Jindřich VIII. Tudor

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Tohle mě nenapadlo, přitom je to docela dost reálné - když někoho zostudím, tak "musejí" kanálama chodit i jeho blízcí, jednoduše je tím kompromituje.

Taky mě napadlo, že se silně katolická (resp. již brzy anglikánská) společnost mohla na nevěru dívat jinak, nežli dnešní obecně ateistická společnost v místním prostředí. Třeba to byl skutečně odsouzeníhodný skutek, který v té době nemusel být interpretován ve stylu "chudinka podvedený", ale "zločinec podvodník".

Další otázka je: Kateřina Howardová přece musela vědět, co jí hrozí? Nebo nevěděla? Mně hrozit poprava, tak si hodně rozmyslím, jestli zkusím dělat nějaké vylomeniny za Jindřichovými zády. V téhle souvislosti by mě zajímalo (ale asi si my, současní lidé, těžko dokážeme odpovědět), jaké povědomí o tomto činu a o životě krále panovalo. Média nebyla a aní šeptanda není všemocná. Je možné, že by prostě Kateřina Howardová nevěděla, co se stalo její předchůdkyni s pořadovým číslem 2? Je možné, že by to i v případě 5. manželky byla pouze zástěrka a k samotné nevěře nedošlo - nebo jsou její avantýry až natolik známé, že je to historicky vyloučené?

Je trochu škoda, že je Jindřich snad ještě více než svými činy znám svými manželkami, přitom to byl tak významný vládce. Bez článku od Ljubov jsem o něm věděl jen o těch manželkách..a díky zmíněnému dokumentu o chorobách a nemocech :) Teď se cítím jako vzdělaný, erudovaný...až skoro odborník :)
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Tiež sa pripojím k debate. U K.Howard išlo o ľahkomyseľné konanie, ktoré vyplývalo z jej nátury, výchovy a možné následky svojich činov si asi veľmi neuvedomovala. Pravdepodobne si ani poriadne neuvedomovala svoje postavenie kráľovnej a čo všetko to obnáša - aj povinnosti nielen radosti. Trest si teda zaslúžila, pretože zostudila svoju pozíciu panovníčky a aj svojho kráľa. Verejná mienka stála na strane Henricha. Proces bol legálny a na základe historických podkladov dnes už nikto nepochybuje, že Howardová bola naozaj kráľovi neverná. To sa nedalo ututlať a ešte horšie keby sa to zakrývalo jej vraždou. V tomto prípade stálo právo a ochrana cti na strane Henricha.
V prípade A.Boleynovej to bolo zložitejšie. Už sobáš s ňou nebol po právnej stránke legálny. Manželstvo s Katarínou Aragonskou (prvou manželkou Henricha) bolo legálne, aj keď Henrich potom na základe vykonštruovaných právnických kličiek ho nechal vyhlásiť za neplatné. Následný sobáš s Annou, keďže Katarína ešte žila, legálny teda nebol. O tom sa stále ešte vedú spory. Tento sobáš bol legálny len z dôvodu, že tak rozhodol kráľ a jeho nohlsledi to odkývali. S pápežom sa Henrich rozišiel, takže on bol tou jedinou autoritou, ktorá rozhodla, že jeden sobáš je neplatný a následný sobáš je platný. Bola teda Alžbeta legitímne dieťa? To bola otázku, ku ktorej sa radšej verejne nikto nevyjadroval a v r. 1544, keď ju Henrich oficiálne zaradil do nálsedníctva - zasa to bola jeho vôla, čo tak rozhodla. Anna Boleynová, keďže mu nedala následníka trónu, musela ísť z cesty. To, že kráľ musí mať následníka trónu, chápali všetci a bola to prvoradá záležitosť. Zbaviť sa jej pokútnym spôsobom - akože dýkou do srdca alebo pomaly pôsobiaci jed - to by nebola dobrá voľba. Dobre to napísala Ljubov, že bolo treba brať do úvahy aj jej vplyvnú rodinu, ktorá najprv do postele Henrichovi dohodila prvú dcéru a potom aj druhú a získala tak veľký vplyv a majetky. Keďže Annu Boleynovú nikto nemal rád, ani verejnosť, ani šľachta, nebol problém na ňu našiť vymyslené obvinenia a legálne sa jej zbaviť a tým sa zbaviť aj jej rodiny.
To, ako vtedy uvažoval Henrich, to naozaj už dnes môžeme len tušiť, ale podozrenie z vraždy kráľovnej, ktoré by na ňom mohlo uľpieť, by asi nebolo dobré a kto už by takému kráľovi núkal za ďalšiu ženu svoju dcéru. Taktiež možno myslel na Alžbetu, aspoň okrajovo, v tom zmysle, že čokeď nebude mať napokon žiadneho následníka a ostane iba Mary a Alžbeta? Dcéra legálne popravenej kráľovnej by na trón eventuálne dosadnúť mohla, no dcéra zavraždenej kráľovnej (aj keby bolo len podozrenie), to možno by tiež nebolo celkom dobré.
Osobne si myslím, že o vraždách Henrich ani nerozmýšľal. Mal takú obrovskú moc, že legálne cestičky na splnenie jeho vôle sa vždy našli a Thomas Cromwell bol v ich nachádzaní mimoriadne zdatný. :wink:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Je to naprosto běžná věc. Jindřich VIII. – šest žen. Ivan IV. se také neproslavil reformami a rozšířením území, ale tím, že byl občas poněkud šílený, zavraždil si následníka trůnu a s počtem manželek Jindřicha strčil do kapsy. Ale cítím se polichoceně. Mám sice pocit, že se pocitu vzdělanosti ohledně Luftwaffe nedočkám nikdy, ale taktně to přejdu.

Možná to veřejné ponížení rodiny vůbec nesouviselo s popravou, je to jen můj názor.

Kateřina Howardová musela vědět, co se stalo Anně Boleynové. Byla totiž neteří Alžběty Boleynové, hraběnky z Wiltshire, což byla matka Anny Boleynové.

Jinak, já souhlasím se Stukou. Kateřina nebyla příliš vzdělaná, byla spíše jednoduchá a poněkud naivní. Už od mládí vyhledávala společnost mužů a koluje řada pověstí o tom, že její život před svatbou nebyl zrovna jedním z nejpočestnějších. Byla zkrátka typická mladá a lehkomyslná dívka, která by se ráda bavila a užívala života. Bohužel pro ni, byla také velice krásná. Měla tmavé vlasy, temperament a ráda se bavila, připomínala svým vzhledem Annu Boleynovou. Přesný typ ženy, které se králi líbily nejvíc, po fyzické stránce. Naprostý opak Jindřichovy manželky číslo 4. Anny Klevské. Není divu, že se Jindřich okamžitě zamiloval. Ona ho odmítnout nemohla, to nepřicházelo v úvahu.

