"KAMIKAZE"

Moderátor: Hans S.

jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

TV noha, televize, kde aj idiot si nájde svoje dobre platené miesto ako novinár. Len neviem či je to na smiech alebo naplač.
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

El Diablo: o taranu v podání sovětských letců se lze porůznu dočíst v publikacích o letecké válce na východě. První taran se měl odehrát už čtvrt hodiny po německém útoku, za první den celkem minimálně osm... Výjimkou nebyly ani případy, kdy piloti bombardérů poté, co byli zasaženi, nasměrovali svůj letoun na německé pozemní jednotky (shluk cisteren, automobilů apod.).

Ten článek je ale... jak to říct slušně... No, z Novy.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Obrázek
Japonský sebevražedný letoun "Oka-bomba"
ObrázekObrázek
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Taran v ruském provedení i Kamikadze z Japonska, znamená vrcholné hrdinství! Sebeobětování ale má i jiné podoby ve válce, jsou nutné, bez nich to prostě nejde!
Obrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Vrcholné hrdinství.. no nevim nevim. Co jsem mezi řádky vyčetl z knihy Sabura Sakaie, tak tento čin považoval spíše za únik před realitou, jakési vyhnutí se ponížení. Jestli se to dá, nebo nedá označit za hrdinství těžko říct. V tehdejší době a při tehdejší mentalitě Japonců to prostě mohli vidět jako menší zlo, než "přežít".
Sovětský taran imho může pro Evropana spíše zosobnit hrdinství. Otázka je, kolik taranů bylo skutečně úmyslných a hrdinských a kolik předcházela nějaká větší chyba pilotáže. Ostatně proč taranovat, když má letadlo i jiné možnosti útoku, že ano? :) Ano, uvědomuji si, že munice může dojít, zbraně se zaseknout..ale přesto. Kolik sovětských pilotů provedlo taran po spotřebování munice :) Výjimečná doba si žádala výjimečné činy, ale...
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Hans S. píše: Sovětský taran imho může pro Evropana spíše zosobnit hrdinství. Otázka je, kolik taranů bylo skutečně úmyslných a hrdinských a kolik předcházela nějaká větší chyba pilotáže. Ostatně proč taranovat, když má letadlo i jiné možnosti útoku, že ano? :) Ano, uvědomuji si, že munice může dojít, zbraně se zaseknout..ale přesto. Kolik sovětských pilotů provedlo taran po spotřebování munice :) Výjimečná doba si žádala výjimečné činy, ale...
Taran nebyl výjimkou nejen u sovětských pilotů na začátku války, ale byl běžným i u Luftwaffe na jejím konci. O pokusech o sebevražednou verzi Fi-103 (V1) pod názvem Reichenberg (Liberec) ani nemluvě.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

"Běžným..." :) Ano, pár kolizí bylo zaznamenáno, stejně jako je dobře zmapována historie, "úspěch" a nasazení Sonderkommanda Elbe :)
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od Raiden »

Je to už hezkých pár let, co se mi do rukou dostala kniha Kamikaze: Japan's Suicide Gods (autoři Albert Axell a Hideaki Kase). Z této knihy mě zaujaly úryvky z jakési "motivační příručky" která byla po japonské kapitulaci nalezena na jedné letecké základně nedaleko Tokia a která měla údajně sloužit pro piloty Kamikaze připravující se k odražení očekávané americké invaze.

Dám sem jednu část, která mě docela zaujala:

Cíl je na dohled a rychlost tvého letadla na maximu. Prožil jsi nějakých 20 let, avšak právě nyní musíš vynaložit veškerou sílu pro poslední chvíle tvého života. Vynalož nadpřirozenou sílu pro úspěch své poslední mise.
Zdárné provedení nárazu do cíle letadlem není jednoduché. To je nepříteli schopno způsobit velkou škodu a právě proto se nepřítel bude ze všech sil snažit zabránit zásahu. Náhle se můžeš cítit nejistý a snadno učinit nesprávné rozhodnutí. Proto si až do posledního okamžiku uchovej neochvějné přesvědčení, že dokážeš potopit nepřátelskou loď.
Před dopadem se snaž udělat vše co je v tvých silách. Duchové tvých padlých kamarádů tě napjatě sledují. Aby jsi neminul cíl, je nezbytné abys v posledních okamžicích před dopadem na nepřátelskou loď nezavřel oči. Mnozí do cíle narazili s široce otevřenýma očima – právě oni ti budou vyprávět, jak úžasná podívaná to byla.
Jsi pár desítek metrů před cílem. Tehdy pocítíš, že se tvoje rychlost náhle prudce zvýšila – bude se ti zdát, že přinejmenším tisíckrát. Je to jako když v dlouhém záběru ve filmu tvoji pozornost upoutá jedna konkrétní scéna, která se ti pak detailně vyjeví před očima.
Jsi jen pár metrů před cílem. Jasně vidíš ústí hlavní nepřátelských protiletadlových děl i tváře nepřátelských dělostřelců. Máš pocit, že se náhle vznášíš ve vzduchu. V té chvíli spatříš obličej tvé matky. Neusmívá se a ani nepláče, ve své tváři má jen svůj obyčejný výraz.
Zrychleně spatříš vše co jsi prožil během svého života, ačkoliv ne příliš jasně. Bude to jen jako sen či fantazie. Budeš se cítit uvolněně a na tváři se ti rozzáří úsměv. Sladká atmosféra tvých klukovských snů se vrací. V té chvíli nemůžeš vidět svou tvář, ale díky řadě příjemných vzpomínek, které ti problesknou myslí, pocítíš že jsi se na poslední chvíli usmál. Pak můžeš jen přikývnout nebo se podivit co se stalo. Můžeš dokonce ještě zaslechnout zvuk nárazu do cíle, je to něco jako rozbíjející se křišťál. A pak už nejsi – a v té chvíli se na tebe květy všech sakur ve svatyni Jasukuni v Tokiu zářivě usmějí.
雷電
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4075
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od jarl »

