Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Stuka »

Válečné stroje Leonarda da Vinciho
Tank (z r.1485)

Obrázek

Leonardo převzal základní myšlenku klasického modelu bojového vozu zakrytého krunýřem ze středověku a rozvinul ji originálním způsobem: navrhl rozmístnění hlavní po celém obvodu vozu a originální hybný mechanizmus stroje. Leonardo však tento velkolepý projekt, který měl spíš jen oslnit a vzbudit údiv, rychle opustil, protože brzo zjistil, že ho nelze prakticky realizovat.
Teoreticky měl být stroj uváděn do pohybu 8 lidmi, kteří by z vnitřku zařízení ovládali a nabíjeli všechny hlavně. Muži uvedli do pohybu systém středových klik a ozubených kol a 4 kola vozu se začala točit. Pokud by se vůz podařilo dát do pohybu, na hladkém povrchu by se mohl pohybovat celkem rychle. Potíž byla v tom, že vůz se do pohybu vzhledem ke své hmotnosti a velikosti nemohl pomocí lidí dostat. Zvažovala se i možnost, že by uvnitř vozu byli koně nebo býci, ale vzhledem k uzavřenému malému prostoru, to nebylo možné.

Válečný vůz se srpy (kolem r.1485)
Obrázek
Obrázek

Asi nejkrásnějším nákresem Leonardových strojů je studie dvou válečných vozů se srpy. Tento (a také i jiné) nákresy je však potřeba chápat především tak, jak bylo v období renesance zvykem, tj. jako dramatické vyobrazení zkázonosného stroje, obdivované pro nevšednost a okázalost, bez ohledu na to, jestli šlo o vynálezy proveditelné, či nikoliv.
Pohon vozu zajišťoval pár koní. Stejně jako u jiných Leonardových strojů nás udiví složité soukolí. Vůz se v zemi zachycoval dvěma velkými ozubenými koly, na kterých byly připevněny dva srpy. Jedno z kol převádělo pohyb na hlavní soukolí ve tvaru klece a to přenášelo otáčivou sílu na dvě soustavy srpů, přední a zadní, takže k vozu se nepřítel bez újmy nemohl přiblížit.

Ručnice (kolem r. 1482)
Obrázek

Leonardo vymyslel důmyslné zařízení, které spočívalo v tom, že ručnice byla mobilní a bylo možno měnit směr výstřelu bez toho, že by se muselo hýbat podstavcem nebo celým strojem. Ručnice byla umístěna na bitevním poli a zakotvena pomocí kolíků a provazů do země. Podstavec byl díky tomu stabilní, avšak hlaveň se přitom mohla volně pohybovat nejen doprava a doleva, ale i nahoru a dolu. Vodorovný pohyb byl docílen celkem snadně. Žlab podstavce, v němž byla uložena hlaveň, je spojen s pohyblivou konstrukcí, která klouže po zakřivených dřevěných vodících lištách, které umožnily dosáhnout akční rádius až 20 nebo 30 stupňů.
K nastavení délky dostřelu sloužilo nastavení pohybu hlavně shora dolů. Víc než jedna osoba musela zvednout hlaveň i konstrukci, k níž byla hlaveň připevněna. I když byla pohyblivá část se stojanem spojena mechanickým kloubem, který manipulaci usnadňoval, i tak to bylo pomalé a náročné. Po vyzvednutí hlavně do požadované výšky se do příslušných otvorů zastrčil kolík a díky němu se celá konstrukce ukotvila do požadované výšky. Zbraň se nabíjela zezadu a Leonardo nakreslil několik zajímavých střel tvořených nábojnicí plněnou dvěma různými výbušninami a uzavřenou kulkou. Také přemýšlel nad různými varianty téhož stroje.

Varhanová děla (kolem r. 1482)
Obrázek

Varhanové dělo mělo značný dostřel a hlavně mohly střílet najednou nebo i zvlášť. Díky dvěma kolesům se dělo mohlo pohybovat prakticky neomezeně.V zadní části děla byla umístněna klika, kterou se upravoval sklon hlavní.Také výška děla se dala upravit. Nevýhodou celého zařízení byla dlouhá doba potřebná na nabíjení.

