Lozengovo plátno/kamufláž

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Lozengovo plátno/kamufláž

Příspěvek od Tuchačevskij »

Obrázek

Dobrý večer vážení kolegové,
měl bych na Vás dotaz. Nevíte někdo něco bližšího o Lozengově plátně/kamufláži? V jakých podobách se objevovalo, co vlastně znamenalo, jak se vyrábělo a jak se vlastně dostalo do využití armádou? Informacemi o samotném Lozengovi (snad je to správně napsané), také samozřejmě nepohrdnu...
Díky jeho poměrně častému využití v prvoválečném německém letectvu mi právě dost zaujalo, ale nenašel jsem nic, co by mi posloužilo :cry:
Předem moc děkuji za všechny indicie :lol:

Obrázek
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Jester
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 10/8/2010, 12:59
Bydliště: Valašské království

Re: Lozengovo plátno/kamufláž

Příspěvek od Jester »

O kamufláži Lozenge vyšel podrobný článek v časopise Letectví a Kosmonautika někdy kolem roku 1990. Na jeho základě jsem tehdy ručně a podle šablonek matlal Fokker D-VII v měřítku 1:48... Práce strašná, výsledek ještě horší ... Co jsem si z té doby zapamatoval:

Kamufláž Lozenge byla vyvinuta snad na základě nějakých experimentů, s cílem rozbít siluetu letounu a znemožnit, nebo alespoň ztížit, jeho zpozorování. De facto se jedná o druhý pokus o "stealth" v letectví. Jen mimochodem, první pokus o zneviditelnění letounu mají na svědomí také Němci, jednalo se o potažení letounu nitrocelulózovou fólií, která byla průhledná. Takto "průhledný" měl být následně celý letoun. Značná křehkost použitého materiálu a jeho minimální odolnost vůči UV záření pak znamenala neúspěch. Ostatně, dřevěná konstrukce letounu skrz průhledný potah moc hezky "svítila" a zpozorování spíše usnadňovala.

Zpět k Lozenge. Jednalo se o běžné tehdejší letecké plátno, které bylo standardní technikou potisku opatřeno vzorem, skládajícím se ze šesti různých barev. Existovala minimálně dvě plátna, celkově tmavší na horní a boční plochy, světlejším se potahovaly spodní plochy křídel a spodní část trupu. Potahování probíhalo běžným způsobem, plátno Lozenge bylo přišito, následně přilepeno pomocí nitrolaku a napnuto důkladným prolakováním. Vzor tvořily nepravidelné skvrny, které se v ploše opakovaly. Tmavé a světlé plátno byly opatřeny stejným vzorem a při potahování letounu měly skvrny pokud možno navazovat.

Obrázek
Moudrý tyran povolí ve své zemi svobodu myšlení. Těch několik málo poddaných, kteří ji nakonec využijí, nestojí za řeč.
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Lozengovo plátno/kamufláž

Příspěvek od Tuchačevskij »

Psal si o prvním pokusu o zneviditelnění letounu, kterou mají na svědomí také Němci. Jednalo se o potažení letounu nitrocelulózovou fólií, která byla průhledná...
Nedávno se mi do ruky dostal tenhle článek
http://www.luftfahrtarchiv-koeln.de/unsichtbarelfz.htm
Posílal mi ho na Facebooku jeden člověk, co se zabývá historií kolínského letiště a na stránkách, které vedu ho upoutala jedna fotografie z tamního letiště.
Myslím si, že se jedná přesně o to o čem je tady řeč :D
Přiznám se, že Německy vůbec neumím a ten článek po přeložení (za pomoci translatoru je to na pytel) bych si moc rád přečetl...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“