V životě s Jindřichem si Kateřina moc neužila, měla ráda mužskou společnost (já ji samozřejmě chápu, ale asi se nestanou královnou. Princ Harry není můj typ.), ráda flirtovala a nepřestala s tím ani jako královna. Povinnosti a nutnou upjatost, které byly od královen žádány, jí nic neříkaly. Nepocházela z rodiny, která by počítala, že dceru provdají do takové superspolečnosti. Kdyby byla princezna, přinutili by jí skrývat svou povahu.

Kateřininých afér je známo několik, u ní je nevěra téměř jistá. Nemůžeme to sice tvrdit naprosto stoprocentně, ale je to velmi pravděpodobné. Své udělaly v Kateřinině případu i dvorní dámy, které si ke dvoru přivedla. Byly to její přítelkyně z mládí, které dobře věděly, jaký byl vztah Kateřiny k mužům a všechno rozšířily. Kateřina se podle mě plně neuvědomovala, co jí hrozí. Vztah s mužem, kterého milovala a který ji přitahoval, jí možná trochu zatemnil uvažování.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

Pozrime sa, čím si prešiel Henrich VIII.:
1513 - dostal kiahne
1521 - záchvat malárie
1524 - zranený pri turnaji kopijou nad okom, potom trpí migrénami
1525 - skoro sa utopil
1527 - pri tenise si vyvrtol členok, o dva roky neskôr znova
1527-28 - boľavá noha - vred na predkolení buď spôsobený stiahnutým podväzkom alebo zranený pri turnaji. Tento vred je pravdepodobne úplne alebo čiastočne vyliečený.
1528 - zasa záchvat malárie
1535 (alebo 1536) - zranený pri turnaji, otras mozgu a zranenie na nohe mu asi otvára predošlé zranenie z roku 1527
1537 - vredy má už údajne na oboch nohách
1538 - už stabilné fistuly, ktoré sa iba čiastočne hoja
1539 - ťažko chodí
1539 - trpí ťažkou zápchou
1541 - pridružia sa infekcie z fistúl na nohe, chodí už stabilne s palicou
1541 - ťažká obezita, nadmerné potenie
1544 - vredy na nohe sa znova otvárajú, pravdepodobne trpí cukrovkou a prekonal asi niekoľko ľahkých mŕtic
1545 - už ho musia nosiť
Pred smrťou mu vypaľovali vredy na nohách žeravým železom. Vraj zomrel na obezitu - na zlyhanie pečene a obličiek v spojitosti asi s cukrovkou.

Nečudo, že Henrich hľadal vlastné lieky na zmiernenie problémov. V Britskej knižnici sa zachovala knižka s jeho 100 receptami. Chudák :( , v čase keď žil bolo veľa epidémií moru, ktorých sa samozrejme bál, takže keď cestoval , poslal najprv poslov, či miesta kadiaľ bude prechádzať nie sú infikované, ak áno, chorí sa vyvliekli do poľa a nechali zomrieť.

Čím liečili vtedy napr. hemoroidy? Medom a kravským mliekom.
Zápcha sa liečila klystírom aplikovaným z močového mechúra prasaťa natiahnutým na namastenú medenú rúrku. Zmes tvorila voda so soľou a bylinami.
Rany sa čistili medom a terpentínom.
Amputovať sa muselo rýchlo v priebehu pár minút, inak pacient zomrel na šok.
Vredy sa dráždili mechanicky, aby sa z nich vypustilo svinstvo alebo vypaľovali.

Zdroj: https://cvhf.org.uk/history-hub/mad-bad ... history-2/
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Ljubov »

Díky za další příspěvek k tématu o Jindřichovi! Vždycky mám radost, když téma po letech ožije. To mi připomíná, že jsem už roky o dějinách Spojeného království nic nenapsala, hm, uvážím.

Přehled Jindřichových zranění je velmi zajímavý, zdaleka ne o všech jsem věděla. Hlavně o jeho topení jsem neměla ani potuchy. Hned se mi vybavila ta idnesovská série článků o Karlovi a jeho tajných úrazech. Takhle zpětně je úžasné, co všechno oba panovníci dokázali přežít a z čeho všeho je lékaři dokázali vysekat. Bohužel, Jindřichovy nemoci se nabalovaly jedna na druhou, a jakmile byla omezena jeho pohyblivost, rozbujely se vředy, dna, zácpa a už bylo téměř hotovo. K tomu připočtěme epidemie dalších chorob, kromě moru to byla chřipka kolem roku 1510 a hlavně anglická potivá horečka (sweating sickness), o níž se dodnes neví, co byla zač a co ji vyvolávalo. Tato horečka se do světa rozšířila z Anglie, kde se objevila kolem roku 1485 a s měnící se frekvencí propukala do roku 1550. Stála pravděpodobně za smrtí Jindřichova staršího bratra Artura, dvou hrabat ze Suffolku a v roce 1528 záchvat překonala Anna Boleynová, které to ale nakonec stejně nepomohlo. Už první vlna potivé horečky zabila v Londýně několik tisíc lidí a představovala hrozbu po celou dobu vlády Jindřicha. Nemáš, Stuko, nějaké novější informace o potivé horečce? Možná se za těch pár let vědci dostali blíže k jejímu objasnění. Kromě této nemoci bylo stále možné onemocnět tuberkulózou, spalničkami, tyfem nebo jiným průjmovým onemocněním apod. Jo a pozor na zuby.

Ani já se Jindřichovi vůbec nedivím, že si zkoušel pomoci sám, z jeho chorob trpím pouze na silné migrény a zoufalství mě často přivádí k experimentům s čímkoliv, co by mohlo bolesti ulevit, jakkoliv nelogické se to může zdát. Jindřichův recept na bolest hlavy podle uvedeného článku je přitom docela dobrý – odvar z levandule dezinfikuje, uklidňuje a uspává, takže migrenik příliš dlouho nekřičí, šalvěj dezinfikuje a ochlazuje, což se na spánky hodí, majoránka oslabuje křeče. Jediné, co nevím, jak působí, jsou růžová poupata. A ovázání pevného lana nebo kusu látky kolem hlavy a utažení na maximum je věc, kterou používám dnes i já. Funguje to. Už generacím migreniků. Recepty na jiné choroby jsou už ale větší chuťovky. To je fakt. Ale ten nápoj bych klidně zkusila. I pozdně středověká medicína byla z části spjatá s šarlatány a postavení nekrálovských lékařů nebylo rozhodně privilegované. Lékaře házeli do stejného pytle jako další špinavá povolání typu koželuha, rasa či řezníka, a, co si vzpomínám ze čtení Středověkého člověka a jeho světa, těšili se úctě asi stejně velké jako potulní herci a prostitutky. Když si vezmeme, že jejich univerzitní výuka spočívala zejména v tom, že jim učitel lékař předčítal z některé knihy anatomie a studenti neměli představu, jak vypadá lidské tělo zevnitř.. O pitvách si mohli nechat jen zdát. Univerzita v Padově byla ve středověku myslím v Evropě jediná, která medikům dovolila navštěvovat nemocné a vidět průběh nemocí v reálu. Takže alespoň minimální praxi získali. Vypracovali se ale dobře. Fascinují mě věci, které dokázali arabští a židovští lékaři v orientu nebo později v Evropě Ambroise Paré. O tom bych si vydržela číst hodiny, dokud bych nepropadla vděčnosti nad vymoženostmi medicíny, v níž žijeme my. Jindřich žil v těžké době, ale vedl si dobře, s ohledem na své možnosti. Pokud vím, tak ani žádného ze svých osobních lékařů nedal popravit či jinak potrestat.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

