Rurikovci

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

kacerm.-to dole to je Rusky že jo? :D
Jinak máš samozřejmě pravdu. To mi jenom uklouzly nohy po filozofickém lejnu..... :lol:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Snad odpovím na všechno:
Ivan Hrozný: Film je dobrý, velmi umělecky propracovaný, nicméně trošku poupravený jako většina přepisů pro plátna kin. Zkusím se soustředit na historická fakta, ale i zápisy z kronik nejsou ve všech okolnostech pravdivé.
Thór:
1. Výsledek a ohlasy Ti to určitě vynahradí. Podobně jsem dostávala záchvat, když jsem se marně snažila přeložit jednu stránku z němčiny.
2. Sice to nebyla otázka určená mě, ale souhlasím, ruština.

Děkuji za zajímavé srovnání Ruska s Prahou, Rurikovci se snažili zařadit zemi po bok vyspělého západu, jejich myšlenky přejali Romanovci, ale dodnes je země jako věčné kyvadlo mezi západem a východem, leží někde na hranici..
Na závěr: Snahy o vyvrácení chybných úvah ohledně mé osoby jsou nejspíš zbytečné. Ale děkuji za všechno, snad to splatím. Už jsem psala na jiná fóra a blogy stylem, že jsem pouze vypisovala chyby, na Palbě nemám co dodat.. Vážně ne.. :D
Zkrátím to: Děkuji všem, kteří se podílí na tomhle portálu a připíjím vám.. :lej:

L.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Thor - skoro jsem se neudržel a napsal že ne, že je to svahilština psaná švabachem Obrázek. Ale mohlo by to skončit Obrázek

Pak jsem si uvědomil, že ne každý měl ruštinu od čtvrté třídy jako já a zastyděl se. Takže nic ve zlém.

Mě osobně se ruština líbí. Jsem v ní býval dokonce velmi dobrý. Dneska se díky palbě začínám znovu učit.

Tak co nyní? Počkám si na další díl a jdu si přečíst ty britské výsadkáře, co Thór sepsal.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Rurikovci VI. díl

Příspěvek od Ljubov »

Rurikovci VI. díl
Od bájných knížat k moskevským carům


Ivan IV. Vasilijevič přezdívaný Hrozný se narodil 25. srpna 1530 moskevskému knížeti Vasiliji III. a jeho druhé manželce Jeleně Vasilijevně Glinské. Když jeho otec roku 1533 zemřel, byly mu teprve tři roky, tudíž nemohl sám vládnout. Regentství se ujala Jelena Glinská, po její smrti roku 1538, zorganizovali bojaři převrat a zmocnili se trůnu. Záhy se rozpoutal boj o moc mezi dvěma starobylými a bohatými bojarskými rody: rodem Šujských a rodem Bělských. Na malého Ivana nikdo nedohlížel, toulal se po Kremlu bosý a často hladověl. Rád si četl liturgické texty z knihovny a sledoval lov. Neúspěšné a neoblíbené dvořany nechával rozsápat hladovými psy, říkalo se, že mu toto představení činilo velkou radost.
Ivanovi strýcové Jurij a Andrej byli uvězněni v hladomorně, matku údajně otrávili bojaři, šlechtici se vraždili kvůli trůnu.. To vše zanechalo na následníkovi stopy, podnítilo v něm ustavičný strach o vlastní život a podezíravost vůči rodině. Aby předešel pokusu o otrávení, brával si prý mladý Ivan pravidelně dávky arsenu, jeho organismus si přivykl na stále vyšší množství a propůjčoval mu nádech nesmrtelnosti.
Již roku 1546 byl pevně přesvědčen, že ovládne Moskvu, skoncuje s neomezenou mocí bojarů a nastolí ruskou formu absolutismu - samoděržaví.
16. ledna 1547 byl korunován metropolitou Makariem v Uspenském chrámu v Moskvě prvním carem. (Titul car byl odvozen od římského Caesar, označoval tedy císaře po slovanském způsobu).
První roky vlády Ivana IV. přinesly zemi nebývalý rozkvět, zahraniční i domácí politika, kultura a právo byly reformovány..