Ochrana hradeb (z let 1482-85)

V době, kdy Leonardo žil, byla otázka ochrany hradeb velmi důležitá. Hrady a pevnosti se dobývaly s pomocí žebříků. Dobyvatelé opřeli o hradbu vysoký žebřík, který dosáhl až k cimbuří a dál to už znáte. Leonardo vynalezl systém obrany, který vyžadoval zvlášť upravené hradby s otvory. Na vnější straně hradeb byl vodorovný trám (jehož délka se upravila, podle toho, kolik žebříků měl odrazit). Dovnitř do pevnosti byl trám přes otvory propojen s dalšími vodorovnými kolmými trámy, které navazovaly na důvtipné zařízení v podobě dlouhé páky spojené s rumpálem. Osoby obsluhující rumpál vevnitř pevnosti, mohli takto rychlým a silným pohybem trámu směrem ven svrhnout opřené žebříky. Následně byl zase trám zatažen k stěně, aby ho nepřítel nemohl poškodit. Případně se zařízení dalo lehce rozebrat. Celé uspořádaní zařízení se vyznačuje zvláštní obdivu hodnou geometrií.

Moždíř (z let 1503-05)
Obrázek

Moždíř (v Leonardově době už známá zbraň) navrhl Leonardo na dřevěné konstrukci ve tvaru kružnice, kde se propojují a pravidelně střídají dřevěné prvky konstrukce a hlavně. Z nákresu není jasné, jestli se měl moždíř umístnit do vody, ale zdá se, že je to nejlepší vysvětlení i vzhledem k jeho velké hmotnosti a přítomnosti lopatkových kol uprostřed. Stroj byl pravděpodobně opatřen vesly. Na stroj byl připevněn kryt, který zakrýval kruh se 16 stejnými částmi moždíře. Každou část tvořila konstrukce + hlaveň. Celé zařízení se mohlo ve vodě pohybovat rovně ale i otáčet kolem své osy. Hnací kolo uvedli do pohybu dva muži. Celý převodový systém by se ovšem za chvíli rozsypal, kdyby ho Leonardo nedoplnil o další kliky a dvě soukolí klecového tvaru.
Zde od 50 sek. je možné zahlédnout v 3D projekci konstrukci vícenásobného moždíře:
http://www.youtube.com/watch?v=jA7F9OP_-SA

Vrtulník (z r.1489)
Obrázek

Leonardův stroj, všeobecně známý jako vrtulník, je projekt vzdušného šroubu. Když se však na tento projekt podíváme blíž, zjistíme, že ve skutečnosti nemůže fungovat a ani nevyužívá zásady dynamiky jako moderní vrtulník. Spirálovitý tvar, který Leonardo navrhl, nebyl také žádnou novinkou a býval hodně už ve starověku využit u projektů vodních strojů. Leonardo je však poprvé použil v souvislosti s létáním a vzduchem.

Věřil totiž, že vzduch je stlačitelný a tudíž musí mít hmatatelnou hustotu, do které by se šroub mohl zavrtat jako např. do dřeva, zvednout se a letět. Projekt ovšem neřeší otázku, jak dosáhnout potřebné rychlosti otáčení šroubu, aby se stroj mohl pokusit vzlétnout. Také není jasné, jakým způsobem by se stroj měl vznést do vzduchu.
Čistě teoreticky můžeme z návrhu stroje vydedukovat, že k tomu, aby se stroj mohl zašroubovat do vzduchu, by potřeboval rozhýbat základnu ze které měl vzlétnout. To se dalo docílit buď odrážením nohou čtyř mužů, kteří základnu rozhoupaly jako na kolotoči anebo rychlým odvíjením předem navinutého lana, které by šroub roztočilo. Spirála by se takovým způsobem zašroubovala do vzduchu proti směru hodinových ručiček a základna by se musela začít otáčet v opačném směru. Celé zařízení by to sice zpočátku táhlo nahoru, ale to je tak asi všechno. Protikladné otáčivé pohyby by se vzájemně rušily a také chybí plocha, od které by se stroj soustavně odrážel a „letěl“.

