Jednokolé a kulové tanky

Moderátor: Rase

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Jednokolé a kulové tanky

Příspěvek od Rase »

tumbleweed_tank_1200.jpg

Jednokolé a kulové tanky

Když se podíváme zpět do minulosti, zajisté si povšimneme, že tehdejší doba nalézala fascinující zálibu v nejbizarnějších dopravních prostředcích kulovitého tvaru, od strojů pro dopravu, přes zbraně až po kosmické stanice. Již od konce 19. století se datují první pokusy o vytvoření monocyklu, tedy dopravního prostředku, který je tvořen jen jedním kolem, jinak známý i pod názvem jednokolka. Vedle užitečných a neocenitelných vynálezů se objevovaly na přelomu 19. a 20. století i méně užitečné vynálezy, které by spíše našly uplatnění v kabinetu kuriozit a technických podivností. Právě v této době bylo možné nalézti v ulicích měst a nejrůznějším tisku reklamu na:

Monocykl Ludvíka Očenáška

Kupříkladu časopis Světozor propagoval zmíněnou jednokolku těmito slovy: "Monockyl českého původu jest originálním a veskrze užitečným příspěvkem cyklistickému sportu všesvětovému. Vynálezcem a sestrůjcem jest mechanik Ludvík Očenášek v Praze II, v Táborské ulici číslo 48. Myšlenkou touto zanášel se již déle 3 rokův, a před 2 roky dal si vynález svůj skutečně patentovati. Již povrchní porovnání různých monocyklů zahraničních s tímto přesvědčuje nás o velikých výhodách monocyklu českého. Jest ovšem pravda, že všechny tyto stroje zakládají na těchže zásadách, ale v jednotlivostech, na kterých záleží, jest rozdílnost nesmírná. Jízdné kolo má zevnější průměr 1,8 m, světlost pak 1,5 m. Aby toto jízdné kolo bylo dosti pevné, nebortíc se ani do osmičky, ani se nestlačujíc vlastní vahou do elipsy, jest náležitě ztuženo tím, že se skládá z obručí čtyř, ovšem co nejlehčeji z dutých trubic vytvořených. Na vnějším obvodu monocyklu nalézá se kaučuková obruč, po níž se monockyl pohybuje. Na vnitřním obvodu monocyklu pohybuje se malý bicykl, jehož kolo má podobu kladky, opatřeno jsouc hlubokou rýhou na obvodu a objímajíc svými přírubami vnitřní obruč monocyklu... přes menší příkopy přejíždí monocykl nápadně hladce, čehož příčinou hledati sluší ve velikémobvodu kola." Zákazníci se ale k nákupu příliš nehrnuli, patrně nedůvěřovali bezpečnosti tohoto stroje. Vynálezce Očenášek se nenechal neúspěchem zaskočit a i nadále vynalézal nejrůznější inovace. V průběhu první světové války dokázal kupříkladu dokázal ve svém bytě v Košířích, zachycovat tajné telegrafické zprávy mezi Berlínem a Vídní. Myšlenka na stavbu jednokolového dopravního prostředku ale neskončila zmíněnými šlapacími prostředky, ale vývoj šel nezadržitelně kupředu. Objevovaly se roztodivné vozy z železných obručí, které hnal kupředu, zapřažený kůň a jezdec seděl pohodlně mezi obručemi. Dalším vynálezem bylo ohromné kolo, které bylo poháněno po stranách šlapajícími jezdci. Také existovaly různé kruhovité bubliny s kolesovým pohonem, které umožňovaly jezdci zavřenému uvnitř, překonávat vodní plochy. S rozvojem spalovací a elektrických motorů se dostaly monocykly na novou úroveň. O její nesmrtelnosti svědčí fakt, že i dnes je možné spatřit nejrůznější vynálezce, prohánět své motorové monocykly ulicemi našich měst. Zmiňme ještě že tyto motorové monocykly se neomezují jen na jednoho cestujícího, ale v průběhu doby vznikly i jakési rodinné vozy, ty již jsou ale tvořeny dvěma koly vedle sebe, mezi kterými cestující sedí. Princip pohonu je ale stále stejný.

