Vánoční příměří - rok 1914

Moderátor: Tkuh

Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Vánoční příměří - rok 1914

Příspěvek od kacermiroslav »

Vánoční příměří
25.prosince 1914
WW1



Obrázek
Němečtí a Britští vojácí vyjímečně spolu beze zbraní na Vánoce 1914



Od zahájení válečných operací v srpnu 1914 uplynulo již téměř pět měsíců nepřetržitých bojů, které demoralizovaly a šokovaly vojáky obou stran svým rozsahem ztrát. Samozřejmě i únava z dlouhých pochodů, přesunů, četných bitev a stresu z války si vypisovali svou krutou daň.

Za úsvitu 25.prosince 1914 uslyšely Britové, držící zákopy kolem belgického města Upry, zpěv vánočních koled, který se ozýval z protilehlých německých zákopů. Zároveň se jim naskytl obraz, jak celá linie německých zákopů je vyzdobena vánočními stromečky a nad úroveň zákopů se vysouvají transparenty s nápisy „Merry Christmas“ a „Frohe Weinachten“. Ze zákopů se pomalu vynořili němečtí vojáci, kteří se bez střelby vydali vpřed do prostoru země nikoho. Došli asi doprostřed a zastavili se mezi liniemi zákopů a začali pokřikovat na britské vojáky, aby se k nim přidali. Obě strany se pak setkaly uprostřed v zemi nikoho, která byla celá přeoraná krátery po výbuchu granátů. Vojáci si začali vyměňovat mezi sebou drobné dárky jako cigarety, povídali si a dokonce spolu hráli i fotbal. Jedno z utkání prý skončilo vítězstvím Britů 3:2 a hra skončila až poté, co se míč propíchnul o ostnatý drát. Na jiných místech musel místo míče posloužit kus slámy převázaný provazem, nebo plechovka od marmelády. Jeden z německých vojů po válce vzpomínal, jak si na Boží hod britský voják otevřel v zemi nikoho holičství a bylo mu jedno, jestli jsou jeho zákazníci Němci nebo Britové. Během Vánoc taky mohla být pohřbena těla padlých vojáků, která dosud ležela v zemi nikoho mezi nepřátelskými zákopy. Toto spontální Vánoční příměří mnohde došlo i oficiálního uznání důstojnickým sborem. Palba byla zastavena do půlnoci a na některých úsecích fronty vydrželo příměří až do půlnoci následujícího dne, či ještě později.


Tyto události pak pokračovali po téměř celé délce frontové linie o délce 800 km a zejména bylo přátelské tam, kde proti sobě stáli němečtí a britští vojáci, tj. na asi 50 km úseku fronty kolem belgického Ypres. Na mnoha místech se však i nadále střílelo, i když vojáci často mířili úplně mimo cíl, na což si stěžovalo velení v podobě vyšších důstojníků. Sbratřování pokračovalo na některých místech fronty celý týden, než velitelé tyto akce zakázali pod hrozbou vojenských soudů a následných trestů. Je zajímavé, že v oblastech, kde proti sobě měli ležení němečtí a francouzští vojáci k žádnému sbratřování nikdy nedošlo, i když se to dá pochopit. Protože Francouzi bojovali na své půdě.


Z deníku německého důstojníka Kurta Zehmische, který byl náhodou objeven v roce 1999 na půdě domu nedaleko Lipska. Kurt Zehmische byl v civilu učitelem a uměl kromě mateřského jazyka i francouzsky.

„Na Štědrý den roku 1914 najednou přestala střelba. Můj saský pluk pak začal pískat na dva prsty. Angličané okamžitě pískání opětovali. Vojin Mockel z mé jednotky, který žil dlouhá léta v Anglii, zavolal na Brity anglicky a brzo se mezi námi vyvinul živý rozhovor. Pak vylezli ze zákopů na obou stranách dva vojáci, podali si v zemi nikoho ruce a popřáli si vzájemně veselé Vánoce. Dohodli se, že na Boží hod nebudou střílet. Pak jsme po celé délce našeho kilometr dlouhého zákopu rozmístili svíčky a vánoční stromečky. Byla to dokonalá iluminace – Britové vyjadřovali potěšení pískáním a tleskáním. Jako většina lidí jsem strávil celou noc vzhůru. Byla to nádherná, i když poněkud chladná noc“. (Kurt Zehmische)

Kurt Zehrmisch zázrakem přežil první světovou válku a vrátil se k svému povolání učitele. Druhou světovou válku ale nepřežil. Po Hitlerově příchodu k moci se vrátil k armádě, stal se majorem a poslali ho na východní frontu. Zajali ho Rusové a odvezli ho do vězeňského tábora. V listopadu 1946 zmizel.


