Námořní boje po roce 1945 (1) – Tygří spáry a lístky čaje

cokoliv co plave a potápí se mimo NATO a VS...
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Námořní boje po roce 1945 (1) – Tygří spáry a lístky čaje

Příspěvek od Polarfox »

Námořní boje po roce 1945 (1) – Tygří spáry a lístky čaje
Obrázek Obrázek
Když jsem hledal úvodní téma pro tuto sérii, ve které bych se rád zabýval námořními operacemi od roku 1945 až po současnost, tak jsem si řekl, že začnu poněkud netradičně. Můj úvod na Palbu tak provoní pomyslná vůně čaje ze vzdálené a exotické Srí Lanky, ale zároveň i jedna z těch méně příjemných, a to střelného prachu a krve. V následujících řádcích bych rád probral letitý a krvavý konflikt, který probíhal mezi vládními silami Srí Lanky a separatisty z řad Tamilů, a to především po námořní stránce.

Srí Lanka, pro našince spíše známější pod dřívějším názvem Cejlon, se od roku 1983 zmítala v nacionálně laděném sváru mezi sinhálskou většinou a menšinovou populací etnických Tamilů v severní části ostrova. Politické snahy přešly v průběhu sedmdesátých let v ozbrojený odpor proti vládě, který se podařilo finálně zadusit až v květnu 2009, kdy byli poslední obklíčení povstalci poraženi na hlavu a po skoro třech desetiletích kapitulovali..doufejme, že nastálo, ale region se za opravdu klidný rozhodně považovat nedá (došlo sice k totální vojenské porážce, ale odstředivé tendence a zášť posílená krvavými boji jsou věci, které rozhodně nevymírají tak snadno).

Tato militantní separatistická organizace (prohlášená Evropskou unií a řadou států za teroristickou, což si vzhledem k některým praktikám boje a řadě nevinných civilních obětí po právu zaslouží, byť ani vládní síly nejsou bez viny a situace rozhodně není striktně černobílá a nejvíce, jako vždy, trpěli obyčejní lidé, kterých v tomto začarovaném kruhu násilí zahynulo za 26 let válčení přibližně mezi 70-100 tisíci), u nás známá jako Tamilští tygři (celým názvem Tygři osvobození tamilského Ílamu) má po čistě vojenské stránce některá zajímavá specifika. Narozdíl od jiných podobných separatistických a guerillových organizací a bojůvek si vyvinula něco, co nejvíce připomíná strukturu klasické armády. Podobná situace je i u vybavení, kdy Tamilové provozovali dokonce letadla a malé námořní síly. Řada zbraní a zařízení je takzvaně „home made“ a v tomto se musí rebelům přiznat značná vynalézavost a technická zdatnost. Finance na vedení války byly obstarávány především pomocí dotací od rozsáhlé diaspory Tamilů žijících v zahraničí, prodejem drog, pašováním zbraní a občasnými pirátskými nájezdy.

Toliko k navození základního povědomí o situaci a vzhůru za tamilským „námořnictvem“, jehož členové byli známí jako Sea tigers, tedy „vodní tygři“. Vybavení námořních sil rozdělím postupně dle kategorií. Exkurz to nebude velký, ale věřím že i přes jistou pachuť některých typů plavidel zajímavý.

Rychlé útočné čluny:

Bezesporu základní stavební kámen výzbroje. Jednalo se o upravené civilní čluny, případně o zcela nové vlastní konstrukce. Výzbroj plavidel se většinou sestávala z několika kulometů (od ráží 7,62mm až po velkorážné 12,7mm a 14,5mm kulomety, což je dobře patrné i z galerie fotografií), ručních zbraní posádky a ručních neřízených protitankových střel. Nutno podotknout, že i přes provizorní konstrukci se jedná o celkem sofistikované a dobře vyzbrojené čluny. Některé se dokonce pokoušejí o charakteristiku stealth (ale nedovolil bych si přisoudit jim nějakou velkou účinnost), i když to je spíše doménou další kategorie člunů.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Sebevražedné čluny:

