Motorizovaná divize Bundeswehru v 50. A 60. letech

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Motorizovaná divize Bundeswehru v 50. A 60. letech

Příspěvek od Pátrač »

ORGANIZACE A BOJOVÉ POUŽITÍ DIVIZE MOTORIZOVANÉ PĚCHOTY BUNDESWEHRU V 50. a 60. LETECH

Obrázek

V padesátých a šedesátých letech armáda NSR patřila k intenzivně cvičeným a nejdynamičtěji rostoucím složkám vojsk NATO. Její profesionální příslušníci i vojáci základní služby měli v sobě tvrdý výcvik a udržovali si vysokou morálku. Na jejím teoretickém vybavení, výcviku a výchově se podíleli u všech druhů vojsk prověření bývalí příslušníci - Wehrmachtu se značnými bojovými zkušenostmi
Měli v praxi propracovaných cvičení vyzkoušeny všechny zbraňové - systémy, kterými disponovali. V tomto příspěvku se pokusím popsat její organizaci, taktické zásady vedení obranného i útočného boje a vybavení zbraněmi a materiálem tohoto operačně taktického celku.

Motorizovaná pěchota byla velením Bundeswehru hodnocena jako významná a v této armádě nejpočetnější složka pozemního vojska. Byla organizována tak, aby byla vysoce pohyblivá a to i v zamořených oblastech.. Byla cvičena k úzké součinnosti s tankovými jednotkami a to za všech podmínek soudobého boje včetně boje za použití jaderných zbraní oběmi stranami.
Nejčastěji bojovala pěšky a přepravovala se na nákladních vozidlech. Osobní výzbroj i těžké zbraně které měla k dispozici umožňovaly efektivní bojovou činnost sesedlé pěchoty. Byla vysoce efektivní v pohyblivých fázích boje.

V době vzniku v roce 1955 až asi tak do roku 1960 bylo motorizované vojsko hlavní bojovou silou Bundeswehru. Rychle se vyvíjelo a bylo stejně tak rychle reorganizováno. Už v roce 1958 se objevily první útvary označované jako pěší, které k přepravě používaly místo nákladních automobilů obrněné transportéry. Jedna motorizovaná divize byla reorganizována v roce 1961 na horskou divizi a ta byla začleněna do 2. armádního sboru NSR.

Od roku 1965 byly určené divize postupně přezbrojeny a staly se divizemi mechanizovanými. Tyto divize si asi do roku 1968 podrželi jako svoji součást své mechanizované brigády jeden motorizovaný prapor.

Od roku 1968 až 1969 byly motorizované divize postupně rozpuštěny a byly zřízeny samostatné motorizované brigády, ze kterých vzniklo teritoriální vojsko Spolkové republiky Německo. To nebylo prioritně určeno k boji v první linii ale k obraně celého území státu, důležitých průmyslových a energetických objektů, obytných konglomerací a pro boj z předpokládanými výsadky a diverzními jednotkami, které jak bylo předpokládáno měly být vysílány z Varšavské smlouvy.

A-1. Motorizované družstvo

V padesátých a šedesátých letech bylo motorizované družstvo tvořeno 8 osobami.
- velitel družstva byl v té době profesionální voják, v hodností rotného podle naší klasifikace. Byl vyzbrojen belgickou puškou FN a pistolí P-38 a puškovým granátometem

Pušku FN pro nás zpracoval Sa 58 ve svém skvělém postu: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2455

Dále bylo tvořeno:
- zástupce velitele , vyzbrojen puškou FN a puškovým granátometem
- dvakrát střelec ze samočinné pušky , vyzbrojen puškou FN
- střelec z kulometu MG – 42

Obrázek

- pomocník střelce z lehkého kulometu vyzbrojený puškou FN
- střelec z pancéřovky nebo bazuky dovyzbrojený puškou FN
- řidič nákladního vozidla vyzbrojený FN

Motorizované družstvo se přesunuje na nákladním vozidle. Při přiblížení do prostoru nasazení nebo do prostoru kde je možno očekávat nastřelení družstvo sesedá a zaujímá postavení k obraně nebo k útoku pěšky. Vozidlo se pak stahovalo do shromaždiště vozidel a bylo připraveno k přesunu podle pokynů velitele družstva nebo čety.

Způsob vedení boje.

Přesuny.

Motorizované družstvo se prioritně přesunovalo na organickém vozidle.
Přesuny po vlastních: motorizované družstvo se takto přesunovalo výjimečně v pořadovém tvaru z řazením: velitel družstva, družstvo a vozidlo ve vzdálenosti cca 150 metrů za sestavou družstva

Útočný boj:

Motorizované družstvo zpravidla vedlo boj v sestavě čety. Útočilo v úseku, jehož šířka nepřekročila 80 metrů se vzdáleností vojáků 8 až 10 kroků od sebe. V boji nebývalo zesilováno. Organické vozidlo se přesunovalo pokud to podmínky boje dovolily za sestavou družstva po stanovené pochodové ose spolu s ostatními vozidly čety.

