Válečné lodě potopené v konfliktech po roce 1945 (1)

cokoliv co plave a potápí se mimo NATO a VS...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Válečné lodě potopené v konfliktech po roce 1945 (1)

Příspěvek od Polarfox »

Válečné lodě potopené v konfliktech po roce 1945
Část první – státy Perského zálivu a Arabského poloostrova
Obrázek
Když si vezmeme těch cca 60 let od konce Druhé světové války, mohou se nám po stránce námořního válčení zdát celkem klidné, možná dokonce až nudné. Ano, žádné velké bitvy stovek dřevěných lodí jako ve starověku, žádné grandiózní střety obou světových válek, kdy lidstvo pokropilo dna oceánů milióny tunami kovového odpadu a kostmi tisíců nebohých námořníků. Když by se někdo na údobí po roce 1945 otázal, vytane nám na mysli tak maximálně známá válka o Falklandy. Leč zdání klame. Když se ponoříme hlouběji, zjistíme, že s kropením dna řek a oceánů setrvale pokračujeme a i když ne tak zhusta jako za velkých konfliktů, tak rozhodně alespoň setrvale a s vervou. 20.století a počátek toho našeho zánovního století jsou časem mnoha válek, povstání, střetů, ostatně nic se v lidské naturele nemění, ať si o své civilizovanosti myslíme co chceme. A kde je válka, bývají často válečné lodě a mnohdy nechybí mnoho k tomu, aby se tyto připletly do cesty osudné ráně. A tom je následující série článků, k jejímuž prvnímu dílu vás tímto zvu.

Jejím cílem je zkatalogizovat (nebo se o to alespoň pokusit) všechny válečné lodě světových námořnictev, které byly ve sledovaném období (tj. počínaje rokem 1945 až do současnosti) potopeny či alespoň poškozeny. Zároveň s tímto se budu snažit přinést stručně pozadí akcí, při nichž došly k úhoně, tudíž krátký komentář ke každému případu kde jsou mi známy podrobnosti.

Vzhledem k neočekávanému rozsahu (prostý výčet trošku nabobtnal :D) jsem přistoupil k rozdělení tématu na geografické oblasti. První bude oblast Perského zálivu, ale podíváme se i do Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Ale nyní nezbývá než popřát vám příjemné počtení u prvního dílu.

(Zahrnuté státy: Irák, Írán, Jemen, Kuvajt)


Obrázek Irák

Irácké námořní síly se zúčastnily celkem tří významných konfliktů. Je nutno podotknout, že ani jeden z nich nepřinesl malému iráckému námořnictvu nic dobrého.

Irácko-íránská válka
Tento téměř jedno desetiletí trvající konflikt začal pro irácké námořníky značně nelichotivě. Již v úvodu války, v listopadu 1980, irácké námořnictvo vykrvácelo v kombinované letecko-námořní bitvě v rámci íránské operace Morvarid. Iráčané přišli o většinu své úderné síly, tj. raketové a torpédové čluny a po zbytek války se námořní síly již příliš do dění nezasazovaly. Docházelo pouze k sporadickým útokům a hlavní pracovní náplní námořnictva se stalo rejdění malých jednotek v bažinatých deltách a příbřežních oblastech.

Operace Desert Storm (1991)
Do devadesátých let vstupovali Iráčané s námořními silami čítajícími cca 165 převážně malých jednotek o velikosti maximálně raketového či hlídkového člunu případně minolovky (tedy kvalitativně stav oproti 80tým létům prakticky nezměněný), moderní velké jednotky objednané v zahraničí již do vypuknutí konfliktu nestačily dorazit. A pokud za války s Íránem loďstvo vykrvácelo, nyní se muselo připravit na nejhorší.

Zpočátku situace vypadala celkem růžově. Sousední Kuvajt padl do rukou Iráku docela snadno a stav námořnictva byl nezanedbatelně posílen o téměř celé kuvajtské loďstvo. Nejcennější kořistí bylo šest raketových člunů (jejichž využití ale nebylo zcela stoprocentní, neboť iráčtí námořníci se nestačili na odlišnou techniku včas přecvičit) a velká zásoba střel Exocet (ve verzi MM 40), celkem asi okolo 100 kusů. O něco méně růžověji ale vypadal nástup koaličních sil. V průběhu osvobozování Kuvajtu a následných bojích bylo námořnictvo zdecimováno a Saddámův osudný tah přežil jen zlomek původního stavu (celkem asi 143 lodí bylo zničeno či poškozeno). Kuvajtské lodě, které přežily válku, byly navráceny a přeživší irácké jednotky byly většinou v žalostném stavu. Na něm nic nezmírnilo ani následné embargo a nedostatečná údržba (pokud se jí vůbec některé jednotky dočkaly). Hlavním bojovým prostředkem osekaného loďstva se staly miny (k jejichž kladení Iráčané upravili řadu civilních jednotek, často důkladně maskujících své nové poslání).

Operace Iraqi Freedom (2003)
Více jak 10 let po posledním debaklu přišla pro irácké námořní síly poslední rána z milosti. Za invaze v roce 2003 byly leteckými údery potopeny zbytky válečných plavidel a ty které i tak přežily i tuto poslední válku, skončily brzy ve šrotu.

Posléze se začala psát nová kapitola v historii iráckého námořnictva a spolu s pomalým tokem nových plavidel ze zahraničí začíná pomalu vstávat z mrtvých, ale to je již jiný příběh.

