37 mm " lopatkový " minomet mod. 1938

Organizace, jednotky, gardové pluky, pěchotní výzbroj.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

37 mm " lopatkový " minomet mod. 1938

Příspěvek od kopapaka »

37 mm " lopatkový " minomet mod. 1938

Obrázek

Vlastně už od začátku vývoje palných zbraní se velitelé a konstruktéři snažili zajistit pěchotě " hromadně " účinnou zbraň. Pokud pomineme kulomety, tak zásadním zvratem bylo zavedení ručních granátů v období První světové války. Ruční granáty byly sice v některých armádách už mnohem dřív, ale jejich použití se jen málokdy rozšířilo mezi běžné vojáky. Ruční granát se sice stal " dělostřelectvem " pěšáka a někteří vojáci ( dle dobových záznamů ) chtěli " bojovat toliko granáty ", ale i tak pořád ještě něco chybělo, granát sice byl zbraní nepochybně účinnou, ale scházel dostřel, navíc bylo použití ručního granátu vždy závislé na okamžité fyzické síle vojáka.

Částečně tento problém vyřešilo použití různě sofistikovaných vrhačů granátů. Mezi válkami se podařilo řadě armád zavést vylepšené vzory, většina z nich jako výmetnou slož používala cvičný náboj dané ráže. To sice minimalizovalo úpravy na zbrani, ale na druhé straně to omezovalo rychlost palby a při záměně za ostrý náboj navíc hrozilo katastrofou.

Obrázek

Dalším důsledkem zákopové války bylo všeobecné ( ne vždy... ) zavedení polních ( zákopových ) lopatek. I v klasické, jednoduché formě se jednalo o užitečný nástroj a za jistých podmínek i o velmi účinnou zbraň. Ale jako obvykle se našli jedinci, kteří začnou věci kombinovat...

Sovětská armáda počátkem třicátých let sice zavedla granátomet Djakonov s granátem VDG1930, ale přesto, že šlo o účinnou a poměrně bezpečnou zbraň ( granát byl vystřelován pomocí ostrého náboje ) pro podmínky Rudé armády byl až příliš složitý. Granát totiž nebyl iniciován při dopadu, ale časovacím zapalovačem. Dobře vycvičená obsluha tak mohla nastavit vzdušný výbuch pro co nejvyšší účinek, ale ve skutečnosti byla obsluha většinou na takové úrovni, že účinek granátu byl menší než při použití běžného nárazového zapalovače.

Jestli tyto problémy někdo předpokládal se už dnes asi nedá zjistit, ale faktem zůstává že někdy koncem třicátých let byl zahájen vývoj 37 mm a 50 mm " rotního " minometu. 50-RM 38 byl celkem běžný minomet, v původní verzi sice střílel ze stabilního náměru ( 45° a 75° ) a dostřel se nastavoval odvodem části plynů z hlavně, ale v té době se jednalo u malých minometů o celkem běžný způsob. Ovšem ani 50 mm minomet neumožňoval podporu malých jednotek, při váze cca 12 kg ( a 16 kg u pozdějších verzí s nastavitelným náměrem ) šlo opravdu o " rotní " minomet.

37-RM 38

Vzhledem k tomu, že Sovětská armáda ( nejen ) se v té době bála přetížení pěšáka, který tak ztrácel pohyblivost, muselo být vyřešeno něco lehčího. Řešení se našlo právě v 37 mm minometu, hmotnost samotné zbraně byla jen 1,5 kg a jedna kompletní mina vážila 0,68 kg ( 50 mm mina 0,85 kg ).

Při úvaze jak snížit zatížení vojáka nesoucího minomet někoho napadlo, že ložiště minometu může mít i jiné využití a při sklopení hlavně minometu na ložiště se už řešení nabídlo skoro samo...

