Rozkol pravoslavné víry

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Víte na co se těším nejvíc, až mi bude 60 a víc a budu si pamatovat všechno co mi kdo řekl v 5letech.
Občas některým těm dokumentům nevěřím, že jsou origoš.....

Stejně je zajímavé, že tak silně věřící lidé jako jsou PRAVOSLAVNÍ rusové, vnímali to že zabíjeli a znásilňovali koho na cestě potkali?
Sám Stalin upozorňoval naše politické představitele, aby chápali že ruští vojáci po 3 letech kruté války mají hodnoty a aby náš osvobozený národ nebyl překvapenýco to přišlo za osvoboditele!!

Tak je pak za odměnu poslal proti Japonsku.............

Jak jsou na to mladí rusové dnes, myslím ohledně víry? Je to jako u nás, kdy mládež nehledá spásu a útěchu u pánaboha?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ljubov, ve svém posledním příspěvku jsem nakonec napsal těchto pár vět:

Toto myšlení je totiž činí velmi citlivé na manipulaci. A i to je věc, kterou Rusové umí velmi dobře. Proto jejich armády s někdy až fatalistickou odevzdaností dokáží bojovat za podmínek, které se vymykají normálnímu myšlení člověka. Možná, že jejich pověstná statečnost ani není jen pouhou statečností, ale projevem tohoto myšlení, které velí neustupovat zlu, tedy tomu, co ruší zavedený řád.

Tak jak v tomto vláknu mým dobrým zvykem, hodlám Tě trápit dalším dotazem.

Lubov, myslíš si že se může stát, že po nějaké době někdo ruským vojákům naplní hlavy potřebou získat něco pro matičku Rus a pošle je do války? Nejde v mém případě o paranoidní úlet. Jde mi o to jestli je něco na současné i když už opadající protiruské kampani v souvislosti s Gruzií které Rusko vykresluje až hystericky jako děsivou hrozbu pro svět.

Gruzii jsem vybral záměrně - myslím si, že zde Rusko až tak vedl nešláplo. Jde mi o tu možnou hrozbu. Já se totiž nedokážu přimět abych v Rusku hrozbu viděl. Je to i tím že já osobně jako jedinec s Ruskem a Rusy jako lidmi nemám jedinou špatnou zkušenost.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

K těm dotazům něco připíšu zítra, slibuji, a tohle smažu, ale nešlo by se nějak vrátit do středověku než nám z naší debaty o Rusku udělají mrtvou zónu a zavraždí nás admini??
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Já se právě o to snažím. Jde mi o to, jestli se nějak oproti době, kterou toto zajímavé téma začalo tedy 17. století nějak změnily motivace běžného ruského vojáka. Ať je to jak je, ruský voják je voják který si zaslouží pozornost a to ze všech stran.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Lom
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 24/10/2008, 10:45

Příspěvek od Lom »

Ljubov napsala:

"Myslím, že to, že se vrátili jiní nezpůsobilo jen Rusko, ale celá válka."

Ne válka to nemohla způsobit protože se to odehrálo v době před vypuknutím nepřátelství (asi r. 1940) a tehdy Němci dost do Ruska jezdili.
Ani já jsem tam nebyl za války :-))
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-vrátil jsem se až Tvému původnímu postu. Prosím Tě, existuje v Rusku mimo pravoslavné třeba římskokatolická, nebo evangelická církev?
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Thór píše:existuje v Rusku mimo pravoslavné třeba římskokatolická, nebo evangelická církev?
určitě, stejně tak tam mají třeba i islám, vždyť je to obrovská země táhnoucí se přes x časových pásem a dva kontinenty :wink:
válka je vůl
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Fatale-no že je v Rusku islám to vím, ovšem že by se římskokatolická či evangelická církev nějak rošířila v Rusku to nevím., (nezávisle na pásmu a kontinentu). Z příspěvku Ljubov, to totiž nijak nevyplývá a nevím ani historicky, jestli se římská církev v Rusku uchytila......
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Thór píše:Fatale-no že je v Rusku islám to vím, ovšem že by se římskokatolická či evangelická církev nějak rošířila v Rusku to nevím., (nezávisle na pásmu a kontinentu). Z příspěvku Ljubov, to totiž nijak nevyplývá a nevím ani historicky, jestli se římská církev v Rusku uchytila......
aniž bych měl informace, myslím si, že konkrétně ta římskokatolická se neuchytila snad jenom u Eskymáků...a ani tam bych na to nevsadil ani kačku :D
válka je vůl
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Fatale-při představě eskymáka, kterak buší hlavou o led před křížem vyřezaným z mrožího klu, se mi dělá bublina u zadku :lol:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