K vedení útoku se družstvu určoval směr útoku, jednotlivé objekty zteče.
První objekt zteče se určoval v hloubce 400 až 500 metrů od předního okraje.

Na čáru zteče se družstvo přemisťovalo v předbojové sestavě čety. Po dosažení čáry zteče na rozkaz velitele čety zaujalo své místo v bojové sestavě a vyrazilo do útoku. Pokud to vyžadovala situace mohlo se rozdělit do dvou skupin po 4 vojácích a tyto pak bojovaly jako samostatné klídky přisvojí vzájemné podpoře.

Družstvo postupující v záloze pak zahájilo přesun cca 200 metů za družstvy prvního sledu a bylo připraveno podpořit útok podle rozkazu velitele čety.

Samostatně mechanizované mužstvo plnilo úkoly jako:
- pochodové zajištění při přibližování k nepříteli
- při průzkumu

Bojová sestava při samostatném úkolu byla uspořádána do tvaru:
rojnice - při postupu k přednímu okraji slabě bráněnému nebo pod silnou palebnou přípravou, zástup - sestava viz odstavec přesuny. Používala se při překonávání minových polí, k rychlému přesunu bojištěm a při překonávání vzdálenosti mezi jednotlivými objekty útoku.

Obrana:

Motorizované družstvo v obraně budovalo a bránilo postavení v šířce 60 až 90 metrů široké. Nebývalo posilováno. Pokud plnilo důležitý nebo samostatný úkol – bojové zajištění, zajištění v mezeře – bylo posilováno 1 až dvěma kulomety nebo minomety z prostředků velitele motorizovaného praporu

Postavení bylo tvořeno okopy pro jednotlivce nebo okopy pro dvojice.
-stanoviště jednotlivých střelců,
-palebnými stanovišti kulometu
-úkryty
-několika záložními okopy a pokud to čas dovolil i klamnými okopy.
Palebná stanoviště byla volena tak, aby kulomet a kulomet vozidla ostřelovaly všechny přístupy k přednímu okraji obrany po celé šířce postavení. Palebné sektory zbraní se musely překrývat a před postavením musely vytvořit souvislou palebnou clonu. Družstvo zahajovalo palbu na povel velitele na vzdálenost cca 400 metrů.

Samostatně pak družstvo mohlo plnit úkoly před předním okrajem nebo v bocích a plnilo úkoly jako:
- přímé zajištění
- mezi opěrnými body čet
- strážní hlídka
- průzkumná hlídka

A- 2. Motorizovaná četa

Pokud byla postavena na těchto vozidlech tak v letech 1950 až 1968 byla motorizovaná četa tvořena 40 osobami. Měla tyto celky:

Velitelské družstvo tvořené těmito 7 vojáky s těmito funkcemi:
- velitel čety s hodností poručíka vyzbrojen puškou FN a pistolí P-38 není součástí velitelského družstva, pouze jsem ho sem přiřadil, spolu sním má tedy velitelské družstvo 8 osob
- pomocník velitele čety který je zároveň střelec z 20mm protiletadlového kanónu upevněného na nákladním vozidle a skupinový dozimetrický přístroj, dovyzbrojen puškou FN
- radista, vyzbrojen puškou FN který je současně řidičem vozidla s kanónem
- 2 x střelec odstřelovač
- motospojka vyzbrojená puškou FN
- 2 x řidič nákladního vozidla pro přepravu čety vyzbrojení puškami FN

Kulometné družstvo bylo tvořeno:
- velitelem družstva
- pomocník velitele družstva
- 2 x střelec z kulometu
- 2 x pomocník střelce z kulometu
- 2 x střelec , nosič střeliva
Mimo uvedené zbraně jsou všichni vyzbrojeni puškou FN

3 motorizovaná družstva podle výše popsané organizace

Počty zbraní a materiálu:
- pistole P-38 Walther, 2 kusy
- puška FN, 39 kusů
- kulomet MG- 42, 5 kusů
- pancéřovka nebo bazuka, 3 kusy
- rychlopalný PL kanón 20mm, 1 kus
- motocykl, 1kus
- nákladní automobil, 3 kusy
- radiostanice, 5 kusů

Motorizovaná četa v útoku.

Nyní je potřeba vložit trochu teorie. Útok byl považován za rozhodující druh bojové činnosti. Při něm bylo možno za pomoci jaderných zbraní pronikat bez zastávek do hlubky území protivníka a dokončit jeho zničení započaté jaderným ničením.
Cílem útoku bylo zničit protivníka a ovládnout prostory vhodné pro rozvíjení další bojové činnosti.
Hlavními formami manévru byl čelní útok, útok do boku a obchvat.

