Rozkol pravoslavné víry

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Nedělej si násilí Ljubov, to co jsi napsala je naopak velmi zajímavé. Já osobně jsem nechtěl abys hodnotila vojenské aspekty technické nebo operačně taktické povahy. Ale vše co jsi napsala má hluboký podtext a ledacos jsem se dověděl.

Za sebe Ti děkuji a až se k tomu později vrátím, tak se budu ptát dál. Je dobré když je zde někdo kdo to takových věcí vidí.

Jaká baba? Jsi šikovná holka a pro toto fórum jsi sluníčko. Děkuji ještě jednou a jen tak dál.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Takže jsem z toho zdárně vybruslila, nemůžu hodnotit jako voják spíš jako obyčejný člověk Hlavně nejsou moje odpovědi příliš neutrální, když jsem v Rusku doma.
Pátrač: Jen se ptej. Rusko je pohádka, která částečně žije ve snu. To se pochopit nedá.
[OT]: K tomu vlastenectví: když jsem byla menší a dívala jsem se na Toma a Jerryho, tak v ruském dabingu, když se Tom chystal chytit Jerryho, křičel:"Za rodinu!".. A to prosím není vtip.
Sluníčko zatím končí a maže na hokej, ten stav 6:0 je pro mé slovenské přátele dost děsivý.[/OT]
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Nikdo kdo je s něčím osobně spjatý není schopen úplně objektivní odpovědi. Ale pro pochopení věci je osobní postoj důležitý a nenahraditelný. Osobní sympatie, antipatie, zkušenosti to má svoji velkou cenu.

Tak mě napdlo, zavedla novodobá ruská armáda vojenské kněze? Máš o tom nějaké povědomí.

rabo pokud o tom něco víš hoď sem info.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Ljubov píše:Těžká otázka, těžká odpověď.
Napadlo mě to, mnohokrát.
Rusové jsou národ hrdý a většinou si vlasti velmi váží a mnoho jí obětují, jak je často uváděno v činech Rudé armády. Národ tedy stále přetrvává.
Pravoslaví: S nástupem moderní doby prožívá ve velkých městech, jako je třeba ta moje Samara, menší ústup. Nicméně většina vesnic, starších lidí nebo lidí, kteří si cení tradic, je stále víře věrná. Druhý bod snad splněn.
Samoděržaví: "Rusko si lze představit spíš jako zemi bez lidí než bez cara". Další citát. Ruská země vždy potřebovala nějakou silnou autoritu - knížete, cara nebo diktátory. Pokud by byla objevena nebo jen poupravena stará forma carství, pak věřím, že by to dotáhli velmi daleko.
Když plánovali děkabristé povstání, pokládali si otázku, zda je možné mít ze země republiku. Došli k závěru podobnému tomu citátu.
Zkrátka Rusko a demokracie si nikdy přiliš netykaly, je to prostě stát mezi Asii a Evropou, který se otáčí jako věčné kyvadlo. Není ani tam ani tam.. A kdo ví, kdy a kde, se jednoho dne zastaví..
Toť vše..
Tohle by mě docela zajímalo; doufám že nebudu (moc) OT.

Při své návštěvě Ruska (oblast Kavkazu - není to asi typické Rusko, ale snad to tolik nevadí a neurazím) jsem měl dost pocit, jako by lidi nad sebou většinou fakt potřebovali bič, aby něco dělali. V hospodě nezřídka trvalo třeba půl hodiny (!), než nám donesli pivo, na mnohou objednávku zazněla odpověď, že není (přitom podnikavá hospodská by si zajistila zásoby, když předem věděla, že kemp vezme útokem pětadvacet vyhladovělých lidí) a vůbec se personál tvářil otráveně, že vůbec musí něco dělat... Nebo jsme dopoledne potkali pastevce sedícího na bobku před svou salaší. Ta skoro na spadnutí, ale místo aby třeba opravil plot nebo něco, tak tam jen tak seděl a pozoroval hory...

Samozřejmě byly i výjimky, ale toto byl můj obecný pocit z přístupu k práci Rusů, co jsem potkal - skoro jako by potřebovali něco na způsob direktivní vlády...

