Pastoralis Sollicitudinis Tuae (881) - List papeže Jana VIII

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Pastoralis Sollicitudinis Tuae (881) - List papeže Jana VIII

Příspěvek od kacermiroslav »

Historické dokumenty

Pastoralis Sollicitudinis Tuae

List papeže Jana VIII. arcibiskupu Metodějovi
23.března 881


Arcibiskupu Metodějovi ve jménu víry.
Schvalujeme pastýřskou péči tvé starostlivosti, kterou prokazuješ v získávání duší věrných našemu Pánu Bohu. Pozorujeme, že jsi horlivý pěstitel pravé víry a nesmírně se v Pánu radujeme a nepřestáváme vzdávat nezměrné chvály a díky [tomu], který tě více a více v přikázáních rozněcuje a ze všech protivenství milostivě k prospěchu své církve vysvobozuje.
Když jsme se dozvěděli z tvého listu o tvých různých případech či příhodách, jakou účast jsme spolucítili, [to] můžeš poznat z toho, že když jsi byl u Nás, [právě My] jsme tě napomínali, že jsi povinen následovat učení svaté Římské církve podle hodnověrné tradice svatých Otců, a poučili jsme tě jak o Symbolu, tak o pravé víře, jak ji máš učit a kázat.
A totéž jsme naznačili slavnému vladaři Svatoplukovi v Našem Apoštolském listě [pozn.: Industriae Tuae], o němž ujišťuješ, že mu byl doručen. A jiný dopis jsme ani jemu neposlali, ani onomu biskupovi [Vichingovi] jsme veřejně nebo tajně nepřikázali jinak činit a neustanovili jsme, abys ty konal něco jiného. Tím méně je třeba věřit, že jsme požadovali přísahu od téhož biskupa, před nímž jsme se o této záležitosti ani patrně nezmínili. Proto nechť pomine tato pochybnost a s Boží pomocí vštěpuj všem věřícím pěstování pravé víry, jak to obsahuje učení evangelia a apoštolů, aby z výsledků svého boje přinesl panu Ježíši Kristu bohaté ovoce a jeho milostí obdařen přijal náležitou odplatu.
Ostatně, co se týká jiných zkoušek, které jsi různým způsobem zakusil, nermuť se, ba spíše je podle apoštola považuj za úplnou radost ... . Když se přece Božím vedením vrátíš, cokoliv se proti tobě neřádného spáchalo, čehokoliv se již zmíněný biskup proti svému úřadu na tobě dopustil, přivedeme vyšetřováním obou [stran] probíhajícím před Námi ke spravedlivému konci a jeho tvrdošíjnost neopomineme ostře pokárat výrokem našeho soudu.

Dáno X. dne před dubnovými Kalendami, ve IV. indikci.
Řím, 23. března 881

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Slovanská liturgie, jakožto velice důležitý prvek církevní nezávislosti Velké Moravy, prodělávala od svých počátků řadu těžkostí a bojů s jejími odpůrci. Metoděj musel své učení několikrát obhájit v Římě před papežem, ale i když mu byla slovanská liturgie povolena, přesto neustále narážel na odpor v německy mluvících zemích (Východofranská říše). V zájmu knížete Rostislava tak bylo udržet slovanskou liturgii a nezávislost na franské říši. Metoděj však za to platil velkou cenu, mimo jiné u tříletým vězením (870-873).
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ostatní“