CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

Příspěvek od Pátrač »

CHAZAŘI III - MOHL TENTO NÁROD PŘEŽÍT DODNES?

V této poslední části práce o Chazarech se pokusím dohledat, co se stalo s Chazary po porážce od Rusů v roce 965. Myslím si, že žijí ve svých potomcích v Rusku doposud a aniž by se vědělo - či správněji řečeno prezentovalo, že jde o Chazary nebo spíše o jejich potomky, sehráli v ruských dějinách významnou roli.
Pokusím se najít potřebná fakta, abych toto tvrzení podložil. Uvidíme, co na to potom Ljubov. Třeba mě pochválí.

Chazary jako národ nemůžeme považovat ani za klasické kočovníky, ani za vysoce civilizovaný národ. Ke kultuře Byzance nebo starobylé Persie se ani jen nepřiblížili. Podle způsobu života a podle hospodářských aktivit byli asi tak na stejné úrovni jako slovanské kmeny Poljanů a Severjanů. Stejně jako tyto kmeny i oni trpěli útoky kočovníků, a stejně tak se podrobovali moci a síle jejich vládců v Itilu - pokud šlo o Chazary a nebo v Kyjevě, pokud šlo o ruské kmeny.

Jenže zde došlo k zásadnímu rozdílu. Zatímco kyjevská elita se dokázala sžít s národem vlastním a také s těmi, které původně své vůli podrobila silou, vláda v Itilu vsadila na spojenectví s perskými a jinými kupci a vlastní národ ji zajímal, jen pokud platil daně. Propast se tak prohloubila až k zlomu - a tím byl pád říše. Díky tomu Rusové, vedení energickým velitelem, neměli s touto říší až tak velkou práci. Ale co se stalo s Chazary? Byl to národ početný a beze stop zcela jistě nezmizel.

Sovětská, a dnes už ruská věda o sobě tvrdí, že je stvořitelem samostatné větvě etnografie a tuto nazývá etnogenezí. Jak to bylo nebo nebylo, není důležité. Hlavní je to, že etnogeneze je vědou, která studuje, kde se který národ vzal, jak vznikl, jeho vývoj a také tím, jak zanikl. Pokud nebyl vyhuben úplně – bohužel, i tyto případy dějiny znají - tak potom pátrá po tom, kam se poděli potomci zkoumaného národa. Tato vědní disciplína je mimořádně prospěšná, pokud zkoumáme obrovské etnografické bujení v oblastech, kterým se já osobně stále ve svých pracích věnuji. Tedy Středního a Dálného východu.

Pokud se týká složek chazarského národa, tak v případě rozdělení podle vyznávané víry je to poměrně jednoduché.

A/ Židé, pokud nezahynuli za Svjatoslavova tažení, opustili svou zemi a stali se další součástí diaspory. Ne, vlastně nestali. Po přechodném životu na výsluní a s pevnou půdou pod nohama v ní pouze pokračovali.

B/ Muslimové se spojili nejprve s Chorézmem a po mongolských válkách se stali součástí Zlaté hordy a nakonec se rozplynuli v množství povolžských Tatarů.

C/ Pohané pak buď přistoupili na islám a nebo se nechali pokřtít na řeckou víru.

D/ Křesťané. To byl poměrně problém. Těch v chazarském kaganátu žilo mnoho. Vlastně jich byla většina. Takže se na to podíváme podrobněji.

Část přeživších křesťanských Chazarů požádala o pomoc Chorézmského šáha. Za cenu konvertity k islámu se stali tito lidé součástí této říše. Bývalou slávu už nikdy nedosáhli, a ani nemohli. Sucho a moře je ze sevření už nikdy nepustili. Zde zůstali, stále jako Chazaři, až do konce 13. století, kdy nové zvedání hladiny Kaspického moře zaplavilo poslední části chazarského území. Jejich už částečně asimilované zbytky pak našli cestu mezi nepřebernou spleť národů sdružených ve Zlaté Hordě po porážce chorézmské říše Mongoly. Všeobecně se má za to, že tito už muslimští Chazarové se stali astrachaňskými Tatary. A to byl konec té části národa Chazarů, kteří zůstali v jižní zaplavené části svého území. Osud astrachaňských Tatarů se mi zatím nepodařilo vysledovat. A budu upřímný, ani se o to nebudu pokoušet.

