Námořní boje po roce 1945 (2) – Oběti evoluce

cokoliv co plave a potápí se mimo NATO a VS...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Námořní boje po roce 1945 (2) – Oběti evoluce

Příspěvek od Polarfox »

Námořní boje po roce 1945 (2) – Oběti evoluce
Obrázek Obrázek
Když se na konci 2. světové války začaly z německých letounů řítit či klouzat ke svému cíli první naváděné střely a pumy a raketová technika obecně postoupila mílovými kroky, většina námořníků přesto ještě neměla ponětí, jak by mohla vypadat jedna z budoucích tváří námořní války.....ač někteří specialisté ve vojenských štábech to již začínali tušit.

Rychlý rozmach reaktivní techniky se nevyhnul ani námořní oblasti a postupem času přinesl nové techniky boje, vlil krev do žil kastě malých hbitých útočných plavidel a naložil zas pár dalších obav na již tak dosti zatížený námořníkův hřbet. Druhý díl mého seriálu nebude o těchto vynálezech (tedy ne tak úplně), ale o těch plavidlech a lidech, kteří stáli na pomyslné druhé straně ringu a jejichž obavy došly naplnění. V následujících řádcích podám stručný přehled válečných plavidel potopených či pošramocených těmito novými inteligentními zoubky, tj. řízenými střelami. Lodě budou řazeny chronologicky vždy s menším komentářem.

INS Eilat – „pochybné prvenství“ (21.10.1967)

Velmi pochybné cti stát se první válečnou lodí potopenou moderní protilodní řízenou střelou se dostalo izraelskému torpédoborci Eilat, léta páně 1967. Tento veterán 2. světové války (původně HMS Zealous) byl jedním ze dvou torpédoborců britské třídy Z zakoupených v roce 1955. Oba se zúčastnily bojových akcí proti arabským silám, ale koncem října 1967 se jejich cesty rozdělily. Eilat onen osudný podvečer patroloval blízko egyptského přístavu Port Said, asi 27 km od pobřeží, když se stal centrem pozornosti tehdy stále ještě nového druhu pomyslných piraní – raketových člunů ruského typu Komar. Útok přišel bez varování, neboť raketové čluny byly v tu dobu uvnitř přístavu a jeden okolo půl šesté v krátkém sledu odpálil 2 řízené střely typu P-15 Termit (SS-N-2 Styx). Nic nepomohly ani narychlo provedené úhybné manévry a obě v střely v dvouminutovém odstupu zasáhly loď. Poškození byla těžká a plavidlo získalo velký náklon, než ale mohla přijít případná pomoc, přihlásila se o svůj dílek hostiny druhá nenasytná piraňa. O hodinu později od prvního zásahu odpálil své střely druhý raketový člun (pouze jedna ale zasáhla) a zkáza byla dokonána. Torpédoborec klesnul ke dnu během dvou minut a vzal sebou 47 členů posádky, dalších skoro 90 bylo zraněno.

Tato akce vyvolala velký ohlas nejen v samotném Izraeli a předznamenala tak věci budoucí. Na scénu také poprvé vstoupily raketové čluny, třída lodí, s kterou bylo třeba do budoucna vážně počítat.

Obr.č.1:Obrázek Obr č.2:Obrázek
Na obrázcích vidíme:
č. 1 - raketový člun třídy Komar,
č. 2 - torpédoborec INS Eilat

PNS Khaibar, PNS Muhafiz – „tak trošku jiné letadlo“ (4.12.1971)

Nemuselo se čekat příliš dlouho a hladové naváděcí hlavice si našly svou další kořist. Dokonalým podhoubím pro to byla právě probíhající indo-pákistánská válka (ne první a ani ne poslední konflikt této výbušné části světa), kde probíhalo i několik zajímavých námořních akcí. Nás ale zajímají řízené střely...

Již od rána 4. prosince hlídkoval torpédoborec PNS Khaibar (bývalý britský HMS Cadiz, třída Battle) okolo pákistánského přístavu Karáčí, nudný den byl ale zakončen až přílišným vzrušením. Před jedenáctou večerní hodinou posádka spatřila rychle se přibližující jasné světlo, považované zprvu za útočící indický letoun. Leč k lodi se blížil protivník o dost nemilosrdnější a také nebezpečnější. Měl podobu protilodní střely P-15 se smrtonosnou 500 kilogramovou hlavicí, tedy náš starý známý z předchozí podkapitolky. Odpal provedl indický člun třídy Osa, INS Nipat. Zbytek operačního svazu tvořily dva další raketonosné čluny – Nirghat, Vir (či Veer v anglické transkripci) a krytí poskytovaly dvě fregaty typu Petya (Tir, Kiltan). Dvě rakety z Nipatu zamířily směrem k torpédoborci a Nirghat odpálil další na minolovku Muhafiz, která se zrovna v tu dobu dostavila do přidělené hlídkové oblasti.

