Bitva na Sommě

Moderátor: Tkuh

Melkor

Bitva na Sommě

Příspěvek od Melkor »

Jedna z nejkrvavějších bitev v dějinách začala 1.července 1916 na západní frontě u řeky Sommy. Na 30km dlouhém úseku fronty bylo nasazeno celkem 120 000 britských vojáků, většina z nich byla z Kitchenerovy Nové armády. Nad Němci měli velkou převahu, ale ti měli velkou výhodu ve celmi silných obranných postaveních. Během jednoho dne ztratili Angličané asi 60 000 mužů, z toho třetinu zabitých. U jedné z brigád činily ztráty 91%. Britské útoky trvaly až do listopadu. Celkové ztráty nna straně Spojenců činily více než 600 000 mužů, na německé také přibližně 600 000 mužů. To vše za dobytí malého předmostí.
Uživatelský avatar
Lipton
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 166
Registrován: 25/8/2004, 12:10

Příspěvek od Lipton »

Melkor píše:...psal si, že Freyberg byl hrdina z bitvy na Sommě, nemohl by si napsat něco bližšího?
Len stručne: Freyberg počas bitky na Somme slúžil v prápore Hood Kráľovskej námornej divízie. 13. Novembra 1916 viedol útok na nemecké zákopy pri Beaucourt sur Ancre. Jeho jednotka utrpela ťažké straty, on sám bol dvakrát zranený, avšak odmietol evakuáciu a zotrval v obrane dobytého územia. Nasledujúce ráno jeho prápor, spolu s posilami, podnikol útok na silne opevnenú dedinu, pri ktorom padlo do zajatia 500 Nemcov. Freyberg utrpel ďalšie 2 zranenia (1 ľahšie), no opäť odmietol evakuáciu a v boji zotrval až do splnenia všetkých rozkazov.
Naposledy upravil(a) Lipton dne 26/10/2004, 20:41, celkem upraveno 4 x.
Melkor

Příspěvek od Melkor »

Tak to si Viktoriin kříž opravdu zasloužil.
Uživatelský avatar
mmmichalll
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/3/2008, 18:09

Příspěvek od mmmichalll »

Jen něco k bitvě:
Bitva na Sommě měla být odlehčovací ofenzivou britů pro francouze těžce zkoušené u Verdunu. Francouzi chtěli, aby britové zahájili útok podstatně dříve než je uvedeno, ti ale chtěli ofenzivu koordinovat s rusy a jejich Velkou letní ofenzivou. Ze zaměstnání němců vyplývá taky ta převaha britů při zahájení bitvy.
Ministerstvo školství varuje: Čtení škodí hlouposti
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Somma 1916.
Bitva na Sommě byla zahájena 1.července 1916. Hlavní tíhu bojů měli nést britské jednotky pod velením generála Haiga.Ofenzíva měla proběhnout na místě styku britské a francouzské armády.P lán byl prolomit frontu na šířce 70km.Britové na sever od Sommy v šířce 25km od Hébuternu k Maricourtu a Francouzi na obou březích v šířce 45km mezi Maricourtem a Lassigny.Utoku se účastnily 3.britská armáda generála Allenbyho,5.britská armáda generála Goughta a 4.britská armáda generála Rawlinsona.Na francouzské straně šly do útoku 6.francouzská armáda generála Fayolle a 10.francouzská armáda generála Michelera.