Otočný most (z let 1487-89)
Obrázek

Leonardo načrtl několik zajímavých mostů, které by se pro své speciální vlastnosti dali využít ve válce. Do těchto projektů (vycházejících z antiky) promítl několik svých původních nápadů. Otočný most měl velkou přednost, (jeho funkční model si můžete prohlédnout na tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=OBKc8a2- ... re=related – od 53 sek. se model začne otáčet), a tou byla rychlost, s jakou ho bylo možno otevírat a zavírat. Most měl po stranách zakotveny dva rumpály – otevírací a uzavírací, a to na té straně břehu, na které byl most upevněn do země pomocí mimochodného šroubu, kolem něhož se otáčel. Na druhém břehu byla přístupová rampa.


Automobil (z r.1478-80)
Obrázek

Leonardo se často zabýval pohybovým systémem, například přepravou velmi těžkých děl, kde zavedl novinky týkajících se třeba profilu kol nebo jejich naklonění. Často se zabýval i vozíkem se třemi koly. Návrh vozíku je nejčastěji veřejností interpretován jako návrh automobilu určeného na přepravu tovaru nebo osob, avšak jde o omyl. Věrohodnější hypotézou jeho využití je, že šlo o divadelní stroj, který se před diváky v divadle pohyboval samohybně a samostatně, aniž by ho někdo postrkoval. Jde o vskutku zajímavý stroj.
Celý systém pohonu je založen na využití pružin, což je nesporně Leonardova geniální myšlenka. Leonardo se k použití pružinových hybných systémů ostatně uchyloval často, zejména při návrhu katapultů. Pro fungování vozu však byla ještě jedna věc klíčová a to ruční brzda s dálkovým ovládáním, která byla tvořena dřevěnou lištou umístěnou mezi zuby vodorovných kol. Lišta bránila pohybu vozu, i když byly pružiny natažené. Když se však zatáhlo za provaz, který byl k liště připevněn, vodorovná kola se odblokovala a vůz se dal zázračně sám do pohybu.
Zde se můžete podívat na zajímavé video „automobilu“:
http://www.youtube.com/watch?v=a2qeZrej ... re=related

To byly jenom některé zajímavé návrhy projektů strojů Leonarda. Navrhl toho samozřejmě spoustu a z různých oblastí. Pro čtenáře, který se chce dozvědět víc, je určena tato stránka: http://www.leonardo3.net/leonardo/machines_eng.php


Zdroje:
Domenico Laurenza, Mario Taddei, Edoardo Zanon Leonardovy stroje, nakl. Sun r. 2008
http://www.italian-renaissance-art.com/ ... apons.html
http://www.thetoyzone.com/2009/15-da-vi ... -machines/
http://www.macchinedileonardo.com/index.php
Naposledy upravil(a) Stuka dne 26/4/2015, 14:24, celkem upraveno 4 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od kacermiroslav »

Jsem rád, že si vedle tolik popisovaného období WW2 taky někdo vzpomněl na takového génia, jakým byl Leonardo. Ačkoliv sám osobně byl spíše proti válce, přesto navrhl celou řadu více, či méně proveditelných bojových prostředků. Kromě Stukou uvedených, to bylo několik typů létajících prostředků. klastrová bomba a celá řada dalších.

Co mě ale například zaujalo v úvodním článku, je že v případě stroje MOŽDÍŘ již tenkrát navrhoval vyrobit prostředek s jednotným typem děl. Do té doby například na lodích existovala celá směsice, která stěžovala palbu (první loď s unifikovanou výzbrojí postavili zřejmě Angličané za Marie I.). Také mě zaujalo, že už počítal s oskrým sklonem stěn a kruhovým profilem, což výrazně zvyšovalo pasivní ochranu proti nepřátelské palbě.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od El Diablo »