Nejdůležitější akce, v nichž byly cílem irácké jednotky (nejedná se o kompletní výpis):

1980 – operace Morvarid – zničeno několik raketových člunů typu OSA (až 5 jednotek), dále torpédových člunů typu P 6 nebo raketových člunů typu Komar (případně mix obojího) (až 6 jednotek)
1983 – při útocích na íránské ropné plošiny potopeny dva čluny typu OSA
1991:
Obsazení Kuvajtu
Při obsazování Kuvajtu byly potopeny 4 lodě neznámého typu (při obsazování ostrova Bubiyan), z toho tři zničil jeden ze dvou uniknuvších raketových člunů kuvajtského námořnictva.

Desert Storm
18.1. – leteckým útokem poškozeny dva hlídkové čluny (jeden z nich možná typu TNC 45) a zásobovací loď ropných plošin (typ Sawahil)
22.1. – minolovka typu T 43 napadena a poškozena 4 letouny A-6, další pronásledována
22.1./23.1. – tanker a vznášedlo byly napadeny a potopeny letouny A-6, stejně tak potopen jeden čluny typu Zhuk (opět A-6)
24.1. – minonoska a hlídkový člun potopeny letouny A-6
24.1. – saúdskoarabský raketový člun Faisal odpálil střelu Harpoon na pomocnou loď, výsledek útoku je neznámý
24.1. – minonoska byla napadena letounem A-6, při úhybných manévrech najela na vlastní minu a potopila se blízko ostrova Qaruh
25.1. – minonoska napadena hladinovými jednotkami koalice
25.1. – letouny A-6 podnikly nálet na námořní základnu Umm Qasr, 4 lodě v plamenech
26.1. – letouny A-6 napadly a potopily (?) jeden člun typu TNC 45 a jeden hlídkový člun
27.1. – celkové skóre by zatím mělo činit okolo 10 potvrzených potopených jednotek a 8 předpokládaných
28.1. – letecké údery na Bubiyanský kanál, přístav Umm Qasr a kuvajtské přístavy
29.1. – skupina 15 malých iráckých plavidel mířila z Ras Al-Qul'ayah do Mina Al-Saud jako součást kombinované operace v rámci bitvy o Khafji. Skupinu rozehnaly britské vrtulníky Lynx (snad spolu s americkými a saúdskoarabskými vrtulníky), přičemž přinejmenším dvě plavidla potopily či těžce poškodily pomocí raket Sea Skua. Zbytek lodí se uchýlil do Kuvajtského přístavu, kde bylo nejméně 7-10 plavidel potopeno či poškozeno leteckým úderem.
29.1. – nálet na přístav Umm Qasr, poškozen jeden člun typu OSA
29.1. – v noci se 4 čluny pokusily o únik do sousedního Íránu (jeden typu TNC 45, jedna OSA a dva neznámého typu). Jeden po druhém byly ničeny 500 liberními laserem naváděnými bombami z letounů A-6 a F/A-18. Poslední člun, stíhaný kanadskými CF-18, měl štěstí v neštěstí, neboť Kanaďané mohli střílet pouze 20mm kanóny. Silně prostřílený člun nalezl útočiště v Íránu.
30.1. – další masivní vlna iráckých lodí se pokusila o útěk, přičemž boje z předchozí noci a následujících dní jsou známé jako bitva u Bubiyanu. Leteckými údery bylo potopeno či poškozeno asi 20 lodí, přičemž na bojišti mimo jiné zůstalo několik poškozených raketových člunů (1x FPB 57, 2-3x TNC 45, 3x OSA, z toho FPB 57 a dva TNC 45 těžce) a výsadkových lodí či minolovek (3x Polnocny, 1x T-43, z toho dvě Polnocny těžce). Dvě poškozené lodě (jeden člun OSA a jedna výsadková loď typu Polnocny) unikly do Íránu.
31.1. – jeden člun typu TNC 45 byl poškozen vrtulníky Lynx, když se snažil narušit operaci na zajmutí několika iráckých námořníků, kteří unikli z hořící lodi typu Polnocny na ropnou plošinu Mina Al-Bakr
31.1. – potopeno či poškozeno již cca 60 plavidel

Řada plavidel byla pak potopena leteckými údery na irácké přístavy a irácké námořnictvo přestalo fungovat jako akceschopná síla.

1.2. – nálet letounů A-6 na přístav Umm Qasr, potopen jeden hlídkový člun
2.2. – dva čluny poškozeny laserem naváděnými a klasickými bombami, jeden potopen v kuvajtském přístavu
7.2. – bitevní loď Wisconsin ostřelovala kuvajtský Khawr al-Mufattah, kde potopila či poškodila 15 malých plavidel
7.2. – letouny A-6potopily jeden hlídkový člun
8.2.(?) – pět malých plavidel bylo napadeno vrtulníky Lynx
8.2. – hladinovými plavidly poškozen jeden raketový člun a jedna cvičná loď (Ibn Marjid?)
9.2. – další letecké útoky na hlídkové čluny
10.2. – dva hlídkové čluny zničeny letouny A-6
11.2. – člun typu Zhuk potopen vrtulníkem Lynx střelou Sea Skua
13.2. – hlídkový člun potopen letounem A-6
14.2. – jeden člun (OSA?) potopen letouny A-6 nedaleko Kuvajtského pobřeží
16.2. – kuvajtský raketový člun Istiqlal zničil irácký hlídkový člun pomocí střel Exocet a palby 76mm děla
20.2. – americká letoun S-3 potopil třemi 500 liberními bombami jeden hlídkový člun

Obrázek
základna v Umm Qasru po amerických náletech

Potopené či poškozené lodě:

