Země koruny české v boji proti islámské expanzi

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Chemický útok už za Římanů? Není tu někde téma na způsob "Chemické útoky ve středověku"? Ať se zbytečně neptám a neokrádávám Vás o čas? Vrhání mršin a výkalů při obléhání za hradby a do studní byla spíš bakteriologická záležitost, takže to sem asi nepatří.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ono se asi zkoušelo ledacos. Vem si, že Turci se o Vídeň pokusili dvakrát. Pokaždé to byla obrovská akce a pokaždé ztroskotala na urputné obraně a v druhém případě i na skvělé vojensko - diplomatické činnosti a podruhé i na brilantně provedeném vyprošťovacím útoku.

Turci vyzkoušeli všechno co jim zanlosti azkušenosti umožnily. Rozbili stovky metrů hradeb, bašty se hroutily ale obránci okamžitě budovali pomocná opevnění a bojovali dál.

Obrana takových pevností je i o duchu obyvatel a posádky, o jejich ochotě zemřít se zbraní v ruce a zcela jistě i o strachu - ten dává velkou motivaci.

O to více vyniká, že náš naárod a naše země na tom měly nezanedbatelnou roli. My jsme se prostě podíleli na něčem mimořádném. A skoro nikdo to neví, a žijeme v tom, jak jsme v té proklaté monarchii nemohli ani dýchat ne tak něco více.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Trávím dost času za volantem a rádio neposlouchám, tak si stahuju Toulky Českou minulostí a tyto věci jsou tam občas probírány. Těší mě, že je tam nový pohled na Dobu temna, na Rakousko-Uhersko a pod mýty, které do nás cpali ve škole
ObrázekObrázek
Johan
podporučík
podporučík
Příspěvky: 604
Registrován: 12/8/2007, 22:27
Bydliště: Praha

Země koruny české v boji proti islámské expanzi

Příspěvek od Johan »

I u chemické války jsme my hráli významnou průkopnickou roli. Za vlády Václava II. byla oblehnuta Kutná Hora. Šlo o strategický cíl (ve středověku těžba stříbra=+/- to co dnes ropy) a hradby přitom nebyly dokončeny. Vše vypadalo na snadný tah. Nebyl. Svou svízelnou situaci pochopili i Kutnohořané. Přitom je v oblasti jediný zdroj pitné vody-potok. Tak do něj vlili struzku ze stříbra. Celé (tehdy habsburské) ležení se posralo-do slova a do písmene.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Pravda, na tento čin jsem si nevzpoměl. Myslíte, že bychom nedali dohromady, po vzoru soudruhů z SSSR, nejakou knihu, kde by bylo naprosto jasně řečeno, co všechno jsme vynalezli daleko dřív, než zbytek světa?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ne - zůstaneme zde u našich zemí Koruny české a boji proti islámské expanzi. Populárně naučnou příručku v čem jsme lepší necháme na jiné a jinde.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Kdo, když ne my, kdy, když ne na Silvestra?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pátrač píše:Já to měl snahu vztáhnout na novověk. Kde už přece jen moderní doba sehrála své. A navíc Embarassed jsem si na to co jsi popsal nevzpoměl Embarassed takže děkuji za cenný doplněk.
Jasně, že to většinou bylo používáno před rozšířením střelného prachu, ale mám pocit, že to bylo použito i pozděj, třeba kvůli nedostatku prachu...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

řekl bych, že i z finančního hlediska to bylo ze začátku lepším řešením.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Jak to ale bylo vyřešeno s přívodem kyslíku? Pochybuju, že by si někdo nechal udělat díru na dvoře, aby to lépe "táhlo". Nebo bylo použito pomalé hoření bez přístupu vzduchu a postupné zuhelnatění výdřevy?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

To bys nevěřil, jak dobře hoří věci i hluboko pod zemí. S tím hořením nebyl problém. Problém byl s výztuží, aby tu obrovskou váhu nesla tak dlouho jak bylo potřeba.

Proto se toho účastnily zkušení horníci a statici. V době druhého obléhání Vídně už každá armáda, která měla nějaké ambice disponovala kvalitním sapérským a pionýrským sborem.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 1/1/2010, 21:16, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Knezdube dobrým příkladem podzemního hoření je ostravská halda Ema v Michálkovicích. Krom toho, že je nejvyšším bodem v Ostravě (nedaleko baníkovského stadionu) hoří a procesy v ní probíhající zkoumají univerzity z celého světa. Kde jinde mají možnost pozorovat procesy při kterých vznikají polodrahokamy. Krom toho je na tento vrcholek krásná procházka a je z něj nádherná vyhlídka na celičkou Ostravu. Návštěvník uzří, že Ostrava je krásným zeleným městem a ne nadarmo má největší plochu zeleně na obyvatele ze všech měst v ČR. Takže od mostu Miloše Sýkory, respektive od památníku s T-34 po žluté! V létě se připravte na fajný pařák a v mrazivé zimě na fajné teploučko (ale až na vrcholku)

P.s. halda je výsypka z dolů. :lej:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Nehoří podobně i některé staré skládky TKO? Onehdá o tom bylo něco v tisku, hlavně o tom, že nikdo vlastně neví, co tam vlastně hoří a co z toho uniká za fujtjblíky.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Pátrač@
"V roce 1671 vypukla válka mezi Nizozemím a Francií. Španělsko, Rakousko a Braniborsko vyslalo pomocné sbory na podporu Nizozemců proti Francouzské přesile. Hlavním velitelem spojeneckých vojsk je Vilém III. Oranžský. Maršál Montecuccoli se nechce podřídit vedení a tak císař roku 1673 vysílá do pole věčného Montecuccoliho soka Raduita de Souche. "

