Organizace a způsob použití malých jednotek USA v 70 a 80 .

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Organizace a způsob použití malých jednotek USA v 70 a 80 .

Příspěvek od Pátrač »

Organizace a způsob použití malých jednotek USA v 70 a 80 . letech- mechanizované jednotky na obrněných transportérech M 113 a tankové jednotky do stupně rota.

V sedmdesátých a osmdesátých letech armáda USA dislokovaná na území NSR patřila k nejlépe vycvičeným a nejlépe vybaveným zahraničním kontingentům vojsk USA jako celku. Její profesionální příslušníci měli v sobě zkušenosti z několika lokálních válek a hlavně z Vietnamu. Měli v praxi vyzkoušeny všechny zbraňové systémy, kterými disponovali a V tomto příspěvku se pokusím popsat její organizaci, taktické zásady vedení obranného i útočného boje a vybavení zbraněmi a materiálem do stupně rota.

MECHANIZOVANÉ JEDNOTKY

A.Mechanizované družstvo.

V sedmdesátých letech bylo pěší družstvo tvořeno 11 osobami.
Velitel družstva byl v té době profesionální voják, v hodností rotného podle naší klasifikace. Byl vyzbrojen samočinnou puškou M16A1
Dále bylo tvořeno dvěma skupinami po 5 vojácích. Skupiny se střeleckými skupinami a byly značeny A- (alfa) a B (bravo)
Každé střelecké skupině velel voják v hodnosti četaře podle našeho značení.
Složení skupin bylo:

Střelecká skupina „A“
- velitel, vyzbrojen samočinnou puškou M16A1
- střelec z granátometu, vyzbrojen samočinnou puškou M16A1 a podvěsným granátometem ráže 40 mm model M203
- třikrát střelec ze samočinné pušky , vyzbrojen samočinnou puškou M16A1, jeden z nich podle potřeby obsluhoval i kulomet M60 ráže 7,62 mm

Střelecká skupina „B“
- velitel, vyzbrojen samočinnou puškou M16A1
- střelec z granátometu, vyzbrojen samočinnou puškou M16A1 a podvěsným granátometem ráže 40 mm model M203
- dvakrát střelec ze samočinné pušky , vyzbrojen samočinnou puškou M16A1, jeden z nich podle potřeby obsluhoval i kulomet M60 ráže 7,62 mm
- řidič OT M 113 vyzbrojený také samočinnou puškou M16 A1

Pár údajů o tomto vozidle
Obrněný transportér M113 je výsledkem požadavku americké armády na náhradu obrněných transportérů M59 a M75. Nový transportér měl být schopen přepravit deset plně vyzbrojených vojáků a udržet krok s tanky M60 . Obrněný transportér M113 byl vyvinut firmou Ford and Kaiser Aluminium and Chemical Co. a začal se sériově vyrábět v roce 1960. M113 byl prvním sériově vyráběným obrněným vozidlem s hliníkovou korbou, což umožňuje jeho snadnou přepravu vzduchem a vysazování na padácích.
Základní verze je plně obojživelná, přičemž pohon ve vodě zajišťují pásy. Před vjezdem do vody je na čele korby vztyčen vlnolam a jsou spuštěna odsávací čerpadla. Vozidla vyráběná v letech 1960 až 1964 byla poháněná benzinovým motorem. V roce 1964 začala sériová výroba verze M113A1, která již měla výkonnější vznětový motor. Na standard této verze byla do roku 1968 přestavěna všechna vozidla předchozí verze M113.
Následující verze M113A2, vyráběná v letech 1979 až 1987, se vyznačuje vylepšeným pohybovým ústrojím a dalšími menšími vylepšeními. Poslední verze M113A3, vyráběná od roku 1987, má výkonnější motor, protistřepinové obložení uvnitř korby k ochraně osádky a v případě přání uživatele i přídavné pancéřování. Modernizační balík A3 RISE (Reliability Improvements for Selected Equipment) aplikovaný v posledních letech zahrnuje vylepšený pohonný systém (motor s turbodmychadlem a novou převodovku), značně vylepšené ovládací prvky (brzdy s posilovači a nový systém řízení), vnější palivové nádrže, nový generátor se čtyřmi bateriemi a vylepšené pancéřové ochrany, včetně možnosti připevnění přídavného pancéřování. Ve výzbroji mnoha armád a druhosledových divizí a národní gardy USA zůstává dodnes. V původní verzi měl uprostřed střechy korby je umístěnu nízkou velitelskou věžičku ve které je lafetován 12,7mm kulomet M2 HB.
Vím že tímto vstupem nesu dřevo do lesa ale ten obrňák je prostě legenda nemohl jsem si pomoci.