Obrázek
car Ivan IV.

ÚZEMNÍ ZISKY: Nejprve se car zaměřil na chanáty Zlaté hordy.
Roku 1552 dobyl Kazaň a připojil stejnojmenný chanát k Rusi. Na památku slavného vítězství nechal zbudovat v Moskvě Pokrovský chrám na Rvu, po dostavení boční katedrály Vasilije Blaženého převzala celá stavba jeho jméno. Panovník byl nádherou stavby natolik unesen, že dal oslepit architekta Jakovleva, aby nemohl postavit jinde ve světě obdobný skvost.
O tři roky později získal i Astrachaňský chanát a zahájil rozsáhlou expanzi na východ, do neprobádané sibiřské tajgy. Od roku 1581 zahrnovala jeho říše u povodí řeky Irtyš a pohoří Ural.

OPRIČNINA: Bojarům zvyklým na neomezenou moc se nový způsob vlády nelíbil, bouřili se a přemýšleli, jak se vrátit ke starým dobrým časům. Ivan, tušíc spiknutí, zavádí opričninu.
Opričnina znamená rozdělení říše a všech jejích orgánů do dvou částí. Tou první byla tzv. zemština, kterou svěřil sněmům a šlechtě a tou druhou vlastní opričnina, jež držel pevně v rukou on sám. Zároveň vytvořil speciální vojsko, jakousi carskou stráž čítající několik tisíc mužů, kterým za dobrou službu (jejich hlavním úkolem byl dohled nad carovými nepřáteli a pokud se nějak provinili, mohli je ztrestat), přiděloval malá území ze své opričniny a finanční podporu. V roce 1572 dospěl panovník k názoru, že jeho opričníci nejsou nic jiného než hnízdo zrádců osnujících jeho smrt a systém zrušil..

BALT A LIVONSKÁ VÁLKA: K Ivanovým velkým snům patřilo Baltské moře, viděl na jeho březích vystavěné přístavy a čilý obchodní ruch. Roku 1558 zahájil Livonskou válku, během níž bojoval se Švédskem, Polskem, Velkoknížectvím litevským a řádem livonských rytířů. Počátek konfliktu byl velmi úspěšný, ruská vojska okupovala Pobaltí, ale vnitřní situace Rusi zapříčiněná jednak opričninou, dále smrtí Ivanovy milované manželky Anastázie roku 1560 a častými povstáními bojarů, přivedla zem na pokraj zoufalství. Státní pokladna zela prázdnotou a vojska ustupovala. Pracně dobyté území kolem estonské Narvy ztratili roku 1581, po uzavření míru s Polskem přišli o državy v Livonsku a Polocku. Když bylo sjednáno příměří se Švédskem, musel se panovník vzdát Estonska i pobřeží Finského zálivu. Naděje na plánované přístavy se mu rozplynuly před očima..

DALŠÍ VÝZNAMNÉ ČINY: Ivan byl milován chudým lidem. V roce 1564 náhle odjel z Moskvy, navštěvoval slavné kostely a kláštery a vzkázal své radě, že se vzdává trůnu. Nemůže prý vládnout obklopený zrádci a svěřuje svůj život do rukou věrného lidu. Rolníci a obchodníci se okamžitě sjeli a žádali po bojarech a církvi, aby hned vzkázali pro Ivana. Car dlouho váhal a teprve, když mu slíbili, že může popravit a zabrat majetek komukoli, koho uzná za zrádci vlasti, vrátil se zpátky.
Roku 1553 zřídil v Moskvě první knihtiskárnu a nadšeně vítal nové vynálezy západní Evropy.
Město Novgorod, vždy hrdé a nezávislé, rozkázal roku 1570 obklíčit a krutě se pomstil místním obyvatelům. Na šedesát tisíc mužů nechal popravit, upálit či umučit. Ženy a děti dal přivázat k saním a poté je nechal utopit v řece Něvě. Na arcibiskupa poštval psy a hradby z větší části zbořil. Podle zápisů v kronice plavalo v Něvě tolik mrtvých, že se vylila z břehů a zatopila město..

