakovou. V krajine ale neboli len postavene pomniky s Turulom, ale aj boli Turuli namontovani skoro všade kde to koho napadlo. a to sa stava aj dnes, ked zopar Madarov nivoči clivota za slavnou minulosťou, alebo ich naštve nejaky Slota s dvojkrižom nad dedinkou. Plus umiestnuju pred dedinami na juhu tabule s tzv. rovášom vraj staromadarskym písmom. je to nacionalisticka capina, ale ked nemaju nič ine na praci, tak nech montuju tabule. sučastou milenia bolo aj robenie kopii Svätoštefanskej koruny. jedna zostala v Bratislave na hrade a s tou pre zmenu robia capiny Slovaci a volaju to Korunovačne slavnosti a druha je v malej dedinke na madarsko-slovenskej hranici http://www.apsida.sk/c/6489/balog-nad-iplom netušim, či ta je nova, alebo sa tam vratila povodna z čias Milenia.

Ináč pekny članok. Turul je iste z legendy ktore si vytvorili turkicke kmene možno už v Mongolsku ešte pred svojim vpadom do Strednej Ázie a dalej na západ. Minimalne elita "starych Madarov" bola turkickeho pôvodu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Rase »

Když jsem předevčírem narazil a ověřil si informaci, že v roce 1898 si jen tak mezi řečí odhlasoval uherský parlament, že z celého území Horních Uher musí zmizet jakékoliv slovenské označení, osad, vesnic a měst, nevěřil jsem, že něco takového bylo možné. Záminka? Nějaký maďarský poslanec se vrátil z cesty a naznal, že někde je více nápisů ve slovenštině než v maďarštině a nelíbilo se mu to.
Tak Vídeň dělala ústupky Uhrům ještě před rokem 1866, z počátku se Maďaři jakoby báli a neměli dost sebevědomí k radikálním krokům (takové oťukávání). Pár let před přelomem letopočtu už byli hodně agresivní a chovali se v celých uhrách jako neomezení páni - totálně utržení ze řetězu. Ve Vídni to Císař toleroval, protože Maďaři pořád "hrozili odtržením". Tenhle postoj k Vídni a Císaři (necháte nás v Uhrách dělat co chceme a Habsburk nám bude moct dál "formálně" vládnout) je jasně patrný od téhle doby až do rozpadu monarchie. Čím víc o tom vím, tím víc jsem rád, že se monarchie rozpada a hlavně Uhry dopadly jak dopadly.
Nevíte jak se Maďaři chovali třeba ve Vojvodině (kde byli Srbové), Chorvatsku, které bylo součástí Uher, nebo Sedmihradsku (kde byla velká menšina Němců a Rumunů ? Myslím že v těhle oblastech se chovali úplně stejně jako ke Slovákům, a pokud zde nebyla meďarizace tak tvrdá, tak jenom z důvodu, že Budapešť neměla dost sil. Sloupama si pěkně označkovali i tyhle krajiny.
Maďaři byli přesvědčení, že dokáží existovat mnohem lépe bez Vídně, tak dělali všechno pro to, aby ji využili co nejvíc mohli a pak se odtrhli, když přijde vhodný okamžik. Dodám, že po celou dobu, bylo mezi Předlitavskem a Zalitavskem zavedené clo. Díky čemuž, bylo fungování státu fraškou. I za války maďaři brzdili dovoz potravin do Předlitavska a na frontu - šetřili si ji na dobu poválečnou. I ty hranice Uher tomu pěkně nahrávaly. Přeci jen, předlitavská "špageta" se mohla tak akorát spojit s Německem... čemuž bránila jen autorita Císaře Františka Josefa. I před válkou chtělo dost Rakušanů a Rakouských Němců do jednoho státu s Němci (dovršit sjednocení Německa).
Rakousko-Uhersko bylo odsouzené k rozpadu a ani federalizace by mu nepomohla. Válka jen zánik urychlila (o pár let), R-U brzy by se rozpadlo i jen vnitřním pnutím (v podstatě se čekalo až umře Císař).
K Maďarům a jejich politice v R-U se pěkně hodí úsloví:
"Kdo chce moc, nedostane nic"
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
jean
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 244
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od jean »

Rase, bohužiaľ nedokážem tak pekne písať, ako Stuka, ani dostatočne odborne, ale kolega je Chorvát a z jeho rozprávania sa mi zdá, že v Chorvátsku a Srbsku Maďari robili ešte špinavšiu politiku ako na území horných Uhier. Bohužiaľ, nemám ako overiť, či je jeho rozprávanie pravdivé, ale vraj sa schválne uprednostňovali do štátnej správy ľudia z menšín a rozdúchaval sa nacionalizmus. Nakoniec, dodnes si Chorváti a Srbi nevedia prísť na meno.

Rozdiel je pre mňa najmä to, že tam nemohli násilne pomaďarčovať, lebo tie národy mali v minulosti svoje "štátne útvary" a oficiálnu kultúru, alebo ako to nazvať - národné cítenie? Tak na to šli politicky.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Turul nad Slovenskom.

Příspěvek od Pátrač »

Palo satko - zdravím, prima příspěvek.

Dvě věci:

Primo: omlouvám se , vstoupil jsem do Tvého textu a rozčlenil jsem ho - aby se to lépe četlo. Samosebou že jsem nic jiného neudělal. Autorský text je pro mě svatý.

Secundo: Píšeš toto, cituji: Plus umiestnuju pred dedinami na juhu tabule s tzv. rovášom vraj staromadarskym písmom. To jsem nikdy neviděl. Můžeš sem hodit ze dva obrázky?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „ostatní“