Má to smysl i z pohledu člověka v Rusku žijícího?
Kutuzov
praporčík
praporčík
Příspěvky: 351
Registrován: 16/11/2006, 17:37
Bydliště: Olomoucký kraj

To Ljubov:

Příspěvek od Kutuzov »

Dík za snahu o odpovědi (určitě to s námi nemáš lehké) - co se týče Putina - jeho osobnost je pro směrování Vaší země klíčová - vaše budoucnost hodně závisí právě na jeho charakteru - skládám si postupně mozaiku o jeho osobnosti z různých událostí a z různých analýz. To, jestli je Putin vnitřně přesvědčený křesťan považuji za stěžejní. Toto bude určovat, zda bude konat pro blaho Ruska nebo jen pro potřebu uspokojení osobní touhy po moci. Vím, že Putin byl před nějakou dobou celkem bez velké publicity na návštěvě mnišského státu na hoře Athos (Řecko) - to je pro pravoslavné něco podobného jako pro katolíky audience u papeže - ale přesně není známo, co tam dělal - může to být známka jeho vnitřního postoje ale také nemusí.

http://news.bbc.co.uk/nolpda/ukfs_news/ ... 229342.stm

To že se Putin často v ruských médiích prezentuje jako Putin judista, Putin rybář, Putin střelec, statečný Putin - zachránce před tygrem - to neberu ani tak jako snahu Putina se zviditelnit, jako spíše pokus o to dát rusům (a zvláště těm mladým) vzor - vzor cílevědomého, vzdělaného, inteligentního člověka, abstinenta a sportovce - rusové měli posledních 8 desetiletí ve vedení země za vzory pouze masové vrahy, tu nejhorší verbež, křiváky a lháře, v lepším případě uslintaté staré dementy se kterými manipulovalo jejich okolí - první relativně mladá tvář kterou po dlouhé době ve vedení země uviděli jim přinesla jen hořkost a ponížení - tohoto člověka pak vystřídala kreatura opilce Jelcyna, který totální zkázu jen dovršil. Teprve potom konečně do vedení země přišla osobnost, na kterou by konečně mohli být rusové hrdí ...

http://www.militaryphotos.net/forums/sh ... p?t=143548
http://www.militaryphotos.net/forums/sh ... 8&page=693
http://www.militaryphotos.net/forums/sh ... 8&page=617
http://www.fightingarts.com/reading/article.php?id=167
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/r ... 78413.html

Jestli to Putin dělá dobře a jak na mladé rusy jeho mediální prezentace působí, musíš vědět nejlépe ty - a proto mne velmi zajímá tvůj osobní názor.
Lidstvo dává veškerou svoji moudrost do knih a proto samo zůstává blbé.
Lom
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 24/10/2008, 10:45

Příspěvek od Lom »

Ljubov napsala:

"Matička vlast.. To se špatně vysvětluje, pro Rusa je to normální."

Až na to, že nevědí dost dobře, kde jsou její hranice.

Slyšel jsem takové vyprávění - turisté (v orig. turísty) přemýšleli kam se vydat, už leccos prošli. A tehdy se jeden z nich kdesi dočetl, že Špicberky jsou vlastně také ruské území.
Tedy se vydali na cestu. Po ledě šli, průrvy přeplavávali na loďce. Měli čisté svědomí protože žádné zátarasy a ostnatý drát (t.j. normální označení hranice) nikde neviděli.
Nakonec tam došli. Poseděli (v orig. posiděli i popíli) na břehu a pak se vydali aby jim někdo potvrdil dosažení cíle do jejich turistických knížek. Když našli ruskymluvící osídlení tak ti je k jejich údivu hned zatkli.
Dlouho a dlouho pak museli opakovat - jak a hlavně proč tam šli (je totiž vyzkoušeno, že jen pravdu je možno opakovat donekonečna). Když z nich ale nic jiného nevypadlo posadili je do letadla a poslali nazpět. Nakonec se museli zavázat, že o tom nebudou nikde nikomu vypravovat. Ale přitom oni o tom chtěli napsat tak pěknou knížku...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Lom píše:Ljubov napsala:

"Matička vlast.. To se špatně vysvětluje, pro Rusa je to normální."

Až na to, že nevědí dost dobře, kde jsou její hranice.