Způsob vedení boje.
Přesuny po vlastních: americké družstvo se takto přesunovalo výjimečně v pořadovém tvaru buď:
zástup s řazením: velitel družstva, střelecká skupina „A“ a střelecká skupina „B“
dvoustup s řazením: velitel družstva a za ním střelecká skupina „A“ a vpravo nebo vlevo střelecká skupina „B“

Útočný boj: mechanizované družstvo zpravidla vedlo boj v sestavě čety. Útočilo v šířce až 120 metrů se vzdáleností 10 až 12 kroků od sebe. V boji nebývalo zesilováno. Organické vozidlo se přesunovalo pokud to podmínky boje dovolili v sestavě na místě určeném velitele čety nebo bylo staženo a plnilo stanovený úkol

Samostatně mechanizované mužstvo plnilo úkoly jako:
-pochodové zajištění při přibližování k nepříteli bez vozidla
-při průzkumu a to s vozidlem
Bojová sestava při samostatném úkolu byla uspořádána do tvaru:
rojnice - při postupu k přednímu okraji slabě bráněnému nebo pod silnou palebnou přípravou, dvoustup - sestava viz odstavec přesuny. Používala se při překonávání minových polí, v rychlému přesunu bojištěm a při překonávání vzdálenosti mezi jednotlivými objekty útoku.

Bojová sestava družstva tvořená dvěma stejně silně silnými střeleckými skupinami umožňovala vedení útoku s velmi dobrou kombinací pohybu a paleb.
Například jedna skupina zalehla a vedla na objekt zteče palbu a druhá skupina prováděla přiblížení. Poté co urazila stanovenou vzdálenost zalehla převzala velení palebného útoku na cíl a první skupina zahájila pod palebným krytím postupoval vpřed.
Velitel družstva z pozice mírně vzad koordinoval postup a palebné působení. To prováděl někdy z vozidla kde obsluhoval těžký kulomet.Pokud byla potřeba jeho přítomnost přímo v sestavě, ze střelecké skupiny „A“ odebral jednoho střelce palubní kulomet obsluhoval on.

Obrana: Mechanizované družstvo v obraně budovalo a bránilo postavení v šířce 60 až 100 metrů široké. Nebývalo posilováno. Pokud plnilo důležitý nebo samostatný úkol – bojové zajištění, zajištění v mezeře – bylo posilováno 1 až 2 kulomety a 1 až 2 tarasnicemi.

Postavení bylo tvořeno okopy pro jednotlivce nebo okopy pro dvojice.
-stanovišti střelců jednotlivých střelců,
-palebnými stanovišti kulometu
-úkryty
-několika záložními okopy a pokud to čas dovolil i klamnými okopy.
Palebná stanoviště byla volena tak, aby kulomet a kulomet vozidla ostřelovaly všechny přístupy k přednímu okraji obrany po celé šířce postavení. Palebné sektory zbraní se musely překrývat a před postavením musely vytvořit souvislou palebnou clonu. Družstvo zahajovalo palbu na povel velitele na vzdálenost cca 450 metrů.