Jiný německý voják si do deníku poznamenal: „Angličané jsou za příměří nesmírně vděčni, protože mohou zase hrát fotbal“. (Gustav Riebensahm).



Toto přátelení mezi většinou katolickými saskými a bavorskými pluky a Brity mohlo být uskutečněno jen proto, že němečtí vojáci mluvili dobře anglicky, protože před válkou pracovali v Británii. Pracovali zejména jako taxikáři a holiči ve městech jako Brighton, Blackpool a Londýn. Když pak v srpnu vypukla válka, byli donuceni se vrátit do Německa. Někteří z nich však i nadále měli rodiny v Anglii.


Obrázek
Skupinka nepřátelských vojáků, kteří se rozhodli spolu aspoň na chvilku zapomenout na hrůzy války


Jak mohlo k něčemu takovému vůbec dojít?
První půl rok války nebyl mezi mužstvem taková nenávist vůči nepříteli, jako se stalo později se stupňující brutalitou a intenzitou bojů. Vojáci obou stran si uvědomovali, že i jejich soupeř je na tom co se stresu a strádání v zákopech týče stejně. Nebylo neobvyklé, že pokud se setkali průzkumné oddíly obou stran, tak mnohdy spolu sdílely společný úkryt před nepřízní počasí. To bylo typické především pro frontu, která byla bráněna Francouzi a Němci. Francouzi se řídili heslem „žít a nechat žít“ a mnohdy se obě tyto armády ležící naproti sobě jen omezili na vzájemné pozorování. Jiný přístup byl ale u Britů, kteří v té době roku 1914 měli nasazenou převážně profesionální armádu, která se nepříteli snažila za každou cenu znepříjemňovat pobyt v zákopech, udržovat neustálé napětí, provokovat atd. Boje se zatím ještě vedli v relativně nezdevastované krajině, kde ještě pořád byly vesnice, louky, lesy atd….Navíc zákopové boje byly teprve na počátku, protože první dva až tři měsíce se vedli spíše manévrovací boje, než se situace zasekla do patové situace zákopových bojů. Samozřejmě zákopy a bojové podmínky z konce roku 1914 se nedali srovnat s tím, co teprve mělo přijít.



Zdroje:
První světová válka den po dni – Ian Westwell – 2000
www.1914-1918.webgarden.cz
www.vstupnistranka.wz.cz
www.blisty.cz
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 2/6/2009, 23:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

O Vánocích roku 1914 byla válka vedena již pět měsíců se stále sílící krutostí. V řadách vojáků z většiny zemí zúčastněných konfliktu se množilo pacifistické smyšlení. To pak nakonec na Štedrý večer 1914 vyústilo v tzv. Vánoční zázrak. A jak je prožívali samotní vojáci bojujících stran? Zkusíme si pár jejich dojmů vylíčit:

"Dali jsme se do rozhovoru s Němci, kteří se ze všech sil snažili o dojednání příměří na celé Vánoce", zaznamenal 25 letý poručík sir Edward Hulse, který sloužil ve skotské gardě. Do operačního deníku své jednotky pak zaznamenal. "Průzkumník F. Murker byl vyslán dopředu, narazil na německou hlídku, dostal sklenici whisky a několik doutníků a do týlu pak byla odeslána zpráva, že když nebudeme střílet my po nich, nebudou střílet na nás". Té noci se mlčela i děla na frontě, kde ještě před pěti dny zuřili těžké boje.