Původně plánovaný termín 29.června byl zrušen z důvodu,že francouzský generál Joffre oznámil nepřipravenost jednotek pod jeho velením.Prosadil také přeložení útoku ze svítání na 8h 30min.Tohle rozhodnutí se pokládá ze jeden z důvodu neúspěch ofenzívy. Britské jednotky již byli 29.června připraveny ve výchozích postaveních a museli tedy čekat do 1.června v hustém dešti a palbě německého dělostřelectva na výchozí pozici k útoku.
1.června déšť ustal a ze zákopu se začala zvedat jedna útočná vlna za druhou. Pohyb vojáku stěžovala nejen promoklý rozbahněný terén, ale i rozbombardovaná zem.
Britské pozice se netáhly zcela s německou linii na některých místech byli vzdáleny 40-50 metrů a na nejvzdálenějším 700-800metrů. Také důstojníci nedovolili snížit náklad, který vojáci nesly sebou do útoku a u některých se jednalo až o 30kg munice a jiného materiálu.Německým kulometům nedělalo žádný problém masakrovat britské vojáky postupujícím k jejich linii.
Přes všechny překážky nebyl první den ofenzívy úplným neúspěchem.13.sbor dosáhl Montaubanu čímž splnila svůj úkol.Byla také obsazena vesnice Mametz a to 36.divizí.
Ztráty v prvním dnu byli strašné.Dohromady ztratily spojenci 57,470 mužů. Z čehož bylo 19,200 padlích a 35,493 raněných. Dalších 2000 vojáků bylo pohřešováno.

Přes tyto ztráty byli spojenci rozhodnuti pokračovat v útoku, protože předpokládali podobné néli vyšší ztráty a morální otřes u němců. Francouzský generál Joffre se pokoušel přesvědčit Haiga aby další útok byl veden právě v místech největších ztrát.Haig ač nerad tak uznal, že útok 4.britské armády pod velením generála Rawlinsona by mohl být úspěšný.
Na rozdíl od prvního dne však došlo ke změně taktiky.Místo přiblížení za denního světla se jednotky přesouvali v noci a po krátké dělostřelecké přípravě mohli přejít na steč. Tato taktika nebyla použita hned prvního dne ze strachu ze ztráty koordinace a zmatku při útoku. Je zajímavé, že útok 4.armády žádné takové komplikace nepřinesl.Přesto se 4.armádě nepodařilo němce z klíčových pozic vytlačit.

Nasazení tanků.
Bitva na Sommě je první bitvou ve které došlo k nasazení tanků.V září bylo ve francii 50.část v záloze a zbytek rozdělen k jednotlivým sborům.14.sbor obdržel 14tanků, 15.sbor 18tanků, 3.armádní sbor měl pouhých 10 tanků.Dva dny před ofenzívou byli během nocí dopraveny do výchozího postavení 2,5km za frontou. V noci před útokem pak přímo na frontovou linii.
Nasazení tanků až na místní úspěchy skončilo nezdarem. Na vině byla jednak velká poruchovost tanků, špatný terén a hlavně taktika sniž byli do bitvy nasazovány.Přesto se však s nasazením tanků v dalších bitvách počítalo.

Bitva na Sommě měla být příkladem mohutného a razantního útoku, který měl vést k rychlému vítězství. Opak však byl pravdou a z bitvy se stala dlouhá opotřebovací bitva.Boje trvali až do listopadu.

Za čtyři a půl měsíce se fronta posunula o 7km na šířce 23km. Za tuto zem zaplatily Britové 420,000 a Francouzi 205,000 vojáky. Němci měli 680,000 padlích a raněných. Vyšší ztráty na německé straně způsobila taktika kdy každé ztracené území mělo být ihned protiútokem dobito zpět.Byla to sebevražedná taktika a němci od ní upustily až právě po této bitvě.

Generál Douglas Haig vrchní velitel britských vojsk v Evropě.
Obrázek

Zdroj:
Philip Warner -První světová válka (OLDAG, Ostrava 1997)
Yvette Heřmanová-Zákopová válka (Mladá fronta 1983)
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Příčina selhání britského plánu by se dala spatřovat v nepružnosti a strnulosti tohoto plánu. Britské velení totiž nepředpokládalo, že armáda složena z civilních dobrovolníků bude v bitvě přemýšlet. Proto Haig předložil své armádě jasný plán, který nevyžadoval samostatného myšlení a netoleroval žádný odklon od harmonogramu. A tak když se zadařilo něco nepředpokládaného, nebylo toho využito. Tato operace zlomila Kitchenerově dobrovolnické armádě srdce.