Polní bojové řády bundeswehru rozlišovaly v té době tři postupová období útočného boje:
a/ přibližování
b/ zteč a průlom předního okraje
c/ boj v hloubce


V útočném boji motorizovaná četa armády NSR útočila v sestavě roty v úseku širokém od 200 do 300 metrů. Zpravidla bojovala v rámci motorizované roty a to buď v prvním nebo druhém sledu kde tvořila zálohu. Vzhledem k tomu jak byly čety vyzbrojeny mohly být a byly posilovány bezzákluzovými kanóny 106mm a minomety z prostředků velitele praporu. Při předpokladu boje s tanky protivníka, byla posílena tanky až do síly tanková četa.

Samostatně mohla mechanizovaná četa plnit úkol :
- ochrany stanoveného prostoru
- průzkumu bojem,

Bojová sestava motorizované čety v rámci roty mohla být:
V průběhu útoku zaujímala četa podle situace jednotlivé předbojové a bojové sestavy.

- předbojová sestava mohla být uspořádána jako proud a nebo dvojitý proud, předbojová sestava se používala za účelem rychlého překonávání zavalených a zamořených úseků po jaderných úderech, překonávání mostů, brodů, a průchodů v zátarasech.

- bojová sestava pak byla rozvinutá sestava - tedy družstva v linii nebo sestava čety uskupená stupňovitě vlevo nebo vpravo


Celková hloubka bojové sestavy obvykle nepřekročila 200 metrů ale mohl dosáhnout až 300 metrů. Jako varianta vynucená okolnostmi – například průběhem předního okraje obrany protivníka pak byla sestava nazvaná:

Sestava stupňovitě vpravo nebo vlevo: tři nebo pět mechanizovaných družstev tvoří linii kdy druhé je posunuto 50 metrů vpravo nebo vlevo a zároveň vzad za první a třetí stejně tak za druhé až po možné páté vozidlo.

Motorizovaná četa zahajovala boj buď z přímého dotyku nebo po přesunu z hloubky vlastní obrany. Při útoku z hloubky po ukončení přesunu a navázaní dotyku s nepřítelem pokud to situace vyžadovala sesedla z vozidel a družstva vedla boj a vozidlo z rychlopalným kanónem se pohybovalo za sestavou tak, aby mohlo podporovat boj čety.jako podpůrná zbraň. Vždy na rozkaz velitele nebo podle vlastního uvážení z výhodných postavení zahajoval palbu a kryl jí pohyblivou část čety.
Pokud se útočilo za podpory tanků tak motorizovaná pěchota postupovala za tanky nebo v mezerách mezi nimi

Četa měla určený:
- bližší objekt zteče v hloubce 400 až 600 metrů obrany protivníka a
- konečný objekt zteče v hloubce 800 až 1200 metrů.


Motorizovaná četa v obraně.

Opět trochu teorie. Obrana byla považována za jeden z hlavních druhů boje ale ne za nejdůležitější. Cílem obrany bylo udržet stanovený prostor, odrazit útok protivníka a způsobit mu co největší ztráty. V 60. letech se soustřeďovala motorizovaná pěchota na roli teritoriální obrany. Tedy bránila jako druhý sled polní armády obce, důležité objekty a měla zajistit týlový prostor.

Rozlišovali se dva druhy obrany:
- obrana vedená pozičně,
- obrana na široké frontě


Takže četa zaujímala obranu pozičním způsobem zpravidla v sestavě motorizované roty a to v jejím prvním sledu kdy zaujímala rajón obrany široký až 200 metrů a hluboký až 400 metrů nebo byla nasazena v druhém sledu.
Obsazovala a bránila opěrný bod, který mohl být až 350 metrů široký. Bránila ho sesedlá z vozidel a v pevných podstaveních. Vozidlo kanónem a posilové prostředky zaujaly postavení podle pokynů velitele čety nebo roty pokud je četa součástí rotního opěrného bodu.
Byla budována hlavní a záložní postavení družstev širokých do 150 metrů a hlubokých do 80 metrů. Vozidlo s kanónem mělo připraveno hlavní a záložní palebné postavení. Opěrný bod byl od počátku budován pro kruhovou obranu.

Obranu na široké frontě četa vedla pouze ve stavu nouze. Potom se jí určil rajón obrany široký až 600 metrů a jeho hloubka pak byla tvořena pouze hloubkou sestavy družstev.

Pokud byla obrana budována mimo dotyk s nepřítelem, mohla být druhosledová četa poslána 1,5 až 2 kilometry před přední okraj do zajišťovacího pásma jako bojové zajištění. Vždy však vysílala do 500 metrů před přední okraj pozorovací, naslouchací a strážní hlídky jako přímé zajištění.