Prosím tě kde jsi přišla na ty názvy ručnice a moždíř? Ručnice je relativně malá palná zbraň která se drží v ruce odtud ten název, http://www.lovecpokladu.cz/home/vyzbroj-husitu-i-1054 naproti tomu moždíř je předchůdcem minometů a střílí horní skupinou úhlů, jde o poměrně krátké dělo s masivní hlavní. http://www.kanony.cz/mozdir.html
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od kenavf »

Genialita Leonarda da Vinciho je všeobecne uznávaná.Ale mal by som jednu otázku.Bol niektorý z jeho vynálezov všeobecne uvedený do praxe(nie len ako prototyp) a dlhodobo vyrábaný a používaný?Pretože väčšinou mi to všetko pripadá ako štúdie alebo vízie.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Stuka »

El Diablo: výrazy "ručnice" a "moždíř" jsem převzala ze španělského překladu paní Kateřiny Petrošové. Ale už vím, co tě zmátlo a za to se omlouvám (vkládala jsem článek pozdě večer a s fotkami byl problém a taky mi všechno jednou spadlo, takže jsem to musela vkládat odznova, chyba se tedy vloudila).
Pod RUČNICÍ je omylem obrázek děla - jeden ze zpúsobú jeho manipulace, kterou Leonardo navrhl. Správně tam má být tento obrázek:
Obrázek
Ten vrchní náčrt je práve ručnice ( nazývaná "spingarde" z Atlantského kodexu), o které píšu. Nechci zase přidělávat někomu práci, aby článek spadl z Portálu, tak obrázek nechám zde. Vidíte na něm úchytku pro kolík, který držel hlaveň v požadované výšce a s hlavní se dalo pohybovat i zleva doprava.
Na vrchním obrázku je vyobrazena jenom hlaveň, podložka a stojan.
Na spodním obrázku Leonardo přemýšlel i nad krytem, který tvoří jakási stříška a kola na přemísťování. Asi vás tento detail nezaujme, ale novátorské na něm je to, že Leonardo nakreslil kola prúhledná, aby bylo vidět, co je za nimi. Dnes se to zdá normální, že technici používají prúhledné náčrty, aby bylo vidět jak se stroje pohybují, ale tehdy to běžné nebylo a možná byl Leonardo první, kdo to takhle načrtl - ale to nemohu tvrdit s jistotou.

Co se týče názvu "moždíř" - při psaní článku jsem také hledala ve wiki, jestli je překlad výstižný (pro jistotu), ale nakonec se mi zdál výstižnější než pompézní název "multidělo, multi kanon". Moždíř, který Leonardo navrhl, je jeden z mnoha, které navrhl. Tento "multi" moždíř mně zaujal z dúvodu, že je zvláštní a umožňuje více výkladú nebo prostoru pro fantazii. Bohužel, nenašla jsem na netě obrázek z originálním náčrtem moždíře od Leonarda a pokud ano, je chráněný, takže nemohu prezentovat jeho krásu přímo. Kdo má zájem si ho najde na stránce, kterou jsem v článku doporučila. Zde je aspoň další obrázek modelu moždíře:
Obrázek
Jako mnoho modelú a replik Leonardových návrhú, ani tento není přesný a je zavádéjící. Všimněte si, že autor mu rovnou dal vesla, ale v originálním náčrtě, Leonardo jenom naznačil něco, co by mohly být vesla.
Je někdy opravdu těžké určit, jak to Leonardo myslel a jak by návrh mohl fungovat.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Stuka »

Omlouvám se, že píšu po sobě, ale v předch. se mi to stratilo a nechci riskovat, že mi spadne všechno, takže ještě dlužím odpověď pro Kenavf:

Ano, je to pravda, skláníme se sice před géniem Leonarda a byl opravdu všestranný, ale to bylo zároveň i jeho slabinou. Všechno ho totiž bavilo jenom chvíli a už skákal na jiný problém, už se před ním otvíraly jiné obzory a nic pořádně nedokončil a nedotáhl. Tím byl známý. Proto namaloval málo obrazú a proto jeho náčrty - jsou sice krásné a v mnohém novátorské - ale zdá se, že podle nich bylo zhotoveno málo strojú, jestli vúbec nějaký. Typovala bych, že vozík se třemi koly byl zhotoven určitě. Celkově se Leonardo hodně angažoval pro divadlo a dvorné slavnosti a jako každý umělec té doby si vydělával peníze tím , že udělal nějaké kulisy nebo něco pro pobavení (např. navrhl hudební nástroj - lyru - ve tvaru zvířecí lebky). Při tom samozřejmě ho napadlo něco jiného a úplně z jiné oblasti. A takhle přeskakoval z věci na věc.
Co se týče létání, je možné, že udělal nějaký prototyp křídel, které navrhl. Zdá se, že jeden pokus uskutečnil určitě. Ostatní návrhy jeho strojú a zařízení - nevíme jestli se využily v reálu. Múžeme jenom typovat, co asi bylo dostupné, laciné a co se mohlo využít a co zústalo v říši snú.
Leonardo se určitě nejvíc zajímal právě o techniku rúzného směru a nechal se najímat na dvory kde by ho zaplatili např. u vojvodu Milána nebo Caesare Borgiu. Protože vždy válečná technika byla u vládnoucích mecenášú v popředí zájmu, není div, že Leonardo navrhl mnoho válečných strojú a zařízení a prezentoval se jimi při nabídce svých služeb.
Náčrty z doby, kdy byl mladý, jsou ještě jenom zhruba načrtnuté a opravdu více méně jde o skice a jsou na okraji jeho zájmu (při přemýšlení o milionu jiných věcí :) ). Později, když potřeboval práci, náčrty vypracoval precizně, ale umělecky. Jak to uvádím ve svém článku, bylo to tehdy zvykem. Nešlo ani tak o technickou stránku, jak o to, aby náčrty byly krásné, zajímavé, poutavé, dramatické atd. To, tehdy lidi oslovovalo, stejně jako dnes - reklamy, filmy atd. Později Leonardo dospěl do stadia, kdy jeho náčrty mají opravdové technické provedení. Bez ozdob a uměleckých vsuvek, jde o seriozní technické projekty.
Asi si postupem času i on uvědomil, že věhlas o něm je sice velký (už za svého života byl velmi uznávaný), ale nikdo mu ve skutečnosti příliš vážnosti neposkytuje. Jeho návrhy jsou pokládány za příliš bombastické, drahé, složité. Takže asi to bylo pro něho sklamání (stejně jako pro nás), ale z jeho návrhú se asi ani jeden nedočkal realizace. Všichni pokývali hlavou, obdivně vzdychali, ale realizovali nějaký lacinější, osvědčený projekt.

Ještě bych závěrem chtěla podotknout (o Leonardovi by se dalo psát hodiny a hodiny :D ), že genialitu mu nelze upřít, ale byla v prúbehu staletí příliš zveličena. Nevynalezl ani tank, ani vrtulník, ani auto atd. jak laici často uvádějí, ale v mnohém se opíral o poznatky svých předchúdcú z antiky i středověku a ty dokázal použít novým zpúsobem, nebo je novým zpúsobem modifikovat, nebo doplnit o dúmyslný mechanický systém atd. Při zkoumání mnoha oború, které ho zajímali, přišel na některé věci, které by mu zaručili pověst génia tak či onak.


KacerMíra jsem ráda, že máš rád tohle ranné období. Opravdu je to moc zajímavé a pro mne byla radost ten článek psát.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

me teda zaujala ta ochrana hradeb s odstrcenim zebriku ... neni to zadna fantasmagorie jako nektery jiny a me osobne to prijde jako zajimavy a proveditelny napad, ktery mi ani neprijde jako prilis nakladny (koneckoncu slo jenom o to udelat neco malo der do hradeb, sehnat neco malu tramu a lan a k vysouvani a zasouvani se mohla klidne pouzit kladka) a pro kriticka mista hradeb zcela jiste pouzitelny ... urcite o neco bezpecnejsi, nez kdyz jsou jednotlive zebriky od hradeb odstrkovany obrancema pomoci bidel

ani tohle se nedostalo do stadia realizace?
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Stuka »