RODINA:
Manželství: Car byl celkem osmkrát ženatý, milenek měl bezpočet..
Nejvíce miloval svou první ženu Anastázii. Vládce si ji vybral ve speciální soutěži, do níž se přihlásilo asi tisíc krásných dívek a car si z nich vybral budoucí nevěstu. Porodila panovníkovi za třináct let manželství šest dětí. Zemřela roku 1560, její smrt zasáhla Ivana IV. natolik, že onemocněl schizofrenií. Své další manželky téměř nevnímal, posílal je na údajnou nevěru do kláštera nebo trestal smrtí..

Seznam všech Ivanových potvrzených manželských svazků:
1. s Anastázií Romanovnou Zacharkinovou- Jurjevovou
2. s Marjou Temrjukovnou
3. s Martou Vasilijevnou Sobakinovou
4. s Annou Ivanovnou Koltovskajou
5. s Annou Grigorijevnou Vasiličikovou
6. s Vasilisou Melentěvovou
7. s Marjou Dolgorukou
8. s Marjou Fjodorovnou Nagajou

Obrázek
Vasilisa Melentěva, šestá žena Ivana IV.

Následníci: Prvním synem Ivana IV. byl Dmitrij, který narodil se roku 1552. Malý carevič však zemřel o rok později, země se ocitla bez následníka.
V roce 1554 se carevně Anastázii narodil druhý syn Ivan. Chlapec se podobal svému otci, společně se účastnili vypálení a zboření Novgorodu. 15. listopadu 1581 potkal Ivan IV. synovu třetí ženu Jelenu Šeremetěvovou, jak se prochází po komnatě v nedostatečném oblečení, což car považoval za nepřístojné a rozhodl se, že to nevhodné chování ze snachy vytluče. Carevič se manželky zastal a vypukla hádka. Panovník syna obvinil ze vzpoury a neposlušnosti a svým žezlem ho několikrát udeřil do hlavy. Boris Godunov, carův oblíbenec z bojarských řad, celou scénu sledoval a rozběhl se carevičovi pomoct. Ivan IV. se vrhl i po Borisovi, ale bojar stačil utéct. Když si car uvědomil, co učinil, padl na kolena, sevřel dítě v náručí a neustále opakoval:"Jak rád bych se propadl, zabil jsem svého syna..". Následník se na chvíli probral z mdlob a odpověděl:"Zemřu jako tvůj oddaný syn a nejpokornější služebník,". Následující čtyři dny se car horoucně modlil k Bohu, aby jeho syna uzdravil a odpustil mu, ale všechno bylo marné. 19. listopadu Ivan svým zraněním podlehl.

Obrázek
Obraz Ilji Repina zachycující Ivana IV., jak objímá svého umírajícího syna Ivana Ivanoviče

Třetí syn carského páru - Fjodor - byl již od mládí stižen duševní chorobou a místo vzdělávání se modlil ve své kapli.
Z dalších sedmi manželství pocházeli jen dva další synové: Vasilij (jeho matkou byla Marja Temrjukovna, ale zemřel ve věku pouhých dvou měsíců v květnu 1563, když vyklouzl chůvě z náručí a utopil se ve studni) a Dmitrij, z posledního manželského svazku. Jenže podle pravidel pravoslavné církve není osmé manželství platné a všichni potomci jsou nelegitimní..

