Stránka 1 z 1

Obojživelný transportér ACV

PříspěvekNapsal: 27/6/2018, 14:38
od Rase
Obrázek

Obojživelný transportér Amphibious Combat Vehicle

Americká námořní pěchota v posledních letech pracovala na dvou programech nových obojživelných výsadkových vozidel. Původní program ACV měl nahradit letitá obojživelná vyloďovací vozidla AAV (Amphibious Assault Vehicle). Vozidlo ACV na pásovém podvozku doplňoval kolový obojživelný transportér MPC (Marine Personnel Carrier). Ten sice trpěl horšími nautickými schopnostmi než ACV, ale naopak vynikal lepší mobilitou na souši – mohl tak držet krok s tanky M1 Abrams. Program MPC však byl v roce 2013 zrušen a zadání původního programu ACV bylo zcela přepracováno dle nové strategie popsané v dokumentu Expeditionary Force 21. Dle nové doktríny povedou AAV první vlnu útoku na pláž. Po dobytí pobřeží se zapojí kolová obojživelná vozidla, která povedou útok za podpory tanků M1 Abrams hlouběji do vnitrozemí. Vznikl tak program ACV 1.1. Mezi uchazeči byly tyto nejvýznamnější zbrojní firmy. BAE Systems nabízí Iveco SuperAV, Lockheed Martin upravené vozidlo Patria AMV, General Dynamics švýcarského obrněnce Piranha a SAIC singapurské Terrex. Do závěrečného kola se v roce 2015 dostaly společnosti BAE Systems a SAIC, každá získala 100 mil dolarů na vývoj a výrobu 16 prototypů vozidel. Testování všech vozidel skončilo v prosinci 2017 a v lednu 2018 námořní pěchota vystavila oficiální žádost o nabídky RfP (Request fot Proposal). V polovině roku 2018 zvítězil v posledním kole, obojživelný transportér SuperAV od BAE Systems a Iveco. SuperAV má hmotnost 24 tun, tříčlennou posádku a výsadkový prostor pro družstvo (13 členů) námořní pěchoty. Pohonná jednotka má výkon 514 kW (690 koní) a vyniká velmi tichým chodem. Podvozek je řešen ve tvaru V a při výrobě byly použity pokročilé kompozitní, metalické a keramické materiály. Sedačky posádky jsou zavěšené ke stropu a odpružené. Ve vozidle je zásoba munice, jídla a vody na tři dny, po tuto dobu se totiž očekává, že námořní pěchota překoná odpor protivníka a vybuduje na pobřeží zásobovací předmostí.
Počáteční kontrakt pro BAE Systems zahrnuje výrobu 30 vozidel v rámci počáteční nízko-sériové výroby LRIP (Low Rate Initital Production). Cena úvodní zakázky dosahuje 198 mi dolarů a tuto třicetikusou várku převezme námořní pěchota do konce roku 2019. Počáteční operační schopnost IOC (Initial Operational Capability) dosáhne první jednotka v roce 2020. Celkově námořní pěchota plánuje do roku 2023 odebrat 204 vozidel za 1,2 mld dolarů. Tato vozidla budou částečně nahrazovat AAV, v jejich případě se plánuje modernizovat 392 vozidel, ty zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2035. Americká námořní pěchota rovněž stále ladí přesné požadavky na programu ACV. Vozidla další výrobní série jsou označovaná jako ACV 1.2 a hlavní změnou bude instalace bojových modulů. Aktuální vozidlo Super AV má již dostatečně dimenzovaný podvozek pro jejich nosnost, tak není potřeba jej citelněji upravovat.

Zdroj:
https://www.washingtontimes.com/news/20 ... -vehicle-/
https://www.defensenews.com/land/2018/0 ... t-vehicle/
https://www.defensenews.com/article/201 ... -Strategy/
http://www.armadninoviny.cz/acv-1-1-obo ... chotu.html
http://www.armadninoviny.cz/marinaci-zi ... zidlo.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Iveco_SuperAV

Obrázek

Obrázek

Re: Obojživelný transportér typové řady ACV

PříspěvekNapsal: 26/9/2018, 13:37
od redy
Na výstavě ModernDay Marine 2018 představil BAE Systems vyzbrojený ACV. https://www.monch.com/mpg/news/land/4225-mdmacv11.html.

Obrázek

Re: Obojživelný transportér typové řady ACV

PříspěvekNapsal: 26/9/2018, 15:30
od Rase
takto by už asi měl vypadat ten ACV 1.2 - fakt pěkné