Pátrači - Raduit de Souche - je to bývalý vojenský velitel Brna za 30leté války? který zemřel 6.8.1682 ve Vídni?
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Někde jsem kdysi četl, že při těchto sapérských pracích během 2. obléhání Vídně pomáhali Turkům francouzští inženýři vyslaní Ludvíkem XIV. Možné by to bylo. Jak už Pátrač uvedl ve své práci, katolická Francie se nepostavila zrovna loajálně k problému svých křesťanských souvěrců ze střední Evropy. Víte o tom někdo víc?
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tunac - ano je to tak. JEAN LOUIS RADUIT DE SOUCHES, kterého jsem zmiňoval epizodně ve své práci je ten muž, který napřed bojoval na straně nepřátel rakouské monarchie a nakonec přešel na druhou stranu. Jeho nejvýznamější čin jako vojáka je skutečně obrana Brna.

Byl to vlastně jeho nejdůležitější skutek i když i potom dosáhl dobrých výsleků v bitvách, které osobně řídil nebo v nich bojovaly jeho jednotky.

Obrázek

O jeho popularitě u nás na Moravě svědčí i to, že je pochován v hrobce v Brně, v kostele Svatého Jakuba

Obraz pochází ze sbírek Muzea města Brna.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Pátrač píše:O jeho popularitě u nás na Moravě svědčí i to, že je pochován v hrobce v Brně, v kostele Svatého Jakuba
Je pochován v Brně na jeho vlastní přání, po boku své manželky. Maršál zemřel slepý a duševně chorý v kruhu své rodiny. Na jeho náhrobku je psáno v staroněmčině: „Postůj tiše, poutníče, chceš-li zvědět, který vojevůdce jest zde pochován. Jest to velký hrdina, známý daleko široko, jehož se nepřítel obával jako úderu hromu. Císař Ferdinand III. a Leopold I. poznali dosti za 38 roků jeho hrdinnou odvahu všude tam, kam ho poslali. Tento velký hrdina zmařil Švédům, kteří obléhali Brno a chtěli se zmocnit i Špilberku, jejich úmysly, když jako velitel posádky tasil svůj ostrý meč, a nejen, že osvobodil obě místa od nepřátel, nýbrž je i tak zastrašil, že z Moravy i Rakous a Čech museli před ním prchati, sklízejíce ostudu a výsměch …
Při skoumání kosterních pozůstatků se nenašla jeho lebka, tak obličej se nedá zrekonsruovat.


Jeho život naleznete na
http://www.google.com/url?q=http://www. ... GKJ9vBJ2bg
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Sawyerik píše:katolická Francie se nepostavila zrovna loajálně k problému svých křesťanských souvěrců ze střední Evropy. Víte o tom někdo víc?
Asi takhle: Ludvík XIV. byl přímo nepřítelem Rakouska, neb si dělal zálusk na ovládnutí německých knížectví patřících oficiálně do Svaté říše římské národa německého. Nicméně Turci před Vídní - to už bylo trochu silný kafe, a pokud si chtěl Ludvajs před světem zachovat tvář křesťanského panovníka, musel Rakušanům vyjádřit alespoň formální podporu. V praxi se to projevilo tak, že pokud některý jeho důstojník momentálně mimo činnou službu projevil zájem Rakušanům pomoci, nebránil mu.
Tak se do Rakous dostal i jistý mladík, synek francouzského generála jménem Evžen Savojský. V podstatě tam přijel "na čumendu", protože neměl žádné vojenské zkušenosti a neměl ani důstojnický patent. Jenže před Vídní se skvěle vyznamenal, když se spontánně ujal velení zpanikařelého pluku, kterému padl velitel a v nepředstavitelném zmatku nejenže dokázal dát jednotku dohromady, on dokonce v čele pluku provedl protiútok. Na císaře to udělalo samozřejmě dojem, dal Evženovi Savojskému plukovnický patent a svěřil mu velení pražského pluku. S ním se Evžen později opět vyznamenal - u Ostřihomi a myslím, že i u Budapešti, takže dostal i velení armády. A potom zvítězil u Zenty, což bylo jedno z nejskvělejších vítězství Rakouska vůbec. Ale to už je jiná kapitola, ironií osudu však je, že Evženek zle zatápěl i Francouzům v Itálii (mj. při takřka "commandos přepadu" zajal francouzského maršála, později spolu s vévodou Marlboroughem - předkem W. Churchilla - velel spojené anglo-rakouské armádě apod.) a Ludvík XIV. si asi pěkně drbal paruku, když si pomyslel, že ho k tý Vídni vůbec pustil. :D
さようなら。
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Tak já jsem měl zafixováno že ve Francii Evženovy služby odmítli tak se nabídl jinde, ale to je v podstatě totéž co jsi napsal ty.
Ale ti sapérští inženýři mě zajímají. Nevím už kde jsem to četl, ale bulvár to nebyl.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Sawyerik píše:Tak já jsem měl zafixováno že ve Francii Evženovy služby odmítli tak se nabídl jinde.
Máš pravdu, Ludvík mu doporučil pro jeho slabou postavu, aby šel do kláštera.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“