B.Mechanizovaná četa
V pokud byla postavena no vozidle M113 letech byla mechanizovaná četa tvořena 47 osobami. Měla tyto celky:
- velitelství: velitel čety –s hodností poručíka, zástupce velitele čety a radista- neměli vlastní vozidlo a byli vezeni na vozidlech družstev

- 3 pěší družstva podle výše popsané organizace

- družstvem zbraní

Družstvo zbraní bylo tvořeno 11 vojáky. Šlo o :
Velitele s hodností rotného podle naší klasifikace, vyzbrojen samočinnou puškou M16A1
Dvě kulometné skupiny ve složení:
- kulometník: kulomet M 60 a pistole M1911A1 a
- pomocník střelce z kulometu vyzbrojen samočinnou puškou
Dvě tarasnicové skupiny ve složení:
- střelec z tarasnice vyzbrojený tarasnicí M 67, ráže 90 mm a pistolí M1911A1 a
- pomocník střelce z tarasnice - nosič střeliva., vyzbrojený samočinnou puškou M 60
Nakonec pak
- nosičem střeliva vyzbrojeného samočinnou puškou a
- řidičem OT

Od roku asi tak 1975 se u družstev zbraní objevila varianta kde došlo k razantní změně.
Družstvo zbraní bylo opět tvořeno 11 vojáky. Šlo o :
Velitele s hodností rotného podle naší klasifikace, vyzbrojen samočinnou puškou M16A1a v boji obsluhoval palubní kulomet
Dvě kulometné skupiny ve složení:
- kulometník: kulomet M 60 a pistole M1911A1 a
- pomocník střelce z kulometu vyzbrojen samočinnou puškou
Tři skupiny PTŘS tvořené
- střelcem operátorem PTŘS vyzbrojeného pistolí a
- pomocníka střelce operátora vyzbrojeného pistolí. Jeden z těchto pomocníků byl i řidičem OT

Tato varianta pak o mechanizovaných praporů 5. a 7. armádního sboru převažovala ale jak se zdá nebyla jediná.

Mechanizovaná četa v útoku.
V útočném boji mechanizovaná četa armády USA útočí v úseku širokém do 300 metrů. Zpravidla bojuje v rámci pěší roty a to buď v prvním nebo druhém sledu. Vzhledem ktomu jak byly čety vyzbrojeny nebyly posilovány.

Samostatně mohla mechanizovaná četa plnit úkol :
- ochrany stanoveného prostoru
- průzkumu bojem,
- bez vozidel i jako taktický vzdušný výsadek

Bojová sestava mechanizované čety v rámci roty mohla být:
V jednom sledu:
- v linii družstev po sesednutí nebo v linii vozidel, kdy družstva bojovala vedle sebe a družstvo zbraní bylo umístěno za prostředním družstvem a z pozice za linií na rozkaz nebo dle vlastního rozhodnutí podporovalo palbou mechanizovaná družstva
- v proudu vozidel

Nebo členěna do dvou sledů. Zde bylo několik variant:.

Sestava úhlem vzad: dvě mechanizovaná družstva v prvním sledu mezi sebou měla mezeru do 100 metrů. V mezeře do 50 vzadu se pohybovalo družstvo zbraní a do dalších 50 metrů vzad postupovalo třetí mechanizované družstvo.
Použití:tehdy pokud velitel potřeboval s družstvy volně manévrovat a přitom si zachovat potřebnou hustotu palby.

Sestava úhlem vpřed: jedno pěší družstvo postupuje v předu v rojnici. Do 100 metrů za ním postupuje linie dvou pěších družstev a družstva zbraní, které je ve středu linie.
Použití : tehdy pokud se nevědělo přesně jak je protivník rozmístěn a jak je silný nebo pokud četa působila na samostatném směru.

Sestava stupňovitě vpravo nebo vlevo: tři mechanizovaná družstva tvoří linii kdy druhé je posunuto 50 metrů vpravo a zároveň vzad za první a třetí stejně za druhé. Družstvo zbraní se pohybuje na straně této linie od nepřítele ve středu.
Použití: tehdy pokud četa neměla krytý bok.

Mechanizovaná četa zahajovala boj buď z přímého dotyku nebo z chodu. Útočila v závislosti na konkrétní situaci sesedal z OT nebo na nich.
Při útoku z chodu po ukončení přesunu a navázaní dotyku s nepřítelem vždy sesedl z vozidel a pohyblivá část čety- střelci vedou boj a družstvo zbraní a OT jako podpůrná část čety z výhodných postavení zahajovaly palbu a kryly jí pohyblivou část čety.