Druhého dne ráno se němečtí vojáci vydali nekrytým prostorem až k britským záterasům a britští vojáci jim vyšli naproti. "Vypadali nesmírně přátelsky a vyměňovali si různé věcičky na památku, hvězdičky z čepic, odznaky a tak dále", zaznamenal poručík sir Edward Hulse. Britové darovali Němcům svůj plum pudding (švestkový nákyp), "který si obdarování velmi pochvalovali". Obě strany se pak dohodli, že zajistí pohřbení britských vojáků, kteří padli při nočním katastrofálním výpadu dne 18.prosince 1914, a jejichž těla se ještě stále nalézala mezi oběma frontovými liniemi. Většina mrtvých Britů byla blíže německých linii. Němci tedy nebožtíky odnesli do poloviny cesty a Britové je pohřbili. "Britové a Němci nastoupili v řad vedle sebe a německý a britský polní kurát se střídavě pomodlilo. To vše proběhlo s velkou posvátností a zbožností", zapsal Hulse.


Podnět o ukončení válečných operací na Vánoční čas přicházel v naprosté většině od Němců a to ve formě vzkazů anebo písní. U Ploegsteertu si britský důstojník kapitán R.J.Armes, který uměl německy, poslech se svými vojáky pěvecké dostaveníčko německých vojáků, a když požádal o přídavek, dostalo se mu hudební lahůdky v podobě Schumannových "Dvou granátníků". Potom vojáci obou stran vylezli ze svých vlkých zákopů a setkávali se v zemi nikoho, přičemž docházelo k projevům družnosti. Nakonec následovali dvě závěrečné písně. Němci zazpívali "Die Wacht am Rhein" (Stráž na Rýně) a Britové zazpívali "Christians Wake" (Vzbu'dte se, křesťané!).


Sapér J. Davey si do svého deníku zapsal. "Nejzvláštnější Vánoce, jaké jsem kdy zažil a pravděpodobně kdy zažiji. Je těžké uvěřit, že se to vše vůbec stalo". I Davey si vyměnit nějaké dárky na památku s Němci stojícími proti jeho zákopům. Někteří Britští vojáci se dokonce přidali k němcům při lovu na zajíce. Jeden z britských důstojníků R.D.Gillespie, byl odveden do německých zákopů, kde mu byla ukázána improvizovaná deska, která byla odhalena na památku britského důstojníka, který při předchozím útoku pronikl až k tomuto zákopu, ale poté bohužel padl.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Poslední záchvěv válečnictví 19. stol. ve stol. 20. Vyšší velitelé na obou stranách rychle přijali opatření aby se už nic podobného neopakovalo. Mimochodem, prý byl tehde sehrán mezi Brity a Němci i fotbalový zápas v zemi "nikoho".
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Sawyerik píše:Poslední záchvěv válečnictví 19. stol. ve stol. 20. Vyšší velitelé na obou stranách rychle přijali opatření aby se už nic podobného neopakovalo. Mimochodem, prý byl tehde sehrán mezi Brity a Němci i fotbalový zápas v zemi "nikoho".
S tím fotbalem je to pravda a je o něm zmínka v úvodním textu. Britové údajně vyhráli ten zápas 3:2. Btw, proti tomuto Vánočnímu bratříčkování byl údajně jeden rakouský kaprál na západní frontě. Jmenoval se Adolf Hitler.


A ještě další líčení Vánočnío zázraku pro změnu od Bruce Bairnsfarthera, což byl autor knihy povídek ze zákopů "Bullets and Billets" (Kulky a kaverny), která patřila za velké války k nejoblíbenějšímu čtivu Britů. ten vzpomínal jak šel do země nikoho a přidal se se "k davu shromážděnému asi v polovině cesty k německým zákopům. Všechno mi to připadalo téměř kuriozní: stáli tam chudáci žvýkající uzenky, kteří se rozhodli, že zahájí tuhle pekelnou evropskou rvačku, a tím strhli nás všechny ostatní do téže šlamastiky, v jaké se ocitli sami". Potom Bairnsfarther konečně viděl zblízka německé vojáky. "Toho dne se ani na jedné z obou stran beprojevila sebemenší stopa nenávosti, a přestože z naší strany ani na jediný okamžik nepolevila vůle k vedení války a vůle k tomu, abychom je porazili". Bairnsfarther použil nůžky na stříhání ostnatého drátu, aby si mohl vyměnit s německým dlstojnékem dva knoflíky k plášti. "Poslední, co jsem během té krátké epizody zahlédl, byl pohled na jednoho z mých kulometníků, který byl v civilu tak trochu amatérským holičem a právě stříhaů nepřirozeně dlouhé vlasy se vším smířené boše (Němce), jenž trpělivě klečel na zemi, zatímco mu strojek jezdil po zátylku".
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 2/6/2009, 23:57, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