27173311_1724803837584375_7930725459777890206_o.jpg
27331725_1724800264251399_7848332128118489311_n.png
Jedny z prvních nápadů na jednokolky

Neuvěřitelně rychlý, motorový monocykl

V různých částech světa inženýři oživili myšlenku jednokolky, přitahováni hospodárností a kompaktností jednokolého vozidla. V současnosti se totiž úspěšně daří vyřešit dávné problémy s rovnováhou a pohonem, které dříve byly nepřekonatelnou překážkou prvotních vynálezců minulosti. V Anglii jeden italský vynálezce právě představil svůj monocykl, o kterém tvrdí že dokáže jet rychlostí až 100 mil za hodinu a na vzdálenost 280 mil spotřebuje jen galon benzínu. V blízké budoucnosti se zmíněný vynálezce chystá otestovat svůj stroj na amerických dálnicích. Po více než deseti letech experimentů dokázal stroj zdokonalit. Stroj spočívá uprostřed veliké pneumatiky. Kovový ráfek je držen speciálním rámem, ke kterému je připevněno sedadlo řidiče a malý motor o výkonu tři čtvrtě koňské síly. Pomocí volantu je možné natáčet vnitřní kostru vpravo nebo vlevo, díky čemuž monocykl zatáčí. Vynálezce plánuje vyhotovovat různé druhy velikostí podle výšky zákazníka. Jen bych chtěl podotknout, že podobné stroje vytvářeli i jiní vynálezci a dá se říci že éra monocyklů neskončila ani začátkem 21. století. Za upozornění stojí, že tehdejší motorové monocykly nebyly určeny jen pro civilní účely, ale našli si cestičku i na pole války. Tedy alespoň v hlavách nejrůznějších inovátorů a na rýsovacích prknech.

ObrázekObrázek
Zde jiná verze motorového monocyklu z roku 1931

Dynasphere

Dynasphere bylo vozidlo patentované roku 1930 britským vynálezcem Johnem Archibaldem Purvesem z Tautonu (1870-1952) a úspěšně testované o dva roky později na pláži Brean sands poblíž Weston-super-Mare (Severní Somerset Velká Británie). Byly postaveny dva prototypy, jeden menší poháněl elektromotor s rámem kola z litiny a gumovými pásy po obvodu. Druhý velký s kostrou kola ze dřeva potaženého gumou s benzínovým dvouválecem Douglas přes třírychlostní převodovku se zpátečkou. Původní Dynasphera měla průměr 3 metry, a váhu 450 Kg. Kostra byla ze dřeva a oceli a z vnějšku pogumována. Purves samozřejmě nebyl prvním kdo přišel s konceptem jednokolky. Ve své práci údajně vycházel z návrhu Leonarda da Vinciho. Předchůdců se ale našlo víc.

dynasphere-demonstrated-at-brooklands.jpg

Bojový monocykl pro jednoho muže

"Zničeho nic se z kouře a bitevní vřavy, v závratné rychlosti, vynořují podivné jednokolé tanky pro jednoho muže. Mají diskovitý tvar a jako velké obruče se valí přes bitevní pole. Skáčí přes příkopy pomocí podivných ocelových tyčí a smrtící kulometnou palbou zasypávají zamteného nepřítele." Taková jest zarážející vize vynálezce z New Yorku, který ve 30. letech získal patent na monocyklový typ tanku a který věří, že jeho vynález bude znamenat revoluci na bojišti budoucnosti. Řidič, bezpečně ukrytý uvnitř pancéřového pláště, řídí tento stroj pomocí dvou malých kol umístěných na bocích, které přesouvají váhu z jedné strany na druhou. Vnitřní převodový mechanismus je ovládán motorem umístěným uvnitř těla diskového kola, který žene stroj vpřed pozoruhodnou rychlostí. Ani vodní překážka nemůže tento stroj zastaviti. Speciální blatníky, na postraních kolech, je totiž možné otočit a promění se tak na plováky. Pak jen stačí připevnit na hlavní kolo speciální ploutve, které monocyklu umožňují zdárně plout i po vodě. Jednou z nejpodivnějších inovací u tohoto revolučního stroje jsou speciální ocelové trubky, které fungují jako skokanská tyč a umožňují tak překonávat příkopy nebo jiné překážky. Tyče se pomocí malých hrotů zaklesnou do země a celý stroj se tak bezpečně přehoupne na druhou stranu překážky. Verze bez těchto tyčí jsou určeny pouze pro použití na silnicích. I tento bojový monocykl zůstal jen na rýsovacím prkně, jedná se ale o zajimavý nápad, leč poněkud naivní.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Monowheel tank, obdobné nápady s různým využitím a jednokolka poháněná vrtulí z roku 1917