Úryvek z jakési písně o kamikaze:

„Když vyrazím na moře
vrátím se jako mrtvola na vodě;
pokud mě povinnost zavolá do hor,
zelenající se trávník bude mým příkrovem
tak kvůli Císaři
nezemřu v míru doma.“
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od Raiden »

jarl píše: 26/11/2023, 13:54 Úryvek z jakési písně o kamikaze:

„Když vyrazím na moře
vrátím se jako mrtvola na vodě;
pokud mě povinnost zavolá do hor,
zelenající se trávník bude mým příkrovem
tak kvůli Císaři
nezemřu v míru doma.“
Tahle je docela známá, je to Umi jukaba

海行かば – 水漬く屍
山行かば – 草生す屍
大君の辺にこそ死なめ
かえりみはせじ

Umi jukaba – Mizuku kabane
Jama jukaba – Kusa musu kabane
Ókimi no he ni koso šiname
Kaerimi wa sedži


phpBB [video]
雷電
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re:

Příspěvek od Rase »

Stuka píše: 15/2/2011, 22:55 Obrázek
Japonský sebevražedný letoun "Oka-bomba"
https://www.jetsprops.com/bombers/japan ... -ohka.html

IMG_0460.jpeg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od Zemakt »

85054dd6f97d64a7c787e10ab7fed6d6.jpg
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od Raiden »

Pěkný kousek :up:
雷電
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od Raiden »

Dopis, který napsal pilot Ičizó Hajaši své matce dne 11.5.1945, den před svým posledním letem v rámci útoků kamikaze na americké lodě u Okinawy.


Drahá matko

Nadešel čas, kdy ti musím poslat smutný dopis. Dlouhou dobu jsem setrval ve svém sobectví, odpusť mi pokud jsem se choval jako rozmazlené dítě. Jsem šťastný, že jsem byl vybrán jako člen speciálního útočného sboru, avšak když si na tebe vzpomenu, dojímá mě to k slzám.

Když pomyslím, že ji mě vychovala přes všechny těžkosti a vkládala ve mě naději, je těžké jít a zemřít, aniž bych udělal něco, co by ti přineslo radost a klid v duši. Nejsem dokonalý člověk, avšak nemohu ti říct, abyste se mě vzdali nebo aby jsi byla ráda že zemřu vznešenou smrtí. Nebudu však o těchto věcech příliš mluvit, neboť dobře znáš moje pocity.

Když jsem dostal dopis o přijetí k speciálnímu útočnému sboru, nemohl jsem odmítnout. Nic mě v té době neučinilo více šťastnějším než naše dopisy. Chtěl jsem tě ještě jednou vidět a obejmout tě před tím než půjdu spát, avšak právě nyní nastal můj poslední čas. Tento dopis ti píši v očekávání zítřejšího útoku. Těším se, že možná budu prolétat nad Hakatou, takže se v tebou rozloučím alespoň na dálku.

Je smutné, že jsem nemohl vidět svou sestru Čijóko, protože jsem jí chtěl za vše poděkovat. Pamatuji si jak sem uvažoval o složení zkoušky na střední školu, ale nakonec jsem šel proti tvé radě a dostal se až sem. Rád bych si myslel, že jsem učinil sebe šťastným, když jsem si splnil svá přání, avšak možná by bylo lepší kdybych udělal to, co jsi mi radila. Buď však prosím ráda, protože jsem byl vybrán na základě svých výjimečných dovedností.

