Hrad Vícov- první perla Vojenského újezdu Březina

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Hrad Vícov- první perla Vojenského újezdu Březina

Příspěvek od Pátrač »

Klidně na jaře, až se oteplí. A mrkněte na Starý Plumlov. Tam jsem popustil i uzdu fantazii.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Hobit
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 11/8/2016, 17:33

Re: Hrad Vícov- první perla Vojenského újezdu Březina

Příspěvek od Hobit »

Je zajímavé, jak byl do konce hradu zapojen majitel sousedního panství kravařského.
Jestli ono to nebylo tak, že Ješek se snažil podnikáním moc přilepšit a to se nezdálo sousedovi a ten proti němu kul pikle! Zčásti nedostavěný hrad pak po krátkém obléhání dostal a mohl si mnout ruce...
Připadá mi prostě předhradí nejen bez hradby k hradu, ale nedokončený i příkop mezi nimi. Jsou tam nevylámané skalní bloky a neměl by být větší, než před předhradím?
Tu zeď v sev. svahu asi T.Hájek odhadl dobře jako podpůrnou proti ujetí svahu - stavět parkánovou zeď v tak prudkém svahu, notabene nad rybníkem, přece nemá smysl. Kdo by tudy útočil?
Měl bych otázku i k valu na "zahrádce" - neměl by býti naopak? Takhle mi připadá jako fortifikace obléhatelů tedy cirkumvalační.
Prošel jsem si i Městisko a narazil na to, že též nebylo dokončeno - zatímco na SZ a S je krásně dochovaný příkop i val, tak na straně ku hradu chybí a na jižní straně po ohybu prostě končí, jako kdyby se stalo něco, proč se lidé náhle rozhodli místo opustit.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Hrad Vícov- první perla Vojenského újezdu Březina

Příspěvek od Pátrač »

Ta divná zeď nemůže být opěrná. Je totiž rovnoběžná s těmi stěnami, co by měla proti sesunutí jistit. Takže co si budeme namlouvat, čert ví co je zač. Ale parkánová asi nebude. Jestli poloha rybníka vylučuje použití obléhacích strojů z této strany nevím. Cesta co tam vede dnes tam mohla být už tedhdy, tedy z Hamrů do Stínavy.

CO se týká zahradky a malého valu na ní, je možno ještě jedno vysvětlení. Celá ostrožna je možná hradištěm z doby pravěké. Tedy na severozápadním začátku ostrožny jsou znaky jasného těžkého opevnění. Na Zahrádce byla nalezena sídelní jáma z pravěku. Ten malý val může být pozůstatek opevnění ostrožny z této, jihovýchodní strany.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „fortifikace (technika)“