Pánové, pokud chcete seriosně zkoumat ruské náboženské poměry, nemůžete vynechat studium díla Karla Havlíčka Borovského, konkrétně "Křest sv. Vladimíra".
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

RAYTHEON píše:Pánové, pokud chcete seriosně zkoumat ruské náboženské poměry, nemůžete vynechat studium díla Karla Havlíčka Borovského, konkrétně "Křest sv. Vladimíra".
jo, to je solidní dílo, hlavně určitý pasáže jsou skvělý 8-)


...

Cár necár, svátek nesvátek,
že mi všechno rovno,
ne a ne a nebudu hřmít,
co z toho mám? Hovno!“

...

že je cárův svátek a prd
s odpuštěním rovno,
že mu je po celém cáru
s odpuštěním hovno!
válka je vůl
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

Celé popstvo předstoupilo
k cáru s deputací
jeden držel ve jménu všech
takovou orací:

"Veliký jest Vladimír cár!
svatá vůle jeho;
když's nám zabil pána boha,
opatř nám jiného!

Nám je pánbůh jako pánbůh,
jenom když je ňáký,
abysme s ním udrželi
v respektu sedláky.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Tak, neošidím vás o novou dávku svých názorů:

I. Kutuzov: Tomu ruskému vojákovi bych i věřila; zastřelit dítě, které vůbec nemůže za to, v jakém národě se narodilo.. Všechny malé děti jsou stejné, ať mají jakoukoli barvu pleti. Je pravda, že záleží na typu osobnosti, ale pokud bych znala někoho takového, umlátila bych ho prvním, co by mi přišlo pod ruku.
Hladomor na Ukrajině: Co na to mám říct, slova jsou zbytečná..

II. Mantra: Víra u mladých Rusů: Záleží na místě, kde mládež žije. Ve velkých městech se snaží přiblížit západu a kopírují jejich styl oblékání, hudby, víra se u nich postupně ztrácí. Na vesnicích je náboženství stále hluboce zakořeněno, navštívení kostela je jakousi kulturní událostí, na kterou se všichni těší. Mladí nechodí do kina, do klubů, nic takového nemají, tak se těší alespoň do toho kostela. Ale všeobecně se domnívám, že zájem o víru slábne, ale děje se tak téměř po celém světě.

III. Pátrač: Gruzie: V současné době nevidím v Rusku nepřítele ( na druhou stranu: kdy jsem je tak viděla..). Existuje řada zemí, které představují mnohem větší hrozbu než Rusko. Jistě, že Rusko chce ukázat všem, že skončilo období krize 90. let, armádu mají dobře vycvičenou, techniku připravenou a dožadují se, aby je svět počítal mezi nejsilnější mocnosti. V tomhle směru se jim trochu stýská po sovětských časech, dvě supervelmoci: USA, SSSR, každý se jich bál..

Obyčejní lidé můžou být milí, i Afghánci na mě působili velice příjemně, ale stačí jeden blbec u moci, vsugeruje jim svůj názor a z dobrých přátel vytvoří nepřátele na smrt.

Jde o to, co by jim namluvili, aby šli a vybojovali další území pro Matičku vlast. Když by byla ta motivace opravdu silná a oni by uvěřili, že bojují skutečně za zájmy nejdražší rodné země, pak je skutečně možné, že by začali válku. V Moskvě je takové hnutí mladých komunistů bojujících za obnovení Sovětského Svazu, pro ty je Gruzie trn v patě, podobně jako další země bývalého východního bloku, ale Gruzie má tu smůlu, že ji vždy vyberou první..