Slyšel jsem takové vyprávění - turisté (v orig. turísty) přemýšleli kam se vydat, už leccos prošli. A tehdy se jeden z nich kdesi dočetl, že Špicberky jsou vlastně také ruské území.
Tedy se vydali na cestu. Po ledě šli, průrvy přeplavávali na loďce. Měli čisté svědomí protože žádné zátarasy a ostnatý drát (t.j. normální označení hranice) nikde neviděli.
Nakonec tam došli. Poseděli (v orig. posiděli i popíli) na břehu a pak se vydali aby jim někdo potvrdil dosažení cíle do jejich turistických knížek. Když našli ruskymluvící osídlení tak ti je k jejich údivu hned zatkli.
Dlouho a dlouho pak museli opakovat - jak a hlavně proč tam šli (je totiž vyzkoušeno, že jen pravdu je možno opakovat donekonečna). Když z nich ale nic jiného nevypadlo posadili je do letadla a poslali nazpět. Nakonec se museli zavázat, že o tom nebudou nikde nikomu vypravovat. Ale přitom oni o tom chtěli napsat tak pěknou knížku...
pointa?
ObrázekObrázekObrázek
Lom
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 24/10/2008, 10:45

Příspěvek od Lom »

Jak pointa - prostě nevědí, kde maj hranice...
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Ani nevím, jestli odpovím na všechno.

I. Vojenští kněží: podle mě by tam být měli, když se tolik mluví o christianizaci ozbrojených složek, ale jistě to nevím.

II. Karaya1 a tvůj příběh: neurazíš, to jistě ne. Kavkaz není to typické Rusko, ale Rusko to je. Na druhé straně hor, zejména v Gruzii, jsou lidi naopak velice milí a přátelští; pokud se zrovna nemlátí s Rusy, v dobách míru nalijí každému a postarají se o něj. Logiku pastevce chápu: říká si třeba tohle- proč bych to opravoval, stejně to za chvíli zase spadne a kolem je tak krásně. Chajda je příliš přízemní v porovnání s krásami vlasti.
Taky mě museli nutit, abych něco udělala, záleží na přístupu rodičů. Pracovat se nikomu nechce, v některých regionech ta práce ani žádná není a když jde někdo žádat o práci a má štěstí, řeknou mu:“ Dobře, dáme ti práci, ale dostaneš málo.“Dotyčného napadne, že to nemá smysl, stejně zůstane chudý. Dál nepřemýšlí..
Dlouho žili zemědělci a řemeslníci pod vrchností, poslouchali rozkazy jedněch nebo druhých, takže s příchodem větší svobody někteří jednoduše nevědí, co s tím.

III. Kutuzov a ruští prezidenti: Z vlády Borise Jelcina si nepamatuji vůbec nic.
Putin si získal značné sympatie občanů, ale ty jsou zahaleny jistou mírou skepse. Bývalý prezidentský pár považovali jako z jiného světa, chovali se velmi blízce a zároveň velmi vzdáleně. Běžný Rus řekne něco takového:“ On ten Putin není zase tak špatný..“ Sportem je proslulý, zasadil se o konání zimní olympiády v Soči a podporuje ji. Znám jednu slečnu novinářku, která kdysi debatovala s Putinem a ohromil ji natolik, že nyní odmítá mluvit s jiným než Vladimirem Vladimirovičem.
Já mu zase nevěřím každé slovo. Obdivuji jeho vysokou míru inteligence, schopnost prosadit se a vládnout. Postavil zemi na nohy a dodal jí nový impuls. Zásluhy na obnově Ruska jsou nezpochybnitelné,vážím si ho, ale není to pro mě kult. Že byl v KGB je možné, ale Rus je dodnes plná bývalých rozvědčíků. Nic proti němu nemám, velmi inteligentní a velmi schopný.
Lehké to s vámi opravdu nemám, dotazy o 17. století jsou nenávratně ztraceny, ale pozdě. Je tu diskuse a já ji nemíním měnit.

IV. Lom a Špicberky: Zde lituji, uniká mi smysl. Je sice pravda, že si SSSR nárokoval tyto ostrovy + Medvědí ostrov z taktických důvodů a na Špicberkách jsou ruské osady, ale zbytek.. No nevím, pokládám si následující otázku:
1. Turisti jsou chudí: proč by lezli někam do zimy bez výbavy by předpokládám zmrzli ještě na pevnině.
2. Turisti jsou bohatí o libovolné inteligenci: Přece by si s tou knížkou koupili i nějakou výbavu, stany, oblečení aj. a průvodce, aby věděli, kam jdou.