A- 3 Motorizovaná rota

Velitelství roty:
Velitelské družstvo mělo 14 vojáků a tvořilo ho:
- velitel roty s plánovanou hodností kapitán,
- rotmistr pro OPZHN roty – velitel družstva v hodnosti rotmistra,
- spojovací poddůstojník se dvěma radisty
- 2 x motospojka
- 2x administrativní pracovník
- řidič nákladního vozidla pro přepravu družstva
- zásobovací poddůstojník
- řidič nákladního automobilu s materiálem roty
- 2 x kuchař – skladník

Četa palebných služeb
Byla tvořena:
Družstvo velitelské tvořené
- velitel čety s hodností poručíka vyzbrojen puškou FN a pistolí P-38
- pomocník velitele čety, který je zároveň střelec z 20mm protiletadlového kanónu upevněného na nákladním vozidle a skupinový dozimetrický přístroj, dovyzbrojen puškou FN
- radista, vyzbrojen puškou FN, který je současně řidičem vozidla s kanónem
- 2 x střelec odstřelovač
- radista
- motospojka vyzbrojená puškou FN
- 1 x řidič nákladního vozidla s 20 mm PL kanónem čety vyzbrojený puškou FN

Celkem tři družstva palebných služeb, ve složení:
- velitel družstva
- 3 x střelec z kulometu MG - 42
- 3 x střelec z bazuky nebo pancéřovky
- střelec – řidič nákladního vozidla

Tři motorizované čety, složení viz výše.

Počty osob, zbraní a prostředků:

Počet vojáků: 166
Motocykl: 5 kusů
Automobil terénní střední: 13 kusy, z toho:
- jeden s přívěsem-polní kuchyní
- čtyři s 20 mm PL kanónem
- 24 kulometů
- 160 automatických pušek
- 46 puškových granátometů
- 18 bazuk nebo pancéřovek
- 4 kusy PL kanón ráže 20 mm

Motorizovaná rota v útoku

Motorizovaná rota útočila v sestavě motorizovaného praporu v jeho prvním sledu na úseku širokém 500 až 600 metrů nebo byla určena do druhého sledu či do zálohy. Bojovala sesedlá z vozidel.
Samostatně pak mohla působit v záloze velitele brigády nebo při plnění úkolů bojového zajištění.

Mívala stanoven bližší objekt zteče v hloubce 800 až 1200 metrů a konečný objekt zteče v hloubce 2000 až 2500 metrů od předního okraje protivníka. Ke splnění těchto úkolů pak byla posílena například:
- tankovou četou,
- minometnou četou
- ženijním družstvem
V závislosti na konkrétní situaci pak zaujímala předvojovou sestavu roty což byl rotní proud nebo dvojitý rotní proud .

Rotní proud byl uspořádán tak že čety pochodovaly za sebou ve vzdálenostech 50 až 100 metrů mezi četami.

Dvojitý rotní proud pak vypadal stejně ale mezi proudy čet pak byla boční vzdálenost 100 metrů

Sestava byla členěna zpravidla do jednoho sledu a zálohy. V prvním sledu mohly útočit 1 až 3 čety. Druhý sled se pohyboval cca 300 metrů za čelními rojnicemi a mohl obsahovat 1až 2 motorizované čety. Celková hloubka bojové sestavy pak u motorizované roty nepřesahovala 500 až 700 metrů.

Motorizovaná rota v obraně.

Při pozičním způsobu vedla motorizovaná rota obranu opěrných bodů čet nebo na široké frontě.
Rajón obrany bráněný v rámci motorizovaného praporu byl široký 700 až 900 metrů a hluboký až 800 metrů. Základ obrany pak tvořily 3 opěrné body čet. Byla členěna do dvou sledů.
1 sled je tvořen dvěma opěrnými body čet mezi kterými je mezera 300 až 400 metrů.
2 sled je tvořen jednou četou případě přidělení posil dvěma četami a je v hloubce od 500 do 800 metrů.
Celková hloubka obrany pak byla tvořena uvedeným členěním bojové sestavy do hloubky, budováním hlavních, záložních a klamných opěrných bodů čet, palebných postavení vozidel s PL kanóny, posilovými prostředky tak může tak dosáhnout až 1100 metrů.

Zbytek šířky rajónu obrany byl tvořen palbami, zátarasy a postřelovanou a kontrolovanou mezerou mezi sousedy. Mezery byly pokryty palbou nebo v případě nutnosti se z nich protivník vytlačoval protiztečemi. Opěrné bod se budovaly tak, aby v případě potřeby byly schopny kruhové obrany.

Opěrný bod byl ženijně budován v tomto pořadí:
- zátarasy, hlavní a záložní opěrné body čet včetně okopů pro obrněná vozidla a posilové prostředky
- čistilo se předpolí, budovaly pozorovatelny a terén se upravoval a značil tak, aby byl usnadněn manévr čet.
- vše se pečlivě maskovalo a to i za pomoci maket a klamných postavení techniky i jednotek

V obraně mimo dotyk se vysílalo bojové zajištění cca 1000 až 2500 před přední okraj a na vzdálenost 500 metrů přímé zajištění z poslechových a vidových pozorovatelen.