Ivan IV. zemřel 15. března 1584. Na smrtelné posteli předal vládu Fjodorovi a jmenoval tříčlennou skupinku, aby mu pomáhala s vládou, kontrolovala jeho rozhodnutí a řídila zemi.
Patřili do ní: Boris Fjodorovič Godunov, kníže Vasilij Ivanovič Šujskij a Fjodor Nikitič Romanov.

Fjodor I. se tak stal oficiálně carem, rodová linie nebyla narušena a jeho strážci udržovali říši v chodu. Největšího úspěchu z nich dosáhl právě Boris Godunov, když se jeho sestra Irina Fjodorovna roku 1580 provdala za cara a jeho samotného povýšili mezi bojary. Borisovi odpůrci vedení knížetem Šujským o něm rozšiřovali fámy a přisuzovali mu mnoho vražd a podvodů, které měl spáchat kvůli získání větší moci, mezi nimi i smrt nejmladšího syna Ivana IV. Dmitrije Ivanoviče z 15. května roku 1591. Nesouhlasili také s jeho původem, považovali ho za méněcenného, protože nemohl mezi své předky počítat velkého Rurika..
Přesto jeho velký vliv na dění u dvora neustále narůstal, nezlomila ho ani snaha o poslání carevny Iriny do kláštera, když nedala panovníkovi dědice. Jejich jediná dcera Feodosja zemřela roku 1593, byl jí teprve rok. Když Fjodor Romanov zemřel v srpnu 1584, kníže Šujskij pochopil, že neotřesitelné postavení Borise může zničit jenom zázrak a poté, co byl poslán na Sibiř do vyhnanství, jedinou překážkou mezi Borisem a trůnem zůstával vyděšený, velmi nábožensky založený panovník..

Car Fjodor I. svou zemi navždy opustil chladného únorového dne roku 1598, carevna Irina vstupuje pod jménem Alexandra do řádu a do konce svého života zůstane v cele Novoděvičího kláštera. Fjodorovou smrtí končí dějiny Rurikovské dynastie, krev Rurika a bájných Varjagů ovládajících po tolik staletí ruský stát vsákla do země pod kremelským chrámem Archanděla Michaela v Moskvě..
Naposledy upravil(a) Ljubov dne 28/6/2009, 22:36, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-zapálil jsem si "modrého velblouda" a třikrát jsem si to přečetl.Rurikovcům se tedy ten dynastický závěr příliš nevydařil. Ivan Hrozný, vypadá z odstupu věků na silně rozporuplného "lidumila". Ovšem boj s narůstající mocí bojarů vcelku konvenuje s problémy Lucemburků se silnými šlechtickými rody v Čechách. Článek je super :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Je si to svým způsobem podobné, ale myslím, že za dob Lucemburků to bylo ještě horší, když se vladař potýkal se šlechtou, neustále narůstající mocí katolické církve a následně s husity.
Rurikovcům se závěr vlády opravdu příliš nezdařil, nicméně Romanovce nečekal o 400 let později o nic lepší osud..

Úprava: asi to nebylo příliš prozíravé srovnávat s Lucemburky, když o nich mnoho nevím. Popravovat určitě nemohli tolik, jako carové, stačí vzít v úvahu počet obyvatel..
Naposledy upravil(a) Ljubov dne 19/10/2008, 11:19, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-taky si nemohl dovolit popravit a zlikvidovat tolik šlechticů jako Car 8-)
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-Jan Lucemburský měl extra těžkou pozici protože měl vládnout v zemi, kde vládla šlechta........
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Kuba Turek
Příspěvky: 1
Registrován: 4/1/2013, 22:41

Re: Rurikovci

Příspěvek od Kuba Turek »

Celého Ejzenštejna najdete třeba na Uložto www.ulozto.cz I v původním ruském znění bez titulků a dabingu.
Octavius
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 28/1/2020, 13:16

Re: Rurikovci

Příspěvek od Octavius »

Dvouměsíční chlapec vyklouzne chůvě z náruče a utopí se ve studni???? Předpokládám, že ses ní car potom moc nemazlil.
Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“