Samopal Tokarev vzor 1927

Organizace, jednotky, gardové pluky, pěchotní výzbroj.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Samopal Tokarev vzor 1927

Příspěvek od sa58 »

Samopal Tokarev vzor 1927
...předchůdci PPŠ část 1...-


Obrázek
Nasazení samopalu německou armádou na konci velké války muselo nutně vyvolat nějaké reakce v ostatních armádách. Samotnému Německu je tento typ zbraně zakázán Versailleskou mírovou smlouvou, vítězné mocnosti měli dost svých poválečných problému a na samopal coby vojenskou zbraň se poněkud zapomnělo. Armády byly vyzbrojeny opakovačkami, navíc výroba samopalu nebyla v tomto „samopalovém pravěku“ zrovna levnou záležitostí. Asi jedinou známou vyjímkou byl samopal Thompson model 1921 firmy Auto Ordonace, ale většinou se s ním setkáme v nějaké gangsterské přestřelce. Asi jedinou zemí, která se pokoušela vyvíjet svoji koncepci samopalu, zůstává Itálie, tam jde ale o poválečný vývoj samopalu Villar-Perosa a ten nelze zrovna považovat na ideál samopalu.

Bývalý východní spojenec Rusko, nyní již Sovětský svaz, měl na počátku 20. let 20. století poněkud jiné problémy. Po bolševickém převratu dojde v zemi k občanské válce a již tak zdecimovaná země zažívá další hrůzy, na západě se válčí o bývalé území s Polskem. Na nějaké experimenty s výzbrojí není čas, změna nastává obnovením diplomatických styků s Německem a podpisem smlouvy z Rapalla. Na sovětském území se díky tajným dohodám vybuduje několik tajných vojenských základen, Němci zde mohou testovat nové zbraně a obcházet tak spojenecký dozor. Sověti na oplátku získají přístup k moderním zbraním a technologiím, určitě se jim v té době podaří získat i nějaké exempláře samopalu M.P. 18,I. V roce 1925 dochází u RKKA (Rudé armády) k reorganizaci, ta patrně také souvisela s odvoláním Lva Trockého z čela RKKA.

RKKA samozřejmě coby útočně zaměřená armáda (vývoz komunismu byl její hlavní úlohou...) počítala s nasazením vysokokadenční zbraně, stávající pušky Mosin a revolvery Nagant však rozhodně nepatřily mezi extra moderní zbraně. Do čela vývoje nového samopalu se postavil konstruktér tulské zbrojovky Fedor Vasilijevič Tokarev, pozdější známý tvůrce pistole TT a samonabíjecích pušek SVT-38 a 40. V roce 1927 sestrojil první sovětský samopal, známý pod označením Пистолет-пулемёт Токарева образца 1927 г. (pro ty co nevládnou azbukou je to pistolet-pulemět Tokarev obrazca 1927 goda).

Obrázek Fedor Vasilijevič Tokarev

Tokarev použil u svého samopalu klasický systém s pevnou hlavní a dynamickým (nauzamčeným) závěrem, zajímavé je použití dvou jazýčků na spůšťadle. Přední slouží pro střelbu dávkou, zadní potom pro střelbu jednotlivými ránami. Vytahovač je uložen v závěru bloku, vyhazovač na dně pouzdra závěru, náboje jsou uloženy ve dvouřadém zásobníku o kapacitě 21 nábojů, zásobník je zepředu částečně zakryt rukojetí s lůžky pro prsty. Při výměně zásobníku lze závěr zajistit v zadní poloze záchytem závěru. Samopal na první pohled připomíná spíše karabinu (pod hlavní je uložen vytěrák), hlaveň je ve své zadní části zakryta nadpažbím, pouzdro závěru a hlaveň je uloženy v dřevěné (puškové) pažbě. Nadpažbí a pažba jsou spojeny pažbovým kroužkem. Mířidla jsou otevřené, dvě dioptrické hledí jsou nastaveny na 100 a 150 (200?) metrů. Samopal se skládal celkem s 81 součástek, jeho hmotnost nevyla nikterak velká, ve zdrojích se objevuje hodnota 2,8 kg se dvěma prázdnými zásobníky.

Obrázek

Zrození samopalu nebylo zrovna jednoduché, RKKA neměla prozatím zavedený do výzbroje nějaký jednotný moderní pistolový náboj. Náboj Nagant 7,62x38R byl určen pro revolver Nagant vzor 1895 a měl jednu velkou nevýhodu, nábojnice plynule nepřecházela do střely a byla zde oprávněná obava ze selhání podávání nábojů. Písmeno R navíc znamená, že se jedná o nábojnici s okrajem a to také není zrovna ideální náboj pro automatickou zbraň.