Nyní se podíváme na tu část křesťanských Chazarů, která žila severně od zaplavených územích. Jak je u mě zvykem, podíváme se na to plošněji.
Ruské zdroje o Chazarech po roce 965 píší poměrně často. Například:
- 1016 pomáhali potlačit povstání byzantského velmože Georgiuse Culy,
- 1023 pomohli tmutarakaňskému knížeti Mstislavovi vyhrát velkou bitvu u Listveně
- 1079 pro změnu zajali v Tmutarakani vyhnaného knížete Olega Svjatoslaviče a vydali ho Řekům.
Vždy jsou citováni výslovně Chazaři. To potvrzuje, že tento národ přežil zánik své říše a také to, že jejich kontakty s Rusy byli složité, ale těsné. Kam tedy nakonec zmizeli? Nezbývá než se vrátit do nám již alespoň trochu známého města Samanderu.

Toto ve své době velké město bylo původním hlavním městem Chazarska, ale přílišná blízkost území ovládaných arabskými vojsky a časté útoky Arabů do jeho blízkosti donutily chazarského kagana přeložit své sídlo v roce 723 na tok řeky Volhy. Nové hlavní město neslo název Itil. Samander si zachoval svůj význam - byl kvetoucím obchodním a zemědělským střediskem a lišil se od Itilu tím, že převážná většina jeho obyvatelstva byli křesťané. Židé a muslimové zde žili také. První tvořili vládnoucí vrstvu, druzí se podíleli na vládě a tvořily obchodní struktury vázané na muslimské země. Většina lidí tedy tíhla k byzantské kultuře, stejně jako sousedé Chazarů, což byly Bulhaři a Slované. Bulhaři byli Chazary poraženi a rozprášeni. Část jich nakonec skončila až na Apeninském poloostrově. Naopak Slované prožívali vzestup.

Od 8. století začíná slovanský kmen Severjanů pomalu expandovat na východ od Dněpru směrem k Donu. Zde se pevně uchytil. Někdy koncem 9. století pak slovanský jazyk slouží jako dorozumívací pro celou oblast černomořských stepí. Arabský zeměpisec žijící v 11.století jménem al-Bakrí uvedl, že nejdůležitější ze severských kmenu mluví slovansky, protože se smísily Slovany. Přímo pak jmenuje tyto kmeny. Jde o Pečeněhy, Rusy a Chazary. Asi to bude pravda. Těžko bychom hledali důvod, proč by slovanští zemědělci a lovci kožešinové zvěře měli o své vůli válčit s chazarskými sadaři a rybáři.

Na válce v roce 965 je unikátní to, že ji vedla vojenská družina kyjevského knížete Svatoslava a vláda Chazarska podpořená žoldnéřskými armádami. Běžné obyvatelstvo nebylo přizváno a jeho ztráty byly nevelké. Kopí šavle muslimských žoldnéřů tentokrát neochránily Itil, Samander a další a další města. Města byla dobyta a vypálena, ale podle arabských záznamů obyvatelstvo vybíjeno nebylo. Po odchodu vojáků se podle všeho vzpamatovalo a život běžel dál. Přesto koncem 11. století Chazaři z dějin mizí.
Začal jsem pátrat v literatuře, co se vlastně tehdy mohlo stát. Pokoušel jsem se zjistit, co se dělo v celé epoše od roku 1050 a věřil jsem, že bych mohl najít něco co by o osudech Chazarů - předpokládal jsem, že jejich potomci nadále žili a možná ještě žijí.

V těch dobách se lidé rozlišovali podle dvou hledisek. Podle národů a podle vyznání. Dokud byly v Kyjevě obětovány Perunovi lidské oběti, chazarští křesťané se chovali vůči Rusům Slovanům velmi zdrženlivě. Ale roku 988 byla tato modla svržena – doufám, že se zde nedopustím lapsusu v letopočtech – a odplavena vodou v Dněpru (Znáte Borovského Křest svatého Vladimíra? – poznámka od Pozorovatele-signalisty). Na jejím místě vyrostl křesťanský chrám. V ten moment zmizela jakákoliv animozita mezi Chazary a Rusy, kteří se stali jejich sousedy na řece Don. Koneckonců na místě chazarské pevnosti Sarkel už stálo ruské město Belaja Veža. Podobně to bylo v povodí Kubáně, kde byla vybudována Tmutarakaň. Zatímco dříve nebylo možné, aby si Chazar vzal pohanku a obráceně, tak pokřesťanštění Rusů tyto bariéry zbořilo. Začalo postupné srůstání. Alespoň to tak vypadá. Navíc tyto národy měly další prvek, který je činil přirozenými spojenci. Byl to společný nepřítel - stepní kočovníci. Nejdříve Maďaři (nebo jak jsou někdy označováni – Uhři), později Pečeněhové a nakonec Polovci čili Kumáni. Ti poslední se nakonec stali pány Velké stepi od Altaje až po Karpaty, kam dorazili někdy v letech 1068 až 1075. Ale Chazaři si uchovali svobodu.