Som rada, že si zoznam chorôb Henricha doplnila, pretože som niektoré z nich - opomenula. A aj tie epidémie potivej horúčky. Tiež ma to zaujalo a tak som niečo o nej pozrela. Máš pravdu, že prvýkrát vypukla roku 1485, potom pravdepodobne 1502 a možno na ňu vtedy zomrel - ako spomínaš - Arthur, starší brat Henricha. Potom roku 1507 či 1508, 1517, 1528 kedy sa následne prehnala Európou a naposledy v Anglicku asi 1551. Ako čítam, choroba prebiehala nástupom horúčky, bolesťami v krku, končatinách a bruchu, vracanie, dýchavičnosť a do 24 hodín sa človek prakticky upotil na smrť. Za chorobu mohol pravdepodobne nejaký nový hantavírus prenášaný hlodavcami. Nepredpokladá sa, že by išlo o hantavírusový pľúcny syndróm, ktorý je známy v Amerike, keďže bola objavená 1492 a nesprevádza ho také silné potenie. Lenže hlodavce by nakazili chudobu a nie bohatých a tí umierali tiež. Takže možno tento hantavírus prenášali kliešte a vši a choroba prepukala vždy len v lete, keď je ich dostatok a s nástupom zimy epidémia skončila. Zaujímavé je, že ak útok choroby niekto prežil, nezískal žiadnu imunitu pred ďalšími útokmi v rámci jednej epidémie. Taktiež je zaujímavé, že "slabšie" osoby ako ženy, deti, starí ľudia jej podliehali menej, než ostatní.

Niektorí špekulujú, že by horúčku mohol spôsobiť bacil antraxu. Určite na ňu ale malo vplyv aj klíma v Anglicku, takže sa tam znova a znova objavovala a špina v domácnostiach.

Takže Henrich VIII. sa poriadne nacestoval, pretože utekal nielen pred morom ale aj pred touto chorobou.

S tými migrénami ťa môžem iba poľutovať. Zažila som ich iba málo - našťastie, ale je to hrôza. Je to niečo podobné ako opisuje útoky epilepsie Dostojevskij - aspoň u mňa to tak bolo. Už som vedela dopredu, že hrôza prichádza. Divný pocit v hlave, neskôr krátke záblesky bolesti a potom priame údery, pravidelné ako kŕče. Najhoršie na migréne je to, že nemôžeš vlastne žiť. Každý podnet ju môže zhoršiť. Svetlo je asi najhoršie a pohyb tiež. Takže len zaliezť do nory a do úplnej tmy a nehybnosti a prespať sa k tomu, že bolesti prestanú. Len nie vždy sa to dá, nie vždy migréna príde na víkend- a potom sa svetom plížim so stiahnutými perami a každý pohyb hlavy je utrpením a človek sa musí ale prekonávať a tváriť sa, že sa nič nedeje. Taktiež aj tie pocity nevoľnosti, akoby pred zvracaním plus bolesti - človek by si najradšej v tom mieste rozbil lebku. Možno to máš miernejšie. Dúfam, že nie horšie.

Takže článok o Parém sa ti páčil? To som rada. Asi viacerí poznali, že Vikomt som ja. Chcela som tu pôsobiť ako muž, pretože muži to tu majú ľahšie. Ale potom som si povedala, že vlčica sa nikdy nevzdá :) , takže Vikomt odpočíva. Ale musím Vikomta pochváliť. Taký dobrý článok ako je o Parém sa Stuke nie vždy podarí napísať. :D

Henrich si viedol ozaj dobre a vlastne ho stále obdivujem najmä kvôli tomu, že sa odtrhol od pápeža.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Ljubov »

No, muselo to být dost hrozné, lidé padali velmi rychle jako mouchy. V Londýně se uvádělo minimálně padesát obětí denně. Při jedné velké epidemii zahynula téměř polovina Oxfordu a Cambridge. Kolem rok 1507 se horečka dostala do Evropy, přes přístavy v Calais a Antverpách. Nedošlo však k žádné pandemii, ta propukla až v roce 1528, kdy se horečka objevila v celé Skandinávii, Švýcarsku, Pobaltí a na severu Ruska. Vypadá to, že se spíše koncentrovala do chladnějších a vlhčích oblastí, protože Francie a Itálie, byť také zasažené, nehlásily žádné drastické vlny obětí. Také jsem nenašla zprávy o rozšíření se do Skotska, že by se horečka držela spíše v nížinatějších oblastech na jihu Anglie, kde bylo číslo oběti nejvyšší? Možná to také souvisí s vyšší mírou zalidnění na jihu. Je zajímavé, že se neobjevila žádná vyrážka ani stopy po kousnutí od blech nebo vší. Ani žádné fleky, které by poukazovaly na mor. Ostatní projevy, bolesti hlavy, svalů, zvracení a pocení má potivá horečka společné s dalšími chorobami, ale zaráží mě ta rychlost. Říkalo se, že pokud člověk přežil 24 hodin, měl téměř jistotou, že bude žít dál. Vysoká míra spavosti a omámení se také vyskytuje u i jiných onemocnění s vysokou horečkou a dehydratací. Přesto se ale snažili udržet nemocného vzhůru, protože věřili, že pokud usne, už se neprobudí. Podle Francise Bacona bylo nejúčinnější pochopitelně dohlížet na extrémně vysoký příděl tekutin a ochlazovat člověka mokrými látkami, které ale neměly být ledové, ale spíše vlažné, stejně jako nápoje, které nemocnému podávali. Srážení teploty mělo probíhat pomalu, aby nedošlo k prudkému šoku v organismu. Příčinou mohly asi být nějaké hantaviry nebo kdovíco. Anglické klima tomu určitě napomohlo. Jak se v ČR vyskytuje krátké chřipkové počasí, v Anglii je celoroční chřipkové klima. Plus ta špína. No, nevím jak si to vysvětlit, ale Angličané a vlastně všichni obyvatelé VB, jsou dost často strašně nepořádní. Co jsou schopní tolerovat v domě za bordel mě pokaždé dostane. Možná i ve středověku byli Angličané většími bordeláři než jiné národy. Po poslední velké epidemii v roce 1551 horečka do roku 1578 vymizela a nikdy se nevrátila. Naštěstí.

