Československé legie v Rusku

Moderátor: Tkuh

Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Re:

Příspěvek od Beda »

pagan.toomik píše:Můj praděda byl v čs. legiích v Rusku. Ja ho nezažil, mé máti něco málo vykládal ale umřel když jí bylo tuším že 12 takže nic konkrétního nevím. Prý o tom nechtěl moc mluvit jen když měl něco vypito. Údajně tam zažil románek s nějakou ruskou která umřela na nějakou nemoc. Fotky jsem bohužel žádné nenašel. Jen jednu jak rukoval do RU armády. Ani nevím jak se čs. legiím dostal.

Nevíte náhodou jestli existuje nějaký archív kde by se daly najít podrobnosti. Něco jako jmenný seznam členů jednotek, jejich pohyb, bojové úkoly atd.? Sice o tom dost pochybuju ale za zkoušku člověk nic nedá ;-)

Mimochodem je škoda že čs. legie jsou dost opomíjené. Bylo by skvělé kdyby se o nich třeba natočil filmek.
Ve vojenskem archivu v Praze maji zaznam o vsech legionarich a dohledaji tam kde a kdy vstoupil do legii a i misto a datum pokud byl zajat ve valce rusama. napises jim jmena a datum narozeni a oni to vyhledaji. Jde to i emailem. Je to myslim Vojensky Historicky Ustav. Kontakt najdes na internetu.
http://www.vuapraha.cz/Pages/DatabazeVH ... onaru.aspx
podatelna@vuapraha.cz
Ja tam mel dedu a nasli to. Jinak deeda take moc nemluvil, jen kdyz v radiu mluvili ze tam neco rusove postavili,, ze by se tam chtel podivat, za tam vsude byl jen pisek. Take nemluvil o zajateckem tabore, byl v nejake vesnici u zemedelcu a asi pracovali misto rusu co valcili

Take lze udaje o legionarich poslat na
http://www.vets.estranky.cz/
kontakty jsou na
http://www.vets.estranky.cz/clanky/kontakty-vpm.html
tam to maji rozdelene podle kraju, okresu a mist dokazi to tam dopsat, jako meho dedu
http://www.vets.estranky.cz/clanky/gale ... ansky.html
To je jedna z veci co pro ne muzeme udelat.
Ty udaje jsou z toho vojenskeho archivu.

Deda se vratil v roce 1920. Za sluzbu v legiich dostal 2 ha pole z panskeho , potom to musel dat do JZD a dostal duchod 240 kc...Tak mu vypomahali deti. kdyz tata prepisoval barak na chalupu, tak pole musel darovat statu. Tak vetsinou legionari co se dozili 50 let nemeli lehky zivot.

příspěvky spojil Skelet
Naposledy upravil(a) Beda dne 14/12/2012, 11:31, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Hodně zvláštní fotka leginářů v Rusku, kteří se převlékli za husity, dokonce si poskládali i ten vůz.
Je škoda, že nejsou lépe vidět ty zbroje a přilby, dost by mě zajimalo, co za plechy to mají na sobě.
ps. očividně se tam dost nudili :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od jarl »

Pěkný obrázek, Rase. Českoslovenští legionáři z husitské symboliky hodně vycházeli, ale že to zašlo až tak daleko jsem netušil.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Rase píše:ps. očividně se tam dost nudili :)
Do Vladivostoku cesta dlouhá předlouhá...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Rase »

Obrázek jsem si uložil někde z aukra, tak nemá vhodnou kvalitu (jen jsem ho porovnal a zvětšil).
Ale je fascinující, jak tohle "husitství" prožívali i velitelé, původně z carské armády, kteří veleli našim vojákům. Nechce se mi hledat ty lidi, ale Vojcechovskij rozhodně nebyl jediným člověkem, který dopadl blbě. Kdyžtak dohledám.
Vždycky mi přišel smutný osud ex-carských důstojníků, kteří přísahali svůj osud ČSR a po druhé válce byli jen tak odvlečení do Ruska... to je nějvětší zrada které se naši představitelé dopustili. I z pohledu rusínů (podstoupení podkarpatské rusi) máme jisté mezery, které bude trvat, než vyplníme, ale stejně. Ať už to byla doba jakákoliv, nějak to dopadlo, ale stejně máme vůči těmto lidem dluh. Oni byli ochotní obětovat svoje životy za něco neuchopitelného (československo), ale tito lidé to dokázali a když to zveličím, tak i ti rumuni, byli ochotní obětovat životy za "malou dohodu" v době, kdy naši vojáci vyklízeli pohraničí. ps. důstojníci jugoslávské armády žádali o dovolenou, aby mohli nasadit životy za náš stát... v tomto jsou rumuni opravdu hodně podhodnocení. Možná je to tím, že s námi neměli společnou hranici - s poláky máme dobré vztahy až teď tad.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Zemakt »