O motivaci vojáka v 17. století nemám nejmenší potuchy, abych ji mohla srovnat s přítomností, ale vlast, národ a svoboda v tom jistou roli hrát budou.

IV. Lom: Tak to se omlouvám, o roku vyřčení citátu jsem nevěděla.

V. Thór & Fatale: Náboženství na Rusi: Rusko je země obrovská a jakožto největší stát na světě je pestré i po náboženské stránce. Pravoslavná víra zcela jasně dominuje, druhým nejvýznamnějším náboženstvím je sunnitský islám ( rozšíření nejvíce v podhůří Kavkazu, Povolží a v Kazani), dále buddhismus ( centrum v oblasti Burjatska - hlavní město Ulan - Ude a Tuvy); judaismus ( pro Židy je zřízena speciální autonomní oblast, hlavní město je v Birobidžanu. V dnešní době jich zde žije kolem 1,5% z celkového počtu populace v kraji, většina Židů emigrovala po roce 1991 do Izraele a Německa). Další "druhy" křesťanství v Rusku samozřejmě existují. Římskokatolickou církev vyznává okolo 7% lidí, kněží jsou však převážně cizinci, a Evangelickou snad ještě méně. Jak se Putin v posledních letech snažil posílit vliv pravoslaví, tak bych ubrala nějaké desetiny. Ještě dlužno zmínit šamanismus v některých sibiřských regionech.

Eskymáci: Obyvatelům tundry a tajgy bych spíš říkala indiáni, nevadí, ale pro ně je spíš důležité, aby se jim vydařil lov, nezničil člun, mrož dlouho nevzdoroval a netrpěli hladem. Řídí se zákony přírody, moudrostmi předků a proslovy šamana. Bůh jim v tomhle ohledu moc nepomůže, možná bych jako věřící mluvila jinak.

VI. Křest svatého Vladimíra: Omluvte prosím mou neznalost české literatury, není zrovna toto ta kniha, kterou Borovský nikdy nedopsal? Raději bych si ji měla přečíst, druhá ukázka skvěle vystihuje situaci po přijetí křesťanství. To dlouhé "á" ve slově car je pozůstatek jiného pravopisu nebo jenom já používám ten špatný? Ovšem ta první ukázka je naprosto úžasná.. Ají jsem se zasmála.

Tolik příspěvků na jedno téma, jú. :D Tak ať nám ještě dlouho prosperuje, děkuji za skvělou debatu. L.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Ljubov

S potěšením konstatuji, že máš slušný přehled české literatury. Křest sv. Vladimíra KHB nedopsal, zemřel v 35 letech na tuberkulosu. Byl to spisovatel a novinář s velmi kritickým pohledem na svět a naprostým nedostatkem uctivosti k vrchnosti všeho druhu, měl soustavné problémy s censurou a rakouské úřady mu ztrpčovaly život jak jen to šlo. Křest sv. Vladimíra si určitě přečti, oceníš ho z úplně jiného úhlu a nařehtáš se dosyta. Navíc oceníš perfektní češtinu KHB, srovnatelnou s velikány českého jazyka K. Čapkem či V. Vančurou.
K cár/car: správně je samozřejmě car, verse "cár" je básnická licence KHB, je možné, že v té době kdy to psal, byly obě varianty správně. Čeština se vyvíjí, když si půjčíš v knihovně 50 let staré noviny, určitě si všimneš určitých rozdílů proti tomu, jak se mluví dnes.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ljubov - tak děkuji za názor. Po pravdě řešeno to vidím podobně. Pokud by Rusko chtělo rozhýbat své divize tak se asi pokusí na věc jít jinak. Přes víru to asi nepůjde.