S tím fotbalem je to pravda a je o něm zmínka v úvodním textu.
Máš pravdu, je to i ve Tvém předešlém textu. Omlouvám se, nějak jsem to přešel.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Bývalý protivníci o tom dokonce natočili film, běžel i v televizi (samo, že na ČT pozdě večer). Moc se mě líbil, doporučuju.

http://www.fdb.cz/filmy/42752-stastne-a ... -noel.html
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Jája píše:Bývalý protivníci o tom dokonce natočili film, běžel i v televizi (samo, že na ČT pozdě večer). Moc se mě líbil, doporučuju.

http://www.fdb.cz/filmy/42752-stastne-a ... -noel.html
Odkaz na ten film jsem marně hledal:-) taky jsem ho viděl a můžu vřele doporučit.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
COCO_t_
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 21/8/2009, 23:16

Příspěvek od COCO_t_ »

kacermiroslav: mohu poprosit opřesnější info mám dojem že Adolf hitler byl v roce 1915 součástí spojovacího praporu a tudíš se domnívám že v roce 1914 neměl takřka žádnou rozhodovací pravomoc ohledně těcho "válečných prázdnin" (myšleno že říkat mohl co chtěl ale bez jakéhokoli účinku).
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

COCO_t_ píše:kacermiroslav: mohu poprosit opřesnější info mám dojem že Adolf hitler byl v roce 1915 součástí spojovacího praporu a tudíš se domnívám že v roce 1914 neměl takřka žádnou rozhodovací pravomoc ohledně těcho "válečných prázdnin" (myšleno že říkat mohl co chtěl ale bez jakéhokoli účinku).
Dva týdny po vypuknutí 1. Světové války se Adolf Hitler přihlásil jako dobrovolník k dělostřeleckému regimentu bavorské armády. Hitler byl statečný voják. V prosinci 1914 obdržel " Železný kříž II. třídy" a v srpnu 1918 " Železný kříž I. třídy". Na podzim roku 1918 byl odvezen po otravě plynem (v bitvě u města Yper) do lazaretu v Pomořanech. Zde se dozvěděl o revoluci, která 9. listopadu vedla k abdikaci císaře. Za WW1 dosáhl hodnosti kaprála (desátník), takže jeho rozhodovací možnosti byli minimální. Údajně mohl mít i větší hodnsot, ale sám o ni nijak nebojoval a již za WW1 byl svými spolubojovníky pokládán za podivína. Nicméně odvaha a bojechtivost se mu nedá upřít. Uvedený citát je z jeho dopisů svému domácímu a z jeho osobních poznámek. Takže to pouze vyjadřuje jeho osobní názor. Nic víc, nic míň.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
COCO_t_
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 21/8/2009, 23:16

Příspěvek od COCO_t_ »

Podle toho co vím tak AH byl plukovním kurýrem u 16. Bavorského záložního pěšího pluku (rok 1916) ne u dělostřeleckého regimentu.? :-o
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

COCO_t_ píše:Podle toho co vím tak AH byl plukovním kurýrem u 16. Bavorského záložního pěšího pluku (rok 1916) ne u dělostřeleckého regimentu.? :-o
Hitler byl ve válce dost dlouho na to, aby se dočkal i jiného než svého původní zařazení, které bylo u dělostřeleckého regimentu v srpnu 1914:-) Osobně bych ale debatu na téma AH zařadil jinam a spíše bych se věnoval debatě k úvodnímu článku:-) z té citace co jsem o AH napsal, jsem jen chtěl ukázat, jaký to byl fanatik, kde zatímco praktiky všichni si dopřávali aspoň jeden den bez zabíjení, tak on byl proti. A význam Božího hodu pro člověka před sto lety byl o dost větší, než pro naší, vesměs ateistickou generaci.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
COCO_t_
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 21/8/2009, 23:16