Asi jim to umožnili jejich životní podmínky. Delta Volhy tvořila proti kočovníkům přirozenou pevnost. A lesy podél Těreku byly dokonalým úkrytem. Údolí Donu má podobné ochranné vlastnosti; dokonce bych řekl, že i lepší. Široké porézní terasy nad údolím jsou porostlé listnatými lesy. Jsou tu louky i pastviny. Vše je proloženo dunami spraše a písku a ty zase obklopují další lesy.
Kočovníci zvyklí žít a bojovat v otevřených suchých stepích, tedy mimo podobná údolí, se tomto prostředí prosazovali jen obtížně. Jízda zapadla, z lesů se vynořovali obránci v protiútocích a potřeba překonávat jiné mikroklima přinesla nemoci, které neznali. Pokud by toto území chtěli opravdu ovládnout, bylo by potřeba velkých sil a velkých ztrát. Ani jedno si tito lidé nemohli dovolit. I tak ale válka byla krutá. V roce 1117 padlo město Belaja Veža. Stálo v otevřené rovině a Kumáni zde neměli složitý úkol. Dnes se zde - jak psala i Ljubov - nachází hladina Cimljanského umělého jezera. Ale v lesích v povodí Donu se původní obyvatelstvo udrželo. Prošlo nějako změnou a od 12. století se objevuje v pramenech jako „Brodnici“.
Brodnici mluvili rusky a byli pravoslavné víry. Ale žádný pramen, který o nich píše - včetně zpráv papežských legátů a nebo vyslanců uherského krále - je nepovažuje za Rusy. Pokud o nich píší, tak jako o samostatném národu. Ale nikdy se neobjevilo, odkud pochází. Co je o nich známo?
Například to, že na troskách Belej Veže postavili velkou, ale neopevněnou osadu. Vykopávky zjistily, že použili jako materiál cihly ze samanu. Ty samé jaké známe ze Sarkelu a Samenderu. Mizí zde chov krav a je nahrazován chovem ovcí. O těch se ví, že byly nosným zvířetem živočišné produkce chazarských zemědělců. Zde je potřeba se podívat i na to, co se dělo s klimatem. V 10. století stepi, a to i Velká step, vysychaly. Údolí Těreku bylo touto klimatickou změnou postiženo velmi vážně. Naproti tomu údolí Donu nebylo postiženo vůbec; dokonce naopak vyskytovalo se v něm více vody - Don a jeho hlavní přítoky pramení v lesním pásmu, kde srážky narostly. Je docela přirozené, že Chazaři z údolí Těreku šli tam, kde se tvořilo prostředí podobné tomu, které znali a potřebovali ke svému životu. Ti, co zůstali nejdéle, se přestěhovali k úpatí Hřebně, odnože Velkého Kavkazu.

Hledal jsem, zda by bylo možné postupné splynutí Chazarů s Kumány. Ale nakonec jsem to vyloučil. Kočování Kumánů bylo pro Chazary nepřijatelné. Byl by to natolik radikální převrat, že by vyžadoval změnu představ a psychiky. A odměnou by bylo druhořadé postavení - pro tak hrdý národ nemyslitelná představa. Naopak Kumáni by asi těžko nesli skutečnost, že přijetím Chazara do svého rodu by tento získal právo na kořist a podíl na stádech. Opět nemyslitelné - ale tentokrát pro Kumány.

Ale smíšení Chazarů s Rusy nebránilo vůbec nic:
- vyznávali stejnou víru.
- vedli stejný usedlý život.
- měli společného nepřítele
- byli stejně hrdí a stejně stateční v boji a dokázali stejnou měrou přinášet oběti pokud to bylo nezbytné.

Tedy jak občas v euforii píšu:

ERGO KLADÍVKO, zdá se že Brodnici byli přímými potomky Chazarů smíšených s Rusy. Tedy šlo o lid rusko-chazarského původu a přímé dědice starého chazarského národa.
Dokud kyjevská knížata vedla boj s Kumány, Brodnici bojovali po jejich boku. Pak ale Kyjev našel s Kumány společnou řeč a Brodnici se ocitli pod dvojí tlakem. Bojovali, ale když se objevila možnost si výrazně pomoci, udělali to. V roce 1223 se zde objevilo mongolské vojsko vedené Sübetejem-Bahadurem, nejlepším válečníkem mongolské říše, které mělo za úkol porazit Kumány. Ti si mongolskou pozornost vysloužili tím, že poskytli pomoc jejich nepřátelům Najmanům a Merkitům. Brodnici se k Mongolům přidali a měli významný podíl na jedné vítězné mongolské bitvě:

Takže malá připomínková vložka:

Bitva na řece Kalce která se odehrála 31. května 1223 představuje jednu z nejvýznamnějších bitev ruských dějin. Ruská knížata a Kumáni se postavili v poli třikrát menší armádě tvořené mongolskou jízdou a Brodniky. V této bitvě utrpěli drtivou porážku. Jejich moc byla zásadně podlomena. Kumáni pokračovali v útěku na západ a ruská knížectví si vykoupila na krátkou dobu mír. Mongolové tedy bezprostředně do tehdejších ruských knížectví nevpadli, protože se soustředili na plenění území Kumánů a povolžských Bulharů. Na přímou intervenci došlo až v roce 1237 - a i když je to mimo tento článek, musím uvést, že psychický vliv porážky na Kalce žil v této době stále ještě s původní silou.