První raketa zasáhla Khaibar v 22:45 (střelba z 40mm Boforsů se proti tomuto typu ohrožení ukázala jako zcela neúčinná) a loď se ocitla bez energie. To už se ale blížila druhá, nic nepomohla ani další divoká střelba z 40mm kanónů a po druhém zásahu ve 22:50 začaly na lodi hořet nekontrolovatelné požáry a začala se nebezpečně naklánět. Ve 23:00 byl vydán rozkaz k opuštění lodi, která se pak za explozí zásob munice o dvacet minut později potopila.

Nebohý svědek a oběť zároveň, minolovka Muhafiz nešťastný Khaibar dokonce předběhla. Ve 23:05 ji dostihla střela z Nirghatu a díky dřevěné konstrukci se doslova rozletěla na kusy. Zánik byl prakticky okamžitý.

Indické raketové čluny (přesněji Nipat) pak ještě odpálily dvě rakety na přístavní zařízení. Jedna minula, druhá zasáhla ropné zásobníky. Noční útoky na přístav Karáčí se ještě několikrát opakovaly, bylo zde potopeno několik kotvících tankerů a transportních lodí a opětovně poničeny příbřežní ropné instalace.

Obr č.1 Obrázek Obr č.2 Obrázek Obr č.3 Obrázek
Na obrázcích vidíme následující
č. 1 - raketový člun třídy Osa I,
č. 2 - PNS Khaibar,
č. 3 - PNS Muhafiz)

Válka ze Dne usmíření, říjen 1973 – „Izrael vrací úder“

Když v roce 1973 opět naplno vypukly arabsko-izraelské boje, nacházelo se izraelské námořnictvo v poněkud jiném stavu než před šesti lety. Hlavní údernou sílu nyní tvořila skupina rychlých raketonosných člunů a jejich protivníci se najednou stali z lovců kořistí. Úspěch z roku 1967 se již neměl opakovat.

Hlavní ofenzivní složku výzbroje izraelských člunů byly protilodní střely Gabriel domácí výroby, které za sovětskými Styxy sice pokulhávaly v dosahu a síle bojové hlavice, ale nevýhody se smazávaly použitím efektivních prostředků elektronického boje. Nepřátelské rakety byly většinou důsledně zarušeny a Gabriely se v dosahu své letové obálky staly pro arabské čluny smrtící. Izraelské čluny typu Sa'ar měly i mnohem silnější hlavňovou výzbroj, což byl faktor který měl v následujících střetech velkou váhu.

V říjnu 1973 tak Syřané a Egypťané ztratili ve dvou velkých střetech ( u Latakie a Baltimu) 3 čluny typu Komar (vše syrské) a 6 typu Osa (2 syrské, 4 egyptské). Scénář byl víceméně podobný – syrské/egyptské čluny dokázaly sice odpálit své střely dříve, ale ty byly úspěšně zarušeny a minuly, načež byly arabské lodě v divokých honičkách rozstříleny Gabriely a hlavňovou výzbrojí.

Je možné, že se odehrály další střety ( také 3 torpédové čluny typu P 4 byly potopeny v roce 1973, zda-li i je mají na svědomí izraelské raketonosné čluny, to již netuším), ale zatím k tomu informace nemám.

Obr. č.1 Obrázek Obr č.2 Obrázek Obr č.3 Obrázek
Obrázky k této části předvádí:
č. 1 - izraelský raketový člun třídy Sa'ar 4,
č. 2 - protilodní střela Gabriel,
č. 3 - syrský raketový člun třídy Osa I

Rok 1982 – „první skok smrtonosné létající ryby“

Falklandský konflikt z roku 1982 mezi Argentinou a Velkou Británií je obecně známou historickou záležitostí. Fandové vojenské historie také jistě ví, že než argentinské jednotky kapitulovaly, dokázalo především argentinské letectvo královskému námořnictvu pořádně pustit žilou. Co je neštěstím jedněch, bývá často ku prospěchu druhých, v tomto případě francouzských zbrojních firem. Ne že by o jejich „létající rybky“, tj. rakety Exocet, doposud nebyl zájem, ale po Falklandské válce šly objednávky prudce vzhůru. I když v celkovém náhledu způsobily menší škody než klasické „železné“ pumy, na celkovém image to rozhodně šrámy nezanechalo.