1x fregata (Jugoslávie)
Ibn Marjid (ex Ibn Khaldoun) (507) – poškozena v roce 1991, sešrotována 2003
(TTD: výtlak – 1850 tun, rychlost – 26 uzlů, výzbroj – 1x57/70, 1x40, 4x20, 1x skluzavka hlubinných náloží)
Podrobnosti: Původně se s ní počítalo jako s vedoucí lodí malých plavidel, ale zdecimování iráckého námořnictva v roce 1980 ji odsoudilo do role zásobovací a transportní lodě, přičemž po přiblížení Íránců k přístavu Umm Qasr utekla do Basry, kde po zbytek války sloužila jako ubytovací loď. V roce 1991 byla poměrně těžce poškozena americkými letadly v přístavu Umm Qasr, byl poškozen trup a zničen můstek spolu s radary a též většinou výzbroje (kromě 40mm kanónu, který byl navíc po válce odstraněn). K opravě nedošlo, v roce 2003 byl vrak sešrotován.

Obrázek
cvičná fregata Ibn Marjid

13x raketový člun (typ OSA I, OSA II) (SSSR) (celkem dodány 4x OSA I a 9x OSA II)
(Hazorani, Kanun Ath Thani, Nisan, Tamuz a další neznámých jmen)
Pět člunů OSA padlo za oběť íránským raketovým člunům a letounům F-4E v průběhu operace Morvarid v listopadu 1980. Další dva byly potopeny při akcích proti ropným plošinám v severní části Perského zálivu a to 12.4. a 2.5.1983 (není potvrzeno, nekoresponduje s celkovými počty). Rok 1991 přežil pouze jeden člun, zbytek byl, až na jeden který unikl poškozený do Íránu (v úvodu uvedeném výpisu akcí se nejspíš v rámci dvoudenní bitvy u ostrova Bubiyan dubluje jeden a ten samý člun), potopen (1x OSA I, 4x OSA II). Zbylý člun typu OSA I byl zničen v roce 2003 leteckým úderem (v tu dobu již nebyl akceschopný).
Obrázek Obrázek Obrázek
obr. č.1 – irácký raketový člun typu OSA I
obr. č. 2 a 3 – čluny typu OSA II

12x torpédový člun (typ P 6) (SSSR)
(Al Adrisi, Al Bahl, Al Shaab, Al Tami, Aler, Ibn Said, Lamaki, Ramadan, Shulab, Tamur, Tareq ben Zaid a jeden s neznámým pojmenováním)
Šest člunů bylo ztraceno za irácko-íránské války (čtyři 29.11.1980 v průběhu íránské operace Morvarid – byly potopeny letouny F-4E Phantom pomocí střel AGM-65 Maverick v okolí ropné plošiny al-Omayeh, dva byly ztraceny za náletů na irácké přístavy v průběhu války), zbylá polovina pak americkými leteckými údery v roce 1991.
(TTD: výtlak – 56/66 tun, rychlost – 30 uzlů, výzbroj – 4x25, 2x533TT, hlubinné nálože)

Obrázek Obrázek Obrázek
irácké torpédové čluny sovětského typu P 6

3x raketový člun (typ Komar) (SSSR)
Udává se, že všechny byly potopeny íránským letectvem v irácko-íránské válce. Některé z nich snad 29.11.1980 (íránskými F-4E Phantom), což koliduje s výčtem plavidel z operace Morvarid. Je tedy dost dobře možné, že pravdu mají zdroje, které tvrdí, že v běžných pramenech došlo k záměně s torpédovými čluny P 6 a ve skutečnosti se zúčastnily a byly potopeny Komary. Pokud ovšem nemá pravdu třetí pramen, který tvrdí, že 3 dodané Komary byly vyřazeny s příchodem člunů OSA II.
(TTD: výtlak – 68/80, výzbroj – 2x25, 2x SS-N-2)

3x hlídkový člun (typ SO 1) (SSSR)
(310, 311, 312)
Všechny potopeny za irácko-íránského konfliktu.
(TTD: výtlak – 190/210 tun, výzbroj – 4x25, 4xRBU-1200, 2x skluzavka hlubinných náloží)

Obrázek
stíhač ponorek typu SO 1, v Iráku užívaná jako hlídkový člun

2x hlídkový člun (typ Bogomol) (SSSR)
Jeden unikl v roce 1991 do Íránu, druhý byl poškozen americkými letadly, opraven a v roce 2003 finálně zničen.
(TTD: výtlak – 220/245 tun, výzbroj – 1x76, 1x30, 4x SA-N-5)

5x hlídkový člun (typ Zhuk) (SSSR)
Tři byly potopeny v roce 1991 (1x letounem A-6E, 2x vrtulníky Lynx britského námořnictva pomocí střel Sea Skua). Zbylé dva byly poškozeny, nebyly opraveny a v roce 2003 je potopilo americké letectvo.
(TTD: výtlak – 39/48 tun, výzbroj – 4x12,7)

Obrázek
člun typu Zhuk

?x hlídkový člun (typ Poluchat) (SSSR) (dodány 3 čluny)
Jeden asi ztracen v roce 1991, zbytek 2003.
(TTD: výtlak – ? tun, výzbroj – ?)

?x hlídkový člun (typ Nyryat II) (SSSR) (dodány 2 čluny)
Oba nejspíše ztraceny v roce 1991.
(TTD: výtlak – ? tun, výzbroj – ?)

?x hlídkový člun (typ PO 2) (SSSR) (dodány 2 čluny)
Oba nejspíše ztraceny v roce 1991.
(TTD: výtlak – ? tun, výzbroj – ?)