Obrázek

Mapa bitvy na Sommě
- zobrazuje čtyři základní línie průběhu bitvy a to od počátku útoku 1.července, 14.července, 15.září a konec bitvy 19.listopadu 1916
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

Nasazení tanků až na místní úspěchy skončilo nezdarem...Tohle mě docela překvapilo.Já jsem vždy četl, že 1.nasazení tanků Němce velice překvapilo a také zaskočilo.Proto jich spousta ve zmatku opustila své pozice...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tuchačevskij: obojí je pravda, Angláni prostě ty místní úspěchy nedokázali využít a Němčouři se prostě vrátili...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Docela by mě zajímala psychika zločinců - na obou stranách, kteří obětovali za zisk 1 kilometru čtverečního přes 8 000 lidí. V roce 1918 měla celá generalita i tehdejší politická elita jak Dohody, tak Spolku viset na lucernách.
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

Škoda, že jich nedokázali pořádně využít, když už tam padlo tolik lidí, jak tady zminuje Vladimír...Psychika zločinců? :-) Pro velitele jsou vojáci jen čísla.A ty čísla kolikrát pro ně neznamenají vůbec nic...Jen dosažené výsledky.Je to hrozné a dnes i zcela nepochopitelné, ale bylo tomu skutečně tak...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Vladimír píše:Docela by mě zajímala psychika zločinců - na obou stranách, kteří obětovali za zisk 1 kilometru čtverečního přes 8 000 lidí. V roce 1918 měla celá generalita i tehdejší politická elita jak Dohody, tak Spolku viset na lucernách.
Stačí si přečíst třeba paměti maršála Foche. U náš vyšly tuším v roce 1931, není to nezajímavé čtení.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

http://www.youtube.com/watch?v=K5yhhGhgW50

Je to parodie a nadsázka, ale má to dost do sebe.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

karaya1: kdyžtak to dávej v češtině :)
Černá zmije 406 Sbohem 1
http://www.youtube.com/watch?v=fTwQxUTw ... ure=relmfu
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

Jo, zajímavé :-)
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Vladimír píše:Docela by mě zajímala psychika zločinců - na obou stranách, kteří obětovali za zisk 1 kilometru čtverečního přes 8 000 lidí. V roce 1918 měla celá generalita i tehdejší politická elita jak Dohody, tak Spolku viset na lucernách.
Nutno podoknout, že generál Douglas Haig si alespoň vysloužil přezdívku „řezník“ či „řezník Somme“.
Lidi byli hrabatům fuč. Jen si vemte, že 420 000 obětí zatlačilo německou frontu zpět jen o 12km (7 mílí). Haigovy taktiky v těchto bitvách byly považovány za sporné, vojáky hnal do boje nelítostným způsobem. Jinak napsáno způsobil zbytečně velké oběti pro malý taktický zisk.
Politik britský premiér hrabě Lloyd George byl nešťastný z operací Haiga, ovšem tehdy bylo prý nemyslitelné kázat „vojenským profesionálům“, kteří měli monopol na strategii.
Je otázka na kolik měl kdo máslo na hlavě? Přitom už tehdy byl zaveden, tzv. válečný kabinet, který se scházel téměř každý den a rozhodoval o hlavních politických, vojenských, a ekonomických záležitostech.
Na jeho obhajobu je možné říci, že premiérem se stal až 7. prosinec 1916 po masakru na Sommě z července. Nahradil tedy Herberta Henry Asquitha 1. hraběte z Oxfordu, který byl předsedou vlády v prvních dvou letech první světové války.