Když chán Bátú po vyklizení Střední Evropy po bitvách u Lehnice a u řeky Sajó a poté, co se Mongolská říše zmítala ve vnitřní krizi, založil na svém dědičném ulusu Zlatou hordu, Brodnici si zachovali svoje. Po smrti Bátua a vyvraždění jeho rodu se Zlatá horda začala měnit na muslimskou enklávu. I v těchto podmínkách si Brodnici uchovali svoje nezávislé postavení a - co je zvláštní - i svoji křesťanskou víru.

Nevím, co se za tím skrývalo. Žil duch Kalky i stovky let po jejím vybojování? Byli Brodnici natolik nebezpeční, že je chánové Zlaté hordy raději nechávali v klidu? Anebo museli za svoji svobodu a víru chánům platit penězi či službou? Jednoznačně je ale prokázáno, že od druhé třetiny 16. století se název Brodnici ztrácí z pramenů a objevuje se jméno tureckého původu – KOZÁK.

Sám jsem se divil, kam až mě hledání osudu Chazarů zavedlo. Nejvíce rozšířené domněnky o původu kozáků jsou ty, že pochází z ruských rolníků, kteří prchli na Don před hrůzami opričiny za Ivana Hrozného. O tom nám pěkně psala Ljubov. Toto tvrzení je zcela jistě součást celkové pravdy. Část kozáků určitě tento původ má. Jak by jinak mohlo vzniknout slavné rčení:

„ DON LIDI NEVYDÁVÁ“ .

Ale uprchlíci do oblasti Donu nepřišli do pustiny. Někdo tam musel žít a musel je být schopen přijmout. Proč to tvrdím? Pokusím se to vysvětlit.

Nedovedu si představit, že by prostý mužik, prchající často se svojí ženou a dětmi a vlekoucí na zádech tu trochu majetku, co si při útěku uchoval, dokázal přežít v neznámém prostředí a uniknout tlupám Nogajců, kteří žili z toho, že lovili podobné lidi a prodávali je do otroctví.
Dále pak je podivné, že by moskevští vládci, kteří potřebovali každou živou duši - dnes bychom řekli „daňového poplatníka“ - nechali své poddané jen tak utíkat. Stačil by jeden jízdní oddíl a ten by sám pochytal stovky takových ubožáků.
Rolník, zvyklý orat, sít, lovit ryby a chodit se modlit se nezmění ze dne na den ve válečníka. Musela tam být místa, kde se podobní lidé mohli ukrýt, a tím získat čas a klid na to, aby se mohli pokusit přerodit.

Vše, co jsem prošel, mě utvrdilo v názoru, že zde musela být místa, kde nadále žili Brodnici, kteří stále vedli na vlastní pěst - nebo spíše s podporou chánů Zlaté hordy - válku s Velkou stepí a těm se každý nový příchozí hodil. Doplnil stavy. Byla mu poskytnuta ochrana, přístřeší a výcvik. Pak se postavil na určené místo a mohl pomoci jiné chránit před Nogajskými murzy a moskevskými bojary. Několik takových sídel bylo nalezeno tam, kde je dnes Cimljanské jezero.
Vždy to bylo místo poblíž řeky, na několika terasách, obklopené lesíky. Nalezeny byly střepy, zbytky vřeten části zbraní, pecí a krbů. Identifikace byla jasná - brodnická sídliště někdy z doby 12. až 15. století. Takže se zdá jisté, že právě zde byla útočiště uprchlíků a zároveň půda pro vznik skupiny lidí, která v budoucnosti sehraje v ruských dějinách významnou roli. Tedy kozáků. Statečných válečníků, mimořádně hrdých lidí a obránců pravoslavné víry.