Obrázek

Ale problémy jsou od toho aby se řešili a na východě si dokázali poradit. Prostě upravili stávající náboj, nábojnici upravili a tak mohl přijít na svět první sovětský samopal. Připomínal sice karabinu, ale dokázal střílet dávkou a o to RKKA šlo. V listopadu 1927 podstoupil samopal Tokarev srovnávací testy, soupeřem mu byl německý samopal, zdroje jej popisují jako „samopal systému Volmer“, patrně šlo o samopal „Vollmer Maschinepistole VPM 1925“. Během testů se projevil „menší problém“, docházelo ke pozastávce díky vzpříčení náboje v zásobníku, průměr byl asi jedna pozastávka na zásobník. Je vystříleno asi 1100 ran, testuje se průraznost střely na vzdálenosti 200, 700 a 1000 kroků. Komise doporučila provedení testů přímo u armády, pět jich je vyrobeno pro náboj 7,62x38, u zbylé pětice je v červenci 1928 rozhodnuto o použití náboje 7,63x25 Mauser. Výběr tohoto náboje nebyl nějakým „krokem do neznáma“, pistole Mauser C96 byla jednou z doporučených osobních zbraní v carské armádě, později je pistole dodávána i pro nový bolševický režim. Také díky tomu je sovětský náboj 7,62x25 (Tokarev) víceméně shodný s nábojem Mauser 7,63x25.

Obrázek

Samopaly Tokarev vzor 1927 ráže 7,63 mm podstupují srovnávací testy s dalšími sovětskými samopaly. Prvním z nich je samopal Děgtarev vzor 1929, druhým je Korovin vzor 1930. V létě 1930 jsou prováděny zkoušky těchto samopalů, mimo to je ještě s nimi testován původní Tokarev s revolverovými náboji. Výsledek testovací komise je poměrně zajímavý, přednost dostal samopal Tokarev vzor 1927 komorovaný pro náboj 7,62x38R!. V roce 1931 je vyrobeno 500 samopalů (náboj 7,62x38R), v témže roce Tokarev představuje novou verzi samopalu, jeho automatika je založena na stejném principu jako jeho pistole TT-30 (krátký zpětný pohyb hlavně s uzamčením vykývnutím konce hlavně ve svislé poloze).


Technické data samopalu Tokarev vzor 1927
ráže – 7,62 Nagant (7,62x38R)
délka – 805 mm
hmotnost (2 x prázdný zásobník) – 2,8 kg
hmotnost (2 x plný zásobník) – 3,3 kg
kapacita zásobníku – 21 nábojů
teoretická rychlost střelby – 1100 - 1200 ran za minutu
úsťová rychlost střely – 302 m/s

Nespí ani konkurence, Vasilij Děgťarev opouští koncepci založenou na svém kulometu DP a jeho nový samopal je posléze zaveden do výzbroje jako PPD-34. Tokarevův samopal byl v té době jediným soupeřem pro PPD-34, ostatní samopaly (Korovin, Kolesnikov, Priluckij) trpěly poruchami při automatické střelbě (což je u samopalu poměrně vážný problém...). Ale to již zabíhám k jinému typu samopalu, Tokarev se úspěšně vrhl na vývoj automatických pušek, vývoj samopalů přenechal jiným konstruktérům. A o těch snad někdy příště


Použité zdroje:
Ing. Jiří Fencl – Vývoj sovětských samopalů, Střelecká revue 5/89
http://www.megasword.ru
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

To je zajímavý kousek výzbroje.

Sapíku měl bych dotaz. Pokud byla úsťová rychlost střely tak nízká, co říkají tvoje prameny o faktickém dostřelu a účiném dostřelu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Pěkný článek, ten náboj z Nagantu mě překvapil. Jen bych měl prosbu, nenašlo by se něco víc o spoušťovém mechanismu?
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Najít cokoliv jiného je pro mně nadlidský úkol, vždycky jen pár řádek a jedna perokresba. Možná se dá něco vyhrabat někde v Rusku, ale já nic víc nemám...

Pro Pátrače: během testů se zkoušela průbojnost střely na 200, 700 a 1000 kroků. Na 200 kroků prý střela probila tři sosnová prkna o síle 1" (25,4 mm), postavená za sebou, mezera mezi nimi byla také 1".
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Náboj 7,62 Nagant na obrázku je určen pro revolvery vz. 1895. Náboje stejné ráže, určené pro samopaly, měly úsťovou část nábojnice kvůli lepšímu podáváni staženu do krátkého kuželu, který střela při výstřelu musela "rozhrnout". Čili, samopalový náboj bylo možno bez problémů použít v revolveru, obráceně to ale nešlo - revolverový náboj se v samopalu zasekl.
Co se efektivního dostřelu a účinku v cíli týče, pro zjednodušené srovnání se dá říci, že střela náboje 7,62 Nagant je na tom asi o 20 - 25% lépe než střela náboje 7,65 Browning (Sa. vz. 61 Škorpion).
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Odpovědět

Zpět na „Rudá armáda, pěchotní výzbroj“