Obrana na široké frontě vyžadovala po rotě schopnost bránit rajón široký až 2000 metrů a hluboký 700 metrů. Hloubka se počítá od předního okraje přímého zajištění. Mezery mezi obrannými postaveními čet se pokrývaly palbami, nebo zatarasovaly zátarasy nebo minovými poli.
Vedla se zejména v těžce průchodném terénu – hodně vodních ploch, bažinatý terén a lesní porosty pokud není možný pohyblivý způsob obrany, nebo pokud z důvodu vlastní slabosti je rotě přidělen široký prostor obrany.

A-4 Motorizovaný prapor.

Motorizovaný prapor byl v 50. a 60. letech poměrně silný taktický celek. Byl složen z:
- velitelství
- štábu
- velitelské roty
- tří motorizovaných rot podle struktury uvedené výše
- minometné roty a
- roty služeb

Velitelská rota byla tvořena:
- velitelským družstvem
- štábní četou
- četou protitankových bezzákluzových kanónů ráže 106 mm, celkem 8 kusů ve čtyřech družstev po 2 kusech kanónů
- četou ochrany štábu

Minometná rota byla tvořena:
- velitelským družstvem
- dvěma četami minometů ráže 81 mm. V každé četě jsou celkově 4 kusy minometů tedy 8 kusů minometů této ráže
- četou minometů ráže 120 milimetrů se 4 kusy minometů

Rota služeb byla tvořena:
- velitelským družstvem

- zbrojní četou, která sloužila k provozu a opravám zbraní a vozidel praporu, přepravě a distribuci munice k jednotlivým těžkým zbraním. Obsahuje zbrojíře, nosiče střeliva, pojízdné zbrojní dílny a odsunové prostředky pro evakuaci poškozené techniky

- zásobovací četou, která sloužila pro přípravu teplé stravy, přepravu materiálu PHM, výstrojních a stavebně ubytovacích celků

- zdravotnickou četou, která složila k poskytování první odborné lékařské pomoci, vyzvedávání raněných z četových a rotních hnízd raněných a jejich evakuaci do vyšší zdravotnické etapy.

Motorizovaný prapor byl základní taktickou jednotkou motorizované divize. V boji byl nasazován buď jako samostatná a někdy posílená jednotka. Tehdy působil jako:

- zadržovací odřad v předsunutém pásmu obrany
- čelní pochodová záštita při přesunu k prostoru nasazení
- boční pochodová záštita mezi předními okraji vlastní obrany a obrany protivníka

Jinak byl zasazován v rámci takzvaného bojového skupení. To bylo tvořeno jedním až třemi motorizovanými prapory posílených protiletadlovým dělostřelectvem, dělostřelectvem a těžkou technikou – tanky a stíhači tanků. Potom byl schopen vést intenzivní bojovou a to jak útočnou tak i obranou bojovou činnost.


Celkové počty lidí, materiálu a techniky motorizovaného praporu se mi už bohužel nepodařilo uchovat ani zjistit.

MOTORIZOVANÁ DIVIZE.

Tento silný operačně - taktický celek byl tvořen:
- velitelskou rotou
- 7 motorizovanými prapory jako základními taktickými jednotkami motorizované divize
- tankovým praporem
- dělostřeleckým plukem
- samostatným oddílem stíhačů tanků
- samostatným protiletadlovým dělostřeleckým oddílem
- ženijním praporem
- spojovacím praporem
- průzkumným praporem
- spojovacím praporem
- rotou chemické ochrany
- rotou leteckého průzkumu
- rotou vojenské policie
- zásobovací rotou

Obrázek

Počty jednotek motorizované divize se mi nepodařilo v jejich úplnosti dohledat ani chovat. Takže u dalších divizních celků uvedu jen to, co se mi podařilo bezpečně doložit.

Divizní tankový prapor byl tvořen těmito jednotkami:

Obrázek

- velitelství
- štábu
- velitelské roty. Ta byla tvořena:- velitelským družstvem, - štábní četou, - četou ochrany štábu. Měla 2 střední tanky, 2 obrněné transportéry , 3 motospojky a 3 nákladní automobily

- čtyř tankových rot . Tanková rota byla tvořena velitelským družstvem tvořenou dvěma středními tanky, dvěma lehkými nákladními automobily a třemi motospojkami. Dále byla tvořena třemi tankovými četami ve složení: velitelské družstvo ve velitelském tanku a dvě tanková družstva po dvou tancích.
Tanková rota tedy měla:
17 středních tanků
93 vojáků
3 motocykly
2 nákladní automobily
34 samopalů
8 automatických pušek FN a
85 pistoli P 38

- roty služeb

Tankový prapor byl tedy silnou taktickou jednotkou a jeho hlavní bojová síla byla v 53 středních tancích M-48 americké výroby.