Zbývá vyřešit jak je možné, že ve Zlaté Hordě se nalezlo místo pro bojovné křesťany vedoucí nekonečnou válku za svoji nezávislost. Vždyť Brodnici – kozáci - zde museli tvořit dlouhá léta cizorodé těleso. Jediné vysvětlení, které mi připadá logické je, že tito lidé byli nekompromisními nepřáteli Nogajců. Ti zase byli nepřáteli Mongolů - a tím i potomků chánů Čingischánova rodu. Název Nogajci je původní označení pro přívržence vojevůdce Nogaje, který zahájil boj proti Mongolům přišlým z Velké stepi. Jeho vojsko bylo tvořeno Kumány a jinými zbytky poražených národů. Identita a národnostní příslušnost Nogaje mi není jasná, ale snad to nebude vadit.
Prameny nic neříkají o účasti Brodniků - kozáků ve vnitřních bojích uvnitř Zlaté Hordy. Ale byli zde a není myslitelné, že by mohli stát stranou. Když Zlatá Horda padla, ve stepi zavládla naprostá anarchie. Brodnici – kozáci ji pochopili jako příležitost. Vybojovali si naprostou nezávislost. Mělo to svůj dopad.

V roce 1538 dostal Nogajský Murza, který si stěžoval u ruského cara na aktivity kozáků, tuto odpověď. Cituji:

„Do pole vyjíždějí různí kozáci: kazaňští a azovští, krymští a všelijací jiní kozáčtí zloduši. Tak kozáci z našich pohraničních krajů se s nimi spřáhli a táhnou s nimi, ale ti lidé jsou pro nás loupežníky jako pro vás“.


Později se moskevská vláda dokázala s kozáky domluvit..Vytvořili pak ve službě matičce Rusi hráz proti tatarským nájezdům. Vlastně už vojevůdci Ivana Hrozného se po dobití Astrachaně setkali s kozáky na Těreku a uzavřeli s nimi spojenectví proti kočovníkům a kavkazským horalům.

Otázka kozáků je velmi složitá. Já jsem jen nabídl další možnost. Považuji ji za poměrně doložitelnou a hlavně se mi líbí. Je potřeba ale vidět jednu zásadní věc. Vše, co jsem popsal, platí pro kozáky z oblasti Donu a Těreku. Pro další kozácké pospolitosti na území celé Rusi platí jiné zákonitosti vzniku a mají i jiný vývoj.

Ze všeho, co jsem se zde pokusil sepsat nakonec vychází tato jakoby tabulka.

Nakonec se dá vytvořit toto párování: Vlevo budou uvedeny národy říčních údolí a vpravo pak jejich protivníci:
Alané ve 4. století--------------------Hunové
Chazaři--------------------------------Bulhaři a Maďaři
Brodnici-------------------------------Kumáni
Grebenští a donští kozáci-----------Nogajci a Tataři

Tímto jsme se dopracovali k tomu, jak zařadit Chazary do vývoje národů Ruska. Jsem hluboce přesvědčen, že tento prastarý národ doposud přežívá v Ruských stepích kolem Donu a Těreku. Od daleké minulosti do nedávných dob kozáci bojovali napřed za své zájmy a potom za své zájmy, které ale podřídili zájmům své země. Matičky Rusi. Pokud mám pravdu, Chazaři žijí dál v našem světě.

Uznejte sami – nejsou dějiny úžasné?

Co závěrem k tomuto dílu?
Narazil jsem dokonce na teorii, která se týká Chazarů a budu upřímný - zaujala mě natolik, že se k ní někdy pokusím vrátit. Zde jen stručně.

Tato teorie tvrdí, že když byla známá Chazarská říše zničena Rusy, stalo se to, že elita nejvyšších společenských vrstev Chazarů uprchla se svými poklady jednak do Evropy, jednak také do oblasti dnešní Číny.

Skupina, která se rozptýlila v Evropě, splynula s místní židovskou diasporou a po mnoha staletích se ti, co přežili holocaust, vrátili do nově obnoveného Židovského státu. Existuje kniha, která dokonce tvrdí, že většina současných Židů jsou etničtí Chazaři, což zveřejnil britský spisovatel Artur Koestler roku 1976 v knize The Thirteenth Tribe. Česky vyšla ve shodném názvu TŘINÁCTÝ KMEN. Toto nakonec prý potvrzuje i studie DNA z Telavivské univerzity, která potvrdila, že aškenázští Židé jsou příbuzní jiných semitských národů. Takže je to možná i pravda.

Skupina, která uprchla do Číny se později přesunula do Japonska. Důvodem k tomu byl vpád mongolského válečníka, kterého dějiny znají jako Chubilaje nebo bod jménem Kublaj- Chán, který si tuto zem podrobil. V tomto kontextu je dobré upozornit na velmi zajímavý jev. Jde o přítomnost známého symbolu tzv. „Davidovi hvězdy“ v mnohých japonských svatyních, jejichž stáří se odhaduje zhruba na tisíc let. Původní Chazarové se zcela přizpůsobili japonské vládnoucí elitě skrze následující staletí, ale jistý chazarský vliv se stal trvalou součástí japonské kultury.