Pro mě je to poměrně dobrá zpráva. Abych řekl pravdu tak jsem nedávno v televizi zaslechl něco v tom duchu, že vzestup pravoslavné církve v Rusku je skrytá hrozba.
Ten blbec tam plácal blbiny, že jsem si chvílemi myslel, že mluví o nějakém druhu fundamentalismu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Tak on vzestup jakýhokoliv náboženství je skrytá hrozba, protože manipuluje s lidma, pak stačí jeden vůl, jak psala Ljubka, a další z řady neštěstí je na světě. Lidi obecně moc nepřemejšlí, oni věří, jak stádo blbečků, je to podstatně jednodušší...
válka je vůl
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Křest sv. Vladimira: Jakmile ho někde seženu, tak si ho přečtu. Něco málo jsem z české literatury pochytila, Borovský je velmi významná osobnost. Nějakou dobu v Rusku pobýval, takže by to mohl být zajímavý názor. Vím, že měl problémy, byla jsem před dvěma lety v Brixenu a šla jsem se podívat na dům, v němž pobýval během svého nedobrovolného pobytu v Tyrolech. Podle exteriéru to nevypadalo špatně.
Je jasné, že čeština prošla složitým vývojem a obohacuje se o nové výrazy, které přejímá v současnosti nejvíce z angličtiny, to se děje i s ruštinou.

Ruská hrozba: V televizi říkají kolikrát i horší věci, viděla jsem pár filmů o druhé světové válce a kdybych nevěděla, jak to přibližně bylo, řekla bych na základě podaných informací, že Němci byli vlastně úplně blbí a prohráli by za týden.
Srovnávat pravoslaví s fundamentalismem například v muslimských oblastech bych si netroufla, nemám dostatek fantasie, abych si dokázala představit ruskou armádu mávající prapory s pravoslavným křížem, jak pochoduje do svaté války s cílem "Tak, a teď zabijeme ty nevěřící psy". Ale můj názor nemusí vystihovat myšlenky nejvyššího vedení země, a pokud se jednoho dne ráno probudí Medveděv a bude chtít vyhlásit "Džihád po Rusku" tak to jednoduše udělá a nikdo s tím nic nezmůže. Když je veřejným tajemstvím, že moskevský patriarcha býval rozvědčíkem KGB, určitě by se nějak dohodli.

Teorie pánových oveček je dokonalá příležitost, jak manipulovat s lidmi a vytvořit je k obrazu svému. Nepřemýšlí, věří.. Kdyby se nad tím alespoň trochu zamysleli, možná by je napadlo, jestli tam nahoře nejsou blbci..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Ljubov
Pokud by byl problém se sehnáním Křestu sv. Vladimíra, půjčím Ti svůj výtisk. Je z roku 1947 a je ilustrovaný tak, jak má být, t.j. Josefem Ladou. Tedy pokud studuješ v Praze.
K hrozbě pravoslavného fanatismu, daleko lépe si dovedu představit pomocné sbory z křesťanské Evropy, které pomáhají ruské armádě pacifikovat mohamedánské tlupy. Islám je prašivina, která se rozlézá s velkou urputností, jsem člověk nábožensky tolerantní ale pouze k těm církvím, které tu tolerantnost vykazují také. Dnešní islám mezi ně věru nepatří.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

RAYTHEON píše:Islám je prašivina, která se rozlézá s velkou urputností, jsem člověk nábožensky tolerantní ale pouze k těm církvím, které tu tolerantnost vykazují také. Dnešní islám mezi ně věru nepatří.
To už zklouzáváš na hodně tenkej led, islám není o nic horší, ale ani o nic lepší, než je judaismus, katolíci, nebo třeba pravoslavní. Takových 95% všech vyznavačů islámu jsou nekonfliktní lidé, kteří taky mají rádi svůj klid a do žádných konfliktů se nehrnou. A těch zbývajících 5%, to jsou lidi, kteří mají náboženství jen jako záminku a nástroj, případně si nechali vymýt mozky tím nesprávným mýdlem a berou to všechno za špatnej konec. Jenže tyhle typy máš všude po světě.
Nebezpečí není v žádným konkrétním náboženství, nebezpečí je v tom, že lidi jsou skrze něj lehce manipulovatelní. Teď je tedy populární islám, dobře, ale zkus se kouknout do historie. Co do počtu mrtvých, možná je islám nakonec jen slabým odvárkem toho, co dělali/dělají křesťané. A v budoucnu to bude zase někdo jinej, třeba šamani.
válka je vůl
Odpovědět

Zpět na „ostatní“