Divizní oddíl stíhačů tanků byl tvořen těmito jednotkami:

Obrázek

- velitelským družstvem, kde byly 2 stíhače tanků M 56 ráže 90 milimetrů americké výroby, tři motospojky a 2 nákladní automobily terénní lehké.

- třemi bateriemi stíhačů tanků, která každá měla čtyři čety po pěti kusech stíhačů tanků M 56 a velitelské družstvo se dvěma stíhači tanků téhož typu, dvěma motospojkami a nákladním automobilem terénním lehkým

Celkově tedy měl tento oddíl 68 kusů stíhačů tanků M 56. To umožnilo poměrně lehce vyzbrojené divizi vytvořit protitankové léčky a podpořit motorizované jednotky jak v obraně tak v útoku silnou protitankovou obranou.

Uvedený stíhač tanků vypadal takto:

Obrázek


Samostatný protiletadlový dělostřelecký oddíl byl tvořen

- velitelskou četou tvořenou 3 motospojkami, čtyřmi nákladními automobily lehkými

- četou obrany stanovišť

- třemi kanónovými protiletadlovými bateriemi, které byly tvořeny velitelským družstvem, kde se nacházely 2 kusy 20mm kanónů a třemi palebnými protiletadlovými četami po 5 protiletadlových kanónech

Celkem tento oddíl disponoval 66 kusy protiletadlových kanónů ráže 20 milimetrů, 7 motocykly, 7 automobily, 6 bazukami nebo pancéřovkami a šesti kulomety

Dělostřelecký pluk.

Jediné co se mi podařilo zjistit je to, že byl tvořen třemi dělostřeleckými oddíly.
- houfnicový dělostřelecký oddíl měl tři houfnicové baterie po 4 kusech houfnice ráže 203 mm
- dva kanónové dělostřelecké oddíly , každý se třemi kanónovými bateriemi po 4 kusech kanónů ráže 155 milimetrů

Motorizovaná divize byla zpravidla nasazována po částech. Od roku 1960 se nepředpokládalo že, by tyto divize bojovaly jako celek. V té době vznikaly rychlým tempem pěší a jen o málo později i mechanizované divize a motorizované svazky a jednotky ztrácely svůj prvosledový význam.

Motorizované jednotky tedy v armádě NSR sloužily jako hlavní bojová síla pouze v prvním období její výstavby, která byla zahájena v roce 1954. Po nezbytnou dobu tak tyto jednotky podpořené prvními tankovými svazky nesly hlavní díl odpovědnosti za odražení případného útoku od východu. Od roku 1970 tyto jednotky mizí ze sestav Bundeswehru a přechází do sestavy teritoriálního vojska.

Pokud se mi podaří dopracovat strukturu průzkumného praporu motorizované divize dodám to jak do textu, tak upozorním zbytek Palby na tuto skutečnost.


Obrázek
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Příspěvek od Buhele »

Zajímavá a kvalitní práci jako obvykle.
Celkem mě zaujal vysoký počet vojáků z povolání(na motorizovanou rotu jsem jich napočítal asi 20).Tipuju,že na přelomu 50. a 60. let jich většina měla válečné zkušenosti.... A důstojníci tehdejší ČSLA s půročním kurzem....
Nevíš Pátrači do kdy BW používal MG-42?
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Trochu jsem ti Pátrači změnil logo a nadpis, snad ti to nebude vadit. Přece jen označení Bundeswehr vypadá líp než "armáda NSR".
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Buhele píše:Zajímavá a kvalitní práci jako obvykle.
Celkem mě zaujal vysoký počet vojáků z povolání(na motorizovanou rotu jsem jich napočítal asi 20).Tipuju,že na přelomu 50. a 60. let jich většina měla válečné zkušenosti.... A důstojníci tehdejší ČSLA s půročním kurzem....
Nevíš Pátrači do kdy BW používal MG-42?
Tak těm zkušeným válečníkům nevěřím ani za mák. Bundeswehr měl a má zakázáno příjímat kohokoliv z Wehrmachtu a WSS a podobně smýšlející individua. NAopak NVA z NDR byla postavena bývalými příslušníky wehrmachtu.

MG 42 s jinou ráží se používá dodnes - MG 3. Úžasná zbraň, jednoduchá na rozborku a čištění a opravdu jede jak pila. Zatím můj největší zážitek ze střílení z kulometu, nad moje očekávání.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Příspěvek od Buhele »

Mantra:SS snad,ale nebrat lidi co měli za sebou službu ve Wehrmachtu(což byla většina mužů nad 30 let)............. Odkud by brali důstojníky?
Pátrači neplánuješ něco o NVA?
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Příspěvek od Buhele »

Ještě k příslušníkům WH v Bundewehru:Do roku 1983 byli všichni generální inspektoři(tedy nejvyšší vojenští představitelé) Bundeswehru bývalí příslušníci Wehrmachtu.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jestli mám správné informace tak třeba Hartmann dokonce v novém německém letectvu aktivně létal. Důstojníci a vojáci Wehrmachtu nebyly považováni za válečné zločince na rozdíl od SS . Pokud prošli prověrkami normálně sloužili.