To mi připadá poněkud šílené, ale co kdo ví. To se totiž dostáváme do oblasti konspiračních teorií - a zde se necítím nějak zvláště jistý sám sebou.

Na závěr bych zde dal něco pro zpestření. Kozáci, zvláště ti, kteří bojovali proti Tatarům a nakonec proti Osmanům čili Turkům, chránili obrovské prostory Ruska proti přílivu muslimů. Jejich boj byl nekonečný a vedený velmi tvrdě. Obě strany se soustředily na nekonečné přepady, plenění a vyhlazování vojáků strany druhé. Milost se neudělovala - a nikdo to ani nečekal.

Kozáci z oblasti, kterou jsem označil za prostor, kde přežili Chazaři v nové podobě, byli v čele tohoto boje. V roce 1676, tedy už hodně daleko od událostí, kterými jsem se ve všech třech dílech své práce o Chazarské říši, došlo k události, kterou jsem s rozhodl umístit na závěr tohoto dílu. Nekonečná válka mezi donskými a záporožskými kozáky na jedné straně a Tureckou říší na druhé straně vedli k zajímavé výměně „zdvořilostí“:

V roce 1676 napsal turecký sultán Mehmet VI. tento dopis kozákům ze Záporoží: citace:

Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Balylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce - nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili, a zdrželi se obtěžování dalšími útoky.


Odpověď kozáků: citace:


Záporožští kozáci tureckému sultánovi!
Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.
Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na svém ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí prdeli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!
Tak prohlašujeme my záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, ten samý den jako každý jiný, takže si polib prdel!


Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem.


Psaní dopisu bylo zachyceno na slavném obraze Ilji Rjepina. Zde je jeho reprodukce.
Obrázek


Jaká byla reakce turecké strany? Nevím. Jen doufám, že kozáci měli dost rozumu a dopis poslali po nějakém tureckém zajatci. Mám obavu, že posel s tímto dopisem asi nedopadl dobře - naražení na kůl bych viděl jako ještě poměrně rychlou a milosrdnou smrt.

Každopádně by se s touto historkou měli seznámit dnešní západní politici. Možná, že trochu zjemnělá podoba by mohla posloužit jako odpověď na nekoneční vydírání a zastrašování evropských demokracií vlastními muslimskými menšinami a muslimskými státy.

Myslím, že jsem téma Chazarů vyčerpal. Pokud jste se dověděli něco nového a zajímavého, jsem spokojený. Každopádně je před vámi docela jiná stránka dějin, než se běžně na vojenských fórech řeší.

Jinak je potřeba uvést, že redakční úpravy a vložení obrazu provedl můj pobočník Pozorovatel - signalista. Případné výhrady směřujte přímo na ni.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-příteli blahopřeji, úkolu jsi se zhostil nad míru skvěle. U opovědi Záporožských kozáků sultánovi, jsem se docela pobavil, některé výrazy rozšířili moji slovní zásobu :lol: .Je to prostě super :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Kolego, u Tebe musí člověk žasnout nad nad tím, jak Tvá neuvěřitelná kvantitativní produktivita nemá vůbec žádný vliv na kvalitu. Gratuluji a smekám.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pánové děkuji za uznání. Než skončí svátky tedy do konce roku se pokusím dopracovat tu teorii o klimatických změnách a jejich vlivu na vývoj civilizací které v konečném důsledku měli velký vliv na dění v Evropě.

Mám to hotové v kostře a začínám ji obalovat svalovinou. Ale jsou to východní kočovníci, kůže bude žlutá, s tím se nedá nic dělat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Přidávám se k pochvale. Články o Chazarské říši jsi zpracoval opravdu zajímavě.
Jen v souvislosti s dobou a územím, které jsi popisoval, nenarazil jsi na nějakou zmínku o českém národu před příchodem praotce na Říp? :D Z těch dob je v dějepise taky jen velký prázdný místo.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ne. nenarazil. Abych řekl pravdu, nezaujala mě tato část historie natolik, abych za tím šel. Ale myslím si, že někdy v budoucnosti pokud se toho neujme někdo jiný se na to podívám.

Mezi námi. Naše dějiny jsou mimořádně zajímavé a nabité vojenskými událostmi jako malokterá část světa. Na našem uzemí se děly věci. Dílčí části zde už jsou. Chtělo by to inventuru a potom vytvořit samotný blok věnovaný našim vojenským dějinám v tématech Pravěk, Starověk, Středověk, R-U a potom zbytek.