Vikomt jsi byla ty? To jsem nevěděla. Článek se mi líbil, Parého jsem poprvé zaregistrovala pravda z beletrie od Dumase, ale tomu chyběly ty odborné detaily. S lepší situací pro muže se nedá než souhlasit, ale mě to nikdy nenapadlo. Možná je to tím, v jakých subfórech působím. Vzhledem k mému opěvování všech ruských šatů a účesů bych se jako muž totálně znemožnila. Jsem ráda, že jsi tu jako žena. 8-)

Není důvod k litování, nejprve jsem byla hrozně nešťastná, proč musím trpět právě já, protože jsem migrény začala mít až od dvaceti a myslela jsem, že můj život právě pohasl, ale smířila jsem se. Už to beru jako součást sebe. Můj život se změnil, ale stále to jde. Člověk si po letech zvykne i na okamžiky zoufalství, kdy je zavřený ve tmě a nemůže se ani modlit, aby ho to přešlo, protože jakákoliv snaha myslet šíleně bolí. Mně "naštěstí" bolí hlava denně, protože mám ještě různé problémy s krční páteří, takže snesu větší dávku bolesti u těch slabších atak. Ovšem některé jsou takové, že darmo mluvit, sama máš svoji zkušenost. Bývalo to často ve zkouškovém, při zvýšené zátěži a stresu. Ta lidská bezmoc je ale děsívá, protože nejde udělat vůbec nic. Kdybych k tomu měla mít všechny další Jindřichovy choroby, stráže by mě chytily, jak zvažuju skok z Toweru. Musel to být ohromně silný muž, když bojoval tak dlouho a stále aktivně vládl, když by se nejraději schovával ve tmě sklepení hradu někde v pustině. K migrénám totiž určitě dostal zdarma i deprese, úzkosti, strach, slabé rysy bipolární poruchy a podrážděnost, takže když ho mladá Kateřina Howardová podvedla, mohl být jen díky migrénám v takovém stavu, že mu ani jiný trest než stětí nepřišel na mysl. Pokud měl zrovna dost silnou ataku, rád by jí dal popravit, jenom aby už dala pokoj a aby jemu dali všichni pokoj. Jeho psychický stav jsme v minulém kole diskuzí vůbec nezohlednili. Nikdy jsem o jeho činech neuvažovala se zohledněním migrény. No, Hansi, vypadá to, že můžeš zase o něčem novém vyprávět v práci. Díky Stuko! Ty jsi to tu obnovila.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

Nemáš za čo ďakovať. :)
Keď si to tak vezmeš, kedysi ľudia (či už šľachta alebo chudobní) umierali ako muchy, alebo mali všelijaké problémy či už telesné alebo duševné, ale boli s tým zmierení. Pomohli si ako mohli a ostatné nechali na pána boha. :) Taká bola doba.
S tým neporiadkom v Anglicku máš pravdu. Ja by som to rozšírila. Mne sa zdá, že iba slovanské ženy (možno teda aj iné ale určite nie britské alebo americké) sa venujú upratovaniu a vareniu a žehleniu a praniu atď. A nesúvisí to iba s využívaním služieb, čo u nás nebolo tak zvykom a inde áno.

Spomenula si ruskú módu a účesy atď.Nechystáš nejaký článok v tomto duchu? Taký krátky historický prehľad o tom, čo mali Rusi (či už šľachta alebo ľud) v móde svojské, čo prevzaté a ako sa to postupne vyvíjalo. Alebo aspoň uviesť nejaké zaujímavosti, pretože podrobnejší prehľad by bol asi časove náročný. Nechám to ale na teba. Poteší ma každý tvoj článok. Osobne by som privítala aj článok o nejakom nám neznámom ruskom vynálezcovi. Iste by sa nejaký zaujímavý osud našiel. Nedávno som napr. napísala pár slov o Haffkinovi. Náhodou som naňho narazila. Do tej doby som nemala o ňom tušenie, hoci by si to rozhodne zaslúžil. Veď pokoril vlastne choleru aj mor.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Ljubov »

Mám. Každá naše diskuze mě přivede na úplně nové myšlenky nebo mi ukáže další pohled na téma, které už znám. To se rozhodně nedá říct o všech a navíc je vždycky vedená velmi ohleduplně a uctivě, a to už rozhodně neplatí všude.

Máš pravdu, bylo to Bůh dal, bůh vzal. I vztah ke smrti byl úplně jiný než dnes, o tomto tématu jsou skvělé Dějiny smrti Philippa Ariese, i když byly docela depresivní. Truchlení, přesto, že určitě v některých případech bylo silné, muselo ustoupit. Nejenom bohatí se ženili pár týdnů po smrti prvního partnera, a když jsem pomáhala s tvorbou rodokmenu pro jednoho známého, zcela běžně se dávalo jedno jméno třeba čtyřem dětem po sobě, pokud starší sourozenci zemřeli. Smrti se sice báli, ale asi jim dost pomáhala víra a brali život prakticky. Někdo se o děti starat musel, takže co nevyřešili sami, ponechávali na bohu. Neřešili zbytečnosti a drobné blbosti, které třeba já řeším pořád. V něčem by se z nich dal vzít příklad.

V americké rodině jsem se nikdy neocitla, ale zažila jsem pár rodin anglických, irských a skotských a přesto, že nejsem moc pořádná, byla jsem hodně překvapená. I tím, jak měli všichni špinavé a černé nehty. Chodila jsem paranoidně s dezinfekcí. Suverénně nejčistší byla domácnost jedné Turkyně v Londýně. Ta měla vycíděno. Je fakt, že i jediná francouzská rodina, kterou znám lépe, si na uklízení moc nepotrpí. Jak to vypadá v germánských rodinách, hlavně v Německu, nevíš o tom něco? Nezdá se mi, že by v zemi, kde se mi zdály i odpadky poskládané do koše, měli doma nepořádek.