Myslím, že se o žádnou zradu nejednalo Rase. Nikdo se nikoho neptal, prostě si sověti udělali co chtěli a hotovo. Nějaké námitky by je stejně nezajímaly. Co se týče důstojníků. Co se týče Rusínů, ti vždycky chtěli svůj stát. Tak ho měli. Ovšem na hony vzdálenej svým představám a koneckonců i tomu co znali z první republiky.

Prostě jsme tahali za kratší konec provazu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Mirek58 »

Vždycky mi přišel smutný osud ex-carských důstojníků, kteří přísahali svůj osud ČSR a po druhé válce byli jen tak odvlečení do Ruska.
Otázka zní proč?
Nikde se o tom důvodu u nás moc nenajde. Při tom spousta rodilých rusů u nás zůstala netknutá.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Mirek58 píše:
Vždycky mi přišel smutný osud ex-carských důstojníků, kteří přísahali svůj osud ČSR a po druhé válce byli jen tak odvlečení do Ruska.
Otázka zní proč?
Nikde se o tom důvodu u nás moc nenajde. Při tom spousta rodilých rusů u nás zůstala netknutá.
Já myslím, že odpověď je nabíledni... Nešlo o národnost, ale příslušnost k třídě... Byli to prostě představitelé třídního nepřítele - carského režimu...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Zemakt »

Tak, tak. O obyčejného Rusa/našince evidentně nešlo.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Rase »

Docela by mě zajimalo, čeho se rusové obávali třeba od Vojcechovského. Zda jim vadilo že byl proti kapitulaci československé armády, nebo že byl zapojený do odboje ? Přijde mi absurdní, že tyhle "odbojáře" mělo gestapo jen pod "dohledem", přitom Rusové na to šli poněkud nekompromisním způsobem - "není člověk, není problém", když budu citovat Stalina. Přeci jen to, že byl ex-carský důstojník, nebude hlavní příčina jeho odvlečení, nebo o tom dost pochybuji. Nemyslím, že by se nějak angažoval v protikomunistických akcích (nebo že by jinak kritizovat SSSR) za první republiky, nebo o tom nevím.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Já bych řekl, že tady bude problém právě v tom důstojnickém stavu... Důstojník byl pro ně člověk, který je schopen velet skupině lidí a představuje určitou autoritu... Komunistický režim u nás také smetl zejména důstojnický sbor ze západní armády, zatímco mužstva se represe až v takovém měřítku netýkali (pokud někdo "neprozřetelně" nevystoupil na otevřený odpor... A zdůrazňuji to "v až takovém měřítku", tedy nechci tvrdit, že by mužstvo zůstalo zcela mimo represe)... Příslušnost k carské armádě bylo stigma stejně jako příslušnost k západní armádě... U carské armádě o to hůře, že tato armáda přímo a vojensky bojovala se sovětským režimem...

EDIT: U Vojcechovského znásobené skutečností, že to byl příklad člověka, který než aby se podrobil (přeběhl k Rudé armádě), raději volil odchod z vlasti... Tedy politický exulant... Což se vymykalo obrazu o "šťastném" sovětském režimu, v němž všichni touží žít...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Zemakt »

Čeho se báli u Vojcechovského? No právě, byl to úspěšný exilový car. důstojník, s velkým vlivem a charizmatem. Vzor.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od jmodrak »

Otázne je, či ho vôbec sovieti chceli. Vojcechovský bol známi svojimi pohŕdavými postojmi k ruskej emigrácii, nebol carofil a tiež nepokladal Ruskú emigrantskú komunitu za schopnú vládnuť Rusku. Mal s nimi osobnú skúsenosť a svoje pohŕdanie nad "Ruskými demokratmi " dával najavo dosť často. Tu by s nim sovieti nemali problém, skôr by sa dal využiť. Problém s nim mal však Beneš ako s "rebelantským generálom". A Beneš neodpúšťal. A je ho priateľ Stalin mu v takýchto prípadoch veľmi rád plnil želania.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Zemakt »

Otázne je, či ho vôbec sovieti chceli
V tomto bych řekl, že pro sověty by to bylo netypické. Detaily neřešili, prostě patřil do skupiny, které se nezapomíná. Jejich praktiky byly strašidelné, jednoduché, ale i účinné.