I když umřu, je zde ještě má sestra Makio. Možná jsem pro tebe důležitý, avšak i ona je člověkem na svém místě. Jsou zde pro tebe také sestry Čijóko a Hiroko. Prosím, žij svůj život šťastně. Tvé štěstí je i mé štěstí, pokud budeš smutná, budu smutný i já. Žij proto prosím šťastně se všemi.

Vážím si toho, že jsi mě porodila a vychovala. Dala jsi mi neobyčejné nadšení pro věc, nyní neznám jinou cestu než jít a vletět do nepřítele. Potopím nepřátelskou letadlovou loď, prosím sděl to všem našim lidem.

Prosím odpusť mi pokud jsem někdy udělal něco špatného. Jsi výjimečný člověk a vždy jsem cítil, že se ti nikdy nemohu vyrovnat ať jsem dělal cokoliv. Nyní mohu s klidem odejít, jen ty a mí sourozenci a přátelé mě znáte. Má nadcházející smrt mi připadá jakoby záležitost jiného člověka, mám pocit že tě mohu znovu vidět. Když pomyslím, že už tě nikdy neuvidím, je mi vážně smutno.

Prosím, spal a zlikviduj všechny mé deníky a věci protože to jsou opravdu špatné věci a zdráhám se na ně byť jen pohlédnout. Koneckonců jsem jen ješitný člověk zdráhající se ukázat své chyby. Když jsem vstoupil do armády, kupodivu jsem získal sebevědomí. Byli jsme vychováni k tomu, abychom měli silného ducha. Můj duch, která závisel na tobě, tak ještě více zesílil. Jsem vděčný za tebe, rodinu i své přátele a kamarády ze školy.

Matko, buď ráda že se člověk jako já mohl stát členem speciálního útočného sboru, bude to skvělá smrt v boji. Při nárazu do nepřátelské lodě na tebe budu myslet do posledního okamžiku. Chápu, že i tak budeš smutná. Pokud budeš smutná, klidně plač. Také jsem smutný a budu plakat s tebou.

Jsou zde další věci o kterých jsem chtěl napsat, ale teď raději přestanu. Matko, prosím žij dlouze a šťastně. Mé sestry Čijóko, makio a Hiroko, také prosím žijte dlouze a šťastně.

Matko, opatruj se.

Tvůj syn Ičizó.




Zdroj:
Emiko Ohnuki-Tierney: Kamikaze Diaries - Reflections of Japanese Student Soldiers, vydalo nakladatelství The University of Chicago Press, 2007
雷電
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4075
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od jarl »

Bylo by zajímavé vědět, co prožívaly adresátky takových dopisů při jejich čtení. Jestli to byla jenom bolest nad ztrátou synů, či se s jejich rozhodnutím obětovat život dokázaly alespoň částečně ztotožnit. Už delší čas si říkám, že k tomu aby se pilot dobrovolně stal členem kamikaze jednotky, jej často muselo vést přesvědčení, že porážka Japonska je totéž jako zánik národa a nic mezitím neexistuje.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3890
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od HONZIK11 »

Zadna matka na zemi se nedokaze ztotoznit se ztratou potomka.
Reakce muze byt jen otupena jiz prozitymi katastofami v jejim okoli, zacne je vnimat jako nevyhnutelne.V duchu :,,Smrt je soucast zivota,nedokazala jsem ho ochranit,,
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od Raiden »

jarl píše: 29/2/2024, 16:14 Bylo by zajímavé vědět, co prožívaly adresátky takových dopisů při jejich čtení...
To je pravda, nad tím jsem také dlouze přemýšlel a i se snažil vžít do jejich situace... Četl jsem již celou řadu posledních dopisů a záznamů z deníků těchto sebevražedných pilotů, avšak na žádné vzpomínky ze strany jejich pozůstalých jsem doposud nenarazil.
雷電
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3890
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od HONZIK11 »

Vsechny matky se geneticky chovaji stejne a neni mezi nema rozdil. Je to proste ryha v gramofonove desce podvedomi do ktere zapadne jehla ,kdyz k takove situaci dojde. Viz muj nazor podlozeny treba timto dopisem z odkazu z jineho prostredi bez vychodiska ,ve stejne dobe.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jsem- ... 47ab5f122/

Byl to náš osud - dělali jsme, co jsme mohli. Zůstaň jen zdráv a pamatuj na má slova, že čas vše zahojí, i když ne docela, tak alespoň částečně.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 29/2/2024, 17:57, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Raiden
praporčík
praporčík
Příspěvky: 390
Registrován: 10/5/2023, 20:47
Bydliště: Praha

Re: "KAMIKAZE"

Příspěvek od Raiden »

Ano, s tím souhlasím.
雷電
Odpovědět

Zpět na „Různé“