Bojove vrtulniky

Cokoliv co lítá mimo NATO a VS
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Ešte sa vrátim k tomu konceptu Ka-90. V jeho prípade sa má jednať o hybrid medzi vrtuľníkom a prúdovým lietadlom. Vrtule sa majú používať iba pri štartovaní a pristávaní, prípadne pri pomalom lete. Jeho maximálna rýchlosť má dosahovať cez 700Km/h.

Obrázek


Podľa vyjadrení ľudí od Kamova sa však tento a ani obdobné rýchlostné vrtuľníky / Ka-92 a Mi-X1, letové rýchlosti nad 400Km/h / / neobjavia vo vzduchu skôr, ako za 10-12 rokov a aj to iba v prípade primeraného financovania. V prípade Ka-90 by som to posunul na 12-15 rokov.
1911
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 7/5/2008, 11:53

Příspěvek od 1911 »

co u tohto kamova vytvara vztlak pri rychlom lete?? trup?

co sa tyka rychlostnych vrtulnikov - mozno sa objavia aj skor... a niekde inde ako v rusku, nie?:-)

Piasecki X-49A SpeedHawk

250mph to tesne nad 400 km/h a navyse mi to pride ako celkom efektivna cesta prestavby sucasnych chopperov...


a takisto aj stary Lockheed AH-56 Cheyenne atakoval hranicu 400 km, keby to dnes chcel niekto vazne postavit mali by sme tu "stihacie" apache lietajuce 450 km/h:-)
nejsem novacek, kdysi jsem tu byl "znam" jako "sketch"....:-)
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

[quote="1911"]co u tohto kamova vytvara vztlak pri rychlom lete?? /quote]

Nic, vztlak už není třeba. Takové rychlosti stroj dosáhne pouze jednou, při dopadu na zem. Problémy s nedostatken vztlaku jsou tím zcela eliminovány.
ObrázekObrázek
1911
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 7/5/2008, 11:53

Příspěvek od 1911 »

redboy píše:
1911 píše:co u tohto kamova vytvara vztlak pri rychlom lete?? /quote]

Nic, vztlak už není třeba. Takové rychlosti stroj dosáhne pouze jednou, při dopadu na zem. Problémy s nedostatken vztlaku jsou tím zcela eliminovány.
??? nie som si isty ci to spravne vnimam ako jeden z cimrmanovskych odbornch vtipov - tentokrat z oblasti aerodynamiky?:-)
nejsem novacek, kdysi jsem tu byl "znam" jako "sketch"....:-)
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Já spíš mezi řádky viděl, že takovýma kravinama se tu zatím opravdu nemusíme zabývat :wink:
Obrázek
1911
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 7/5/2008, 11:53

Příspěvek od 1911 »

Hans S. píše:Já spíš mezi řádky viděl, že takovýma kravinama se tu zatím opravdu nemusíme zabývat :wink:
No ved to je presne ono...:-)

Ale aby sme sa vratili k teme... ma niekto doma od Němečka Valecna letadla? konkretne tusim 5 diel kde sa preberali rozne taketo polocvtulnikove exoty?? nevim kde to zohnat, celkom rad by som si o tom nieco zistil ale netusim ani kde zacat hladat... pamatam si ze to bolo akurat v ramci programu COIN ale neviem ci som to nejak nedoplietol lebo COIN je vseobecne COunteINsurgency... a v google to moc nefungovalo...
nejsem novacek, kdysi jsem tu byl "znam" jako "sketch"....:-)
Uživatelský avatar
Sturmovik
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 212
Registrován: 23/4/2008, 14:45
Bydliště: SVK

Příspěvek od Sturmovik »

A je to tu, v Rusku sa zacina nakupovat

Agentura RIA Novosti 5. srpna letošního roku s odvoláním na ministerstvo obrany oznámila, že ruské vojenské letectvo v pětiletém období (2011 až 2015) obdrží více než 100 zdokonalených bojových vrtulníků: Mi-28N Night Hunter, Ka-52 Alligator a víceúčelové stroje Mi-8MTB-5 Hip. Prohlásil to zástupce letectva generálplukovník Alexander Zelin.

Upřesnil, že tyto dodatečné moderní vrtulníky umožní Rusku vytvořit speciální úkolové skupiny ve strategicky důležitých oblastech, které by mohly buď přímo plnit nebo zabezpečovat speciální vojenské operace.

Zelin také oznámil, že Rusko by mohlo výrazně zdokonalit a modernizovat letky bitevních vrtulníků Mi-24PN a těžkých transportních vrtulníků Mi-26 Halo, který je nejtěžším a nejvýkonnějším vrtulníkem na světě. Byl navržen a zkonstruován k přepravě velkých a těžkých nákladů (až 20 tun). Nyní je rovněž intenzívně využíván k úkolům letecké pátrací a záchranné služby, vzdušné přepravě a hašení požárů hlavně v nedostupných oblastech.


http://www.letectvi.cz/letectvi/Article66298.html
The Spartans do not ask how many but where they are - Agis II of Sparta
It is the brave man's part to live with glory, or with glory die - Sophocles
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Poďme sa pozrieť na Ka-90 vážne: Rotor sa podľa vzrastajúcej doprednej rýchlosti spomaluje, zastaví sa v poloohe X a postupne sa mení na šípové krídlo až vznikne úzke krídlo s veľkou hĺbkou profilu ktoré dáva pri max. rýchlosti určitý vztlak a väčšia časť vztlaku vzniká v trupe z vnútornou aerodynamikou.. Coandy efekt ako ho poznáme z F-117 nemusí slúžiť len na chladenie výfukových plynov.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Bojove vrtulniky

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

The Hindustan Aeronautics (HAL) Light Combat Helicopter úspešný odpal rakiet Mistral


HAL LH úspešne zničil pohyblivý vzdušný cieľ s raketou vzduch-vzduch MBDA Mistral.

Je to po prvýkrát, keď sa test uskutočnil v Indii, hovorí HAL. Spoločnosť dodáva, že streľba sa dokončilo testovanie zbraní a že LCH je teraz pripravený na prevádzku.

Podľa webovej stránky MBDA Mistral ATAM pre vrtuľníky obsahuje štyri rakety, pričom dve sú na každej strane vrtuľníka.

Zbraň má dosah s maximálnym rozsahom 6,5 km a minimom 500 metrov.

5.8 tonový LCH je navrhnutý s dvoma tandemovými kokpitmi, bezprstencovým zadným rotorom, skleneným kokpitom, 20mm zbraň v nose, 70mm raketami, systémom Mistral a elektrooptickým zameriavacím systémom. Funkcie prežitia zahŕňajú balistickú ochranu a funkcie, ktoré minimalizujú vizuálne, zvukové, radarové a infračervené signály.

V auguste 2017 HAL začala s produkciou 15 kusov pre indickú armádu, ktorá by mala získať až 114 kusov.

https://www.flightglobal.com/news/artic ... is-455112/

Obrázek
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Bojove vrtulniky

Příspěvek od Dzin »

LCH se mi vždy docela líbil, tak snad se to s ním nyní trochu víc rozhýbe.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“