Richardsonův kulový tank

Oficiální název je ale Tumbleweed Tank (Laskavcový tank). Tento pozoruhodný tank dostal své jméno podle Laskavce, rostiny známé především z filmů o divokém západě, kdy se tyto chomáče kutálejí po divokých prérijích. Po tomto zjištění asi nikoho nepřekvapí, že tento stroj byl vynalezen právě v Texasu. Přesněji známým vynálezcem A. J. Richardsonem. Prvotní myšlenkou bylo vytvořit mobilní kulometné hnízdo, které by se bylo schopné převalit přes jakýkoliv terén, dostat se tak za nepřátelské linie a odtud zasypat nepřítele soustředěnou palbou. Chtěl se tedy vyvarovat patové situaci vzniklé v První světové válce. Vynálezce se také domníval, že kulovitý tvar představuje nejmenší možný cíl pro nepřátelské bomby, granáty a všechny přímé zásahy tak měly sklouznout po zakřivených stranách vozidla. Nejprve si ale řekněme něco bližšího o samotném vzhledu vozidla. Stroj byl vpodstatě tvořen dvěma dutými koulemi. Vnější část byla vybavena lištami pro lepší zachycení se v terénu. Vnější plášť byl také rozdělen na pravou a levou část, zatáčení se provádělo zpomalením nebo zrychlením jedné z částí, díky čemuž došlo k zatočení. Vnitřní prostor byl osazen těžkým motorem, který byl umístěn uprostřed spodní části, díky čemuž získal tank stabilitu vůči převrácení a zabraňoval sklouznutí do strany. Pancéřování mělo být velice silné a jelikož bylo tvořeno ze dvou vrstev, měla být osádka v dostatečném bezpečí i pokud by střela pronikla vnějším pancéřem (druhý plášť ji již měl bezpečně zastavit). Vnitřní část také měla být lehce utěsnitelná před proniknutím jedovatých plynů, z tohoto důvodu měl tank ve výbavě i nádrže s kyslíkem. Pohon měl obstarávat velký elektromotor, aby se zabrnílo únikům nebezpečných výfukových plynů, které by mohly zabít vlastní posádku. Ochranu měly zajišťovat čtyři kulomety, dva lafetované na bočních palpostech (byly by součástí vnitřního pláště a vnější část by se točila kolem). V čelní části byl lafetován další kulomet a pro ochranu před letadly byl nad ním umísten ještě jeden kulomet, směřující vzhůru. Tyto dva ulomety byly umístěny mězi otáčejícím se vnějším pláštěm. Osádku tvořili tři vojáci, jeden na každé straně a jeden v čelní sekci. Tento zajimavý tank má ale takovou drobnou vadu na kráse a tou je absence oken nebo průzorů, díky kterým by osádka nevěděla kam má střílet. Richardson zřejmě zapomněl, že bez dobrého výhledu není střelec schopný zasáhnout cíl, ba co hůř, nebyli schopni stroj efektivně navigovat a řídit, díky čemuž mohl stroj lehce zapadnout do nějakého kráteru nebo řeky. Článek byl otištěn v časopise Popular Science z roku 1936 a zůstal jen u několika skic a návrhů. Velice podobný stroj se lae zrodil v hlavě jednoho vynálezce již v minulém století (1883) pod názvem Rolling Barricade (tedy něco jako valící se kryt)

Obrázek
Obrázek
Richardsonův tank a Rolling Barricade (povšiměte si kotvy)

Zdroj:
Kniha Zlaté časy české reklamy – Pavla Vošahlíková
Časopis Popular Science z roku 1933
http://www.pashnit.com/forum/showthread.php?p=111169
http://blog.modernmechanix.com/2007/01/ ... y-one-man/
http://www.pashnit.com/forum/showthread.php?p=111169
http://trooperworld.wikidot.com/monocycles
Zdroje kulový tank:
http://worldofweirdthings.com/2009/06/0 ... weed-tank/
http://www.activeboard.com/forum.spark? ... D=12770902
+ pár dalších stránek, ale z nich jsem použil pouze obrázky a pár dalších detailů.
Naposledy upravil(a) Rase dne 7/8/2012, 08:12, celkem upraveno 4 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Ground Bot

Příspěvek od Rase »

