Rakousko-uherská monarchie proti Srbsku

Moderátor: Tkuh

Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bublifuk »

to major.plk + pátrač: celkem výstižné. Všechny strany se někdy chovaly v rozporu s normami MZ práva a pocit rasové či technické nadřazenosti v tom jistě hrál svou roli, bez ohledu na státní příslušnost.
K Pátračově debatě s Modrakem pouze podotýkám, že podle mého je celkem zbytečné bavit se o tom, kdo s tím začal, či kdo byl horší. Svinstvo zůstane svinstvem. To je podobné, když někteří (např. H.Ch. Huf) se snaží vysvětovat Tebou nastíněnou genocidu Arménů masakry tureckého civilního obyvatelstva armádami Balkánské ligy za I. balkánské války. O.k., docházelo k nim, ale co s tím měly společného arménské ženy a děti? A v Turecku je tato záležitost dodnes tabu, nic takového nebylo, mám s tím osobní zkušenost...
Ostatně nemusíme chodit tak daleko - kdykoli se v Čechách objeví zprávy o řádění RG po skončení WWII, tak se ozve volání "a co Lidice?!?".

Omlouvám se za OT, jenže vždycky když si na tohle vzpomenu, tak mě to vytočí..
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Nejen Tebe. Je to podle biblického oko za oko, žub za žub. Jenže problém je jinak položený. Omlouvat jdno zlo druhým starším je sice možné ale není korektní. Je to jen odúvodnování neodůvodnitelného.

A je pravda že Turecko k tomu co udělalo nehlásí a nikdy nebude. V Rakouské oficiální historiografii je to uznáno, popsano a je vyjádřeno politování. Ale i tak je to v duchu - to ne my ale oni, ti před námi. Jinak bohužel na tomto zabíjení Srbů se podíleli i lidé ze zemí Koruny české.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Johan
podporučík
podporučík
Příspěvky: 604
Registrován: 12/8/2007, 22:27
Bydliště: Praha

Rakousko-uherská monarchie proti Srbsku

Příspěvek od Johan »

Teda počet jsem si a pošušňal. Jen dodám, že titul vévoda není, v srbské tradici, šlechtický tak, jak to známe my. Je osobním a doživotním oceněním. Za zásluhy v boji s nepřítelem-ne tedy "jen" za statečnost. Můžem mluvit o jakési kombinaci (a berte, prosím, s odstupem) zlatého rouna, železného kříže s meči a brilianty a maršálské hodnosti.

P.S.:
Na Albánii a zajatce se kouknu. Ať si tady neplácám játra z voleje 8-) :D 8-)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Á Johane, pochvala od Tebe vždy potěší. Jde o to že se mi to líbilo, tvořit tuto práci. A to je potom výsledek poměrně dobrý. Na tu Albánii se mi podívej - je to poměrně důležité a mohlo by to trochu ustavit nějaký řád. Nezapomeň tom dodat i zdroje - jsou důležité.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Co se týče pochodu smrti, tak jsem na to letmo narazil v knize "Velitelé praporů SOS" (R.Lášek), kde jistý legionář tuto anabázi okrajově zmínil. Je tedy faktem, že zajatce při pochodu nikdo nehlídal ani nijakým způsobem organizoval. De fakto šli na vlastní pěst hnáni akorát hladem potažmo přežitím. Je otázka jaký to mělo vliv při rozhodování zda se dát směrem severním či jižním. Dle mého názoru šli tam, kde byl chleba nejblíž. Loajalita k monarchii či revolucionářské myšlenky jim byly stoprocentně u p....e.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Tak to by šli na východ - Bulharské vojská im boli doslova za pätami. Takže by som to nezjednodušoval iba na hlad. Ak dá boh, spracujem 3 ofenzívu. Zatiaľ iba čítam literatúru.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Sever/jih obrazně řečeno. A já bych to právě hodil na ten hlad dle vzpomínek toho týpka umírali hlady + ještě mrzli. Můžu to nascanovat dle zájmu.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 24/9/2010, 08:30, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Naskenuj a dej to sem jako obrázek či více. Mě osobně to zajímá a to tak že velmi.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

tak nasacanováno mam, ale teď nevím jestli to semu můžu dát aniž by mne někdo z něčeho neosočoval?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Napiš odkud to je, kdo to napsal a kdy a kde to kdo vydal - tím je to kompletní informace a nemělo by to vadit. Pokud ano tak mi to pošli na e-amil, který mám u profilu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Ok, prostě s tím mám špatné zkušenosti.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Obrázek

Zdroj: Velitelé praporů SOS, Radan Lášek, Codyprint 2007,
ISBN 978-80-903892-0-5

EDIT: opraveno, dík
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 25/9/2010, 12:56, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Pekné čítanie, aj keď sa musia hľadať pokračujúce stránky v forume fota. Vlúdila sa ti tam chybička.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Rakousko-uherská monarchie proti Srbsku

Příspěvek od jarl »

Srbské ambulance z období první světové války:

ObrázekxxxObrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Rakousko-uherská monarchie proti Srbsku

Příspěvek od Pátrač »

Děkuji, pěkné fotky
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Rakousko-uherská monarchie proti Srbsku

Příspěvek od jarl »

Ukázka dobové rakousko-uherské propagandy. Realita byla jak víme poněkud odlišná:

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rakousko-uherská monarchie proti Srbsku

Příspěvek od Rase »

Z pamětí polního kuráta IR91 Jana Evangelisty Eybla:
"Po jednom z těžkých listopadových střetů v Srbsku přinesli na obvaziště jednoho pěšáka našeho regimentu. Byl nalezen s prostřelenýma nohama za rojnicí, kde už ležel nejspíš delší dobu, než ho sanitní patrola objevila. Poněvadž se plukovní lékař obával otravy krve, nařídil rychle jednat. Zatímco byl raněný svlékán, sevřel jednou rukou křečovitě svůj odložený chlebník, abychom s ním nemohli pohnout.
"Was haben Sie denn in dem Brotsack, dass Sie ihn gar nicht weglegen wollen? Sie brauchen ihm doch jetzt nicht mehr, jetzt werden Sie ins Hinterland kommen!" (Copak to máte v tom chlebníku, že ho nechcete dát z rukou? Teď už ho přece nepotřebujete, budete dopraven do zázemí!)
Se slzami v očích vytáhl z chlebníku břidlicovou tabulku, na které se houpala malá mycí houba a povídá:
"Das ist die Tafel, auf welcher mein siebenjähriges Mäderl schreiben lernte - ich nahm sie mit, damit ich eine Erinnerung an meine Lieben daheim - an mein Mäderl habe." (To je tabulka, na které se moje sedmiletá dcerka učila psát - vzal jsem ji do chlebníku s sebou - abych měl nějakou vzpomínku na svoje drahé doma - na svoji holčičku.)
Dojat takovou otcovskou láskou, podržel jsem ten chlebník, zatímco ho lékař zkušenou rukou obvazoval, ale on ani na okamžik nespustil z chlebníku zrak. Pak jsem mu chlebník vtiskl znovu do rukou, odmítaje jeho tiše zajíkavý dík.
A on se svým chlebníkem a malou břidlicovou tabulkou odjel pak do zázemí, domovu vstříc..."
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Ostatní bojiště“