Po válce se baron „řezník“ Haig dostal dokonce do parlamentu, kde požíval úcty. Nicméně v důchodu (na odpočinku) se věnoval „prospěchu“ veteránů, cestovat skrz Britskou říši a podporoval jejich zájmy. Byl nápomocný založení Haig fondu pro financování asistence invalidům a Haig Homes charity pro zajištění ubytování. Tím částečně odčinil následky svých rozhodnutí. Statisícům dalších mrtvých a zraněných však už nebylo žádné pomoci.

Zemřel ve věku 66 let, dne 29. ledna 1928 a byl mu vystrojen státní pohřeb na 3. února … davy lemovaly ulice... jeho tělo Vladímíre neviselo na lucerně, nýbrž spočinulo ve Westminsterském opatství. Tohle je logika zločinu? Ne, pánové to je logika aristokracie. Tedy vlády těch "nejlepších", nejstatečnějších nebo nejmoudřejších :roll: Stalin by dal takové ihned pověsit, i když sám byl masový vrah mnohem větší. Paradoxně si vždy „řezníci“ dokáží své činy odůvodnit jako prospěšné pro vlast a lid.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Tuchačevskij »

Když se podívá člověk zpět do minulosti, tak tomu bylo vždy. Různí vojevůdci hnali své vojáky na smrt. Pokud se jedná o vojenství, tak by to člověk asi měl opravdu brát jinak... Jak už jsem psal. Pro vojevůdce a generalitu jsou ztráty vlastních vojáků pouhá čísla. Generalitu vždy zajímá v první řadě výsledek!
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Lorde - co má aristokracie společnýho s tim jestli někdo je jako velitel "řezník" nebo ne?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Ono záleží čeho se chce dosáhnout, někdy jako třeba případ Stalingradu ... pokud se tím sleduje nějaký širší strategický rámec a hlavně to vyjde, můžeme zpětně napsat, že velké oběti měly přeci jenom nějaký význam.
Na druhou stranu Rusové uznávali hlavně úspěch, skoro bez ohledu na oběti.

Spojenci si mohli na západní frontě za WW2 dovolit postupovat také metodicky, ale nakonec k nějakým krvavým bitvám stejně došlo.
Tuchačevskij musí se to asi brát, tak že kdyby se generálové příliš zaobírali nějakými "lidskými osudy", asi by se nemohli soustředit dobře na ostatní svoji práci.

Bitva na Sommě je extrém v tom, že krátkém časovém úseku došlo k velkému masakru a v tomto ohledu si pravděpodobně v dějinách podrží svůj primát.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Po přečtení této diskuze jsem zkusil ztráty počítat v procentech ze sil, které byly během bitvy k dispozici. Přišlo mi to do jisté míry spravedlivé, protože obrovské zvětšení armád bohužel logicky znamenalo i více mrtvých. Zdrojem mi takhle v rychlosti byla wikipedie:
síly (obě strany dohromady): 2.375.000 vojáků
ztráty (opět Němci i Spojenci): cca 1.100.000 vojáků
To je asi 46%. A i to je zatraceně hodně. Do světového konfliktu navídaná čísla.
Mě Haig, coby velitel připomíná jiného Brita - W. Churchilla - byl to taky neústupný "buldok".
V mých očích ale jsou mnohem většími zločinci politické špičky, které se navzdory těmto masakrům nedokázaly domluvit. A co pak mají (ať již velící) vojácí dělat?
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

těch 46% je úlet v jakékoli době - ale přesto by se podobná čísla vyštrachat dala i v dřívějších dobách. Tady je to je o to horší, že vojáků prostě bylo víc.

edit: politické špičky se nedokázaly a dohodnout a hnaly zemi do války - to je docela klišé nemyslíš?

edit: problém ww1 spočívá především v tom, že se zvhrla - zejména západě v jednu velkou "bataille ordinaire" . Je to poslední válka 19. století z hlediska doktrín i technologie - technologie která prostě předběhla vojenské myšlení té doby.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Odpovědět

Zpět na „Západní fronta“