Příspěvek od COCO_t_ »

Já měl na mysli že AH byl v roce 1916 u dělostřeleckého regimentu jako plukovní kurýr.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

COCO_t_ píše:Já měl na mysli že AH byl v roce 1916 u dělostřeleckého regimentu jako plukovní kurýr.
vždyt to je jedno. co se AH týče, tak si stačí najít na netu XXL jeho životopisů a dohledat si to. Tady je téma Vánoční příměří:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Vánoční příměří - rok 1914

Příspěvek od badaxe »

Pokud jde o AH, jde spíše o nevhodnou formulaci, on se nepostavil proti bratříčkování (to by u obyčejného vojína tehdy ani moc nešlo), on se ho odmítl zúčastnit, takže někteří vojáci se bratřili a někteří, mezi nimi i AH, nikoli a zřejmě si udělali vánoce bez protivníků. Jinak AH nebyl desátníkem, v době vánoc 1914 byl prostý vojín (přísahu složil 8.10.1914) a sloužil od počátku u 16. bavorského rezervního pluku ke kterému se přihlásil jako dobrovolník. Jeho nejvyšší hodnost byla svobodník, tu dostal v roce 1915, vyšší hodnost údajně nedostal, protože by byl převelen a nemohl by jako desátník konat službu kurýra která byla u jeho pluku vysoce ceněna (proto dostal i EKI což u pěšáka nebylo vůbec časté). Blud s tím že byl desátník asi pochází z neznalosti překladatelů, v angličtině je uváden jako "Lance Corporal" což je ale v překladu právě jen svobodník, zřejmě někteří překladatelé prostě neznají hodnosti. Takže situace s AH byla mnohem méně dramatická, vojín Hitler se prostě nezúčastnil sbratřování.
Z pohledu příspěvku (osobně se mi líbil a některé věci jsem neznal) je to věc myslím okrajová a na vlastní průběh sbratřování neměla žádný vliv, podobných vojáků musely být tisíce na obou stranách.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Vánoční příměří - rok 1914

Příspěvek od Pátrač »

Není to přímo k roku 1914 ale je to nádherná věc a jako vzpomínka na všechny padlé, zemřelé a zmrzačené vojáky a civilisty - oběti prvního celosvětového šílenství - Velké války, je to správné a případné.



poslechněte si to a Míro odpusť spam, ale nebylo kam jinam to dát azakládat nové vlákno není třeba.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Vánoční příměří - rok 1914

Příspěvek od kacermiroslav »

V pořádku Pátrači, nic se neděje:-) pokud bude čas, tak sem něco na toto téma doplním, protože jsem si před časem pořídil menší knížečku právě na téma Vánoční zázrak z roku 1914. V každém případě je hezké vzpomenout si na události jedno století staré, které v dané době a válečném běsnění měli pro bojující vojáky neskutečnou duchovní sílu. Bohužel celá téměř čtyři léta byli ještě před nimi a málokterý z těch, kteří zažili Vánoční zázrak z roku 1914 se dočkali konce války.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Vánoční příměří - rok 1914

Příspěvek od IgorT »

Ak nemá Míra námietky, tiež video k tej udalosti:




https://www.youtube.com/watch?v=bRWiLnigXA0
Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Vánoční příměří - rok 1914

Příspěvek od jarl »

V časopise Epocha jsem našel i další případy vánočních příměří. Třeba během francouzsko-pruské války v r. 1870 vystoupil poblíž Paříže jeden francouzský voják z úkrytu a zazpíval vánoční píseň Cantique de Noël, načež se podobně zachoval i jeden německý voják a střelba poté na celý den ustala. Poměrně známý je případ z r. 1944, kdy se v chatě v Hürgenském lese u její majitelky sešli zbloudilí němečtí a američtí vojáci, kteří tu společně strávili Štědrý večer a ráno se zase rozešli.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Vánoční příměří - rok 1914

Příspěvek od Martas2411 »

Pro přimenutí této události zde

https://www.stream.cz/slavnedny/1001548 ... 25-12-1914

PĚKNÁ UDÁLOST,KTERÁ STOJÍ ZA PŘIPOMENUTÍ.
Odpovědět

Zpět na „Západní fronta“