Ohledně Beneše, to máš něčím doložené, nebo jsi toho názoru?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Mirek58 »

Ale pánové, vy zde vytváříte zdání, že třeba konkretně Vojcechovský se "narodil" vstupem do legií.
Omyl, on měl i jinou minulost a jiná působiště a "zásluhy".
( stačí si přečíst něco z r.j. zdrojů)
Ale to se nikdo nezmiňuje.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Zemakt »

Nebuď tajemnej Mirku a dej link, dík.

Edit: tak jo, máš recht. Bolševikům pouštěl dost žilou.

Něco málo k jeho likvidaci:

http://historie.stoplusjednicka.cz/serg ... -general-1
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od jmodrak »

No problém je v tom, že riešili. Mnohý emigranti prežili, dokonca aj tí, ktorý mali vrúbok napr. malú kolaboráciu. Celebrity neriešim. Vojcechovský bol čistý. Ak im padol do rúk takýto človek, po ktorom skutočne išli, buď ho popravili, ak bol vinný, alebo ak bol čistý, snažili sa ho získať na svoju stranu. Ale tu sa ani o to nepokúsili. Poslali ho na Sibír. Pochybujem, že by po ňom išli tak nejak zámerne, pokiaľ by im Praha nedodala podklady. Bol zatknutý už 12.5., takže buď si ho vyžiadal Stalin osobne, alebo bola NKVD - Šmeršť neskutočné výkonná organizácia. To, že ho Beneš nemal rád, ako pripomienku nešťastného Mnichova, rovnako ako ostatných generálov, ktorý odmietali je ho riešenie, je jasné. A to, že pôjdu sovieti po "svojich" vedel tiež. Ale rozhodne nebol Vojcechovský celebrita, po ktorej by išli cielene. Skôr ho niekto zaradil do zoznamu celebrit. Na niečí pokyn. Keci o tom, že naši demokrati s tím nemali nič spoločné neobstoja. Zoznam musel byť urobený a schválený už dávno pred vstupom ČA. Inak by sa NKVD 2 dni po oslobodení motala niekde medzi Václavakom a Malou Stranou a hľadala "celebrity". A že ich v Prahe žilo relatívne dosť.

P.s. Pokiaľ bol skutočne zatknutí už 6.5. tak bol buď naozaj kolaborantská celebrita par excelant, alebo po ňom išiel niekto z "demokratov". A nečakal ani na príchod ČA. A musela to byť veľmi silná persona, ak prebiehali v Prahe ešte boje s neistým koncom a Vojcechovského už zatýkali.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Zemakt »

Hmmm, no já ti nevím. Efektivitu NKVD bych vyloženě nepodceňoval, ani to, že seznamy a postupy měli na papíře dávno. Kolaboranty a jiné celebrity nechali v mnoha případech žít, pokud bylo co vytěžovat či získat. Vojcechovskyj čistý? No Kolčak ani Wrangler se nezapomíná, Stalin nezapomínal. Ale hádat se nebudu, naštudováno nemám. Beneše nekomentuji, to že ho vydali cíleně považuji fakt za spekulaci.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od jmodrak »

Kolčak a Wrangel boli minulosťou. A Vojcechovsky u nich nebol až tak významný a nepúšťal bolševikom žilou tak, ako napr. Slaščjev. A toho vzali na milosť, ako aj mnoho iných. Tak isto dostal "iba" 10 rokov za účasť v protisov. organizácii, dalo by sa povedať za nič. Zrejme mu nemohli nájsť vhodný paragraf. Ak by bol skutočne nebezpečný, nebol problém mu dať 25, doživotie, trest smrti. Mňa skôr prekvapilo je ho zatknutie 6.5., s tím NKVD nemohla mať nič spoločné, jedine, že by sa prebojovala už 5.5 do Prahy. Po je ho prepustení zrejme niekto zametal stopy cez Sovietov.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Československé legie v Rusku

Příspěvek od Mirek58 »

Sověti ho do své péče dostali až 12.5.1945
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“