Jen díky nim se Bundeswehr tak rychle vypracoval do podoby vysoce efektivní bojové síly.

Sa 58- nádhera, já se něco podobného pokušel vygůglovat ale klasika - nic. Děkuji, hned to má jiný šmrnc.

Ano v motorizovaném vojsku bylo hodně vojáků z pvolání. Bylo potřeba vytvořit pole zkušeností, hledat nové cesty. Bylo potřeba vytvořit pevné struktury a vytvořit v lidech pocit hrdosti na novou armádu.To bylo možné jen díky skvělému projevu ozbrojených sil. Proto třeba Bundeswehr nadále preferuje povinnou vojenskou službu - každý občan tak cítí odpovědnost za svůj postoj k vlasti.

MG 42? Kdy byl s bundeswehru vyřazen nevím, zkusím to dohledat. Ale to není jen tak nějaký kuomet. To je cirkula. Měl jsem čest z něj střílet a bylo to něco mimořádného. Přesný, stabilní a ta kadence, to je děs.

Ale na druhou stranu naše 26 mi připadala klidnější a docílil jsem lepší pole zásahů.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Mantra píše: Tak těm zkušeným válečníkům nevěřím ani za mák. Bundeswehr měl a má zakázáno příjímat kohokoliv z Wehrmachtu a WSS a podobně smýšlející individua.
No vzhledem k tomu, že Luftwaffe za WW2 v podstatě spadala do Wehrmachtu (byť nebyla přímo podřízena) a Nová Luftwaffe byla z velké části postavena na válečných veteránech (Günther Rall, Erich Hartmann, nesmrtelný a absolutně nezničitelný Walter "Graf Punski" Krupinski, těžce popálený Johannes Steinhoff...a desítky, možná stovky dalších pilotů, o pozemním personálu nemluvě) přeškolených v USA, tak se tvá slova zrovna zřejmě moc na pravdě nezakládají :)

ObrázekObrázekObrázek

Obrázek=Obrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Nevyužití potenciálu bývalých příslušníků WM (a kdo ví, jak to bylo s WSS...zvláště u zpravodajců atp. nějakémů odmítání nevěřím) by bylo přinejmenším absurdní. Ostatně jak píše Hans, základ nové LW byl druhoválečný.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Nechci z toho udělat OT:

Dobrá, byli přijati ti co prošli „lustrační“ komisí, která se zabývala plukovníky a generály z Wehrmachtu, příslušníci Waffen v těchto hodndostech bylo rovnou vyřazováni. Od příslušníků Waffen byli požadováno doložit, že byly donuceni ke vstupu a potom museli odsoudit myšlenku národního socialismu.

Je dále třeba napsat, že v roce 1955 přísahalo prvních 101 důstojníků a praporčíků „veteránů“. V roce 1956 bylo přijato 70,000 nových příslušníků Bundeswehru z nichž většina byly veteráni Wehrmachtu, i přes velkou nevoli obyvatelstva. V tomto roce vstoupilo do řad Bundeswehru „jenom“ 566 příslušníků Waffen kteří byli čistí, a z nich 45 bylo přijato za vojáky z povolání. Při nástupu dostali o stupeň vyšší hodnost než měly na konci války.
Většina jich nastoupila dobrovolně, povinná služba byla zavedena v roce 1956 s účinností k 1.dubnu 1957, a to se očekávaly občanské nepokoje!!

Nejvyšším generálem, co vím, z WWII v Bundeswehru byl Ludwig Crüwell, který padl do zajetí v roce 1942 v Africe, takže ten byl „čistý“ a stal se velitelem Bundeswehru.

Osobně si nemyslím že by Bundeswehr byl nějak ovlivněn těmito veterány, neboť společenská situace z nich dělala vyvrhely a to pak asi chuť „bojovat“ za nové Německo byla vysoká. Bundeswehr byl postaven na tabulkách americké armády, takže historická pouta se přetrhala.

To že všichni najednou zapoměli že se něco takového dělo, se jim vrátilo v 60.letech s RAF a hnutím mladých, kdy se ptaly svých rodičů a prarodičů „Co jsi dělal za války ty?“
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mantra - zajímavé informace, dokonce si myslím, že je to dokonale k věci. Upřímně řečeno když se na to celé dívám a na všechno co jsem sem zatím k Bundeswhru napsal myslím si, že Adenauerovi a jeho následovníkům muselo být jasné, že výstavba nové armády na základě veteránů wehrmachtu bude ožehavá záležitost.

