Bitva u Baphea (1302)

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Bitva u Baphea (1302)

Příspěvek od kacermiroslav »

První bitva mezi Byzantinci a osmanskými Turky

Bitva u Baphea
Býthie (Malá Asie, Turecko)
27.července 1302

Obrázek
Byzantská říše kolem roku 1300[/align]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Byzantská říše
Velitel: Heteriarch Muzalon
Počty: cca 2.000 mužů

Osmanská říše
Velitel: Osman I. Gazí
Počty: cca 5.000 mužů lehké nomádské jízdy
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Byzantská říše, nebo též Východořímská říše, v roce 1302 již nebyla to co dříve. Říše která po celá staletí ovlivňovala politické a kulturní dění v celé Evropě a Malé Asii od pádu Západořímské říše v roce 476 procházela řadou expanzivních úspěchů (například v 6.století za císaře Iustiniána I.), ale také krizí. O tu poslední a v podstatě největší krizi se postarali křesťanští vojáci 4.křížové výpravy, kteří se rozhodli v roce 1204 pozvednout zbraně proti svým souvěrencům. Lesk a moc bohaté Konstantinopole vedli k jejímu pádu. Křižákům už nestačil jen volný průchod skrz území Byzance na půdu Svaté země, ale rozhodli se zmocnit se jisté kořisti bez ohledu na to, že se jednalo o křesťanský stát. Kořist pro chudé západní rytíře byla příliš lákavá a i papež se nijak moc nebránil tomu, aby jeho konkurent císař Byzantské říše, který byl zároveň i jejim nejvyšším duchovním vůdcem, přišel o svoji pozici. Konstantinopol tak byla roku 1204 křižáky zákeřně dobyta a říše vyvrácena. Roku 1261 se sice podařilo byzantincům pod vedením císaře Michaela VIII. Palailoga na latinech znovu dobýt hlavní město Konstantinopol, ale moc říše již nikdy nedosáhla lesku předchozích staletí.

Značně oslabena a četnými dalšími krizemi stále postihována říše pak od roku 1300 musela začít čelit další nové hrozbě z Východu. Tou hrozbou byli osmanští Turci, jejichž stát se tou dobou začal konstituovat v Malé Asii. Ti již v roce 1301 neúspěšně obléhali město Níkaia. Jednim z prvních válečných střetů v otevřeném boji mezi osmanskými Turky a Byzantskou říši pak byla bitva u Baphea z roku 1302.



Bitva u Baphea (turecky: bitva u Koyunhisar)
27.července 1302


Osmanští Turci přibližně od roku 1300 začali podnikat kořistnické nájezdy na východní území Byzantské říše. Aby toto své území říše ochránila rozhodl se císař Andronikos II. Palailogos (císař v letech 1282-1328) vyslat proti nájezdníkům vojsko, odpovídající velikosti rázu pohraničních bojů. Jeho velitelem se stal generál Heteriarch Muzalona, který měl pod svým velením cca 2.000 mužů, z čehož asi více jak polovina byla tvořena spojeneckými Alany (kmenový svaz íránského původu) a místní milicí. Jeho úkolem bylo zamezit dalším nájezdům na území říše a vyhnat osmanské Turky, kteří se na hranicích usadili. Mělo jít jen o malou trestnou výpravu. Ovšem jejich protivník dokázal překvapit svou jednotností a postavil do bojů na 5.000 mužů. Velitelem Osmanů byl jejich sultán Osman I. (vládce 1299-1326). Proti početní převaze více jak 2,5 : 1 měli Byzantinci malou šanci. Navíc taktická úroveň byzantské armády této doby již neodpovídala kvalitám za předchozí dynastie Komnenosů.
První problémy v byzantinském vojsku začali však již před bitvou. Místní milice poskytla své koně Alanským spojencům, ti se o ně s Řeky odmítli dělit a tak samotní řečtí vojáci museli urazit dlouhé pochodové trasy po svých. Je jasné, že jejich nadšení do boje bylo pryč a jejich mysl byla stále více soužena únavou z pěších pochodů, zatímco se jejich spojenci vozili na hřbetech koní. Když se pak na blízku objevilo osmanské vojsko, mnoho Řeků dezertovalo ještě před bitvou a uchýlilo se za hradby Nikomédie.

Bitva se strhla v Býthii mezi městy Nikomédia a Níkaia (dnešní Ízmit nebo též Kocaeli).Vojsko Byzantské říše, které bylo oslabeno o dezertéry z řad Řeků se muselo v této kritické chvíli dezerce pěšáků rozhodovat jak postupovat dále. Proti jejich řadám stálo na 5.000 osmanských lehkých jezdců. Přesila tak byla velká a stále narůstala o další a další dezertující Řeky. Při rozkladu byzantinského vojska se jako jedinou šancí jevil ústup. Alanští jezdci se rozhodli obětovat se a zaútočili na pěší osmanské jednotky a salvami šípů se snažili zranit také koně turecké lehké jízdy. Alani se tak nakonec obětovali za šanci ústupu zbylých pěších Řeckých jednotek. Bitva tak byla de facto rozhodnuta již v úvodní fázi. Byzantinská armáda byla v boji poraženo a říše byla ráda, že se zmohla alespoň na obranu velkých opevněných měst na východě země (jako např. Nikomédia) před vítězstvím a krví „opilých“ nájezdníků. Města se sice dokázala až na pár menších pevností ubránit (Nikomédia se udržela až do roku 1337), ale území Býthie zůstalo obsazeno Osmany, kteří zde začali budovat jádro svého státu, který jen o pár desítek let později v roce 1352 pronikl na evropský kontinent a mezi svá silná klepeta uvěznil slábnoucí Byzantskou říši s jejim hlavním městem Konstantinopol, která vzdorovala obrovské přesile a mnoha obléháním až do roku 1453.
Obrázek byzantští vojáci z doby konce říše



Závěr
První střet mezi Byzantinci a Osmany pro Římany (Byzantinci) nedopadla dobře. Říše byla příliš oslabená a měla omezené zdroje, aby se mohla bránit proti pronikání agresivních a ambiciózních osmanských Turků, kteří se během pár desetiletí stály pány Malé Asie a evropských částí země na západ od Konstantinopole (dnešní Istanbul). Samotná bitva pak byla již rozhodnuta před vlastním bojem, když se byzantinské vojsko díky nespolupráci mezi Řeky a jejich spojenci vnitřně rozložilo a poté část Řeků ještě před bitvou dezertovala. V takovém případě nelze prakticky bitvu vyhrát, což se nakonec potvrdilo. Alanští spojenci se sice nakonec obětovali, aby zbytek pěších jednotek mohl ustoupit, ale nebít jejich úvodního nezájmu o spolupráci, mohl být výsledek bitvy i jiný.

Reputaci si byzantští Řekové po této bitvě spravili v roce 1396 a 1422, kdy v obou případech osmanští Turci neúspěšně obléhali hlavní město říše, Konstantinopol.

Co se vlastního data bitvy týče, tak podle některých pramenů se tak stalo již o rok dříve, tedy v roce 1301. My ale dnes většinou vycházíme z Muraltových podkladů. (E. de Muralt „Essai de chronographie byzantine“ – St.Petersburg 1855-1871).
Obrázek Osman I. (*1258 - +1326) přemožitel Byzantinců v bitvě u Baphea


Zdroje:
The Economic History of Byzantium – Angeliki E.Laiou – Dumbarton Oaks (USA) 2002
Osman Ghazí siege of Nicaea and battle of Bapheus – Halil Inalcik -
www.wikipedia.org
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „významné vojenské události“