Mechanizovaná četa v obraně.
Zaujímala obranu zpravidla v sestavě mechanizované roty a to v jejím prvním sledu kdy zaujímala rajón obrany široký až 750 metrů nebo druhém sledu, kde obsazovala a bránila opěrný bod který mohl být až 400 metrů široký.

Hloubka opěrného bodu nebo obranného rajónu byla tvořena linií vybudovaných postavení OT, palebných prostředků a jejich záložních postavení. Mohla dosáhnout 200 až 300 metrů.

Pokud byla obrana budována mimo dotyk s nepřítelem, mohla být druhosledová četa poslána 1,5 až 2 kilometry před přední okraj do zajišťovacího pásma jako bojové zajištění. Vždy však vysílala do 500 metrů před přední okraj pozorovací, naslouchací a strážní hlídky jako přímé zajištění.

Zaujímala rajon obrany široký až 750 metrů, ubránit úsek široký 450 až 800 metrů. Hloubka obranného postavení býval do 200 metrů.

C. Mechanizovaná rota.
Jednalo se už o poměrně silný celek , který disponoval velkou palebnou silou. Měla celkově 193 vojáků a byla tvořena:

Velitelství roty:
Velitelská sekce: měla 9 vojáků. Byly to velitel s plánovanou hodností kapitán, zástupce velitele roty v hodnosti poručíka, spojovací a zásobovací poddůstojník, písař a 4 radisté, z nichž řídili automobily a dva řídili OT
Z techniky lze uvést:
2 OT M 113, automobil nákladní terénní lehký (ANTL) s přívěsem a automobil nákladní terénní střední (ANTS)přívěsem.

Technická sekce: měla 13 vojáků a šlo o poddůstojníka pro opravy automobilních motorů, staršího technika, 4 mechaniky pro opravy pásových vozidel, staršího technika –řidiče vyprošťovacího vozidla, zbrojíře, 3 střelce operátory PTŘS, dva radiomechanici-řidiči automobilů.
Z techniky lze uvést:
Pásový vyprošťovací prostředek, ANTS s přívěsem a ANTL s přívěsem

Četa zbraní. Měla 30 vojáků a byla tvořena:

Velitelskou sekcí: velitel čety, zástupce velitele čety, tři dělostřelečtí pozorovatelé, dva počtáři –jeden z nich řídil OT a druhý řídil obrněný automobil, tři i radisté, celkově tedy 10 vojáků.

Minometnou sekcí: obsahovala 3 minometná družstva tvořená:
Velitelem družstva, střelcem z minometu, pomocníkem střelce z minometu a nosičem střeliva. Vše i s minometem M 30 ráže 107 mm, bylo vezeno na OT M 113, které řídil pátý voják.

Sekce PTŘS: měla 4 osoby a to dva střelce operátory PTŘS a dva pomocníky těchto střelců

Tři mechanizované čety, složení viz výše.

Mechanizovaná rota celkově měla tuto výzbroj a vozidla.
33 kusů pistole
156 kusů pušek
2 kusy samopalů
15 kusů lehkých kulometů M 60
1 velkorážový kulomet
24 kusů puškových granátometů M 203
12 kusů tarasnic nebo 14 odpalovacích zařízení PTŘS
1 kus obrněného automobilu
3 minomety M 30 ráže 107 mm
16 kusů OT m 113
1 kus pásového vyprošťovacího automobilu
5 kusů automobilu a 5 kusů přívěsu a
67 kusů různých rádiových stanic.

Mechanizovaná rota v útoku
Mechanizovaná rota útočila c sestavě mechanizovaného praporu v jeho prvním sledu na úseku širokém 1200 až 1500 metrů nebo byla určena do druhého sledu či do zálohy.
Mívala stanoven bližší objekt zteče v hloubce 1500 až 2000 metrů a konečný objekt zteče v hloubce 3000 až 4000 metrů.

Sestava byla členěna zpravidla do jednoho sledu a zálohy
V prvním sledu mohly útočit 1 až 3 čety.
Druhý sled se pohyboval cca 500 až 100 metrů za čelními rojnicemi nebo linií vozidel a mohl obsahovat 1 mechanizovanou četu a četu zbraní .
Mechanizovaná rota mohla být posílena až rotou tanků.