A které nešťastné lodě vlastně posloužily pro tuto neplánovanou „promote akci“? První obětí byl 4.5.1982 torpédoborec HMS Sheffield, zasažený protilodní střelou Exocet (letecká verze AM 39) odpálenou ze stroje Super Etendard argentinského námořního letetva (útoku se zúčastnily dva stroje, každý odpálil po jedné raketě, ale pouze jedna zasáhla cíl). Hlavice sice neexplodovala, což bohužel lodi stejně příliš nepomohlo. Došlo totiž ke vznícení zbytků raketového paliva a následně vypuklé požáry se ukázaly jako nezvladatelné. Loď byla opuštěna a v průběhu dalších 6ti dnů kompletně vyhořela. V průběhu tažení vraku směrem k Jižní Georgii začala nabírat vodu a 10.5. se potopila.

25.5. ji následovala ještě dopravní loď Atlantic Conveyor, zasažená též leteckou verzí Exocetu. Lovci byly opět argentinské Super Etendardy a také Atlantic Conveyor zcela vyhořela, načež byla jako již zcela nepoužitelná potopena.

Šrám od rybí ploutvičky si z Falkland domů přivezl i torpédoborec HMS Glamorgan, který pro změnu 12.6. zasáhla raketa verze MM 38 odpálená z pozemní baterie (dvě odpalovací zařízení odstraněná z torpédoborce Seguí a namontovaná provizorně na tažený kolový podvozek). I přes dost nepříjemný zásah a poměrně velké škody v oblasti hangáru se díky včasné reakci posádky torpédoborec vyhnul osudu svých kolegů.

Obr č. 1 Obrázek Obr. č.2 Obrázek Obr č. 3 a 4 ObrázekObrázek

Obr č. 5 Obrázek Obr č. 6 Obrázek
Obrázky ukazují.
č. 1 - letadlo Super Etendard argentinského letectva,
č. 2 - provizorní odpalovací zařízení střel MM 38,
č. 3 a 4 - britský torpédoborec HMS Sheffield
č. 5 - Atlantic Conveyor,
č. 6 - HMS Glamorgan

Roky 1980-1991 – „až příliš rušný záliv“

Nejvýznamnějším námořním bojištěm 80-tých let se stal bezesporu Perský záliv a ani tady nemohly protilodní střely chybět. Když Saddám Husajn zaútočil v roce 1980 na islámskou revolucí oslabeného souseda, jistě netušil, že konflikt s Íránem se potáhne skoro celé desetiletí. Obě strany disponovaly rychlými raketovými čluny, v případě Iráku obligátního typu Osa (byť i vylepšeného typu Osa II), zatímco íránský revoluční režim podědil po šáhovu námořnictvu podstatně sofistikovanější čluny typu La Combattante II vyzbrojené americkými střelami RGM-84 Harpoon (ostatně celé íránské námořnictvo se nacházelo na podstatně vyšší početní a hlavně kvalitativní úrovni). Obávaným protivníkem bylo též letectvo – především (v pozdější fázi války) irácké letouny vyzbrojené střelami Exocet, které Saddámův režim nakoupil v opravdu hojném množství.

V průběhu vleklých bojů se několik raketových člunů typu Osa a starších torpédových plavidel stalo obětí íránských střel Harpoon, které prokázaly vysokou účinnost a také protizemních střel AGM-65 Maverick, kterými své irácké protivníky zasypávala íránská letadla. Zcela zásadní je tomto ohledu íránská kombinovaná námořně-letecká operace „Morvarid“ (28.11.1980), při níž již tak nepříliš silné irácké námořnictvo prakticky vykrvácelo (velmi šikovně hned na úvod války). Útočníkům se snažilo oponovat přinejmenším 5 raketových člunů třídy Osa II a 8 torpédových člunů třídy P 6. Dva čluny Osa skončily na dně po zásazích střel Harpoon z raketových člunů Peykan a Joshan, další tři čluny Osa a čtyři torpédové soukmenovce smetly z hladiny dva stroje F-4 Phantom pomocí raket AGM-65. Ani druhá strana ale nevyvázla zcela bez úhony a raketový člun Peykan byl ztracen po zásahu dvou raket Styx (P-15) (jeho katy se staly tři Osy později potopené Phantomy).