Ano, velkou část útoků připadá na vrub sebevražedným misím, které byly doménou jednotek Black tigers, elitních sil používaných často k sebevražedným úkolům. Pro tyto účely byly vyvinuty i zvláštní rychlé čluny s tvarováním trupu majícím zajistit snížený radarový odraz a tím zmenšit reakční dobu oběti útoku, tedy vládních vojenských lodí a obchodních plavidel.
Pokud se důkladněji podíváte na přiložené fotografie, uvidíte zvláštní útvary na přídi – zaprvé zašpičatělý útvar připomínající hlavici torpéda či nálože, což by měla opravdu být nálož (nebo její viditelná část) a řadu několika trubicovitých výstupků, což jsou kontaktní detonátory.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Ponorky:

Nedělám si z vás nyní legraci. Tamilští tygři zahájili ve svých polních dílnách stavbu i takových technických udělátek jako jsou ponorky. Tedy spíše miniponorky. Opravdu jsem zvědavý na reakci kolegy Destroymana, místního zarytého ponorkáře, až uvidí tyto rukodělné výtvory :)...každopádně doufám, že z té maličkaté s očíčky nakonec nechytne psotník :). Část měla sloužit opět jen jednosměrně, naložena obligátním nákladem čítajícím fanatika s přibalenou výbušninou, část k diverzním účelům a u toho největšího kousku jsem četl i o možnosti odpalovat torpéda (která jsem ale na žádných snímcích bohužel nenalezl), pravděpodobně opět nějaká „home made“ verze....I když! Pokud prostudujete jeden ze snímků, naleznete tam celý torpédomet spolu se dvěma torpédy, která rozhodně „home made“ nejsou, takže opravdu nedokáži soudit (torpéda i s torpédometem byla vyhrabána po kapitulaci, předtím je Tamilové zahrabali, aby nepadly do rukou vládním silám, což je též případ velkého množství jiné výzbroje – půdu tak železem obohacovala například i celá 152mm děla :) ).

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Podmořské skútry atd.:

V poslední kategorii zmíním vše co se jinam nehodilo. Jedná se hlavně o prostředky pro jednoho jediného muže, z drtivé většiny sebevražedné, nanejvýše pak diverzní. Prvními jsou podmořské skútry pro žabí muže, další prostředek je propracovanější, možná i částečně nebo zcela ponorný, na špici plavidla vybavený opět kontaktními detonátory pro vezenou nálož. Posledním typem jsou prapodivná „plavidla“, která se tak trochu pro mě vymykají určení...třeba budete úspěšnější (jedná se o ten vynález s ležícím mužem mezi plováky).

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Protivník a námořní boje

Protivníkem tamilských člunů byly hlavně dvě složky ozbrojených sil Srí Lanky – námořnictvo a letectvo. Samotné námořnictvo se skládalo z velkého množství rychlých útočných člunů, hlídkových člunů různé velikosti a menších výsadkových plavidel. Samozřejmě počtem a vybavením (ostatně jako celé ozbrojené síly) separatisty výrazně překonávalo. Přesto se rebelům podařilo potopit řadu lodí, což je hlavně důsledek guerillového způsobu vedení války, typického pro všechny složky vojenské organizace Tamilských tygrů. Jednalo se především o náhlé přepady, noční útoky na vojenské základny a diverzní a sebevražedné akce. Kromě útoků na válečné jednotky docházelo i k napadání obchodních a zásobovacích lodí Srí Lanky a došlo též k několika únosům zahraničních obchodních plavidel.