V. Pointa: Zde se jedná o předchozí bod nebo mé spojení Matička vlast? První uniká i mně, druhou lépe nevysvětlím.

VI. Děkuji za všechny příspěvky, zajímavé myšlenky, díky pánové.
L.

EDIT 1: Já se přece nezlobím a doufám, že to tak nevyznělo. Zcela chápu, že se lépe diskutuje o Putinovi než o bojarce Morozovové. Naopak nevím téměř nic a uplatňuji politický způsob, jak vyžvanit mnoho věcí a zároveň neříct nic.
Naposledy upravil(a) Ljubov dne 5/11/2008, 17:53, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ale tak se na nás nezlob. Ale spojitost s váhou pravoslavné církve v Rusku s tím jak roste na důležitosti nyní je tak evidentní že jsme se prostě dostali do dnešní doby.

Celé je to nesmírně zajímavé a zajímavost se snoubí se zvědavostí. A ty toho víš tolik.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Ljubov ta pointa mířila na předchozí příspěvek od Loma. Přišlo mi to od něj jako rádoby inteligentní pokus si do tebe a Ruska kopnout. Jestli mohu za sebe poprosit tak piš dál. Je zajímavé pronikat do široké ruské duše a nezápolit přitom se svou angličtinou, jako když si píšu se svými ruskými kamarády/kamarádkami
ObrázekObrázekObrázek
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Ljubov: nemyslel jsem to tak, že Rusové jsou imrvére podráždění a nepříjemní, to taky ne (vzpomínám si třeba jak nám jeden místní nezištně pomohl vyměnit píchlou pneumatiku na maršutce), spíš mě jen poměrně překvapil jejich přístup k práci (trochu mi to připomnělo Španěly a jejich "maňana" :o)) ). Btw, ten pastevec mimo jiné říkal, že mu ztama ani ne po roce utekla žena... :o)

Dlouho žili zemědělci a řemeslníci pod vrchností, poslouchali rozkazy jedněch nebo druhých, takže s příchodem větší svobody někteří jednoduše nevědí, co s tím.
Tohle jsem měl přesně na mysli. Díky za potvrzení.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Děkuji Skelet, já si říkala..
Nesnažím se zastávat Ruska v každé situaci a nepodporuji bývalou činnost bolševismu ( prosím o ignoraci té vlajky).
Vtipy na adresu Ruska jsou dobré, pokud jsou na úrovni. Rusové mají spoustu vtipů, které ostatní národy nechápou ( za všechny případy ten o tom, jak cvičí Američané supertajného agenta), takže možná jen já nechápu ten o Špicberkách.
Ještě mě nikdo nevyhodil, tak píšu.
Ona ta angličtina je stále problém, gymnaztisti se ji učí, ale když přijedou na výměnné pobyty Češi a třeba ještě neumí tak dobře mluvit a zkouší to potom anglicky, tak mají místní problém. Carský dův měl tu výhodu, že tam všichni ovládali plynně francouzštinu.
Vyvracet teorii: Rus = vodka, mafie, debil; nemá smysl. Ale stejně, když už tak odbočuji od tématu, proč hrají šachy? Sice ne každý smrtelník hraje jako Kramnik, Kasparov či Aljechin, ale..

Karaya1: Bez ženy nejsou ztraceni jen Rusové.. Záleží na tom, jak kdo, jak kdy.. Ale platí: čím více chudí a žijící někde v hlubinách Sibiře, tím laskavější. Od "Nových Rusů" získá člověk většinou jen škodolibý pohled.

Mantra: Ať už je to myšleno jakkoli, tak u té hymny musím stát.. Snad možno dodat Kalinku.
Naposledy upravil(a) Ljubov dne 5/11/2008, 18:44, celkem upraveno 3 x.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra- to je masakr.Proti Ruské hymě neříkám nic,to je takový monumentální chorál velký jako Rusko samo. Mě se líbí ruské dumky (Stěnka Razin etc). Ovšem jinak to je grandiozní výběr :D
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tak mě to rozkolilo, ale Rusko jako takové mám rád achtěl bych se tam podívat, do Moskvy ani ne, spíš na to co je kolem a do vojneských muzeií.

Moje drahá polovička umí ještě hymnu nazpaměť!!!
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra- no jo, ale určitě tu špatnou. Tu si ještě pamatuju taky (trochu). Ovšem věřím tomu, že kdybych ji zazpíval někde v Moskvě, určitě by se k těm slovům co znám ledaskdo přidal :)
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Řek bych 100%.....proto tu hymnu mají, ty změny jsou minimální.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Stará hymna myšlena hymna sovětská v originále, nebo ten český překlad?? :D I když, i to "My,Rusi, jsme bratři" má něco do sebe.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Českou verzi jsem v životě neslyšel. Sovětská verze - myšleno stará.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Odpovědět

Zpět na „ostatní“