Nějaký článek připravím, ale zatím asi ne o odívání. Už jsem pár dní přemýšlela nad něčím o anglickém středověku a pak jsi oživila Jindřicha, takže to mě utvrdilo, že tohle je to pravé. Zatím se mi můj původní plán poněkud rozlézá, takže uvidím, co z toho bude. Ale mohlo by to potěšit všechny příznivce keltských jazyků.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

Mňa tiež teší konverzácia na úrovni, ktorá mi rozšíri obzory. K tomu si skvelý partner. :)
Tiež som čítala Dejiny smrti a mám ich aj doma - výborné čítanie.

Čo sa týka Nemecka a ich domácností - neviem to celkove, nakoľko Nemecko je veľké, ale (na to som predtým úplne zabudla) s rakúskymi a bavorskými domácnosťami mám nejakú skúsenosť a fakt sa teraz až hanbím, že som zabudla. Ale to asi preto, že to beriem už ako samozrejmosť. Vyčistené majú nielen okolie domu, celú dedinu a celú krajinu ale samozrejme počínajúc perfektným triedením odpadu, keď vojdeme do ich domov tak na čistotu si rozhodne potrpia. A to teraz nehovorím o tej časti, ktorú ponúkajú na prenájom, ale o ich obytnej časti. Samotný prenájom majú vyčistený presne podľa môjho gusta a to ja som riadny ras na poriadok - pozriem vždy pod posteľ, prejdem prstom dno zásuviek a skríň, prezriem detailne záchod a kúpelňu, hlavne odtoky :D v kuchyni pozerám či nie sú zašpinené poháre a šálky, šporák musí byť tiež čistý a podobne. Aj udržiavanie spoločných priestorov ti dá avizo o tom, či domáci je bordelár alebo nie. Tj. priestor, kde sa dajú dať bicykle, garáž, terasa a pod. Zatiaľ som bola vždy spokojná a stretla som sa viac s tým, že po mne domáci sliedili, či udržiavam poriadok a triedim odpad. :D Ale bordelári sa určite nájdu aj tam. Už som našla aj ubytovanie, kde po vstupe do domu - do ich obývacej časti - bol prach, cítila som zatuchnutosť a smrad od cigariet, tak som sa otočila a hľadala niečo iné, pretože ak už vstup je zanedbaný, prenájom bude tiež. Ale tých bordelárov je u nich určite pomenej.
Predpokladám - u Rakúšanov, že si sami upratujú, pretože dosť šetria až k lakomosti. V Nemecku možno viac využívajú upratovačky.

Ak sa pustíš do niečoho ohľadne anglických dejín - tak to bude super. Vyber si čo chceš, ohromne ma to baví.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Ljubov »

To vůbec nevadí, že jsi zapomněla na Němce, ono je to vážně asi samozřejmé a jejich národ je synonymem pro pořádek, jenom mi prostě při prvním čtení chyběli. V německé domácnosti jsem se neocitla, ale tvůj popis odpovídá mým nejhorším představám. :D Určitě bych jimi dané standarty nenaplnila, ale pořád jsem na tom lépe než bědní Angličané. Přitom je to zvláštní, jejich germánský původ by je měl předurčovat k jistému puntičkářství ohledně čistoty, a ono to vůbec tak není.

Nejspíše to nebudou přímo dějiny Anglie, ale dějiny její sousední země s rudým drakem na vlajce, takže snad do měsíce bude možné na oslavu zazpívat Hen Wlad fy Nhadau. I když i Anglie mi leží v hlavě, začetla jsem se teď do občanské války mezi Matyldou a Štěpánem z Blois a do popisů bitvy u Tewkesbury. Ovšem já a bitvy, to si moc nerozumí. Článek o Richardovi III. mám rozdělený ještě z doby, kdy se nevědělo o jeho hrobu v Leicesteru, takže pokud ho někdy dokončím, budu ho muset předělat. Je toho tolik, a času tak málo.

Studovala jsem ještě něco o Jindřichovi a zjistila jsem, že to turnajové zranění z roku 1536 mohlo být fatální a vlastně je s podivem, že nebylo. Jindřich při turnaji spadl v plné zbroji z koně a tento kůň, sám v plné zbroji, jej zavalil. Stalo se to v Greenwichi. Lékaři se domnívali, že Jindřich, který po probuzení se z bezvědomí nemohl mluvit, jistojistě zemře, a o všem informovali královnu Annu Boleynovou, která tou dobou byla znovu těhotná. Když se doslechla, že král umírá, prý u ní nastal takový šok, že během hodin potratila. Dítě, o které přišla, měl být chlapec, tedy následník trůnu. Ani ne po šesti měsících byla Anna popravena. Rok 1536 je prý považován za zásadní předěl v životě Jindřicha a zlom v přerodu z mladého a silného muže, který v době nástupu na trůn měl v pase asi 80 centimetrů, do dvojnásobně širokého vladaře. Rokem 1536 taky začíná doba Jindřichova měnění manželek a tyranského chování, v čem by se měla odrážet jeho psychika, které právě překonala druhý velice těžký otřes mozku. Král byl dvě hodiny v bezvědomí (kde je nebezpečných i pět minut) a utrpěl nějaká drobná zranění lebky. Tak těžké úrazy hlavy musely jeho psychiku zcela převrátit naruby, když vezmu v úvahu, že mně moje mírnější problémy s bolestmi hlavy začaly krátce po otřesu mozku, který jsem v tu chvíli ani nezaregistrovala a ani mě nenapadlo nikam jít. A to na mě nepadal kůň v plné zbroji. Nakonec mi z toho vychází, že na to, jaké deprese, změny nálad, paranoiu a fobie musel Jindřich mít, ještě to nedopadlo tak zle. Ivan IV. by jenom záviděl.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

Myslíš Wales...to sa teším.

Ešte pridám niečo málo k Henrichovi. Presne ako uvádzaš - to turnajové zranenie bolo veľmi ťažké a prinieslo mnohé jeho neskoršie ťažkosti a aj ovplyvnilo jeho psychiku. A ako som sa dočítala, vraj bol aj vďaka nemu v posledných 10 rokoch impotentný, alebo mal vážne sexuálne ťažkosti. Našťastie stihol ešte splodiť Eduarda a potom koniec. No a čo je tiež zaujímavé a to som nevedela, že roku 1546 už ako dosť vyšinutý a krutý, dal príkaz na zatknutie Kataríny Parr :shock: , aby ju stráže vzali do Toweru, ale keď prišli, tak už medzitým na to zabudol prečo ich zavolal a poslal ich preč.

zdroj: http://phys.org/news/2016-02-henry-viii ... y-nfl.html

Možno sa teda časom ešte o ňom niečo nové dozvieme. Zdá sa, že vedcom stále nedá pokoj.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Ljubov »

Chystám se na Wales, ale můj původní plán věnovat se pouze jedinému panovníkovi se pořád rozšiřuje. Zdá se mi, že není možné jej zpracovat před předcházejícího souhrnu středověkých dějin Walesu, takže mám osm stran a ještě jsem s životopisem ani nezačala. Netuším, jak to celé dopadne, aby to ještě nebyl minicyklus článků.