4x výsadková loď (typ Polnocny C) (Polsko)
Atika – potopena ?.1.1991
Janada – potopena ?.11.1980
Nouh – potopena ?.1.1991
Ghanda – unikla do Íránu, přejmenována na Henshe, potopena v roce 2010 jako cvičný cíl
Jedna potopena střelou Harpoon za irácko-íránské války (1980/81), dvě byly potopeny v roce 1991 a čtvrtá unikla do Íránu, kde byla v roce 2010 použita jako cvičný cíl. Což ovšem nekoresponduje se třemi poškozenými loděmi z 30.1. a jednou uniknuvší do Íránu. Je tedy možné, že v irácko-íránské válce k žádné ztrátě lodi tohoto typu nedošlo.
(TTD: výtlak – 920/1192 tun, výzbroj – 4x30, 2x 18ti hlavňový raketomet ráže 122mm)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek¨
irácké výsadkové lodi typu Polnocny C – první fotografie zachycuje loď Atika, následuje neurčená sestra a poslední tři ukazují bývalou iráckou loď Ghanda, která uplula do Íránu a byla v roce 2010 zničena jako cvičný cíl pro malé útočné čluny

?x minolovka (typ T 43) (SSSR) (dodány 2 lodě)
(Al Yarmouk, Al Kadisia)
Pravděpodobně potopeny v roce 1991.
(TTD: výtlak – ? tun, výzbroj – 2x30, 2x25)

3x minolovka (typ Yevgenya) (SSSR)
Jedna byla potopena v roce 1991, zbylé dvě byly poškozeny, ale opraveny. Obě byly potopeny v roce 2003.
(TTD: výtlak – 77/90 tun, výzbroj – 2x25)

2x říční minolovka (typ Nestin) (Jugoslávie)
Dvě lodě potopeny v roce 2003.
(TTD: výtlak – 65/78 tun, výzbroj – 8x20)

Obrázek
třetí přeživší jednotka typu Nestin, leč též v dosti zuboženém stavu

1x pomocná loď (typ Spasilac) (Jugoslávie)
Aka – poškozena v roce 1991, potopena v roce 2003
(TTD: výtlak – 1590 tun)

?x hlídkový člun (typ Sawari) (Irák)
Z celkem 72 člunů modifikací Sawari 1 až 6 byla řada potopena za války s Íránem, velké množství v roce 1991 a mnoho též v roce 2003. Zbytek byl sešrotován.
(TTD: výtlak – 7 až 10 tun, výzbroj – 1x kulomet)

Obrázek Obrázek
poválečné snímky (2003) člunů typu Sawari – jak je vidět z druhé fotografie, byly využívány i ke kladení min

1x jachta (Finsko)
Al Mansur – potopena v roce 2003
(TTD: výtlak – 7360 tun)
Podrobnosti: Luxusní jachta za 50 miliónů dolarů (loď byla vybavena vrtulníkovou plošinou, veškerým luxusem včetně záchodových prkének ze zlata, pancéřovanými kabinami a jednomístným podvodním únikovým pouzdrem, které ale nikdy nebylo dodáno), kterou Saddám Husajn paradoxně moc nepoužíval (což se nedá říci o jiné elitě Iráckého státu), neboť se mu zdála příliš lákavým terčem. Přežila irácko-íránský konflikt, operaci Pouštní bouře, ale o to více se na ní vyřádili Američané v roce 2003. Několik letounů F/A-18, S-3 a F-14 si ji vybralo za cíl pro své střely AGM-65 a bomby Mk.82 a těžce ji poškodily. Vrak se začal pomalu potápět, později ho důkladně vybrakovali místní. Nakonec se 12.6.2003 konečně převrátil a potopil. Vrak vyzdvihli o dva roky později a poslali do šrotu.

Obrázek Obrázek Obrázek
luxusní jachta Al Mansur, ve stavu, kdy již zažila lepší časy (2003)

1x říční jachta (Finsko)
Al Quadisiya – potopena v roce 1991
(TTD: výtlak – ? tun)

Různé další fotografie:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
obr. č.1 – kanadský letoun CF-18 s dobře viditelným označením potopeného člunu
obr. č.2 – irácký člun pod palbou koaličních hladinových jednotek
obr. č.3 a 4 – hlídkové čluny opuštěné v kuvajtském přístavu po roce 1991


Obrázek Írán

Nejdůležitější akce íránského námořnictva se odehrály během vleklé války se Saddámovým Irákem. Námořnictvo se svojí úlohy zpočátku zhostilo na výtečnou. Hned na úvod války zasadilo svému iráckému protivníkovi ránu tak citelnou, že se z ní již Iráčané plně nevzpamatovali po zbytek konfliktu a udává se, že v operaci Morvarid (konec roku 1980) Irák ztratil až 80% své úderné síly. Irácké letectvo a námořnictvo se na oplátku přičinilo za celou válku pouze o pár menších jednotek (z nichž nejvýznamnějšími byly dvě korvety a jeden raketový člun), ale o to horší byl střet s US Navy v roce 1988. Při operaci Praying Mantis Íránci ztratili jednu ze svých cenných fregat (ke dnu šel též jeden raketový člun) a další byla na dlouho zmrzačena. To se ale válka již blížila ke svému konci a nikdo tehdy netušil, že nešťastnou štafetu brzy převezme sousední Irák a svůj ztrátový rekord ještě překoná.