Polní ( zákopová ) lopatka

Obrázek

Jde o minomet v transportní poloze, ložiště je sklopeno k hlavni, podpěra je uložená v hlavni a uzavírá ji proti vniknutí nečistot. Při přesunu se minomet přenáší v pouzdře, které je velmi podobné pouzdru běžné polní lopatky. Předpis k použití dokonce stejně jako u běžné polní lopatky doporučuje při zteči zasunutí lopatky za řemení, tak aby kryla srdce. Minomet je v transportní poloze použitelný na všechny opevňovací a zákopové práce jako běžná plní lopatka...

Použití minometu

Obrázek

Minomet se po vyjmutí z obalu použije jako polní lopatka a s její pomocí se vytvoří prohlubeň pro lože minometu, plocha pro opření lože by měla být alespoň trochu skloněná aby při palbě nedocházelo k posunutí lože. Pootočením kroužku je celá sestava rozpojena, hlaveň lze namířit směrem k cíli a pomocí opěry připojené k hlavni jde přibližně nastavit dostřel. Opěra se na hlaveň nasunuje, držák opěry je fixován jen vlastní pružností. Minomet není vybaven mířidly, náměr se nastavuje odhadem a mění podle pozice dopadu miny. Výstřel je jako u většiny minometů proveden pouhým spuštěním miny do hlavně na pevný zápalník. K nošení min sloužil opaskový bandalír s kovovými zásobníky na 15 ks min.

Obrázek

Minomet byl poprvé bojově ( ovšem zkušebně, sériová výroba probíhala pouze krátce v roce 1941... ) použit ve Finsku, z té doby také pochází první stížnosti a to hlavně na bojovou účinnost. Na rozdíl od běžných minometů totiž 37 mm mina při postřelování cíle v zalesněné oblasti nedokázala využít výhody vzdušného výbuchu, dosah střepin byl příliš malý. Při palbě do sněhu docházelo k opožděné aktivaci a selhačům zapalovače. Díky malé výbušné náplni bylo v bojové situaci velmi obtížné sledovat dopady min a proto se jen obtížně zaváděly opravy.
Při pozdějším nasazení se tyto nevýhody ještě násobily, minomet totiž vyžadoval více něž jen letmou znalost funkce, hlavně zaměřování. Původně bylo k minometu i heslo " každý staršina bude mít minomet " což také cosi naznačuje, minimálně svěření zkušenějšímu vojákovi což staršina jako poddůstojník snad naplňuje. Jenže po počátečních nedobrých zkušenostech byly tyto minomety vydávány až na poslední chvíli, když nebylo nic účinějšího a podle toho to i dopadlo.

Obrázek

Přesto k oficiálnímu vyřazení z výzbroje došlo až po roce 1942, ale není jisté zda předtím vůbec došlo k zařazení do výzbroje. Předpis k obsluze byl podle všeho vydán až v roce 1942. Minomety byly jako polní lopatky využívány i nadále, svědčí o tom nálezy trochu " divných " polních lopatek různě po Evropě.

Obrázek

Část nevyužitých min ( údajně někdo " pozapomněl " nařídit zastavení výroby min ) byla po odstranění výmetné náplně a nasazení na kolík použita jako protipěchotní miny. Původní zapalovač byl v tomto případě nahrazen minovým zapalovačem ( MUV mod.1940 ? ) s nástražným drátem.

Obrázek

TTD:
Minomet 37-RM 38 / 3.7 cm Spatengranatwerfer 161 (r)
Ráže---------------37 mm
Délka hlavně-------520 mm
Délka vývrtu-------375 mm
Hmotnost----------1,5 kg ( některé zdroje -2,4 kg )
Rychlost palby-----30 r/min
Úsťová rychlost----65 - 70 m/s
Dostřel :
Maximální----------300 m
Účinný--------------250 m
Minimální-----------60 m *
Hmotnost miny-----0,68 kg

*ve volném prostoru, jde o maximální vzdálenost na kterou můžou doletět střepiny.

Obrázek

Ještě bych dodal, že se mi nepodařilo zjistit přesné označení minometu, dokonce i předpis k obsluze žádné neuvádí. Dále není jisté kdo zbraň konstruoval, občas je za autora uváděn Djakonov...