Mechanizovaná rota v obraně.
Bránila v rámci mechanizovaného praporu rajón obrany široký až 1500. Jeho hloubka byla tvořena členěním bojové sestavy do hloubky, budováním hlavních, záložních a klamných opěrných bodů čet, palebných postavení vozidel a může tak dosáhnout až 1100 metrů.

Nezaujímala celou šířku ani hloubku rovnoměrně . Obrana byla tvořena samostatnými opěrnými body čet a ty tvořily rotní opěrný bod o šířce až 1000 metrů. Zbytek šířky rajónu obrany byl tvořen palbami, zátarasy a postřelovanou a kontrolovanou mezerou mezi sousedy. Mezery byly pokryty palbou nebo v případě nutnosti se z nich protivník vytlačoval protiztečemi. Opěrný bod se budoval tak, aby v případě potřeby byl schopen kruhové obrany.

Opěrný bod byl ženijně budován v pořadí:
- zátarasy, hlavní a záložní opěrné body čet včetně okopů pro obrněná vozidla a posilové prostředky
- čistilo se předpolí, budovaly pozorovatelny a terén se upravoval a značil tak, aby byl usnadněn manévr čet.
- vše se pečlivě maskovalo a to i za pomoci maket a klamných postavení techniky i jednotek

V obraně mimo dotyk se vysílalo bojové zajištění cca 1000 až 2500 před přední okraj a na vzdálenost 500 metrů přímé zajištění z poslechových a vidových pozorovatelen.
Posilové prostředky byly určovány ve stejné sile jako při útoku. Zde tanky plnily úkol protitankové zálohy a prováděly protizteče.


TANKOVÉ JEDNOTKY
Zde je to stejně jako při části věnované 60 létům trochu jednodušší.trochu jednodušší. Tankové jednotky armády USA v 70 a 80 letech prošli reorganizací a jistým sjednocením organizační struktury. Nebudeme tedy řešit odlišnosti a probereme základní strukturu a to tankové jednotky mechanizovaných brigád a obrněných brigád

Tanková rota tankového praporu vyššího mechanizovaného celku
Měla 101 vojáků. Byla složena ze tří tankových čet a velitelství roty.

Velitelství mělo 41 vojáků a mělo tyto sekce:

- velitelskou sekci, ve které bylo celkově 18 vojáků - velitel roty, zástupce velitele roty, 2 radisté, 2 vojáci administrativní skupiny a 6 vojáků tankistů, 3 řidiči a 3 vojáci hospodářského družstva.
Obsahovala:
2 střední tanky M-60, později M-1 Abrams,
2 automobily osobní terénní (AOT)
1 ANTS s přívěsem

- sekci technického a bojového zabezpečení, ve které bylo celkově 23 vojáků- velitel sekce, 2 starší mechanici a 4 mechanici pro opravy pásové techniky, vyprošťovací tank z osádkou 2 vojáků, mechanizované družstvo v modifikaci s tarasnicemi a dva radisté.
Obsahovala:
1 OT M113 s mechanizovaným družstvem a odpovídající výzbrojí
1 vyprošťovací tank
1 AOT s přívěsem
1 ANTL s přívěsem a
1 ANTS s přívěsem

Jako hlavní bojové jednotky měla tanková rota mechanizované vyšší jednotky 3 tankové čety.

Tanková četa měla 20 osob a byla tvořena:
- velitelským tankem, kde byl velitel čety-zároveň velitel tanku, pomocník velitele čety –zároveň střelcem z tankového kanónu, řidič a nabíječ.
- 4 tanková družstva ve složení 1 tank a osádka ve složení velitel, řidič, střelec z tankového kanónu a nabíječ.

Platila zásada že velitel 4. tankového družstva byl zároveň zástupce velitele čety.

Takto postavená tanková rota byla vyzbrojena :
17 kusů středních tanků M 60 nebo M 1 Abrams
1 kus OT M 113
2 kusy tarasnic M 67
2 kusy kulometu M 60
18 kusů pušek M16A1
27 kusů samopalů 11,43 mm M3A1
78 kusy pistolí
1 kus OT M 113
1 kus vyprošťovacího vozidla
6 kusů osobních, dopravních a speciálních vozidel s přívěsi
23 kusů rádiových stanic různých typů včetně výbavy tanků,

Tanková rota tankového praporu vyššího obrněného celku
Měla 87 vojáků. Byla složena ze tří tankových čet a velitelství roty.