Až teď mi došlo, že jsme ve výčtu nemocí opomněly syfilis, některé jeho příznaky u Jindřicha určitě byly. S možnou ztrátou potence to zranění také může souviset, i když.. s Annou Klevskou ani mít děti nemohl, tam je velice pravděpodobné, že jejich manželství zůstalo nenaplněno; Kateřina Howardová byla za Jindřicha vdaná rok a čtvrt. Když se zase vrátím k tomu výzkumu rodokmenu, tak první dítě se obvykle narodilo kolem dvou let od svatby, nejpozději po šesti. Možná, že kdyby Kateřina dostala ještě nějaký rok k dobru, mohla dítě mít. U Kateřiny Parrové po pravdě nevím, je dost spekulativní, jak to v jejich manželství bylo. Možná skončilo stejně jako svatba s Annou Klevskou?

Tak to jsem nevěděla ani já! Jindřich překvapit umí. Taky se mu dostává značné pozornosti, možná proto, že patří mezi panovníky k těm nejvíce slavným. Ale zajímal by mě podobný průzkum i dalších králů. Třeba teď přemýšlím nad Jindřichem VI., celé 14. století a pak i 15. bylo na podivně vyšinuté panovníky dost štědré. Odhalování jejich poruch je skoro detektivní příběh, a člověk si pak také sám připadá .. méně výstřední. 8-)
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

Odhalování jejich poruch je skoro detektivní příběh, a člověk si pak také sám připadá .. méně výstřední.
Tak to máš pravdu. Vždy poteší, ak človek zistí, že niekto iný je viac švihnutý, než on sám. :)

U Kataríny Parr práve vidím, keď kliknem na prvý hlavný zdroj o nej a tou je wiki (zdravím všetkým tých, čo wiki napĺňajú a majú moju úctu - to myslím vážne a bez irónie alebo znevažovania, na ktorú občas u iných narážam, akokeby wiki písal google - sorry za túto vsuvku, ale vážne ma štve ak niekto wiki podceňuje). že to, čo som písala o nej predtým asi nebola pravda, alebo - že by sa wiki mýlila? Zdroje si fakt niekedy úplne protirečia, ale teraz si momentálne myslím, že wiki je viac bližšia pravde. Takže teraz v nej čítam, že Katarína Parr mala byť uväznená v roku 1546, kvôli tomu, že bola tajná protestantka, čo je aj pravda. Postarali sa o to kráľovi úradníci, ktorí boli proti protestantom a chceli kráľa z tohto dôvodu obrátiť proti nej. Aj sa im to podarilo, podpísal rozkaz na jej uväznenie, ale potom za ním išla, vysvetlila mu to a zmierili sa. Takže nebol až taký vyšinutý, ako uvádzal predchádzajúci zdroj.

Súžitie s ňou v posledných rokoch Henrichova života, bolo určite preňho dobré, lepšiu manželku si želať nemohol. A Katarína zasa bola určite láskavá, takže mu odpustila kde čo a starala sa oňho s láskou ako o svojho kráľa a manžela. Viac mi je jej ľúto, že ho prežila iba o rok a už som to spomínala pred rokmi tu v tomto vlákne, že zomrela po pôrode v ďalšom manželstve. Dopriala by som jej dlhší život.

Pri prezeraní článkov o Henrichovi som dnes narazila aj na rozbor jeho manželiek a v ňom sa vyjadrovali, že Anna Boleynová svojou vášnivou povahou, ctižiadostivosťou a sexuálnym založením mu asi bola najbližšia - najviac sa k nemu hodila. Neviem či si videla starý film Tisíc dní s Annou - skvelý Burton, skvelá Bujold
http://www.csfd.cz/film/21953-tisic-dnu ... u/prehled/
naozaj dobrý historický film.

No a ešte záverom pridám niečo, čo ma fakt pobavilo. Narazila som na seriózny článok o tom, že Henrich mal ešte ďalšiu manželku. že si po Jane Seymour vzal tajne nejakú ženu, napísali ako sa volala atď. a že sa to už dlhšiu dobu vie a našli sa o tom záznamy a bla, bla ale že historici to nechceli zverejniť, pretože celý svet má Henricha VIII. spojeného so šiestimi manželkami - a naraz je tu aj siedma?
Hovorím si, že úplná bomba. Článok bol tuším z tohto roku. Už som sa chystala, že ti to tu napíšem, keď vidím na konci článku napísané: Dúfam, že ste pochopili, že ide o aprílový žart. :D

Dobré nie? Že by inšpirácia pre článok pre Palbu? :D Tí Angličania majú fakt skvelý zmysel pre humor. V tom sú výborní.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Ljubov »

Proti wikipedii já osobně nemám vůbec nic a jsem za nic nesmírně vděčná, škoda, že jsem se zatím nenaučila, jak některé články upravovat. Rozhodně se do ní podívám před každým článkem na Palbu, hlavně na soubor literatury. I u Walesu jsem jí využila. Právě na wiki jsem teď narazila na článek o Anně Askewové, provdané Kymeové, což byla jedna z prvních žen píšících anglickou poezii a také potulná kazatelka, která šířila protestantkou víru. Pocházela z bohaté šlechtické rodiny v Lincolnshiru a vedla dost skandální život. Jako první zdokumentovaná žena se úspěšně rozvedla, když ji její otec přinutil se vdát za snoubence své sestry, která těsně před stavbou zemřela. Učila se texty Bible a hádala se s domácími kněžími o jejich výkladu. Potom utekla do Londýna, kde byla v roce 1545 zatčena a obviněna z hereze. Ve stejném roce ji zatkli ještě jednou a poslali na mučení do Toweru. Askewová byla prý jediná žena, která kdy byla v Toweru mučena. Vystavili ji různým stupňům tortury, ale ona se odmítla své víry vzdát. Do tohoto relativně nevýznamného případu se ale přimotala politická snaha zdiskreditovat královnu Kateřinu a některé členky jejího dvora včetně její vlastní sestry Anny Parrové. Kateřina měla řadu nepřátel, kteří se rozhodli, že zneužijí vězněné Anny Askewové a pokusí se z ní dostat přiznání, které mělo královnu a její dámy zničit. Askewová ale nikoho neudala ani přes třetí stupeň tortury (natahování na skřipci) a odmítla souhlasit s tím, že pomáhala šířit protestantství na Jindřichově dvoře. Když královnini nepřátelé, mezi nimiž byl Thomas Howard, vévoda z Norfolku nebo Thomas Wriothesley, hrabě ze Southamptonu, pochopili, že Askewová se nepřizná, poručili, aby byla upálena na hranici, jak se také v roce 1546 stalo. Na hranici ji musela přivést a posadit na židli, protože její klouby utrpěly mučením natolik, že nemohla stát. Poprava přilákala davy lidí, které zůstaly fascinovaně hledět, protože Askewová na hranici mlčela a snášela všechno velmi statečně. Přes to, že chybělo její přiznání, byly všechny ženy pozatýkány. Královně se ale podařilo Jindřicha přemluvit a nedošlo k žádné další popravě. To jsou věci! :shock: Askewová svým chováním značně předběhla dobu.