Válečné lodě námořních sil Srí Lanky potopené Tygry osvobození tamilského Ílamu:

Suraya (čínský typ Shanghai II) – potopen 13.4.1995
Rakshaku (čínský typ Shanghai II) – těžce poškozen 13.4.1995
3 čluny izraelského typu Dvora, 2 čluny izraelského typu Super Dvora (část ale potopena při haváriích)
Sagarawardene (domácí výroby) – potopen dvěma sebevražednými čluny v roce 1994
Ranasura (čínský typ Haizhui) – potopena 13.4.1995
Rana Viru (čínský typ Haizhui) – 19.7.1996
Edithara (pomocná loď) – těžce poškozena 16.7.1995, následně vyřazena

Obchodní lodě unesené Tygry osvobození tamilského Ílamu:

Irish Mona (1995)
Princess Wave (1996)
Athena (1997)
Misen (1997)
Morong Bong (1997)
MV Cordiality (1997)
Princess Kash (1998)
MV Farah III (2006)

Výčet nemusí být úplný.

Slovo závěrem...

Doufám, že vám tato má prvotina dodala pár nových podnětů a informací, ale ještě více doufám v to, že ač technické výtvory bezesporu zajímavé, byly tyto válečné stroje na Srí Lance již vymýceny a znovu nepovstanou a místní lidé si zaslouží tak potřebný klid...leč situace má stále k té ideální mírové poměrně daleko.

V případě kladných ohlasů se můžeme u této série opět setkat nad nějakou další méně známou oblastí.


Použité zdroje:
Ivo Pejčoch - Válečné lodě 8

http://www.defence.lk/picturegallery - stránky ministerstva obrany, doporučuji prostudovat (např. velmi zajímavé galerie)
http://www.irandefence.net/showthread.php?t=31536
http://theltteinsider.blogspot.com/ - různé analýzy plus spousta zajímavých odkazů
http://bailaman.blogspot.com/
http://www.militaryphotos.net - fotografie
http://www.lankalibrary.com/phpBB/viewtopic.php?f=2&t=3843
http://www.colombopage.com/archive_09/January2971242CH.html
a další
Naposledy upravil(a) Polarfox dne 9/8/2012, 15:26, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Námořní boje po roce 1945 (1) – Tygří spáry a lístky čaj

Příspěvek od Destroyman »

Polarfox píše:Opravdu jsem zvědavý na reakci kolegy Destroymana, místního zarytého ponorkáře, až uvidí tyto rukodělné výtvory :)...každopádně doufám, že z té maličkaté s očíčky nakonec nechytne psotník :).
Nuž, co bych říkal... o Tamilském námořnictvu jsem dodnes neměl ani ánunk, ale když výrobu ponorky ve stodole zvládl už před osmdesáti lety jeden týpek od Litoměřic, tak mě ty tamilský samoděly zas tak nepřekvapily. Ale ty roztomilý kukadla mě fakt dostaly, to zas jako jo. :D
Jinak gratuluju k prvotině!
さようなら。
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Re: Námořní boje po roce 1945 (1) – Tygří spáry a lístky čaj

Příspěvek od Vladimír »

Destroyman píše:
Polarfox píše:Opravdu jsem zvědavý na reakci kolegy Destroymana, místního zarytého ponorkáře, až uvidí tyto rukodělné výtvory :)...každopádně doufám, že z té maličkaté s očíčky nakonec nechytne psotník :).
Nuž, co bych říkal... o Tamilském námořnictvu jsem dodnes neměl ani ánunk, ale když výrobu ponorky ve stodole zvládl už před osmdesáti lety jeden týpek od Litoměřic, tak mě ty tamilský samoděly zas tak nepřekvapily. Ale ty roztomilý kukadla mě fakt dostaly, to zas jako jo. :D
Jinak gratuluju k prvotině!
Když to zvládli před téměř 150 lety v obleženém Charlestonu, tak proč ne dnes, kdy se ví jak na to, dají se koupit použitelné elektromotory, baterie atd.

Minulý víkend jsem viděl v televizi ukázku komerčních ponorek, které dělá nějaká firma v Holandsku pro zájemce o podmořskou turistiku. Cena, vzhledem k tomu, že zatím neprobíhá sériová výroba v přepočtu cca 5 mil. Kč, baterie vydrží 2 hodiny, hloubka ponoru do 60 metrů, při jakékoliv závadě vyplave sama na hladinu. A 5 mega je cena mírně luxusnějšího auta.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

No já to nemyslel jako nějaký úplný zázrak, ale vzhledem k tomu, že to kutí někde na koleně v džungli pod dřevěnou stříškou, kde bych dle fotek řekl že vyrobí max. tak káru za nějakého volka.