1x fregata (typ Vosper Mk 5) (Velká Británie)
Sahand – potopena 18.4.1988 americkými silami při operaci Praying Mantis
(TTD: výtlak – ? tun, rychlost – 40 uzlů, výzbroj – 1x114/55, 2x35, 1x Sea Killer Mk 2 - pětinásobné odpalovací zařízení, 1x Limbo)
Podrobnosti: Loď inkasovala řadu zásahů řízenými střelami a pumami odpálenými či svrženými americkými loděmi (1x RGM-84 Harpoon z torpédoborce USS Joseph Strauss) a útočnými letadly A-6E Intruder (2x AGM-84 Harpoon, 2x AGM-123 Skipper, naváděné pumy GBU-10). Loď hořela řadu hodin, načež se potopila až večer po výbuchu muničních skladišť.

Obrázek
hořící vrak fregaty Sahand

2x korveta (typ PF 103) (USA)
Milanian (F 27) – potopena 24.8.1980
Kahnamuie (F 28) – potopena 24.8.1982
(TTD: výtlak – 1135 tun, rychlost – 20 uzlů, výzbroj – 3x76,2/50, 2x40, 2x20, 2x12,7, 4x vrhač hlubinných náloží, 2x skluzavka hlubinných náloží)
Podrobnosti:
Obě jednotky padly za oběť iráckému letectvu – Milanian byla potopena v Bušehru letouny MiG-23 (500librové bomby) a Kahnamuie na otevřeném moři leteckou střelou Exocet, a to přesně o dva roky později.

Obrázek Obrázek
na prvním obrázku korvety Milanian a Kahnamuie při slavnostním zařazení do stavu, na druhém pouze Milanian

2x raketový člun (typ La Combattante II) (Francie)
Peykan – potopen 29.11.1980
Joshan – potopen 18.4.1988
(TTD: výtlak – 275 tun, výzbroj – 1x76/62, 1x40, 4x RGM-84 Harpoon)
Podrobnosti:
Člun Peykan se účastnil operace Morvarid (v noci z 28. na 29.11.1980), spolu s člunem Joshan blokovaly irácké přístavy Umm Qasr a Al Faw. Do protiútoku vyrazily irácké raketové a torpédové čluny (typů OSA II a P 6). Peykan byl napaden střelou SS-N-2, která nezasáhla a v odvetném útoku potopil útočníka (člun OSA II) pomocí střely Harpoon. Další irácký raketový člun odpálil svůj Styx, tentokráte docílil zásahu, ale střela nejspíše neexplodovala (a pokud ano, výbuch nedosáhl svého maximálního účinku, protože jinak by byl pravděpodobně pro malou loď vzhledem k velikosti hlavice smrtelný). Peykan kontroval další střelou Harpoon, nezasáhl a protivníka potopil 76mm kanónem. Poškozený íránský člun byl poté zasažen řízenou střelou AS.12 z iráckého vrtulníku a snažil se klidit pryč z bojiště. Brzy k ránu ho ale nalezly zbylé čluny OSA iráckého námořnictva a jeden ho poslal ke dnu další střelou Styx. Přivolaná letecká podpora tak nestačila zasáhnout včas a letouny F-4 Phantom se alespoň „vyžily“ na zbylých iráckých lodích v oblasti (celkem potopily pomocí střel AGM-65 Maverick 3 čluny OSA II a 4 P 6).
Joshan byl potopen v rámci operace Praying Mantis. Poté co nereagoval na výzvy k opuštění oblasti (a následně k zastavení a opuštění lodi) a odpálil střelu RGM-84A (nesl tehdy pravděpodobně pouze jednu) na křižník USS Wainright, se stal cílem střel Standard SM-1 (5x) a RGM-84 Harpoon (1x) odpálených z amerických plavidel (křižník USS Wainwright a fregaty USS Simpson a USS Bagley). Standardy raketový člun poničily, ale nepotopily (první byly vypáleny 4 rakety, v druhé vlně 1), přičemž střela Harpoon minula (odpálena v druhé vlně spolu se střelou Standard) – jako příčina se udává přílišné zanoření poškozeného raketového člunu, takže již netvořil kontrastní cíl. Joshan byl posléze doražen palbou palubních děl.

Obrázek
íránské raketové čluny typu La Combattante II, sesterské jednotky potopených Peykan a Joshan

1x hlídkový člun (95stopý třídy Cape) (USA
Mahan – potopen 1981 iráckým námořnictvem
(TTD: výtlak – 85/107 tun, rychlost – 20 uzlů, výzbroj – 1x40, 1x Mousetrap Mk 22, 2x skluzavka hlubinných náloží)

Obrázek
hlídkový člun Mahan

3x výsadková loď (Japonsko)
Iran Ajr - 26.9.1987 potopena Američany
Iran Rezvan – potopena 25.10.1981
Iran Enghelab – potopena 24.5.1983
(TTD: výtlak – 2274 tun, rychlost – 12,5 uzlu, výzbroj – 2x12,7)
Podrobnosti:
Iran Ajr byla zajata Američany 21.9.1987, když byla přistižena při kladení min v Perském zálivu (miny zde Írán kladl v rámci probíhající „Války tankerů“, ohrožen byl civilní provoz a na námořní minu najela v dubnu 1987 například i americká fregata USS Samuel B. Roberts). Plavidlo za tmy opustilo přístav Bandar Abbás a jalo se klást miny (kontaktní typ M-08). V této fázi bylo přistiženo americkými vrtulníky, které ji krátce před 11 hodinou večerní napadly pomocí kulometů a neřízených střel. Loď byla poškozena, ale dál kladla miny, takže došlo k dalšímu útoku, po němž konečně zastavila akci a řada členů posádky začala skákat přes palubu. Výsadkový člun z dokové výsadkové lodi USS La Salle s týmem SEAL na palubě obsadil plavidlo, na jehož palubě byla nalezena řada důkazů a zajímavých materiálů, které přímo spojovaly Íránce s poškozením fregaty USS Samuel B. Roberts a následně vedly k operaci Praying Mantis. 26.9.1987 byla Iran Ajr potopena v mezinárodních vodách.
Iran Rezvan a Iran Enghelab byly obě potopeny iráckým letectvem a to pomocí střel Exocet.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
výsadková loď Iran Ajr použitá ke kladení min, fotografie pocházejí z akce, kdy byla zajata