VGR_j4ck41
Mně se také ta ochrana hradeb zdála vcelku levná a lehce realizovatelná, přitom účinná a bez problémú přenosná a použitelná jinde. A protože tehdy braly útokem každou hradbu a pevnost, je celkem možné že tento Leonardúv nápad našel svoje praktické využití. Ale bohužel nemohu najistě tvrdit ano, či ne. To by chtělo hlubší bádání v této oblasti. Předpokládám, že by se muselo začít od hradeb, které se zachovaly, jestli jsou některé upraveny, jak navrhoval Leonardo. Dřevěné části by se samozřejmě už moc nezachovali, ale otvory by ve zdi měly zústat. Chtělo by to taky se podívat, co přesně dělal Leonardo pro Borgiu, kdy byl u něho v letech 1502-03. Tehdy možná došlo k realizaci nějakého jeho nápadu, ale jestli právě obrana hradeb? Nad tou se zamýšlel podstatně dřív a bohužel u něho to bylo tak, že po takové době sa zabýval už úplně něčím jiným a v jiném směru. Krom toho, jestli chtěl upoutat, musel paradoxně vystupovat s pompézními nápady, které udivovaly - tím získával na ohlasu. Ty jednoduché, obdivujeme dnes my, ale tehdy bylo dobré se prezentoval něčím velkolepějším. Ovšem když přišlo na lámaní chleba a Leonardo měl přejít od návrhu pompézního k něčemu praktickému, už dávno ho zajímalo něco jiného a k realizaci nedošlo.
I co se týče obrazú, namaloval jich jenom pár a byl problém ho dokopat, aby je vlastně domaloval a odevzdal tomu, kdo si objednal. :wink:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Dominik
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 18/8/2011, 13:27

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Dominik »

Děkuji Vám za skvělý a hodnotný článek . Škoda , že nerealizoval projekt tanku . To by bylo ,,vzrůšo" , kdyby se na bojišti 15-16 století objevilo takové monstrum . Co se týče kluzáku , nevíte , jestli Leonardo neplánoval jeho ,, použití " jako bojového prostředku ?
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Stuka »

Díky, Dominik. Co se týče kluzáku, předpokládám že určitě Leonardo neplánoval jeho bojové využití. Zabíral se sice myšlenkou létání velmi intenzivně, ale spíš ve všeobecnosti. Projekty křídel či už samostatných , nebo studie celých létacích strojú rúzného druhu najdeme v jeho rukopisech mnoho. Zaměřil se však především (není to udivující v jeho době) na techniku létání ptáku a hmyzu (zejména vážek) a podle toho projektoval svá mechanická křídla a létající stroje.
Myšlenka, že i člověk by mohl jednou vzlétnou,t fascinovala člověka asi odjakživa a Leonardo nebyl výnimkou. Ale jeho zaměření jenom napodobovat ptačí let, vyloučily nějaký zásadní objev z jeho strany v této oblasti.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Dominik
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 18/8/2011, 13:27

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Dominik »

Někde jsem také četl , že Leonardo vymyslel doslova ,,sekačku na vojáky" , tj. rotující ostří na malém strojku . Je zajímavé , že člověk , který pohrdal krveprolitím , vymyslel (nebo upravil) tolik válečných vynálezů .
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

Dominik píše:Někde jsem také četl , že Leonardo vymyslel doslova ,,sekačku na vojáky" , tj. rotující ostří na malém strojku . Je zajímavé , že člověk , který pohrdal krveprolitím , vymyslel (nebo upravil) tolik válečných vynálezů .

mno psala o tom Stuka hned v druhym odstavci ... a zrovna tohle povazuju za exeplarni pripad fantasmagorie, ktera mela za ukol jenom ohromit ... je to pouzitelny jenom na relativne omezenem typu bojist, aby to fungovalo tak se to musi furt hejbat a dokazu si predstavit, ze armady koncem 15. stoleti by utok takovyhle "stroju" relativne snadno zlikvidovali svou palebnou silou jeste driv, nez by stacili napachat nejak velke skody ... nehlede na to, ze manevrovatelnost asi taky nebude nijak velka a disciplinovani pesaci by asi nemeli mit nejaky velky problem se tomu vyhnout
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Stuka »