Velitelství mělo 41 vojáků a mělo tyto sekce:

- velitelskou sekci, ve které bylo celkově 18 vojáků - velitel roty, zástupce velitele roty, 2 radisté, 2 vojáci administrativní skupiny a 6 vojáků tankistů, 3 řidiči a 3 vojáci hospodářského družstva.
Obsahovala:
2 střední tanky M-60, později M-1 Abrams,
2 automobily osobní terénní (AOT)
1 ANTS s přívěsem

- sekci technického a bojového zabezpečení, ve které bylo celkově 23 vojáků- velitel sekce, 2 starší mechanici a 4 mechanici pro opravy pásové techniky, vyprošťovací tank z osádkou 2 vojáků, mechanizované družstvo v modifikaci s tarasnicemi a dva radisté.
Obsahovala:
1 OT M113 s mechanizovaným družstvem a odpovídající výzbrojí
1 vyprošťovací tank
1 AOT s přívěsem
1 ANTL s přívěsem a
1 ANTS s přívěsem

Tanková četa měla 16 osob a byla tvořena:
- velitelským tankem, kde byl velitel čety-zároveň velitel tanku, pomocník velitele čety –zároveň střelcem z tankového kanónu, řidič a nabíječ.
- 3 tanková družstva ve složení 1 tank, a osádka ve složení velitel, řidič, střelec z tankového kanónu a nabíječ.

Platila zásada že velitel 3. tankového družstva byl zároveň zástupce velitele čety.

Takto postavená tanková rota byla vyzbrojena :
14 kusů středních tanků M 60 nebo M 1 Abrams
2 kusy tarasnic M 67
2 kusy kulometu M 60
16 kusů pušek M16A1
32 kusů samopalů 11,43 mm M3A1
56 kusů pistolí
2 kusy OT M 113
1 kus vyprošťovacího vozidla
6 kusů osobních a dopravních vozidel přívěsy - pojízdné dílny, muniční vozidla, proviantní vozidlo,
19 kusů rádiových stanic různých typů včetně výbavy tanků

Tanková rota v útoku.
Útočila v sestavě tankového praporu příslušné divize nebo mohla být přičleněna k mechanizované jednotce k přímé podpoře.
Před zahájením útoku je rozmístěna v předbojových sestavách v prostorech soustředění a zde si 10 až 15 kilometrů od předního kraje provádí kompletní prověrku stavu a obnovu bojeschopnosti.
Na povel vyrážela po stanovených pochodových osách v proudech tankových čet se vzdálenostmi 200 až 300 metrů mezi četovými proudy a 50 až 80 metrů mezi jednotlivými tanky v proudu do výchozího postavení 2 až 4 kilometry od vlastních čelních jednotek.

Na povel se přiřazuje k bojové sestavě pěších(mechanizovaných) jednotek a přechází do útoku.

Bojová sestava může být podobná jako u výše popsaných pěších jednotek. Tedy:
-linie
-proud
-úhlem vpřed či úhlem vzad
-stupňovitě vlevo nebo vpravo

Šířka fronty tankové roty mohla být až 1200 metrů. Tanky měl překročit pěchotu na čáře zahájení útoku, společně sní proniknout do postavení protivníka a zde ničit živou sílu, palebné prostředky a techniku protivníka.
Pokud to podmínky boje dovolovaly neměly se zastavovat ale pokračovat do hloubky nepřátelských postavení. Přitom měly udržet v rámci součinnosti s pěchotou maximální vzdálenost od ní do 400 metrů.
Po splnění bojových úkolů se technika tankové roty soustředila v rotních shromaždištích kde se zahájily práce na obnovení plné bojeschopnosti.