1x minolovka, (typ Cove) (USA)
Harishi – potopena Iráčany 1981, v roce 1992 snad ale byla navrácena do služby
(TTD: výtlak – 120 tun, rychlost – 12,5 uzlu, výzbroj – 1x12,7)

13x hlídkový člun (typ Boghammar)
Část byla potopena iráckými letadly, část při střetech s Američany v říjnu 1987 (pomocí cluster bomb CBU-59 z letounů A-6E a střelbou z vrtulníků MH-6 speciálních jednotek).

Obrázek
člun typu Boghammar, potopený Američany v říjnu 1987 a následně vyzdvihnut k prozkoumání

6(+)x hlídkový člun (typ Boston Whaler)
Přinejmenším dva potopeny iráckými letouny (a další nejspíše též ztraceny za války s Irákem) a čtyři padly za oběť Američanům v roce 1987 (dva potopeny letouny A-6E pomocí pum CBU-59 a dva vrtulníky AH-6 kulomety a neřízenými střelami).

Je možné, že ve vleklém konfliktu byly potopeny nějaké další malé hlídkové čluny.

1x ubytovací loď (ex linková loď) (Itálie)
Rafaello – potopena 21.11.1982
(TTD: výtlak 45 911 tun, rychlost – 26,5 uzlu)
Podrobnosti: Na závěr potopených íránských jednotek tu je jeden bonbónek. V roce 1976 zakoupil šáh v Itálii dva velké linkové parníky (Michelangelo a Rafaello, v té době zakonzervované kvůli nízké výnosnosti jejich služeb), nutno podotknout, že za pakatel jejich původní hodnoty (1 milión dolarů oproti 45 miliónům původní ceny – jedná se o ceny na jednu jednotku). Íránské námořnictvo je použilo jako ubytovací lodě (pro 1800 námořníků). Rafaello kotvil v Bušehru a v době irácko-íránské války již na něm bydlelo mnohem více krys než námořníků (po revoluci byla vykázána italská posádka která se o loď starala a s údržbou to šlo takříkajíc z kopce). Pokud ovšem nebyl dobrý k bydlení, posloužil alespoň jako orientační bod, bohužel iráckým letcům. V roce 1981 byl odtažen necelou míli na volné moře a Íránci si od toho slibovali zmatení iráckých pilotů (a dále chtěli odklidit tohoto mastodonta jako snadný cíl z cesty). Tento záměr nevyšel a navíc ho v roce 1982 zasáhla střela Exocet z vrtulníku Super Frelon. Na lodi vypukl nekontrolovatelný požár (ostatně kdo by ho kontroloval, když tam nikdo nebyl) a posléze se utrhla z ukotvení. Smůlu měla nákladní loď Iran Salaam, která do Rafaella narazila a spolu s ním klesla ke dnu.

Obrázek
ubytovací jednotka Rafaello

Poškozené jednotky:

1x fregata (typ Vosper Mk 5) (Velká Británie)
Sabalan
18.4.1988 – těžce poškozena v rámci operace Praying Mantis.
(TTD: výtlak – ? tun, rychlost – 40 uzlů, výzbroj – 1x114/55, 2x35, 1x Sea Killer Mk 2 - pětinásobné odpalovací zařízení, 1x Limbo)
Podrobnosti: Fregata byla napadena letouny A-6 poté co byla spatřena, jak vyplouvá ze základny Bandar Abbás vstříc americkým lodím (zhruba v dobu, kdy byla sesterská Sahand již ve víru boje). Letouny na ni svrhly několik laserem naváděných pum typu GBU-12 a jedna zasáhla Sabalan těsně za komínem, prošla až ke kýlu, kde explodovala. Plavidlo ztratilo energii, zadní část byla zaplavena a zuřily zde požáry. Další útok byl odvolán a dva remorkéry poškozenou jednotku ráno odtáhly na základnu. Sabalan si z tohoto střetnutí odnesla šrámy již nastálo, neboť byla sice opravena (opravy trvaly celkem 3,5 roku), ale rychlost lodi byla trvale snížena a na volném moři může operovat pouze s omezeními.

1x minolovka, (typ Bluebird) (USA)
Simorgh – těžce poškozena 24.8.1980, rozebrána v roce 1981
(TTD: výtlak – 320/380 tun, rychlost – 13 uzlů, výzbroj – 2x12,7)
Podrobnosti: Simorgh byla poškozena při stejném náletu iráckého letectva na základnu Bušehr, při kterím byla potopena korveta Milanian. Také ona byla zasažena bombami FAB-250 svrženými iráckými letouny MiG-23, ale nebyla potopena. Embargo na dovoz zbraní zabránilo opravě, která by jinak za pomoci příslušných náhradních dílů byla proveditelná a loď byla alespoň postupně kanibalizována ve prospěch dalších sloužících minolovek. V roce 1981 byl již notně očesaný trup rozebrán na šrot.