Ale stejně by mě zajímalo kde přesně koupili ten torpédomet.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Čučím jak osel na malovanou jetelinu. To je fantazie.

Takže kolego Polarfoxi:

Primo: potřebuji abys mi řekl, který obrázek dáme do úvodu.
Secundo: postrádám zásadní informaci - seznam zdrojů, tedy knihy časopisy a weby
Tertio- Čím dříve dodáš tím dříve stím budu moci něco udělat.

Do titulku je klidně možno vložit i třeba vlajky či jinou relevantní symboliku protivníků, jako to s oblibou dělám já ale i cokoliv co tuto krátkou ale luxusní práci uvede. :up:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Mě se to taky líbilo, bylo to...prostě zajímavé :up:

A co chceš všechno dát do své série? Od roku 1945 se stalo takových věcí a tohle je taková "chuťovka"....takových se stalo asi taky hodně
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

A co chceš všechno dát do své série?
No asi takhle...nech se překvapit, přinejmenším jedno pokračování už mám v hlavě sesumírované (tedy kostru) :D...teď už je to jen otázka času (poté co jsem v pátek a sobotu do tří do rána plaval v článku o haitském námožnictvu budu zas pár dnů spát :) )

Nedostatky napravím večer doma, případně to došperkuji vlajkami - zaprvé jsem to nechtěl přehltit (a nevěděl jsem, jestli mne už za ten kulometný pás fotek nepošle někdo do háječku zeleného :) ), také jsem nevěděl jak se chová redakční systém, takže jsem to moc nepřeháněl.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Polarfox píše: Ale stejně by mě zajímalo kde přesně koupili ten torpédomet.
Třeba je to něco po Japoncích.
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Já abych se přiznal tak o tomto konfliktu vím kulový. Ale podle mě by se dalo zjistit odkud je ten torpédomet. Stačí si zjistit, jestli byl nějaký stát, který činnost tamilských tygrů podporoval nebo schvaloval. Pak je velká pravděpodobnost, že to bude odtamtud, stejně jako 152mm děla.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Vo štvrtej sérii obrázkov je pár potápačských zaujímavostí - dýchacie prístroje v zelených obaloch sú ex-sovietske vojenské IDA-71 http://www.nobubblediving.com/ida-71.htm , http://en.wikipedia.org/wiki/IDA71 s uzavretým dýchacím okruhom. Pri diverzných akciách má výhodu v tom, že "nebublinkuje" ako bežné potápačské prístroje.

Tkuh - nie je to až tak jednoduché. Obchod so zbraňami je celkom sofistikovaná záležitosť, zvlášť ten zo šedej zóny - zbrane a vojenský materiál putujú po rôznych cestách, menia majiteľov a dostávajú sa i k celkom nečakaným koncovým zákazníkov. Tamilovia napríklad používali ako bitevníky aj české/československé Zlíny...
Ostatne - torpédomet teoreticky postavíš "rukodelne", podobne ako ponorku, ale čo tie torpéda na fotke - dokáže ich niekto identifikovať?
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Když byla řeč o těch zlínech...

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Polarfox-Ty si ale umýš vybírat náměty, kolego! Opravdu vydařená práce. Jsem zvědavý co ještě předvedeš. U teby bych se nedivil ani článku o havajském válečném námořnictvu z 19. století.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Samozřejmě alchymisto, že by to nebylo tak jednoduché, jen vymyšlím metodu, kudy na to. Já to torpédo neurčím, bo jsem měl vždy radši velký kanóny :D , ale jestli tady někdo nějaký je, tak ať pomůže.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