Zdroje:
http://www.battlefield.ru
http://talks.guns.ru
http://asww.org
http://www.ww2incolor.com
http://forum.axishistory.com
http://en.wikipedia.org


A jen pro zajímavost, zdá se že někteří lidé jsou nepoučitelní :D

Obrázek


Mina POMZ - 37

Po napsání článku o lopatkovém minometu se mi podařilo najít další informace o " recyklaci " min do této zbraně. Sice to nebylo využití nikterak účinné, ale aspoň nějakou práci odvedlo a jako spousta jiných improvizací té doby to snad umožnilo aspoň částečně ucpat díru způsobenou Německým úderem.

Lopatkové minomety byly sice využívány i v pozdějším období války, důkazem je předpis k obsluze vydaný až roku 1942 a opakované nasazení například u výsadkových jednotek, ale celkem velké množství minometů padlo do rukou Němců. Je velmi pravděpodobné, že toto se netýkalo skladových zásob a tím nejspíš ani výroby min. To někoho přimělo k úvahám jak využít zbytek nevyužitých min s co nejmenšími náklady. Úprava na protipěchotní zatarasovací minu se nabízela sama a spočívala kromě demontáže zapalovače a výmetné náplně jen ve vložení mastixové zátky na místo zapalovače. Při použití byla mina usazena na upevňovací kolík a do zátky byl vložen zapalovač MUV.

Obrázek

Takto získané miny POMZ - 37 byly sice využívané až do vyčerpání zásob, ale ( hlavně v pozdější době ) jen nouzově a pokud nebyla jiná možnost. Těmito minami vybavená minová pole totiž nevykazovaly potřebnou účinnost, hlavně tříštivý účinek byl poměrně nízký.

Miny do lopatkového minometu ve svém původním využití sice také nevykazovaly nijak velkou účinnost, ale jak se zdá POMZ - 37 na tom byla ještě hůř. Odvážím si odhadnout, že hlavní důvod tohoto problému se nacházel právě v nutnosti odejmout původní zapalovač. Většina takto malých nábojů má totiž natolik malou účinnost, že je nutné do výbušné náplně připočítávat i počinovou náplň která je v poměru k vlastní náplni poměrně velká. Je tedy docela možné, že samotná náplň nedokázala roztříštit tělo miny na dostatečně účinné střepiny.


Zdroj:
Pro doplnění článku byly použity údaje a obrázky z webu
http://www.kidarmy.websnadno.cz/ ,
vše se svolením autora, tímto bych mu chtěl poděkovat za vstřícnost. Díky.
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 10/10/2010, 01:31, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Tak Japonsko na tom bolo s ľahkými minometmi podstatne lepšie:
4,6kg 50mm mortár Type 89 s dosahom 650m a granátom o váhe 0.79kg.
Obrázek
Niektorý menej inteligentný GI mali dojem, že sa jedná o zbraň vystrelovanú s kolena, to samozrejme nebola pri pôsobiacích silách pravda a zopár spojeneckým vojakom uštedrila zlomeninu nohy.
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Lépe na tom rozhodně nebylo...

V úvodu článku je zmínka o Sovětském 50 mm 50-RM 38, který sice byl o něco těžší, ale to bylo způsobeno o něco větším dostřelem a složitější konstrukcí...

Stejně od roku 1943 byly v SSSR přerušeny veškeré práce na minometech s ráží menší než 82 mm, protože byly považovány za neúčinné. Ke stejnému závěru došly vlastně všechny armády, snad kromě boje v džungli a pro použití u speciálních jednotek...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Nezabúdaj na Merkavu... :roll:
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak u Merkavy je to spíš taková vyjímka i když to vlastně má podobné důvody jako výhodnost 50 - 60 mm při použití v džungli. Účinek stačí a je možné naložit víc munice.