Obr č. 1 Obrázek Obr č. 2 Obrázek Obr č. 3 Obrázek
Ze je pár ukázek techniky:
č. 1 - torpédový člun třídy P6,
č. 2 - íránské raketové čluny třídy Kaman, typ Combattante II,
č. 3 - protilodní střela RGM-84 Harpoon

To co si prožily válečné lodě nebylo nic proti čistkám, které začaly obě válčící strany provádět v řadách obchodních lodí proplouvajících Perským zálivem. Cílem byly především velké ropné tankery transportující toto tekuté zlato z íránských terminálů do celého světa, čímž se zprvu Irák snažil o ochromení přísunu protivníkových financí a podkopat tak schopnost a ochotu Íránu k dalšímu vedení války. První útoky na dopravní plavbu započaly v roce 1981, přičemž v roce 1984 tento střet, později známý pod názvem „Válka tankerů“, eskaloval a trval v různé intenzitě prakticky až do konce války. Írán se sice rozhodl nezůstat svému nepříteli nic dlužen, ale Irák rozhodně hrál prim a hlavní roli svěřil svému letectvu. Ve Francii bylo zakoupeno několik set raket Exocet (snad až 400 kusů), které se jaly zapůjčené Super Etendardy a později k tomuto účelu speciálně upravené Mirage F.1 EQ s velkým gustem šířit mezi bezbranné tankery navštěvující íránské ropné terminály. Dalšími potměšilými škůdci byly vrtulníky Super Frelon, taktéž kompatibilní s Exocety. Irák se po dobu konfliktu „podělil“ s nákladními plavidly o skoro 200 Exocetů. Obě strany navíc použily i protilodní střely Silkworm čínské výroby umístěné v pobřežních bateriích. O případném zapojení se íránských raketových člunů třídy Kaman nemám potřebné informace.

I přesto, že řada raket minula, byly ztráty dopravní plavby v Zálivu velké a objem plavby citelně poklesl (částky pojištění ale tuto tendenci v žádném případě nesdílely). Na druhou stranu se ukázala značná odolnost dopravních leviatanů.

Obr č. 1 Obrázek Obr č. 2 Obrázek
Oba obrázky ukazují zasažené tankery z Perského zálivu

Majitelé bahrajnských a dubajských doků sice nejspíše hopsali radostí až do nebe, což ale neplatilo pro majitele lodí a zainteresované státy, do jejichž majetku se neustále někdo strefoval. Značné množství plavidel pohybujících se v rizikové oblasti začalo být přeregistrováváno pod vlajky silných států jako USA a Rusko. Tím ale těmto vznikla povinnost tyto lodě chránit a do válečné zóny zamířilo mnoho válečných plavidel, především Spojených států. Írán ani Irák ale nejevili zájem nechat se od své hry nějak zásadně vyrušit a pokračovaly v rejdech na svém rozlehlém vodním pískovišti. Za této situace došlo ke dvěma významným incidentům.

Nikdy nebylo přesně objasněno, zda-li to byl opravdu omyl nebo úmysl, ale 17.5.1987 byla americká fregata USS Stark (třída Oliver Hazard Perry) zasažena dvěma Exocety vypálenými z letounu Mirage F.1 iráckého letectva a jen díky značnému úsilí posádky a záchranných týmů se plavidlo nestalo zbrusu novým umělým útesem. Irácká vláda sice vydala oficiální politování (pilot letounu si měl fregatu splést s nákladní lodí) a uhradila vzniklé škody, ale to již život několika desítkám padlých námořníků nevrátilo.

