"strategické" bombardování Paříže - 1914

Odpovědět
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

"strategické" bombardování Paříže - 1914

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Ve starém tisku jsem narazil na jistého německého pionýra strategického bombardování, který neváhal už v srpnu 1914 bombardovat Paříž. Nevíte o této akci (letu)někdo něco bližšího?

Národní listy, 1. září 1914, str. 1:
Z Paříže, 30. srpna. (K. k.) ("Havasova agence", přes Řím.) Německé létadlo, vznášející se ve výši 2000 metrů nad Paříží, vyhodilo asi v 1. hod. 30 min. odpoledne pumu, která dopadla v ulici Retecolletes, nedaleko vojenské nemocnice Svatého Martina. Dvě ženy byly těžce zraněny. S létadla byl shozen také prapor v německých barvách s dopisem poručíka, v němž se praví: "Německá armáda stojí před branami Paříže". List končí slovy: "Nezbývá Vám, leč abyste se vzdali."
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Václav Němeček, Vojenská letadla 1, Naše vojsko 1974
Str. 140, citace:
„Německé letectvo použilo hned na začátku války svých primitivních leteckých prostředků k náletům proti civilnímu obyvatelstvu. 30. srpna 1914 pronikl nad Paříž jeden letoun Rumpler A. II „Taube“, pilotovaný poručíkem von Hiddessenem. Letec si vybral nedělní odpoledne, kdy předpokládal, že bude nejvíce lidí na ulicích, takže způsobí největší škodu. Svrhl tři granáty, německou vlajku a výzvu, aby Francie kapitulovala.“
Konec citace.
Shazovaly se nejen ruční, ale i dělostřelecké granáty; Francouzi v té době používali granáty ráže 90 mm.
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: "strategické" bombardování Paříže - 1914

Příspěvek od vodouch »

Překlad části článku ze Spiegelu z roku 2018:

Bomby na Paříž? V létě roku 1914 spíše lákadlo než důvod k panice. Obyvatelé namáhavě prohledávají oblohu kvůli německým jednoplošníkům „Taube“. Stojí ve skupinách na pařížských náměstích, jejich pohled směřuje nahoru. Obzvláště populární: kopec Montmartre s nádherným výhledem. Zde pronajímají podnikaví obchodníci zvědavcům dokonce i židle a dalekohledy.

„Pařížané nepociťovali nejmenší strach, když se přiblížily císařovy letouny,“ napsal francouzský historik Maurice Thiéry v roce 1921, „Zvědavost byl pocit, který ovládl všechny.“ Německý časopis „Flugsport“ informoval v roce 1915: „Lidé si nastavili svou čajovou hodinu podle toho, aby jim v každém případě neunikl zajímavý pohled na německého dravce.“

30. srpna 1914, čtyři týdny po vypuknutí první světové války, shodili Němci poprvé bomby na Paříž - a nikdo nebyl zvlášť rozrušený. Střely, které německý pilot Ferdinand von Hiddessen nechal spadnout spolu s letáky a černo-bílo-červenou vlajkou, vážily jen dva kilogramy.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“