Ano, je to tak. Vúz se srpy je tzv. "sekačka na vojáky" a její ilustrace (originál od Leonarda) je opravdu krásné, dramatické až surové vyobrazení (při voze vidíme rozsekaná těla), ale jak správně bylo uvedeno čistě pro efekt a ohromení. Lidé v renesanci bažili po takových obrazech a živě si představovali sílu takového stroje bez ohledu na to, jestli se dal vyhotovit opravdu nebo ne.
Po technické stránce obrázek "vúz se srpy" není odborníky vysoce hodnocen, ale po umělecké ano.
Zde se podívejme na maketu vozu se srpy:
Obrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Dominik
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 18/8/2011, 13:27

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Dominik »

Jo , pardon , nějak jsem se zahleděl do toho tanku :-) a tak jsem si nevšiml sekačky v druhém odstavci .
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Scrat »

Ať na to koukám jak dlouho chci tak ty dva obrázky označené jako "moždíř" mi ze všeho nejvíc připomínají ten na začátku uváděný tank. Kruhová základna s mnoha děly po obvodu zakrytá kuželovitou střechou.

A vesla?
Pokud se mělo skutečně jednat o plavidlo tak je to čirá fantazie, chtěl bych vidět jak někdo pohání vesly kruhový člun. Asi jediné čeho by s vesly, navíc takto umístěnými dosáhli by bylo roztočení člunu jako dětské káči. Stejně "geniální" nápad měl i A. A. Popov se svými černomořskými obrněnci a i jejich plavební vlastnosti byly všechno možné jen ne dobré. Dalším problémem při realizaci by bylo i opakované použití děl. Jde o konec patnáctého století takže buď děla nabíjená zepředu, nebo děla komorová. Ani jedna konstrukce nevynikala nějak extrémní rychlostí střelby (nehledě na dostřel a nějakou přesnost) takže než by se obsluha dostala k druhé, případně třetí salvě tak by to protivník asi rozebral.

Jo a k tomu názvosloví. V angličtině je pro obě zbraně (moždíř a minomet) jediný název - "mortar" (ve španělštině mortero.........). To snad jen my a Slováci máme dva samostatné názvy.
kenavf píše:....Ale mal by som jednu otázku.Bol niektorý z jeho vynálezov všeobecne uvedený do praxe(nie len ako prototyp) a dlhodobo vyrábaný a používaný?....
Tak ti nevím ale třeba palné zbraně podobné té "ručnici" se už nějaký ten pátek používaly. Už husité léta páně 1420 svými tarasnicemi a houfnicemi rozháněli nepřátelská vojska.

scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

dovolim si male OT - snad se Stuka nebude hnevat, ale souvisi to s tematem vynalezani a vylepsovani valecneho vybaveni a navedl me na to
Scrat píše:Tak ti nevím ale třeba palné zbraně podobné té "ručnici" se už nějaký ten pátek používaly. Už husité léta páně 1420 svými tarasnicemi a houfnicemi rozháněli nepřátelská vojska. scrat
neni to tak davno co jsem docetl husitskou trilogii od Sapkowskeho a myslim si ze v druhem nebo tretim dile psal o "nove mode v Praze". Touto novou modou melo byt pouzivani noveho typu píšťali zvane "zradne" nebot se dala snadno ukryt. Cilize se mluvi o jakesi variaci na pistoli. No a otazka zni. Vi nekdo kdy se zacali "pistole" skutecne vyrabet a i pouzivat? Co jsem zbezne hledal na netu tak jsem akorat narazil na terminy "middle age", 16th century, 1540s apod. a to vse v souvislosti s mestem Pistoia.

