Stránka 1 z 1

Legio IIII. Scythica

Napsal: 29/8/2009, 18:22
od Thór
Legio IIII. Scythica:
jedna z římských legií. Její název může znamenat „Skytská legie“ . Není ale vyloučeno, že vojáci byli odvážní jako Skytové, ač se ve skutečnosti jednalo o Římany.

Obrázek
Markus Antonius

Tato jednotka byla založená triumvirem Markem Antoniem po r.42 př.nl.. Bohužel není známo místo její první dislokace. Je možné že to byla Sýrie a pokud ano, je velmi pravděpodobné, že se čtvrtá legie účastnila Antoniovy nešťastné kampaně proti Parthskému impériu. Na druhé straně přídomek Scythica by mohl znamenat, že tato jednotka bojovala proti Skytům, kočovným kmenům které žily v sousedství římského města Olbia, ale příležitostně táhly k jihu a zkoušely štěstí za Dunajem. Je pravděpodobné, že čtvrtá a pátá Makedonská legie porazily jeden z těchto kmenů. V r.31 př.nl. Caesarův adoptovaný syn Octavian porazil Marka Antonia v bitvě u Actia. Od tohoto okamžiku vládl římskému impériu jeden muž, a to Octavian, který přijal titul Augustus. Aktivity čtvrté legie jsou doloženy v Moesii na dolním Dunaji. Jméno Skytské legie je doloženo dále během vlády Augusta za těžkých bojů v roce v r.29-27 př.nl.. Základnu měla legie pravděpodobně ve Viminaciu (Kostolac ve východním Srbsku).
Mezi r.6 a 9 n.l., byla IIII. Legio Scythica aktivní v Tiberiových válkách proti Illyrianům a Panonům na Středním Dunaji. Boje nebyly jedinou aktivitou legie. Několik skalních nápisů dokazuje budování cest a jiné inženýrské práce v Dunajské oblasti. V taženích obvykle IIII. Legio Scythica spojovala síly s V. Legio Macedonica. Mezi těmi, kdo sloužili ve Skytské legii byl mladík jménem Titus Flavius Vespasianus, později známý jako císař Vespasian.
Během vlády Nera, byla legie převelena na východ. V r. 58-60 n.l., římský velitel Gnaeus Domitius Corbulo vedl velmi úspěšnou kampaň proti království Armenia. Legie III. Gallica, VI. Ferrata, a X. Fretensis dobyla arménská hlavní města Artaxatu (moderní Jerevan) a Tigranocertu a ustanovili nového Arménského prořímského krále Tigranese ( pravnuk židovského krále Heroda Velkého). Parthové reagovali tím, že na arménský trůn posadili Tiridata, bratra jejich krále Vologasese I.

Obrázek
Domitius Corbulo

Společně s XII. Legio Fulminata, byla čtvrtá legie zapojená do odvetné kampaně, která byla provedena Luciem Caesenniem Paetem, guvernérem Kapadokie v r.62 n.l. Jenže…….Fulminata a Scythica byly poraženy Parthy v bitvě u Rhandeia (zima 62/63). Později Corbulo znovu usadil Tiridata na trůn a ten přijal korunu podruhé z rukou Římského císaře Nera. Díky hanbě ze způsobené porážky legiím IIII. Scythica a XII. Fulminata nebylo povoleno, aby účastnily tohoto odvetného tažení.
Je doloženo, že v r. 66 n.l., měla čtvrtá legie základnu v Zeugmě, důležitém místě na řece Eufrat blízko Parthské hranice. Čtvrtá zde byla ještě v třetím století.
Během občanské války roku 69 která byla následkem sebevraždy Nera, Čtvrtá Skytská legie stranila svému bývalému důstojníku Vespasianovi, ale do bojové akce se nedostala díky porážce u Rhaendeie, na kterou se dosud nezapomělo. K bojové činnosti se dostala v r. 70 n.l.,kdy byla vyslána k potlačení pogromu v Antiochii.Mezi r.132 – 136 n.l., dílčí jednotky této legie bojovaly proti židům za povstání Šimona ben Kosiby
Protože Zeugma ležela na hranici mezi Římem a Parthskou říší, je téměř jisté, že Čtvrtá se účastnila všech válek mezi těmito státy, například Trajanovi r.114-117 n.l. a tažení Lucia Vera r.161 - 166, které vyvrcholilo v Ctesiphonském pytli .

Obrázek
Coin Čtvrté legie

Mezi r.181-183 n.l., velel IIII. Legio Scythica budoucí císař Lucius Septimius Severus (193-211 n.l.). Prioritně využíval čtvrtou legii během své kampaně proti Parthům v r.194 n.l.. V příštích letech 195-196, legii velel Gaius Julius Avitus Alexianus, příbuzný císaře (a dědeček dvou budoucích císařů Heliogabala a Severuse Alexandera). V r.197-198 n.l., se Skytská legie účastnila Severusovi „vteřinové“ Parthské války. Znovu vojáci Čtvrté poplenili Ctesiphon, ovšem s tím rozdílem, že tentokrát se Parthské impérium z úderu nezotavilo a bylo nahrazeno Sasanianským královstvím.
Pravděpodobně byla IIII. Legio Scythica nějak zapojena do východní Caracalovi kampaně. V r.219, se velitel legie Gellius Maximus vzbouřil proti císaři Heliogabalovi, ale byl rychle odstraněn. Po tomto incidentu, legie mizí z historických záznamů a v pozdějších letech je pouze ojediněle zmíněna. Nicméně díky těmto zmínkám víme, že tato jednotka existovala až do čtvrtého století.

Obrázek
Standarta IIII. Legio Scythica

Symbolem IIII. Legio Scythica byl Kozoroh.