Neumím si představit tu práci. Proti tomu výkon při zpracování Chazarů byla rekreační záležitost. Jsem rád, že se vám to líbí. Opravdu a Pozorovatel signalista sdílí mé potěšení.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 26/12/2008, 20:24, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Sisa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 11/11/2008, 19:55
Bydliště: Kosova Hora

Příspěvek od Sisa »

Super čtení. Nemá chybu.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Velevážený pane Pátrači!
Děkuji za Váš článek, popisujete v něm zhruba totéž co mi vyprávěli můj pradědeček ("Baťko" rodu, tedy ten kdo před 4mi generacemi dorazil do ČR :D ) a dědeček.
Takže to asi bude tak nějak jak to píšete. A za to je třeba poděkovat - když jsem to totiž někomu v minulosti říkal, pravidelně jsem se setkával jen s posměšky.
Jako bonus dodám zajímavost: Víte co mají společné slova Kozák, Kazach, Chazar, a Gazda? Všechna tato slova pocházejí z indoevropského základu "chjazd", a "chjazda", tedy jezdec a jízda. Přesmyčkou se pak tato slova dostala až k nám v podobě slovanského jechač, jazda, jízda... A také má tento prazáklad např. uzda.
Dodám jen, že politicky plnoprávný Kozák byl jen ten, kdo byl sdostatek bohatý na to aby měl svého vlastního koně.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Alfik - děkuji Vám. Jsem totiž přiměřeně ješitný a když jsem za svoji práci pochválen, tak mě to těší. Takže Vaši předkové jsou kozáci? Velmi zajímavé. Tak to se Vám musí líbit články Ljubov, ta píše o Rusku krásné a zárověň velmi zajímavé věci.

Za slovní impuls Vám děkuji. Dofám že se Vám budou líbit i moje další práce.

Pokud ale narazíte na cokoliv co bude podle Vás špatně pište ihnet a když tak to dáme do pořádku. Ještě jednou děkuji.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Pět hvězdiček, skvělé. Takže zcela jistě chválím.
Dopis kozáků sultánovi byl velice zdařilý.

Nyní k věci: Četla jsem v průběhu Vánoc jednu knihu, od britského spisovatele Edwarda Rutherfurda, zabývající se historií Ruska. Docela mě zajímal jeho pohled, jakožto cizince. Ve svém díle se zabývá stejnými myšlenkami jako jsou v tomto článku. Neznám prameny, z nichž čerpal, ale i on tvrdí, že Chazaři se postupně a zcela nenásilně mísili s ruským obyvatelstvem. Zmiňuje se o jejich početné komunitě v Kyjevě. Chazaři zde žili ve zvláštní čtvrti u Chazarské brány, obchodovali s místními a vydělávali tak hodně peněz.
V souvislosti s kozáky mě zaujal jeho popis Záporožské Síče. Ve vojsku se měli nacházet nejen uprchlíci z Ruska, Ukrajiny a Litvy; nýbrž i Mordvinci (národ žijící v autonomní republice Ruské federace Mordvinsko, hovoří jazykem patřícím do ugrofinského jazykového kmene), Tataři, Čerkesové a další kočovníci ze stepí. Takže je klidně možné, že původ kozáků je mnohem složitější.
Že píši krásné věci? Hloupost, pouze paběrkuji. Napsat fakta umí naprosto každý
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mě hlavně potěšilo, že se i pdařilo najít přímou dějinnou a sociálně etymologickou linii od části národa Chazarů k Brodnikům a Kozákům. Dalo mi to dost práce když to začalo vypadat k světu tak jsem musel překládat jednu knihu z ruštiny. Tedy několik jejích kapitol.

Jsem prostě rád že se dá reálně předpoládat, že tento národ se stal součástí Ruského národa. Myslím, že ho to obohatilo.

Teďkonc by to chtělo nějakou práci o kozácích. Celkově o všech i dělenou podle jednotlivých kozáckých vojsk. A na to se moc necítím.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Nějaká kniha od Lva Gumiljova?
O Kozácích přemýšlím už dobré dva měsíce, ale stále mi schází nějaké průkazné materiály a dobré zdroje. Mohu akorát převyprávět ty, co mám. Což je málo.
Osobně se domnívám, že chazarský národ Rusy zcela jistě obohatil. Nepodařilo se doposud prokázat, jestli je správná teorie, že Rus jako jednotný stát založili Varjagové, především Rurik a Oleg; nebo to byli právě Chazaři. Pro obě existuje řada pro a proti, ale definitivní a nezvratitelný důkaz nikde.
Chazarští kupci byli nositeli vědomostí; znali prostředí, odkud získávali peníze; cestovali; uměli číst a psát, věřili v jednoho boha. Bojaři a první panovníci neuměli téměř nic z toho, co oni. Učili se od nich podobně jako přejímali židovské prvky.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Lev Gumiljov je dnes skoro v Česku neznámý člověk. Přitom jeho práce o kočovnickém světě jsou velmi zajímavé, propracované a hlavně obsahují strašnou spoustu dat, souvislostí a nebojí se polemizovat s tehdejším oficiálním výkladem.