Obr č. 1 Obrázek Obr č.2 Obrázek Obr č. 3 Obrázek
Tyto tři obrázky ukazují USS Stark - cíl dvou střel Exocet

O moc přívětivěji se nechovali ani Íránci a vesele minovali plavební trasy a vysílali malé rychlé čluny k útokům na obchodní plavbu. Když pak 14.4.1988 najela fregata USS Samuel B. Roberts na minu a málem se potopila, došla Američanům trpělivost. Následovala odvetná operace „Praying mantis“ (Kudlanka nábožná), v níž 18.4. dvě hladinová uskupení krytá letouny A-6E Intruder zlikvidovala několik ropných věží sloužících Íráncům jako předsunutá výstražná a pozorovací stanoviště. Při jejich obraně se angažovaly jednotky íránského námořnictva, ale většina byla v této akci potopena. Ztracena tak byla především fregata Sahand (její sesterská jednotka Sabalan byla těžce poškozena a měla štěstí, že se ochromenou loď Američané rozhodli ušetřit), která inkasovala několik raket RGM-84 Harpoon (dvě od A-6E a jednu vypálil torpédoborec USS Joseph Strauss) a čtyři střely AGM-123 Skipper (z letounů A-6E) a po explozi muničních skladů se potopila. Lačným hlavicím řízených střel se nevyhnul ani raketový člun Joshan, který alespoň stačil na americký svaz odpálit vlastní střelu Harpoon (nedocílila žádného zásahu), načež se do něj zakously tři střely Standard použité v protilodním módu. Raketa Harpoon, která měla dorazit plovoucí vrak minula a tak práci dokončily palubní hlavňové zbraně. Myslím, že „Kudlanka“ mohla být toho dne se svojí kořistí zcela spokojena.

Obrázek
Hořící vrak fregaty Sahand

Teď si na moment odskočíme v čase i prostoru, a to do roku 1986 a zálivu Syrta u libyjského pobřeží, kde si stejnou trpkou zkušenost vytrpěli vojáci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Kromě leteckých potyček si s americkým svazem poměřovaly svaly i hladinové jednotky. V noci z 24. na 25.3. palubní letouny potopily korvetu Ean Zakut (sovětské třídy Nanuchka II), raketový člun Waheed (třída Combattante II) a korveta Tarek Ben Ziyad (též třídy Nanuchka II) byla těžce poškozena, ale dovlekla se do přístavu (tedy spíš byla dovlečena :) ). Waheed se stal obětí námořních Intruderů (znehybněn Harpoonem a doražen cluster bombami), Tarek Ben Ziyad zasáhl Harpoon z křižníku USS Richmond K. Turner, co bylo použito na druhé potopené plavidlo netuším.

Obrázek
Těžce poškozená korveta Tarek Ben Ziyad

Toliko k odbočce. Je čas vrátit se na závěrečné dějství nekončících konfliktů v Perském zálivu a udělat za nimi prozatímní pomyslnou tečku. Když v roce 1991 koaliční vojska udělala Saddámu Husajnovi nepříjemnou čáru přes rozpočet při jeho choutkách o územní přerozdělení blízkého sousedství, udělala zároveň i velmi tlustou čáru za iráckým námořnictvem. Valná většina lodí byla potopena (spolu s nimi i skoro všechny ukořistěné kuvajtské jednotky), ať již v přístavech, při několika sporadických akcích či pokusu o únik do sousedního Íránu. Bohužel netuším, do jaké míry v jejich potopení figurovaly řízené střely, snad časem získám nějaké podrobné informace.

Rok 2006 – „Hizballáh je na tahu“

Následovala skoro 15ti letá odmlka, po které se ke slovu nečekaně přihlásila organizace Hizballáh. Ta 14.7.2006 zastihla v nedbalkách izraelskou korvetu Hanit (třída Sa'ar 5) a vystřelila na ni dvě protilodní rakety C-802 (čínská konstrukce, vyrobená pravděpodobně v Íránu). Jedna minula, druhá zasáhla loď v oblasti přistávací plochy pro vrtulník. Vypukl požár a čtyři muži zahynuli, ale loď se vlastními silami odpoutala a doplula do přístavu.

Obrázek
INS Hanit

Rok 2008 – „černý konec na Černém moři“

Naše vyprávění se zakončí v oblasti Černého moře, kde došlo v létě roku 2008 ke krátké válce mezi Gruzií a Ruskou federací. 10.8.2008 se u abcházského pobřeží střetla ruská skupina tvořená vyloďovacími plavidly a eskortou se skupinou několika gruzínských člunů (4-5 plavidel). Korveta Miráž (třída Nanuchka) vypálila na přibližující se skupinu dvě rakety P-120 Malachit (SS-N-9) a dvě protiletecké střely Osa (SA-N-4) v protilodním módu (i když dle tohoto videa z akce to vypadá jako by byl Malachit vystřelen pouze jeden). Vedoucí plavidlo, hlídkový člun třídy Stenka jménem Giorgio Toreli byl potopen, další plavidlo je udáváno jako poškozené.