Je "zradna pistala" v 15. stoleti jenom Sapkowskeho fikce nebo je to zalozeny na skutecnosti ze, jeste predtim nez nabehla vyroba v Pistoi, se nekdo zabyval - byt i treba jen myslenkou - jejim vznikem?
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od kenavf »

Scrat píše:
kenavf píše:....Ale mal by som jednu otázku.Bol niektorý z jeho vynálezov všeobecne uvedený do praxe(nie len ako prototyp) a dlhodobo vyrábaný a používaný?....
Tak ti nevím ale třeba palné zbraně podobné té "ručnici" se už nějaký ten pátek používaly. Už husité léta páně 1420 svými tarasnicemi a houfnicemi rozháněli nepřátelská vojska.
scrat
Mal som na mysli zbrane,ktoré vymyslel konkrétne Leonardo da Vinci.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od El Diablo »

Varhanová děla se nějaký čas používala.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od Stuka »

No pokud vím, tak Leonardo nevynašel žádnou zbraň. Zaměřil se spíš na lepší využití těch zbraní, které se v jeho době používaly, např.aby se zlepšily jejich vlastnosti, zvětšil dostřel, zvýšila palební síla, řešil otázku jejich krytí, přenosu, nového využití atd.
Multi moždíř, který je známý i jako bitevní křížník (ale takové označení mně osobně se nezdá seriozní), se samozřejmě vesly nepoháněl. To by skončil v točení se v kruhu, jak zde bylo někým uvedeno. Měl uprostřed lopatková kolesa (což v článku uvádím) a těmi se uváděl do pohybu a vesla na obvodu. Jestli ale opravdu jsou v náčrtu Leonarda naznačeny vesla - je otazné, ale ve všeobecnosti je přijímáno, že asi ano a tak i nejčastěji bývá moždíř zobrazován - s vesly.
Ve kterém momentu pohybu zařízení se ale vesla používala a jak to Leonardo myslel, (jestli to byly opravdu vesla), to není jasné. Výklad použítí moždíře je rúzný a odborníci se na mnohém ohledně náčrtú Leonarda (ve všeobecnosti) nedokážou shodnout a tak výzkum jeho díla i nadále pokračuje.

Pokud já vím, Leonardo napsal jedinou seriózní (možná je to silné slovo, ale v této debatě asi na místě) práci, která je obsáhlá, samostatná a opravdu vyčerpávající - a to o pružinových hybných systémech. Ostatní náčrty a projekty strojú a zařízení, které jsou v jeho rukopisech, a je jich opravdu mnoho, jsou často nedotáhnuté z hlediska jejich pohonu, využití a realizace. Představuji si to tak, že přemýšlel (a hodně přemýšlel) o všem co ho zajímalo a protože byl zároveň skvělý malíř ale i technik, architekt - prostě všestranně nadaný - hned si to i načrtl anebo namaloval. Někdy podrobně a víckrát i v rúzných variantech a technicky promyšleně, někdy víc umělecky a někdy jenom jako hrubou skicu, letmý náčrt. Tak je potřeba jeho práci brát a odborníci z ní postupně oddělují plevy od zrna. :)

Řekla bych, že právě možná jeho všestrannost mu byla trochu na obtíž, protože se zaobíral všemi možnými věcmi a často naráz a mnoho věcí ho rozptylovalo. Tím někdy jeho práce utrpěla. Ať je to jak chce, v mnohém opravdu předběhl svoji dobu a byl opravdu geniální. To mu nelze upřít. Ale tu velkou glorifikaci jeho génia, kterou veřejnost pořád vnímá a která z něho dělá velmi populární a všeobecně známou osobnost, už je odborníky prezentována o trochu střízlivěji.

Našla jsem přece jenom foto vnitřku moždíře (ze stavebnice), kde jsou vidět lopatková kolesa:
Obrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Válečné stroje Leonarda da Vinciho

Příspěvek od skelet »

vzhledem k tomu, že na různých Viasat history, Discovery, History channel je plno pořadů rekonstruujících tyto náčrtky (ať od něj nebo jiných tvůrců), tak všechny se shodují na jednom .. ve všech skicách jsou vytvořené úmyslné chyby, které měly ochránit "vynález" před okopírováním
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ostatní“