Prošel jsem si jeho práce a o kozácích nenapsal nic. Tedy jako samostatnou práci. Píše o nich v knize HLEDÁNÍ ZEMĚ CHAZARŮ, ale to je všechno.

Zkoušel jsem wikinu, a podobně ale nic moc. Chtělo by to na ruské stránky wikiny, jinak to bude problém.

Narazil jsem na informace že i Kyjev založili Chazaři a díky tomu tamjejich komunita přežila tak dlouho.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Spíše než Lev Gumiljov je slavná jeho matka, básnířka Anna Achmatova, o té se dokonce učí ve školách.
Ruská Wikipedie má o Chazarech tento článek: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0% ... 1%80%D1%8B
Jsou tam zajímavé obrázky dochovaných ozdob, nádob a rekonstruovaná podoba chazarského válečníka, jaká zajímala Thóra.
Je možné, že Chazaři měli podíl na vzniku Kyjeva. Zde právě záleží na tom, jestli je pravdivá teorie, že Kyjevskou Rus založili Varjagové nebo Chazaři. Protože to není dosud prokázáno, můžeme spekulovat, že je to klidně možné. Třeba se někdy dozvíme, jak to doopravdy bylo.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ve své jedné práci na maminku vzpomíná. Je paradox, že jeho maminka je známa doposud a na něj a jeho zajímavé práce ze pomalu zapomíná. Vždyť Říši Chzarů vlastně našel a základy k jejímu zkoumání položil on, přes odpor odborné i laické veřejnosti. On je autorem fascinující teorie o tom jak klimatické změny ovlivnily vývoj celé Asie.

Za stránku děkuji, stáhnu si ji a podívám se nato.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Nepatří to sem, ale...
Jen jsme chtěl podotknout, že v minulosti (jak je to dnes opravdu netuším) se Kozáci neoznačovali jako národ, ale Bratrstvo. Tedy pro nás přesněji - bojové bratrstvo.
Byli z různých národů, např. mí předkové měli být snad Apakanové (možná je správně Apokonové či Apokanové - já to jméno pouze slýchal, dodnes jsem o nich nenašel jedinou písemnou zmínu) a to snad měli být Tataři...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

O kozácích se píše všelijak. Jako o národě, jako národnosti a tak jak píšeš alfiku jako o občanské pospolitosti tvořené více národy, kterou spojoval původně společný cíl a nakonec se díky tomuto společnému cíli, společné společenské úrovni a stejným hrozbám přetvořila v něco víc.

Proto tam ti Chazaři tak plynule zapadli. Nedá se nic dělat asi ty Chazary budeme muset opustit a dát se do těch kozáků.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

A ještě zajímavost - a tentokrát o chazarech: Na několika fórech či stránkách s povětšinou silně antisemitickým zaměřením jsme si všimnul, že pokud autoři chtějí napsat něco proti židům a nechtějí je jmenovat přímo, jmenují je "chazary". "Chazarské hnutí, spiknutí, prochazarští politici..." a podobně.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

To je poměrně přirozené. Od rozehnání Židů do diaspory se na jednom jediném místě až do roku 1947, než byl uměle ustaven stát Izrael, stal judaismus státním náboženstvím a konvertovalo k němu několik desítek tisíc lidí. A tím místem byla tato říše.

Než byla říše vyvrácena, jejich počet musel logicky vzrůst a navíc to trvalo 4 generace - tím se původné konvertité stali pravověrnými Židy a to i díky jejich sňatky s původním opravdu židovským obyvatelstvem. Velká část židovské populace, která se šířila Evropou až do holocaustu má svůj původ mezi Chazary. Jedná se o židovsku větev zvanou -aškenazim.

Koneckonců o Chazarech jde celá řada konspiraček a tak jejich lingvistická záměna za Židy má svoje logické jádro apřitom se neporušuje zákon. Proto jsem osobně presvědčen, že tento národ v různých podobách a pod různými názvy existuje a jsem přesvědčen, že nadále sehrává skrytou ale velmi významnou roli v dějinách. A už tady konspiruji taky. :oops:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Pátrači,když zde listuji,tak zjišťuji,že i August Sedláček by musel vedle Tvého výkonu se červenat.A to napsal Hrady,zámky a tvrze království čekého 15.dílu,Četné příspěvky k historii českých měst.A to vše završil téměř patnáctisetstránková monografií "Dějiny královského krajského města Písku nad Otavou" a shromáždil další dokumenty -jen genealogická a topografická kartotéka má přes 400 000 lístků a to se dožil 83.roků.Kdež to Ty jsi cca v jeho polovině
Odpovědět

Zpět na „státy a říše“