Hrad Helfštýn - pevnost v Moravské bráně

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jsem rád, že jsi se ozval. Jinak mám pro Tebe dobrou zprávu to co jsi mi poslal a že už je to dávno, jsem nějak dopracoval a až dám dohromady poslední obrazy tak to pod společnou značkou zveřejníme.

Opevněné kláštery jsou někdy mimořádné fortifikace a zatím jsem viděl jeden na Slovensku a byl jsem nadšený. Já o něm budu psát v další části tohoto volného cyklu kde budu řešit bašty, bolverky toriony a bastiony.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Příspěvek od t.hajek »

PS: Na téma hrad Kumburk mám rozepsaný článek...je to taková moje srdeční záležitost:-)
tak budeme asi dva, Kumburk mě naprosto dostal při první návštěvě a napsal jsem o něm bakalářskou práci.

Takže jsem zvědav :wink:

ohledně počtu hradů v ČR, raději bych věřil současnějším publikacím tedy T.Durdík, M.Plaček, M.Wihoda a spol.

situaci navíc komplikuje "moravský" oficiální typ feudálního opevněného sídla "hrádek", který se v Čechy nepoužívá, byť řada hradních lokalit v Čechách by kriteria pro zařazení mezi hrádky splnila

zkusím to dnes spočítat podle sebe, uvidíme jak se budeme lišit
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Příspěvek od t.hajek »

Hrady, hrady přestavěné na zámky, zříceniny hradů, zaniklé hrady, komendy

Slezsko: 28
Morava : 208
Čechy: 627

Celkem v ČR: 863

dle moravských archeologů Z.Nekudy, J. Ungera a dalších (Plaček Měřínský) existuje typ feudálního sídla zvané hrádek- nevelké jednodílné jednoduše provedené opevněné sídlo bez přímé vazby na hospodářské zázemí

této definici v Čechách odpovídá nejméně 1/4 zřícenin a zaniklých hradů, ale čeští archeologové hrádek jako samostatnou kategorii neuznávají..
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „fortifikace (technika)“