Ground Bot

Ač je to k nevíře, tak historie se točí ve smyčkách. Patrně jste četli můj článek o Tumbleweed tanku (používal jsem název Richardsonův kulový tank) a přišel vám nereálný stejně jako mě. Leč došlo k zajimavému paradoxu. Švédští vědci (především Viktor Kaznov) zkonstruovali moderního špionážního robota kulového tvaru. Podobnost je patrně čistě náhodná, ale je na rozdíl od Richardsonova tanku nezůstal tento projekt jen na papíře. Ground bot byl původně navrhnut pro použití při vesmírných misích, na průzkumu cizích planet. Vnější plášť je velice odolný a zcela izoluje interier od vnějších vlivů, navíc nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Gumový povrch navíc tlumí otřesy a poskytuje dobrou trakci. Grund bot může být buď řízen dálkovým ovládáním, nebo automaticky. Robot se dokáže pohybovat blátem, pískem, sněhem a dokonce zvládá překonávat i vodní překážky. Maximální rychlost činí zhruba 13km/h. Robot je vybaven dvěma gyroskopy a speciálními kamerami, které umožňují sledovat okolí v 360°. Také je vybaven speciálními čidly pro odhalování drog, plynu, ohně, radioaktivních a jedovatých látek. Těžiště je zavěšeno na gyroskopech a pro řízení celého stroje stačí jednosuše přesouvat těžiště na libovolnou stranu. Lithium-ion baterie poskytují až 16 hodin operativního času. Váha je pouze 22kg a výška jako běžná pneumatika. Podle švédských vědců není velikost stroje nikterak omezena a je tedy možné že v budoucnu zvládne přepravovat i lidskou posádku. Zde se opět přibližujeme Richardsonovu tanku. Stačí Groundbota vybavit zbraňovým systémem, umístěným v bočních vystupcích a pokud nechcete robota řídit přímo, stačí využít dálkového řízení a jednoduše jej ovládat ze zázemí. Bojové nasazení bohužel konstruktéry nenapadlo, ale rozhodně by se jednalo o zajimavou myšlenku. Současní bojoví roboti totiž musí využívat pásový pohon, který rozhodně není tak efektivní a multifunkční jako kulový Ground Bot. Ground Bot se zatím využívá jen k hlídání dětí a zatím se zvažuje jeho přesné užití v budoucnosti. Potenciál tu ale je ohromný.

http://www.youtube.com/watch?v=A4zuH5hOGaE
http://www.youtube.com/watch?v=oMy-H74g ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=Be2dYIG7 ... re=related
(poslední video je s balónovým robotem – ať vidíte jak je pohon nenáročný na prostor)

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

celkom zásadná je otázka, akú vysokú prekážku v pomere ku svojej výše dokáže tento udelátor prekonať
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Stejný problém se snažil vyřešit Greg Schroll. Jeho Ball-Shaped Robot vysoký 18 palců překonává překážky vysoké 5 palců. Dokáže přejíždět obrubníky nebo i vyjet když zapadne do díry - viz videa. Pak o tom sepíšu zase článek
http://www.popularmechanics.com/technol ... ?series=88
videa s překonáváním překážky:
http://www.youtube.com/watch?v=mecsepWXuuc&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=OWkK-o4V ... re=related

osobně vidím ale velký potenciál v něčem úplně jiném. Přeci jen v dnešní době nemusí každý vynález překonávat x metrové překážky, chodit do schodů nebo bořit zdi. Potenciál těchto kulových tanků je jinde - dokáží plavat a pohybovat se i ve špatném podkladu. Navíc by je bylo možné používat v městech, nebo na pevnějším povrchu. Kdo říká že bojiště budoucnosti musí být stejné jako v dobách první světové války. Mě se tyto kulové vynálezy strašně líbí, hlavně pro to, že jsou absolutně jiné než to co je dneska k vidění.

NB4HDQFCSKRBHAH6PWLZQOAE3Y.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Tak mě se také líbí, ale při bojovém použití se podbízejí různé otázky.