Na druhou stranu jiné řešení nebylo a výsledek je a byl překvapivě dobrý. Nakonec i národ se vyklidnil a dotazy mladých tím jak stárli stratily váhu. RAF nakonec skončila jako levičácká teroristická organzace a máme zde silný, kvalitně vyzbrojený a na vysoké úrovni vedený Bundeswehr, který se už postupně zapojuje do mezinárodních akcí.

Sonduji daleko do minulosti protože ve vojenství dvacet roků pozpátku je jak v archeologii cestovat do triasu. Proto se mohou vynořit i tyto otázky a jsem rád že se k nim vynořují i odpovědi.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tanková rota tedy měla:
17 středních tanků

Co to měly za tanky? Předpokládám nějaké americké nebo od vítězných mocností?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mantra píše:Tanková rota tedy měla:
17 středních tanků

Co to měly za tanky? Předpokládám nějaké americké nebo od vítězných mocností?
Bundeswehr měl ve výzbroji americké M47/48, ty potom nahradil Leopard 1. Někde jsem snad četl o lehkých AMX-13, ale to je asi jen fáma...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Řekl bych že ta "fáma" vznikla na základě toho že AMX13 byli viděny ve výzbroji francouzko-německé brigády( jestli to byla brigáda nebo divize, nevím jistě).
Ale používaly je francouzi.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Byly to tanky M47/48 tak jak píše Sa 58. V 60. letech se u dvou tankových divizí objevily tanky M 60 ale to už byl na cestě Leopard 1.
To vyvolalo celý vodopád změn.
- Byly vyřazeny tanky Walker Bulldog z průzkumných jednotek s náhradou na M 48.
-Tanky M-60 se staly součástí tankových jednotek mechanizovaných divizí a Leopardy 1 základní technikou tankových divizí
-jak nabíhala výroba byl celý Bundeswehr přezbrojen na Leopardy a tanky M 60 přešly do teritoriálního vojska
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ty M 60 mě překvapily, vůbec jsem netušil, že je Němci používali!

Mimochodem, kolik M48 bylo vlastně pak předáno Israeli?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Pátrači jsi si těmi M60 Patton ve výzbroji Bundeswehru jistý? Slyším to prvně a nikde jsem o tom nenašel ani "ň"
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

To se divím také. Tento údaj jsem získal z jednoho poměrně kvalitního zdoje a je vysoce pravděpodobné, že to autor sprskl - Pro M-60 i M-48 se používalo značení Paton a pak je možné všechno. Doma se na to podívám a je možné, že je to opravdu blbost.
Na tanky jsou zde jíní flígři a tak si myslím, že by bylo prima kdyby se mrkli do svých ovřených zdrojů a i když tak mi nadali.

EDIT: :oops: Podařilo se mi sehnat kamaráda co je na tanky hodně dobrý a omlouvám se. Bylo to tak, že u dvou tankových divizí byly ve zkouškách tanky M -60 , tedy ne zavedeny ale pouze ve zkouškách. Celkově se jednalo o dva kusy u každé divize. Podle něj z nich tankisté Bundesvehru nebyly moc nadšení a tak vzhledem k blízkému zavedení Leopardů 1 od jejich nákupu v USA sešlo.
Ještě jednou se omlouvám, ověřovat budu ne dvakrát, ale třikrát.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Pátrači, klid. Jsme jen lidi :wink:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

M60 s určitosťou v Bundeswehre neslúžili, ale na území NSR sa nachádzali u US Army. Popliesť si tank M48 a M60 nie je taký problém, hlavne pokým je v zdroji udávaný len názov "Patton". Tento názov niesli 4 typy USA tankov a M60 je "Patton IV" a M48 "Patton III"


Mimochodem, kolik M48 bylo vlastně pak předáno Israeli?
Nakoľko USA oficiálne uvalili embargo na vývoz zbraní do Izraela, tak polooficiálne umožnili / zariadili export stovky M48A2 z výzbroje armády NSR.

doplnenie:

EDIT: Embarassed Podařilo se mi sehnat kamaráda co je na tanky hodně dobrý a omlouvám se. Bylo to tak, že u dvou tankových divizí byly ve zkouškách tanky M -60 , tedy ne zavedeny ale pouze ve zkouškách. Celkově se jednalo o dva kusy u každé divize. Podle něj z nich tankisté Bundesvehru nebyly moc nadšení a tak vzhledem k blízkému zavedení Leopardů 1 od jejich nákupu v USA sešlo.
Ještě jednou se omlouvám, ověřovat budu ne dvakrát, ale třikrát.
To , že boli testované je zaujímavé, to že boli vyhodnotené ako "horšie" než budúci Leo 1,nie. Sami Američania nepokladali M60A2, používané v NSR, za dobré a snažili sa ich rýchlo nahradiť niečím novým. Kritizovaná bola, čo si pamätám, výzbroj. Predpokladám, že testovaná bola práve táto verzia.
Odpovědět

Zpět na „Doktrína, strategie, taktika a organizace NATO“