Byla to smutná předzvěst dalšího osudu, neboť většina hodnotných lodí malého gruzínského námořnictva (včetně nejcennějších raketových člunů) byla potopena ruskými speciálními jednotkami v přístavu Poti.

Obr č. 1 Obrázek Obr č. 2 Obrázek Obr č. 3 Obrázek Obr č. 4 Obrázek
Tyto obrázky ukazují:
č. 1 - gruzínský hlídkový člun Giorgio Toreli,
č .2 - ruská korveta Miráž,
č. 3 a 4 - gruzínské lodě později potopené v přístavu Poti

Pár slov na konec...

Když se podíváme na těch téměř 70 let uplynulých od konce 2. světové války, může se některým čtenářům zdát, že za tu dobu zas k tolika soubojům pomocí moderních řízených raket nedošlo. Je to dáno tím, že v tomto období k nějakým intenzivním střetům velkých loďstev nedocházelo (což je ostatně pouze dobře) a když došlo k boji, byl to nezřídka velmi jednostranně nastavený souboj. I tak ale řízené střely ukázaly zuby a trpělivě čekají na svou další příležitost...na stovkách malých hbitých člunů, ve skladech leteckých základen i ve skrytých pobřežních bateriích. Tam všude čekají, zastoupeny mnoha druhy, velikostmi a úrovněmi výkonu a jejich hlavice slídí po své nové kořisti...

Použité zdroje:

Ivo Pejčoch – Válečné lodě 5,6,8
Conway - All The World's Fighting Ships 1947-1995


http://www.bharat-rakshak.com
http://www.pakdef.info
http://www.ausairpower.net/Warship-Hits.html
http://www.freewebs.com/falklandsreturn2007/hmsglamorgantheship.htm
http://www.militaryphotos.net
wikipedia
polarova paměť mk.1
a jiné
Naposledy upravil(a) Polarfox dne 9/8/2012, 15:21, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Toto jsem zachytil hned v počátku a pečlivě pročetl. Velmi se mi to líbí. Myslím si, že bych něco maličko mohl doplnit. Tedy co se týká námořníků, tak skutečně jen maličko a výjimečně.
Ale raději ne - to něco málo k námořním událostem rámci třetí indicko pákistánské války jsem už uvedl zde:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3930

Tenkrát mi tam Destroyman našel pár chyb a ty jsem potom podle jeho rady opravil a tak by tam neměly být velké kraviny.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Taky sem si pěkně početl, rakety mě docela berou a pár článků tu o nich mám...
Jen ty obrázky, můžu se zeptat, proč používáš minináhled?
Musím se přiznat, že sem se podíval asi na dva ( kromě těch v úvodu ), protože rozklikávat obrázek při čtení se mi fakt nechce...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Jen ty obrázky, můžu se zeptat, proč používáš minináhled?
No říkal jsem si jestli tam ten text nezanikne mezi samými velkými obrázky. Já byl vždycky na miniatury :D Ale můžu to příště zkusit velké, není problém.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Příspěvek od Franz Trubka »

Pěkný článek, hezké cteni. Jaké možnosti obrany měl Eilat v roce 1967?Byla uveřejněna nějaká zpráva, Izraelci to určitě vyšetřovali. Zdraví Franz Trubka, Chicago
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Překvapilo mě že nedošlo k žádnému nasazení protilodních střel během války ve Vietnamu. A nebo se pletu? Také bych rád věděl jaký byl další osud gruzínských válečných lodí potopených v Poti. Podařilo se je vyzvednout a opravit, nebo je Gruzie musela odepsat?
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Američané nepoužili ve Vietnamu protilodní rakety, protože je prakticky nebylo na co použít. Severovietnamské válečné námořnictvo bylo totiž tvořeno jen torpédovými čluny. Na druhou stranu Severní Vietnam údajně neměl protilodní střely ve výzbroji, i když ....