K čemu by přesně sloužil? Průzkum nebo jakýsi tank jako u starého návrhu? Jak by musel mít silný motor a pancéřování, co výzbroj? A co se stane s takovou kuličkou, když ji někdo trefí? :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Krom průzkumu, či samohybné miny mě jiné využití nenapadá
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Schrollův balón jení moc stabilní, tak by se použít nedal k ničemu, ale GroundBot má kamerovou část stabilní, tak by ji bylo možné osadit buď dálkově ovládanou puškou, pistolí nebo něčím na ten způsob - možná i nějakou raketkou. Uvědomme si, že GroundBot je poměrně drobný a tichý (elektromotor) - cíl si jej tedy nemusí ani všimnout. Mohl by se tedy hodit k nasazení ve městech.
Bojová varianta řízená lidskou posádkou je samozřejmě komplikovanou. Pancéřovaná by musela být celá vnitřní část a je tu spousta problémů, ale mě fascinuje pouhý fakt, že věc která napadla lidi již před více než sto lety viz Rolling Barricade (1883) nebo Richardsonův kulový tank (1936) se konečně přiblížili možnému vzniku (!)
Přeci jen před vynálezem drobných kamer nebylo možné něco takového sestrojit. V dnešní době existují technologie ke stavbě podobné věci. Neříkám že zrovna GrounBot má být bojovým prostředkem budoucnosti (vždyť byl určen ke skoumání cizích planet) ale rozhodně je to zajimavá myšlenka, která by se mohla uplatnit i na bojišti.

Pánové, odprostěte na chvíli vaši mysl od pásů a pneumatik - osobně oceňuji jakoukoliv zajimavou - netradiční myšlenku
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

prvně extra nevěřím v dobrou průchodnost. Ať chceme nebo nechceme, tak i městské bojiště je plné trosek. Mimo město jsou to příkopy, výmoly, bahno, sníh atd.
Dále pokud by to byla ozbrojený groundbot, tak by měl poměrně velké rozměry, minimálně přes 1,1 metru. Což by byl poměrně velký cíl.
Pokud by to bylo na základě monocyklu, tak mám zase obavy o stabilitu, pokud by schytal zásah z boku. Asi by se převrátil.
Proto bych nějakou ozbrojenou verzi zcela zavrhl. A ponechal bych to jako průzkumníka v budovách nebo jako určitou verzi samohybné miny - zaznamená pohyb, identifikuje vojáka, potichu se přesune do jeho blízkosti, bum.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Nakoľko sú už senzorové míny z dosahom 50-100m ktoré sa nemusia hýbať vôbec, príde mi to ako zbytočnosť.
Vo veľkosti pod 40cm by to ako protivozidlovú mínu ktorá nabehne pod podvozok MBT alebo APC v mestách použiť síce šlo, ale zas je tu otázka cenovej efektivity voči podobným protitankovým zbraniam použiteľných v meste...
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Přivedl si mě na myšlenku že by šel onen GrundBot zmenšit a buď použít ke zmíněné špionáži (určitě by byl na výrobu levnější než současné minisystémy) v této funkci by se určitě osvědčil třeba u zásahových jednotek - šlo by ho třeba hodit do okna domu a pak dálkově řídit.
zajimavá může být i varianta jako řízená bomba (takový moderní Goliath) nebo řízené zadýmovací zařízení (nebo vybavený slzným spejem, takový řízený slzný granát) - čistě teoreticky by se mohl uplatnit jako nosič nálože - že by vyložil výbušninu a pak odjel (třeba u odpalování dveří atd.).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Pochopitelně to míním pro použití ve městě, kde je spoustu překážek, které mohou zmenšit efektivitu nálože. To samé ten průzkumník by se hodil pro prohledávání místností atd.
Použití mimo město bych zcela zavrhl..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Jako asi bych se lekl, kdyby mi pod nohama prosvištělo něco maličkatého kulatého :D Pro osazení zbraní to asi není nejlepší platforma a pro průzkum bych možná raději měl nějaký malý tichý vrtulníček.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

tak hrábně do báglu a mrskneš to do baráku oknem nebo dveřmi. A za chvilku máš přehled co v něm je .. a když budu hnusný, tak až zjistíš, že někdo je za 4rohem vpravo je skupinka ozbrojenců, tak tam navedeš další kouli, jen s bojovou náplní.
otázkou je ve velikosti, a tedy skladnosti něčeho takového ..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Tak takhle to zní hezky, ale už si vem co když kuličce někdo sprostě zavře dveře? A nebo se škodolibě usadí v patře nad schody? :) Záleželo by hodně na členitosti toho domu, kam až by se koule propracovala.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Však samo.. o té průchodnosti mám celkem pochybnosti. Uvidíme s čím přijde Rase
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Ball-Shaped Robot

