Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Moderátor: Hans S.

Odpovědět
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Příspěvek od zved »

Snad příspěvek dávám do správného fóra. Je tu nějaký fanda do výstroje především (ale nejen) americké armády? Rád bych radu ohledně pravosti/nepravosti (a použitých materiálů) vojenské obuvi, která se prodává v armyshopech. Nepotřebuji to z důvodů "historických či sběratelských", ale čistě z "funkčních". Jestli tento dotaz patří spíše jinam, tak prosím nějakého admina o nasměrování. Díky.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Příspěvek od zved »

Raději hned konkretizuji. Jedná se mi zejména o boty do pouštních a pralesních oblastí. Úplně nejvíc typ "jungle Panama". Dnes se již blbě shánějí "normální velikosti" těch originálních. A i ty prošly inovacemi, takže jsou na nich drobné odlišnosti. A pak se vyrábí napodobeniny - zejména firma Mil-Tec. A tady si právě nejsem jistý, jak rozeznat originály a hlavně, jestli i Mil-Tec dělá vícero kopií kvalitativně odlišných. Prý na těch kopiích již není pravá kůže, ale jakási umělina. Ale osobně jsem viděl třeba pouštní boty Mil-Tec, které se kvalitativně lišily (navíc i Mil-Tec občas pravou kůži používá). Je pravidlem, že všechny zelené jungle "Panama" od Mil-Tec mají jiný matroš, než je kůže? Je pravda, že jungle z Vietnamu měly použitou látku bavlnu, kdežto novější jungle mají již corduru, nebo jiné uměliny?

Sory za odkaz na konkrétní zboží, ale jinak to nejde (není to úmyslná reklama). Tady: http://www.m1armyshop.cz/detail.php?id_zbozi=3639 jsou prý jakési originály od firmy Wellco. Je zde teda netradiční podrážka. Jsou to originály někde někdy používané, nebo je to jen jakási kopie (jako Mil-Tec)? Co kvalita (kůže a podrážky)? Tohle: http://www.m1armyshop.cz/detail.php?id_zbozi=225 už asi originály jsou určitě (i když mladší, než Vietnam), ale už trošku dražší. Tady: http://www.airborne-ranger.cz/shop/prod ... l-tec.aspx píšou, že je tam také kůže. Ale dá se tomu věřit? V několika armyshopech mi říkali, že Mil-Tec prostě na jungle "Panama" kůži nepoužívá,...
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Příspěvek od CAT »

Zved: Pokud to nemáš na zbírání, tak si nic "vojenskýho" nekupuj. Ohledně Jungle "panama", první panamy byly používaný za války ve Vietnamu, mám originály bez podrážky "panama", ale s podrážkou "vibram", jsou od Baťi, ale "kůže" na nich podle mě stejně neni kůže... Na Junglích je důležitý to, aby byly prdyšný do tý míry, že když ti tam nateče voda, tak ti hned zase vyteče (prakticky v jungli budeš mít mokro pořád, tak jde o to aby se tam voda nedržela), proto jsou tam díry na bokách ze kterejch voda může vytéci... S kopijema mám spíše špatné zkušenosti, měl jsem nějaké kvalitnější z Moore militaria a byly hrozný, cokoli od Miltecu bude hrozný...

Pokud t fakt nejde o zběratelství, tak si zajdi do Hudysportu a tam si vyber boty, vojenský boty jsou z 99% šméčka a každej kdo může si je mění za hi-end civil botky... Vojenskou botku koupíš okolo 1500,- za pár a tomu odpovídá kvalita, když boty, tak pořádný a ne to co nutěj nosit chudáky vojáky...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Příspěvek od zved »

No já ty boty potřebuji do tropů. Už jsem tam parkrát i byl :) Princip Panam s větracíma otvorama samozřejmě znám. Civilní boty do tropů se v podstatě nedají koupit (umělotina, molitan, nebo dobrá, ale neprodyšná kůže). Proto volba na vojenské boty do džungle, nebo pouštní - jasná volba. Ale i tam jsou rozdíly - především v prodyšnosti. A kvůli té prodyšnosti jsou Panamy a jim podobné bote nejlepší. Lepší už jsou snad jen naše staré "Brazilky" ze Svitu Zlín, které už se prý zase vyrábí (podobné francouzským trop. vycházkovým). Ale ty mají podrážku úplně naprd a málo kůže - hned se roztrhají.

Jinou volbu, než jungle Panama, nebo nějaký typ pouštních nemám.Některé jsou pro mě nepoužitelné - např. některé typy ala Afghánistán s goretexem (teplý, málo prodyšný). Tj. musí to být dole kůže, nahoře látka (ideálně bez změkčování molitanem či jinou hmotou kvůli nasákavosti a menší prodyšnosti) a musí to mít dobrou podrážku. Mám jeden model britských pouštních - vše vynikající, až na podrážku (relativně tenká a tvrdá - při celodenním nošení a chůzi bolí nohy).

Zkoušel jsem třeba boty pro českou armádu do Afgánu. Naprosto vynikající, pružná a tlustá podrážka (nohy jak v peřince), ale do tropů moc teplé (a blbě schnoucí). Ono fakt záleží, pro jakou oblast je to určeno. Proto mají amíci možná 20 různých typů pouštních bot.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3504
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Příspěvek od seabee »

Zajeď si do Slavičína - bývalá firma PRABOS = Pracovní Boty Slavičín - dělají boty pro naší armádu, pro URNA i pro Bundeswehr a a další evropské armády, měli tam i podnikovou prodejnu, snad ještě existují. Dělali spostu vzorů pro špičkový značky a nikdo ve světě netušil, že to šijou moravský ševci (i ševcový, samozřejmě). Doufám, že to není reklama, když, tak ať to admin vymaže a nechá tě potit v nějaký číně :D
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Příspěvek od cover72 »

zved: ještě můžeš zkusit Magnumy. Ti mají celkem velkou škálu a je to stavěné pro záchranky, černé šerify, šlapající kolem dokola své 5km kolečko okolo plotu a pro vojcly, takže pohodlí nohy je na prvním místě a mohli by mít i něco do tropů. Na Morrisu nedávno avizovali, že na své skladové zásoby Magnumů mají v Brně 50% slevu, ale je otázka, zda by se ti to i s cestou vyplatilo.

Seabee: za sebe říkám, že je to v pořádku. Praktická informace.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Příspěvek od zved »

Tak jsem si pořád ještě nevybral. Horkými favority jsou britské pouštní boty "Ituri". Vapadají velmi dobře, ale zkoušel jsem jen asi o číslo menší. Snad někde seženu moji velikost. A ještě chci projít armshopy v Praze. V jednom mají dokonce i originál US Panamy (z Vietnamu), ale celkem již "trochu dražší".
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na výstroj (nejen americkou)

Příspěvek od Tempik »

Využiji tohoto tématu, i když s předchozím dotazem nemá pranic společného.

Jak to bylo s nasazením (myšleno operačním :-) kalhot proti přetížení u tohoto předchůdce anti-G suit? Co jsem tak progooglil, tak už v pacifiku ve 42 používala USnavy u svých palubních letounů něco na ten způsob. Později i v Evropě u P-47 a P-51. Z fotek to vypadá jak "korzet" na nohách. Teoreticky to pomáhalo o 1G, což se zdá jako dost málo na to, aby to mělo smysl zavádět. Prakticky je těch fotek spousta a asi to za to stálo.
Stalo se to masově rozšířenější, nebo to bylo spíš nasazeno u pár jednotek? Co na to říkali piloti?
Odpovědět

Zpět na „Různé“