Obrázek

Kateřina Parrová musela být v závěru života pro Jindřicha požehnáním. Taky si na ni pár let musel počkat, než po vleklé nemoci zemřel její druhý manžel lord Latimer. Svým založením byla asi velmi laskavá, hodná a starostlivá, když se kromě Jindřicha starala i o jeho dceru Alžbětu. Přesto, že si ho nikdy vzít nechtěla, věnovala mu zjevně velkou péči. To mi na ní bylo vždycky sympatické, v době svatby už to byla vyzrálá a inteligentní žena, dvojnásobná vdova, která neměla v plánu dělat vylomeniny jako její předchůdkyně. Vždycky mi potom bylo líto, že když Jindřich zemřel a ona si konečně mohla napočtvrté vzít toho, koho chtěla, tedy Thomase Seymoura, stihla s ním prožít jen rok života, než zemřela na následky složitého porodu dcery Mary. Zasloužila by klid.

Tisíc dní s Annou znám, je to moc dobrý film, a ty šaty! Povahou mu skutečně asi byla nejbližší právě Anna Boleynová, ona je asi ukázkou toho, jaký byl Jindřich před svým velkým úrazem. Rozhodně se k němu hodila mnohem lépe než Kateřina Aragonská, ale politika je politika. S Annou Klevskou se naštěstí rozvedl dřív, než by došlo k tragedii. Říká se ale, nebo tak jsem to vždycky slyšela, že nejvíce miloval Janu Seymourovou. Asi to bylo kvůli narození dědice Edwarda, ale přál si, aby byl po své smrti pohřben právě vedle Jany.

Při čtení toho odstavečku o sedmé ženě se ve mně střídaly pouze myšlenky.. sakra, proč o tom nic nevím – snad je to vtip – sakra, proč o tom nic nevím. Démonický vtípek, ale to oni fakt umí. Jejich humor mi sedí, ale alespoň z mého pohledu je mu český dost podobný. Tomu ruskému je propastně vzdálen. Škoda.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

O Askewovej som doteraz nemala tušenie a ozaj bola odvážna. Vlastne si doplnila udalosti roku 1546, kedy Parrovej hrozilo uväznenie, pretože Askewová sa možno s ňou alebo jej okolím stýkala a všetci čakali, že ak niečo na mučidlách povie, tak osud Parrovej bude tiež spečatený.

Čo sa týka ruského humoru - ten súčasný nepoznám, ale asi bude podobný nášmu. Zo starších diel musím spomenúť Dostojevského Hráč - jeho babičku, na nej sa vždy nahlas smejem, hoci Hráč je veľmi smutné dielo. Takisto aj Strýčkov sen alebo Večný manžel sú vtipné. No a Gogoľ - kto by sa nesmial? Alebo 12 stoličiek (Iľfa, Petrov) - úplná bomba. Alebo Pisemskij. Prakticky každé dielo ruskej klasiky (aj drámy) obsahuje miestami veľmi vtipné narážky. Ide o inteligentný humor a o typický ruský humor, ktorý je len v ruskej klasike.

Zo zaujímavých britských žien - odvážnych vo svojej dobe - spomeniem Lady Worsley (1758-1818) o ktorej som tiež nič nevedela, dokiaľ som nedávno neuvidela TV film o jej osudoch. Ona sa vydala a ako veno priniesla manželovi veľkú sumu - to vtedy bolo zvykom. Mali spolu syna, ale ten skoro zomrel a potom bohužiaľ jej život nebol šťastný, pretože zistila, že milovaný manžel s ňou nechce mať sex, ale chce ju vidieť s niekým iným. Tak ju potom dohadzoval všetkým svojim známym a pozeral na nich ako voyeur. Ona to trpela, hoci jej to bolo odporné, ale chcela aby vzťah s manželom bol v poriadku, tak sa podriadila. Čo iného aj mohla robiť? V tej dobe bola žena majetkom muža. Keď jej manžel dohodil mladíka menom Bisset, s ním mala dieťa, ktoré manžel uznal za svoje, aby sa vyhol škandálu. S Bissetom sa Lady W. do seba zaľúbili, takže urobila rázny koniec a s milencom ušla preč. Rozzúrený manžel zažaloval pár a pýtal ako odškodné za hanbu veľkú sumu. Začal súd, kde sa preberal poklesok Lady W. Aby uchránila Bisseta pred bankrotom, vytiahla napokon na svetlo božie všetky nechutnosti svojho manžela. Hoci vedela, že tým všetko riskuje, najmä svoju povesť. Priznala, že mala 27 milencov a prečo ich mala. Bol to vtedy jeden z najväčších sexuálnych škandálov v 18.storočí. Súd po výpovediach milencov, slúžok a iných dôkazov musel uznať, že Lady W. bola k pokleskom nútená svojím manželom a odsúdil manžela na pokutu :shock: - jeden šiling ako odškodné.

Opäť sa ukázala vtedajšia morálka v plnej nahote: manžel bol síce riadny hajzlík, ale napokon sa mu nič nestalo. Jeho manželka - síce bola obeť, ale verejnosť ju po procese odsúdila ako ľahkú ženu bez morálky a utŕžila poriadnu hanbu, hoci za nič nemohla. Aj Bisset sa s ňou napokon rozišiel, pretože nevydržal tlak verejnosti.
Manžel nechcel povoliť rozvod a tak sa potom Lady W. pretĺkala hocijako a aj sa nechala milencami vydržiavať. Po smrti manžela sa konečne dostala späť k svojim peniazom, teda k tomu čo z nich ostalo. Vo veku 47 rokov sa znova vydala za 26 ročného mladíka.