Tady je tedy již zmíněný druhý typ moderního koulového robota - Schrollův řízený balón. Greg Schroll je postgraduálním studentem na Coloradské Státní Univerzitě. Jeho Ball-Shaped Robot prý dokáže překonávat strmmý a členitý terén, díky speciálnímu gumovému povrchu. Celkově mi přijde že Schroll buď okopíroval, nebo paralerně vymyslel to samé co švédský vědec Viktor Kaznov (GroundBot). Jedná se v podstatě o velice podobné výtvory. GroundBot je ale stabilnější a tedy je možné jej osadit kamerami. Pro zajimavost ve filmu Soudný Den má hlavní hrdinka umělé oko, které funguje právě jako ona mobilní, špionážní kamerka. Stačí jednoduše umělé oko vynadat a následně sledovatobraz na svých hodinkách. Patrně ho i přes ně řídí. Nevím proč by měla špionážní kulička překonávat zavřené dveře nebo schody. Přes zavřené dveře se nedostane ani zmíněný špionážní minivrtulníček, navíc ho třeba zastaví i lepítko proti mouchám .D

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Přes zavřené dveře se nedostane ani zmíněný špionážní minivrtulníček, navíc ho třeba zastaví i lepítko proti mouchám
Tak ten měl létat spíše venku po tom městě :D...tam není tolik dychtivých lidí pobíhajících po kuchyni s plácačkami na mouchy :) Ale aspoň do toho patra by se dostal nebo šmíroval oknem z venku :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

IMHO by se to dalo maskovat jako balón, třeba kopačák... Akorát je tam jisté riziko že ho někdo nakopne...
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Tyjo, clanku o tehle kulatych jednokolkach jsem si vsiml az ted. Osobne jesem o tomhle druhu "podvozku" resp. zpusobu pohybu dost uvazoval

a myslim ze je velkou chybou hobrat jako alternativu k tanku, protoze na podobne uziti je zcela nevhodny. Jendnokolka rozhodne neoplyva
- nizkou siluetou
- velkym zrychlenim na rovine (tj. brzdenim, akceleaci), kvuli poloze teziska to neni mozne
- doboru pruchodnosti terenem ( je schopno prekovanvat prekazky jen vyrazne nizsi nez polomer kruhu )

Naopak, v cem tento "podvozek" vynika, je schopnost koulet se samovolne setrvacnosti resp. hopsat i prez relativne obtizny teren, aniz by se poskodil vnitrni obsah. To je samozdrejme mozne jen pri relativne male hmotnosti celeho zarizeni.

Podle me co chybi vsech predlozenym konceptum k prakticke pouzitelnosti jsou nejake jednoduche "brvy" (umyslene nerikam nohy) kteryma by se to mohlo odrazet od zeme, aniz by musel obsahovat nejake pohyblive soucasti.

Vyhody takoveho reseni podle me jsou
- absence pohyblivych soucasti => mechanicky jednoducha a odolna konstrukce
- schopnost "hopsat" v relativne slozitem tvrdem terenu a nepredvidatelne menit smer
- moznost hazet, at uz pesakem rukou, nebo z auta, helikopetery ...
- se soucasnou elektronikou si dokazu predstavit instalaci rucni zbrane s kratkou hlavni (o velikosti pistole) ktera by strilela ve vyskoku v pozadovanem smeru
.... cele zarizeni by bylo velke asi jak kopacak, jak tady mate ukazae... a hustotu by melo takovou aby jeho padova rychlost pri padu z letadla byla bezpecna aby se nerozbil. Vym ze napr. padova rychlost cloveka je nejakych 160km/h. Dokau si predstavit ze kopacak o hmotnosti 3kg by mel nejakou rozumnou ... jako 30km/h? (chce to spocitat...nevim z hlavy)

Jsem ted v zahranici, nemam u sebe svoje nacrtky, az se vratim dam sem nejaky 3D model jak jsem si to predstavoval
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Očividně sme uvažovali velice podobně, mě ale nenapadla ona možnost "hopsání". Jenom nezapomeň že ona zbraň (pistole) musí být zasazená na bocích, tedy mimo samotnou kouli, která se otáčí, popřípadě uprostřed dvou samostatně se otáčejících polovin. Sem moc rád že se myšlenka na "smrtonosný míč" pozdává i někomu jinému než jenom mě. Těším se tedy na nápady

Hlavní je úspora energie v případě koulivého pohybu a taky nehrozí že by se nedopatřením zničil (přinejhorším může zapadnout, ale v případě oněch nožek by se dokázal vyprostit sám, nebo by ho někdo vytáhnul. Pokud by byl ovládán dálkově tak bez problému by se udržel na silnici nebo pevném podkladu
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“