Tanková rota v obraně.
Tanková rota vedla obranný boj buď v sestavě tankového praporu nebo se přidělovala pěšímu bojovému skupení k zesílení jeho protitankové obrany.
Zde se přiděloval po četách jednotlivým pěším rotám k zesílení protitankové obrany jednotlivých opěrných bodů pěších rot.
Jednotlivé tanky se rozmisťovali cca 150 až 200 metrů od sebe. Bylo li možno byl zakopány do věžových postavení nebo se k tomuto krytí využilo terénních nerovností. Každý tank měl jedno hlavní a až dvě záložní postavení.
Při odrážení nepřátelského útoku se v:
-první řadě zaměřovaly na ničení tanků,
-druhém pořadí OT a
-třetím pořadí na ničení těžkých zbraní
Někdy se tanková rota nechávala v záloze s úkolem v součinnosti s vyčleněnou pěchotou z druhých sledů pěších bojových skupení provádět protizteče.


Tolik bych dal do tohoto dílu o amerických jednotkách do stupně rota. Jako samostatné téma si pak probereme mechanizované jednotky na bojových vozidlech pěchoty M-2 Bradley, protože jejich zavedení vyvolalo revoluci v organizačních strukturách amerických divizí.

Šmajrá to byla fuška
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

pěkný přehled americké techniky a výzbroje je zde:
http://www.olive-drab.com/od_mvg_www.php3
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Většinu zde citované techniky lze slušně zpracovanou nalézt na militari.cz, link

http://www.military.cz/military_cz.htm

Navíc tato technika je už chronicky známá tak je to jednodušší. Potíže začnou u francouzské armády.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

K organizaci tankové roty doplňuji následující : Tankové roty a prapory byly jednotypové, s výjimkou přechodného období postupného zavádění nové organizační struktury "divize 86".

Tebou uváděná organizace tankové roty tankového praporu vyššího obrněného celku je vlastně nová struktura " divize 86 ", která byla zaváděna v 2. polovině 80. let přednostně u divizí na území NSR a vyzbrojována výhradně tanky M - 1 Abrams. Pro úplnost uvádím, že tankový prapor 86 měl 4 tankové roty a tím umožňoval vyšší variabilitu zasazení, např. v útoku údery na dvou směrech do velké hloubky, v obraně vytvářet hlubší bojové sestavy.
Použití tankového praporu nové organizace :
Za útoku se podle americké koncepce na vedení "omezené" jaderné války v Evropě může používat za útoku s použitím jaderných zbraní v prvním sledu k prolomení nepřátelské obrany a za útoku s použitím jen klasických prostředků ničení zejména ve druhém sledu k rozvíjení úspěchu v hloubce nepřátelské obrany a k zmocnění se důležitých objektů.
V obraně se zpravidla použije ve druhém sledu k vedení protiztečí.

Je samozřejmé, že po určitou dobu existovaly obě struktury praporu a roty. "Stará" se nejdéle zachovala u mechanizovaných divizí, tj. tebou uváděných vyšších mechanizovaných celků.
Stupeň brigáda byl pouze štábní, bojové a zabezpečovací jednotky jí byly přidělovány podle konkrétní situace a úkolu, neměly tudíž pevnou organizační strukturu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

komisař - děkuji za skvělé doplnění. Nenašel bys něco celkově o modelu "Divize 86"? Já jsem stupně brigáda a divize někde prošustroval. Jsi v obraze, neujal by ses toho jako samostaného tématu?

Bylo by to prima.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-exkluzivní prácička. Jsem zvědav na samostatný post o BVP M-2 :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Thór - čekám na poslední blok informací. Potom se do toho pustím. No v krátké době se sem dostane doplněk americké armády v 60. letech. Dopracoval jsem nějaká bojová schémata.

Jinak v cizích armádách se mi už podařilo poměrně hodně. Nevím co jsi všechno četl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-to co jsi uveřejnil na Palbě, tak to jsem četl všechno. U spousty postů, nemám co dodat. Jenom bych chválil a chválil a admini by mě potom udělali větší díru do zadku.Máš to prostě dokonalé :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Možná dobréale dokonalé ne. Podívej se kolik zajímavostí se doplnilo do ČSLA v útoku. A komisařův post - hutný a přesný. Radost tady být. A to nevíš jakou radost mám z toho, že je zpátky Ljubov.

Obrázky mám hotové zítra to postnu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Doktrína, strategie, taktika a organizace NATO“