Obrázek
minolovka Simorgh

2x raketový člun (typ La Combattante II) (Francie)
Dva čluny byly za války s Irákem těžce poškozeny, oba protilodními střelami (jeden opět střelou SS-N-2, druhý střelou Exocet odpálenou vrtulníkem Super Frelon).
(TTD: výtlak – ? tun, výzbroj – 1x76/62, 1x40, 4x RGM-84 Harpoon)

2x hlídkový člun (95stopý třídy Cape) (USA)
Dva čluny (Kaivan, Mehran) byly za války s Irákem poškozeny, do roku 1989 byly opraveny a slouží nadále.
(TTD: výtlak – 85/107 tun, rychlost – 20 uzlů, výzbroj – 1x40, 1x Mousetrap Mk 22, 2x skluzavka hlubinných náloží)


Obrázek Jemen

V Jižním Jemenu došlo v roce 1986 k bojům spojeným s vojenským pučem. V rámci těchto bojů byly některé lodě potopeny či poškozeny. Mělo by se jednat o tyto jednotky:

2x raketový člun (typ OSA II)
4x hlídkový člun (typ Tracker 2)


Obrázek Kuvajt

Tento malý ropný emirát na přelomu let 1990/91 čelil vážnému ohrožení své další samostatné existence, když byla země napadena a obsazena sousedním Irákem. Narozdíl od leteckých a pozemních sil, jejichž značnému procentu se povedlo uniknout do sousedních zemí, především Saúdské Arábie, kuvajtské námořnictvo si vylosovalo černého Petra. Kromě dvou raketových člunů (Istiqlal a Jalboot), které unikly zajetí, padlo celé kuvajtské loďstvo do iráckých rukou. Pro Iráčany to byla vítaná a moderní posila, z níž se ale netěšili dlouho. Valná většina lodí byla potopena či poškozena během osvobozování Kuvajtu a navrácené jednotky většinou nemělo cenu opravovat a putovaly rovnou do šrotu. Po válce začal Kuvajt budovat své loďstvo prakticky od píky.

5x raketový člun (typ Lurssen TNC 45) (Německo)
(Al Boom, Al Beteel, Al Saadi, Al Ahmadi, Al Abdali)
Zajaty iráckým námořnictvem v roce 1990 (zařazeny do služby, ale využity pouze marginálně), všechny poté potopeny či těžce poškozeny v roce 1991 při osvobozování Kuvajtu.
(TTD: výtlak – 228/268 tun, výzbroj – 1x76,2/62, 2x40/70, 4x MM 40 Exocet)

Obrázek Obrázek
kuvajtský raketový člun typu TNC 45 před a po iráckém záboru, je vidět, že často už toho nebylo moc k vracení

1x raketový člun (typ Lurssen FPB 57) (Německo)
Sabhan - zajat iráckým námořnictvem v roce 1990, těžce poškozen v roce 1991
(TTD: výtlak – 340/425 tun, výzbroj – 1x76,2/62, 2x40/70, 4x MM 40 Exocet, kapacity pro kladení min)
Podrobnosti: Zajat na základně Ras al-Qalayah a přesunut na základnu Umm Qasr, kde byl těžce poškozen americkým náletem. Po válce navrácen Kuvajtu, který se ale rozhodl loď pro její stupeň poškození neopravovat a roku 1993 byl Sabhan odepsán a v roce 1994 použit v roli cvičného cíle pro rakety Sea Skua.

Obrázek Obrázek
raketový člun Istiqlal a jeho méně šťastný souputník Sabhan při potopení v roce 1994

7x hlídkový člun (typ Vosper 78stopý) (Velká Británie)
(Al Salemi, Al Shurti, Al Mubaraki, Aman, Intisar, Marzook, Mashoor, Maymoon, Murshed, Wathah)
Zajaty iráckým námořnictvem v roce 1990, poté potopeny či těžce poškozeny v roce 1991 při osvobozování Kuvajtu.
(TTD: výtlak – 40 tun, výzbroj – 1x kulomet)
Podrobnosti: Zajaty na základně Ras al-Qalayah 2.8.1990 a zařazeny do iráckého námořnictva. Některé byly přezbrojeny čtyřhlavňovým kulometem ZPU-4 ráže 14,5mm. Většina jich byla potopena v roce 1991, z toho možná jedna dokonce bitevní lodí USS Wisconsin. Jedna loď byla nalezena vybrakovaná a dvě navráceny v roce 1993 v dezolátním stavu, nikdy se do služby nevrátily, třída byla tedy ztracena kompletně.

Obrázek
hlídkový člun Maymoon, dobře je vidět dodatečná instalace 14,5m kulometů

5x hlídkový člun (typ Vosper 56stopý) (Velká Británie)
(Dastoor, Kasar, Qahir, Sagar, Salam)
Zajaty iráckým námořnictvem v roce 1990, všechny poté potopeny či těžce poškozeny v roce 1991 při osvobozování Kuvajtu.
(TTD: výtlak – 25 tun, výzbroj – 1x20, 2x kulomet)

1x hlídkový člun (typ Vosper 46stopý) (Velká Británie)
(Mahroos)
Zajat iráckým námořnictvem v roce 1990, všechny poté potopen či těžce poškozen v roce 1991 při osvobozování Kuvajtu.
(TTD: výtlak – 21,5 tuny, výzbroj – 2x20, 2x kulomet)

6x hlídkový člun (typ Vosper 36stopý) (Velká Británie)
(Antar, Al Salmi II, Al Sebbah, Istiqlal II, Qarah, Warbah)
Zajaty iráckým námořnictvem v roce 1990, všechny poté potopeny či těžce poškozeny v roce 1991 při osvobozování Kuvajtu.
(TTD: výtlak – 6,8 tuny, výzbroj – 4x kulomet)