Pokud se zamyslím nad tím lopatkovým minometem, tak hlavní roblém asi byla právě ta kombinace s lopatkou, aby byl dostatečně odolný, tak se konstruktér vzdal mířidel a to o dost snížilo bojovou hodnotu minometu...
Pokud jde o účinek, při použití v minových polích se uváděl smrtící účinek kolem tří metrů, jenže tam docházelo k výbuchu kousek nad terénem, při palbě z minometu to přeci jen bylo o kousek níž a část střepin tak končila v zemi...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Myslím, že podstatne užitočnejšie pre vojaka by bolo keby sa na tu lopatku dal nasadiť protitankový granát, alebo niečo v tom štýle ktorý stejne ako u RPG-7 môže presahovať cez hlaveň a má potrebnú silu.
Menší dosah nevadí a účinok na vtedajšie tanky by bohate stačil. Trebars by šlo niečo podobné spraviť aj v štýle minometu lebo tá 37mm nálož je proste nedostačujúca. Odolné mieridlá by podľa mňa urobiť šli, tá jednoduchosť bola daná skôr snahou sovietov udržať cenu výzbroje pre bežného vojaka na minime.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

To by se nejspíš dost obtížně zaměřovalo ( nutnost zapření do země ) jiný způsob zachycení zpětného rázu už by vyžadoval spíš novou konstrukci, třeba něco jako PIAT. Zpětný ráz byl údajně něco kolem 500 kg, pokud se to někomu zdá moc tak jen dodám, že běžné 60 mm minomety mají zpětný ráz kolem 3000 kg.

pokud jde o účinek, tak ten byl podle všeho za běžných podmínek dostatečný, problém byl právě v nedostatečné přesnosti. Takže spíš mířidly a možná kvalita výroby.
Jen tak pro srovnání: 30 mm puškový granát G.Spgr.

Obrázek

Pokud má někdo zájem, tak je v článku doplněno pár informací o " recyklátu " z munice do lopatkového minometu :D o protipěchotní mině POMZ - 37.

Ještě by mě zajímalo, jestli je nějaký důvod, proč se tento článeček nedostal na portál?
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

K míne POMZ-37 je pôvodný zdroj tu:
http://www.saper.etel.ru/mines-3/pomz-37.html , z neho sú i obrázky

pekný výkres POMZ-37 je na jhonni.trizna.ru http://trizna.ru/galerea/displayimage.p ... fullsize=1
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: 37 mm " lopatkový " minomet mod. 1938

Příspěvek od Mirek58 »

Sovětská armáda počátkem třicátých let sice zavedla granátomet Djakonov s granátem VDG1930, ale přesto, že šlo o účinnou a poměrně bezpečnou zbraň ( granát byl vystřelován pomocí ostrého náboje ) pro podmínky Rudé armády byl až příliš složitý. Granát totiž nebyl iniciován při dopadu, ale časovacím zapalovačem. Dobře vycvičená obsluha tak mohla nastavit vzdušný výbuch pro co nejvyšší účinek, ale ve skutečnosti byla obsluha většinou na takové úrovni, že účinek granátu byl menší než při použití běžného nárazového zapalovače.
Granátomet Djakonova , byl převzaný z výzbroje carského Ruska. Byl zavedený do výroby a výzbroje v r. 1917./objednáno cca 600000ks střel a 15 000 ks kompletů nástavby mosina/
Takže RA pouze zaváděla jednotlivé modernizační prvky /kvadrant/ a střelivo/např. kumulativní průbojnost -50mm/
Podle mého mezi klasické minomety se nedá zařadit, protože jeho vlastní hlaven je drážkovaná a nabíjení se provádělo "po staru" zpředu ,hezky nabijákem.
Váha střely -350g
Trhavá nálož-50g
Výmetná - 2.5g
Dostřel - 850m
Ráže - 40.6 mm
Dosah střepin při explozi ve výšce 300-350m- 350m, smrticí poloměr-50m
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Rudá armáda, pěchotní výzbroj“