Zdroj zo spoľahlivej wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Seymour_Fleming
Tam je aj jej portrét.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Ljubov »

Ani já jsem o ní nevěděla, ale v tom je právě to kouzlo wikipedie, že během několika kliknutí se lze dostat až k takovýmto věcem. Její osud přesně vyplňuje mezeru v naší diskuzi, která se teď vyjasnila. Utrpení Askewové muselo být obrovské. Přitom si jsem skoro jistá, že platila zásada (či měla platit) – pokud obviněný vydržel všechny tři stupně mučení a nepřiznal se, byl nevinný. Askewová nepromluvila, přesto byla upálena, i když chybělo přiznání viny. Kdyby promluvila a udala všechna jména, mohla Kateřina Parrová i její sestra skončit tragicky a Jindřich by možná stihl i tu sedmou ženu.

Vím přesně, co máš na mysli. Je to ten klasický ruský humor 19. století, který mě dlouhou dobu velmi přitahoval, ale asi díky pobytu mimo Rusko a vidění člověka-emigranta na něm začínám vidět nedostatky a v některých místech pro mě ztrácí kouzlo. V nihilistické pubertě jsem ale neudělala bez Dostojevského ani krok, ke Gogolovi jsem měla vždy složitou cestu. Až teď se přimykám spíše k anglickému. S věkem se mění i humor, ale oba zmiňovaní autoři jsou jistě věční.

Příběh lady Worsleyové jsem zhltla jedním dechem. Divím se, že není známější, na tom by správný režisér inkasoval miliony dolarů a přilákal by k obrazovce i lidi, kteří jako já znají jen minimum filmů.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

Sorry, že odbočím ešte od témy, ale nedá mi to, takže len ozaj stručne:
Áno, na určitú literatúru musí mať človek práve tú správnu náladu. Potom ju možno aj na dlhé roky odloží, aby ju zasa akoby neskôr znova objavil. Momentálne som v očarení z objavenia klasickej literatúry Edith Wharton, George Eliot, Henry James.

Vrátim sa ale k Tudorovcom. Narazila som na to, že wiki uviedla pod heslom Tudorovci nejakú - mne nepochopiteľnú súvislosť medzi Tudorovcami a rodom ? Wallis ... citujem:
Možná, že není na škodu ještě uvést jméno Wallis, později Wallis-Cromwellové: od nich odvozoval původ lord protektor Oliver Cromwell. Ti rovněž pocházeli z Walesu a v Anglii se poprvé připomínali v souvislosti s Jindřichem VII. Tudorem.
Nevieš náhodou ako to bolo myslené?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Ljubov »

Odbočka o literatuře, zvlášť klasické, není nikdy zbytečná. Její čtení a pochopení je podmíněno tolika faktory, nejde jen o náladu, k některým knihám je asi nutné věkově dorůst a pročíst se k nim skrze jiné, snadnější knihy téhož autora. Kupříkladu jsem nikdy nebyla schopná začít Dostojevského četbou Běsů. V řadě knih i humoru hrají roli i zkušenosti čtenáře s životem. Dokonalou ukázkou jsou pro mě Tři sestry. V nich se lze postupně ztotožnit se starostmi všech tří. Napřed nejmladší Iriny, po životních zklamáních Máši a mě už čeká asi jen pochopení zahořklé Olgy, tedy ženy v krizi středních let. A stačí poznat jednoho člověka, aby se změnil celý vkus a pohled na život.

To je divné, určitě je to Wallis? Rod Wallis mi není vůbec povědomý. O tom nevím nic. Pokud by to ale byl rod Williams-Cromwell, tak už ano. Za vlády Jindřicha VIII. se propracoval k moci Thomas Cromwell, 1. hrabě z Essexu, který se stal jedním z nejbližších králových rádců. Byl v Jindřichově tajné radě, stal se královským komořím a držel velké majetky. Cromwell byl prvním mužem Anglie v letech 1532-1540, tedy hned po králi. Patřil také k nejmocnějším protestantům a byl i velmi zběhlý právník a advokát. V roce 1540 ale dohodl sňatek krále s Annou Klevskou, aby upevnil pozici protestantů a sblížil zemi s Německem, ovšem toto manželství vedlo k naprostému krachu a Jindřich to Cromwellovi spočítal. Dal jej uvěznit a nakonec v roce 1540 i popravit. Přesto, že to byl právě Cromwell, kdo Jindřichovi pomáhal hledat právní kličky pro rozvod s Kateřinou Aragonskou. Thomas měl starší sestru Katherine, která se provdala za velšského právníka Morgana Williamse (pocházel z historického hrabství Glamorganshire, kam patří i Cardiff a Swansea). Williams si brzy nechal říkat Cromwell. Jejich syn Richard Williams Cromwell byl pradědečkem protektora Olivera Cromwella. Možná tím bylo myšleno, že za druhého Tudorovce se Cromwellové tak rychle prodrali z ničeho až na nejvyšší posty a už je nevyklidili.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jindřich VIII. Tudor

Příspěvek od Stuka »

Zabudla som ti dať odkaz na celú stránku českej wiki
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tudorovci
kde na konci je tá veta o Wallis. Mne nepochopiteľná z dôvodu, prečo by sa mal niekto iný spomínať v odseku "Význam rodu Tudorovcov"? Ide teda len asi o omyl pisateľa stránky v názve rodu, ktorý si poopravila. Ale ani ho tam, podľa môjho názoru, nemusel dávať. Iba zmiatol.

Čo sa týka Dostojevského - mala som šťastie, pretože som si ako jeho prvú knihu prečítala Idiota. Poriadne to so mnou zamávalo. Myškin - absolútny dobrák, ktorý nemôže v skutočnosti existovať. Ale Dostojevskij, tým že ho vybavil epilepsiou, až idiotstvom z neho urobil reálnu postavu. Na jeho osudoch vysvetlil, že absolútne dobro v skutočnosti zničí všetko okolo seba. Nedokáže niekomu ublížiť a tým ublíži každému. To je ale len jedna vrstva románu.

Diablom posadnutí (Běsi) - v nich Dostojevskij ostro kritizuje tebou spomínaný nihilizmus. Takže ja osobne si nemyslím, že by nihilista čítal práve Dostojevského. Ten mal vieru. Najprv v socializmus potom vieru v Boha a ruské tradície. Vždy sa ale musím smiať, že Dostojevskij jednou svojou časťou odkazoval na kresťanské hodnoty ale druhou časťou s ním zmietali všetky besy. Napokon aj Bratia Karamazovovci - áno, oslava pravoslávia atď. ale kde v literatúre nájdeš silnejšiu postavu ateistu a kde nájdeš silnejšiu ateistickú výpoveď ako práve v Karamazovovcoch? :) Chvalabohu že bol Dostojevskij taký rozporuplný. Človek prijme jeho niekedy otravné oslavy Boha, kresťanské ideály a pokoru atď. a potom ti opak vykreslí takým spôsobom, že to vyráža dych.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“