3x výsadkový člun (typ Loadmaster Mk II) (Velká Británie)
(Al Saffar, Al Seef, Al Baldani a jeden beze jména)
Zajaty iráckým námořnictvem v roce 1990, všechny poté potopeny či těžce poškozeny v roce 1991 při osvobozování Kuvajtu.
(TTD: výtlak – 350/420 tun)

3x výsadkový člun (typ Vosper) (Velká Británie)
(Hadiya, Ceriff, Al Jahra)
Zajaty iráckým námořnictvem v roce 1990, všechny poté potopeny či těžce poškozeny v roce 1991 při osvobozování Kuvajtu.
(TTD: výtlak – 170/320 tun)

3x výsadkový člun (typ Vosper) (Velká Británie)
(Waheed, Fareed, Regga)
Zajaty iráckým námořnictvem v roce 1990, všechny poté potopeny či těžce poškozeny v roce 1991 při osvobozování Kuvajtu.
(TTD: výtlak – 130/250 tun)

2x pomocná loď (typ Sawahil-35) (Jižní Korea)
Zajaty iráckým námořnictvem v roce 1990, poté potopeny v roce 1991 americkým letectvem
(TTD: výtlak – 1650/1801 tun, výzbroj – 2x12,7, plošina pro vrtulník)


Seznam použitých zdrojů:

Ivo Pejčoch – Válečné lodě 5,8
Conway - All The World's Fighting Ships 1947-1995

http://iraqimilitary.org/
http://russian-ships.info/eng
http://www.iinavy.org
http://www.irandefence.net
http://www.harpoondatabases.com/Encyclopedia
http://es.rice.edu/projects/Poli378/Gulf/gwtxt_ch7.html
http://www.parstimes.com/history/iran_iraq_war.html
http://www.history.navy.mil/wars/dstorm/sword-shield.htm
http://www.militaryphotos.net
wikipedia

a jiné
Naposledy upravil(a) Polarfox dne 9/8/2012, 14:57, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Jinak prameny a obrázky doplním zítra, dnes už nějak nemám energii :) Vzhledem k rozsahu jsem to rozkouskoval po oblastech, takže můžete čile připomínkovat tuhle první, neboť jakékoli podrobnosti vřele uvítám...vycucnul jsem zatím všechny zdroje co mne napadly a irácké (to speciálně) a íránské námořnictvo jsou krásný maglajz :D Pokud někdo ví více, budu rád. Takže dobrou noc milé děti...

EDIT: hotovo...obrázky a odkazy na místě, kochejte se
Naposledy upravil(a) Polarfox dne 15/3/2011, 23:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pěkná prácička :up:
Teda, doufám že vydržíš a fakt to celé dopíšeš.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Bez obav, prakticky to mám kromě Afriky napsané (kostra bez omáčky), jen to fakt trošku nabujelo, původně to měl být jeden článek :D Kdo mi sežene nějakou hezkou fotku Ibn Marjid, má u mě plus.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Jejím cílem je zkatalogizovat (nebo se o to alespoň pokusit) všechny válečné lodě světových námořnictev, které byly ve sledovaném období (tj. počínaje rokem 1945 až do současnosti) potopeny či alespoň poškozeny. Zároveň s tímto se budu snažit přinést stručně pozadí akcí, při nichž došly k úhoně, tudíž krátký komentář ke každému případu kde jsou mi známy podrobnosti.
To je opravdu chválihodný záměr. Budu držet palce. Třeba se najde někdo, kdo časem zkatalogizuje i lodě potopené v první polovině 20. století. Byla by to sice dřina, ale samotné seznamy lodí by se daly vytvořit poměrně snadno (v české literatuře jsou k dispozici plavidla potopená během rusko-japonské války, i první a druhé světové) a zbytek by se také dal dohledat.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Já tím chtěl hlavně nabourat představu, že se v druhé polovině 20. století vlastně po námořní stránce nic nedělo. Je to století, kdy proběhly dvě zatím největší války a to krátce za sebou a po stránce námořních bojů je to hodně "našlapaný", takže člověk má tendenci pak vše posuzovat a vztahovat k nim. Což je podle mě škoda.

Zatím je to jedna část a nezbývá toho zrovna málo, takže se toho dělo dost :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No tak to se ti podařilo. Více než razantně. Začíná se v tom námořnictvu pomalu ztrácet. už by to chtělo nějaký tank nebo hrad.

Myslíš že by bylo možno nakonec udělat nějaký přehledný soubor třeba tabulku?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

No tak to se ti podařilo. Více než razantně. Začíná se v tom námořnictvu pomalu ztrácet. už by to chtělo nějaký tank nebo hrad.

Myslíš že by bylo možno nakonec udělat nějaký přehledný soubor třeba tabulku?
JJ, něco takového jsem chtěl, takže s posledním dílem bych to tam nahodil.

Když ty dvě chudinky čínské ponorky se tam cítily tak opuštěně v té sekci :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

http://www.sme.sk/c/5901355/nato-znicil ... -lodi.html

Dúfam že ich nepotápajú preto aby si mal o čom písať, ako v niektorom bondovi :D
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Jéé, ještě že jsem neudělal tu Afriku :D...je kapánek problém, že se z těch zpráv většinou nedá moc vysosat co potopili :/

Si pamatuju, že když jsem dělal Irák, tak tam bylo tolik potopených raketových člunů TNC-45, že by jich Saddám musel zabrat tak 20 :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“