U teby bych se nedivil ani článku o havajském válečném námořnictvu z 19. století.
Hmm, hmm, že by? :D...to byještě mohli plout na takových těch pěkných katamaránech, to by se mi líbilo :D Když já nemůžu za to, že mě většinou baví ta trhlá témata, vždycky jsem byl hračička :D

Jinak upgrade hotov, tj, odkazy, pár fotek navíc, vlajky. Na íránském fóru mě v jednu chvíli dostala slovní přestřelka tamil vs íránec...tamil se tam chlubí že skoro hackli pentagon a íránec mává shahabem :)...ale jinak na vhled do situace se to taky hodí, jak vůbec přemýšlejí a tak.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Polarfox píše: Hmm, hmm, že by? :D...to byještě mohli plout na takových těch pěkných katamaránech, to by se mi líbilo
No oni to ti Havajci dotáhli mnohem dál. Tady je fotka jejich dělového člunu Kaimiloa o výtlaku 291 tun.

Obrázek

P.S. Tvou zálibu v okrajových tématech plně sdílím. Proč psát pořád jenom o těch známých lodích o bitvách?
Naposledy upravil(a) jarl dne 9/12/2010, 22:57, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Tady je fotka jejich dělového člunu Kajmiloa o výtlaku 291 tun.
Jéé :D...ja věděl, že pak nějaké měli, ale zatím jsem po tom moc nepátral a to foto je super. Když jsem dělal to Haiti a místní černoušky, tak jsem začal pošilhávat po Africe, uvidím.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bublifuk »

Snad mě nikdo nesežere, že jsem moc OT, ale Jarle, kde jsi vzal tu fotku? Já svého času prosurfoval na netu x-hodin, abych se o tomto havajském plavidle něco dozvěděl a nic... Je to ta lodička, kterou poslali k Samoy a ona se hned potopila, žejo?
to Polarfox: Super, další málo známé záležitosti tady na Palbě, jen tak dál! :up:
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Je to ta lodička, kterou poslali k Samoy a ona se hned potopila, žejo?
A já o ní vlastně nic nevím..teď jste mě nalákali :) Až dosbírám prameny na další článeček tak se na ní mrknu.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Bublifuk píše:Snad mě nikdo nesežere, že jsem moc OT, ale Jarle, kde jsi vzal tu fotku? Já svého času prosurfoval na netu x-hodin, abych se o tomto havajském plavidle něco dozvěděl a nic... Je to ta lodička, kterou poslali k Samoy a ona se hned potopila, žejo?
Ten obrázek jsem získal na tomto ruském webu http://warships2007.narod.ru/hawaii.htm kde se dají dohledat i její základní parametry, ale o její kariéře se tam píše pouze to, že jí po roce zase prodali. Ale máš pravdu, že Kaimiloa je opravdu tou lodí, kterou Havajci vyslali k Samoe.
Naposledy upravil(a) jarl dne 9/12/2010, 22:56, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Zdravím kolego Polarfoxi.

Tato Tvoje první práce je dobrá. Ale tak jak jsem požadoval nějaké doplňky, je načase pokračovat a udělat z dobré práce práci skvělou. Budeš mezi Palbáckými námořníky a Ti zde nastolili laťku hodně vysoko. Je potřeba být lepší než oni - aby nezpychli. Já to mám dobrý - do hradišť se mi nikdo nemontuje a tak jsem tam sám a tím pádem nejlepší já. :twisted:

Je to maličkost. Ty kulometné pásy fotek by bylo dobré protřídit a nějakým způsobem popsat. Klidně je očísluj a pod řadu obrázků - třeba po pěti kusech - napiš co na nich je. Já neznalec jsem se v tom ztrácel. Sice je to u každého obrázku, ale třeba tygry dej do jedné lajny a podobně.

To není buzerace - jde mi o to, že v Tobě vidím velký potenciál. A tím že to znovu píšu veřejně zároveň každý, kdo by chtěl tvořit dostává jakýsi mustr.

Tak do práce kolego - s tím si poradíš jako nic. :up:
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 10/12/2010, 17:52, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“