19. dubna 1972 zaútočili Sev. Vietnamci na americké lodě poblíž Dong Hoi (proto se incidentu říká Bitva u Dong Hoi). Na lehký křižník USS Oklahoma City, raketovou fregatu USS Sterett a torpédoborce USS Lloyd Thomas a USS Higbee zaútočili tři MiGy-17 (s podvěšenými pumami), několik torpédových člunů a pobřežní baterie. MiGy dosáhly přímého zásahu na zadní dělové věži USS Higbee, jeden z útočníků byl sestřelen protiletadlovou raketou RIM-2 Terrier vypálenou z korvety USS Sterett. Dále Američané potopili dva torpédové čluny. Křižník USS Oklahoma City byl velmi lehce poškozen palbou pobřežních baterií. Proč o tom vůbec píšu - během "bitvy" operátoři na USS Sterett detekovali přibližující se střelu P-15 Termit aka SS-N-2 Styx (tedy stejného typu co potopila INS Eilat). USS Sterett proti přibližující se střele vypálil dva Terriery a ty tuto hrozbu zničili.

K tomu příběhu jen dodám, že i experti se dodnes přou, jestli Severovietnamci vypálili onu protilodní střelu nebo ne. Všechno však nasvědčuje tomu, že spíše ne.

Pár linků k události - http://www.navweaps.com/index_tech/tech-025.htm
http://www.navweaps.com/index_tech/tech-088.htm
http://www.eaglespeak.us/2005/03/us-nav ... e-off.html
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Ty gruzínské se mrknu, jestli se nenajde něco aktuálního...ale přinejmenším ty nejsilnější, tj. Tbilisi (raketový člun třídy Matka) a Dioskuria (ex-řecký rakeŤák vyzbrojený Exocety) srovnali Rusové dobře, takže pochybuju, že je kdy ještě rozchodí (a že to vůbec chtějí)...specielně Tbilisi má myslím dost. Viz. videa:
http://redbannernorthernfleet.blogspot.com/2008/08/update-to-georgian-navy-order-of-battle.html
http://video.mail.ru/mail/soustov/3/599.html

A jak píše Farky, ten Vietnam byl tak diskutabilní, že jsem to vynechal..navíc jsem psal o lodích potopených a poškozených, takže jsem z obliga :D
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Najväčšie a najhodnotnejšie jednotky sú zrejme stratené nadobro, niekoľko menších sa zrejme podarilo vyzdvihnutí opraviť.

Gruzínske námoníctvo bolo zlúčené s pobrežnou strážou a prešlo pod ministerstvo vnútra - podľa wiki. Bližšie údaje by asi potrebovali niekoho schopné čítať v gruzínčine.

PS: som zvedavý ako to bolo naozaj s tou avizovanou bitkou medzi gruzínskymi a ruskými loďami, údaje sú stále rôznorodé.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

K bitvě mezi gruzínskými a ruskými námořními silami skutečně došlo, pokud se to vůbec dá nazývat bitvou. Někde o tom něco mám.

Kolego Polarfoxi - jsou mé formální zásahy do Tvé práce v pořádku? pokud by Ti to nevyhovovalo dej vědět.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Kolego Polarfoxi - jsou mé formální zásahy do Tvé práce v pořádku? pokud by Ti to nevyhovovalo dej vědět.
V pohodě, příště už to udělám tak, abych tě ušetřil i toho .)

A asi tak, těžko tomu říkat bitva...se spíš divím, že nepotopili všechny. Jen by mě zajímalo, jestli se opravdu dostali na dostřel hlavňových zbraní a opravdu stříleli nebo ne.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Veď práve, pretože podľa fotografií z konca vojny niektoré plavidlá ktoré mala potopiť v boji ČMF vyhodili do vzduchu v Poti výsadkári zo 45. prieskumného pluku.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Námořní boje po roce 1945 (2) – Oběti evoluce

Příspěvek od seabee »

Izraelská firma Rafael Advanced Defense System odhalila údaje o své nejnovější protilodní střele Sea Breaker. Střela bude vybavena umělou inteligencí s autonomní rozhodovací pravomocí a vyhledáváním cílů pomocí systém Imaging Infra-red, který odstraňuje nedostatky radarového navádění především v příbřežních podmínkách, podmínkách ústí řek a souostroví. Dolet Sea Breaker je 300 km a nese 113 kg kombinovanou hlavici. Střelu bude možné odpalovat z raketometů Rafael Spyder umístěných na souši i na lodích. Naváděcí systém bude schopen udržovat přesné navedení na cíl i v prostředí se zarušeným, nebo deformovaným signálem GPS.
Obrázek
Ilustrační zobrazení střely Zdroj: Rafael Advanced Defense System
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“