Čečenské začátky a konce

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Čečenské začátky a konce

Příspěvek od Mantra »

Na doplnění a ukončení mého snažení o získání informací týkajících se čečenského kofliktu, tady je další část toho co udělali špatně a pak jak použili nejmocnější zbraň ruské armády – dělostřelectvo.


A jak to začalo v roce 1994

Obrázek

Plánování vojenského zásahu

Ke splnění prezidentského výnosu přijal ministr obrany RF P. S. Gračov záměr operace. Tento záměr předpokládál bleskovou policejní akci vojsk MV, podporovaných v prostorech a centrech zesíleného odporu vojsky MO. Celková kontrola situace měla být zabezpečena rychlým přesunem intervenčních sil na území Čečenska pod stálou ochranou frontového
a vojskového letectva k hlavnímu městu Groznyj a jeho blokáda. Měla být vytvořena dvě pásma blokády:

- vnější (na správní hranici republiky, proti případnému přísunu zbrani a dobrovolníků zvenčí a úniku ozbrojených skupin ven) a
- vnitřní kolem Grozného,

V souladu s tímto záměrem zahájil generální Štáb spolu s představiteli dalších ministerstev a orgánů zpracování plánu tzv. zvláštní operace. Plánováni operace mělo, mimo jiné, i tyto zvláštnosti:

Pro uskutečnění operace byly použity svazky a útvary Čtyř druhů ozbrojených sil (ruská klasifikace):
1. ministerstva obrany (MO);
2. federální pohraniční služby (FPS);
3. složek ministerstva vnitra (MV);
4. bezpečnostní a ochranné služby (složek federální služby kontrarozvědky - FSK).


Operace tohoto typu, jichž se zúčastní síly a prostředky s odlišným způsobem řešeni uložených úkolů, se dříve na území Ruska neprováděla a chyběla tak zkušenost s její přípravou a realizací.

Bojový úkol měl být plněn na území jedné z republik Ruské federace, což vyžadovalo nestandardní řešení a přístupy. Neplánovala se armádní operace v podmínkách lokální války na území sousedního státu, ale plánovala se zvláštní operace na území jedné z republik RF. Tato skutečnost se považuje za velmi důležitou pro další hodnocení celého zásahu. Bezprostředním řízením plánování, přípravy a vedení operace byl pověřen velitel Severokavkazského vojenského okruhu.

Směrnice generálního Štábu RF pro plánování operace

Při plánování operace bylo směrnicí NGS Ruské federace veliteli Severokavkazského vojenského okruhu nařízeno zplánovat:
a) přesun intervenčních sil na území Čečenska;
h) neprodyšné uzavření administrativních hranic Čečenska;
c) obklíčení Grozného na vzdálenějších přístupech a jeho blokáda:
d) vytvořit podmínky pro paralyzování o-zbrojených skupin.

Tímto postupem měly být vytvořeny podmínky pro zahájeni jednání a nastolení ústavnosti v zemi. Celá operace měla byt u-končena v několika málo dnech.

Plánovací skupině bylo Směrnicí NGS dále nařízeno:
1. Věnovat zvláštní pozornost otázkám součinnosti a zabezpečení nepřetržitého velení vojskům ve všech etapách operace.
2. Organizovat kvalitní přípravu vojsk, zbraní a techniky. V průběhu operace nepřipustit nepromyšlené kroky, které by vedly ke ztrátám na živé síle. Zvláštní pozornost věnovat organizaci součinnosti a vzájemného rozeznávání letectva a pozemních vojsk.
3. Při přípravě vojsk věnovat pozornost specifice činnosti ve velkém zastavěném prostoru. Zajistit přípravu leteckých návodčích a dělostřeleckých pozorovatelů, včetně odřadů zabezpečení pohybu.
4. Organizovat nepřetržité týlové zabezpečeni jak při přípravě, tak i v průběhu operace.
5. Organizovat všestranné zdravotnické zabezpečení přesunu a v průběhu plánovaného vedení bojové činnosti vojsk s důrazem na včasné vyhledávání raněných, odsunu ke zdravotnickým útvarům a zařízením a zajištění epidemiologické bezpečnosti vojsk.

Praktickou pomoc velitelům při přípravě k nastávající činnosti poskytovali příslušníci generálního štábu, hlavních a ústřednich správ ministerstva obrany a velitelé jednotlivých druhů vojsk. Hlavní pozornost byla věnována organizaci součinnosti.

Na stupni okruh - uskupení byla součinnost provedena 6. a 7.prosince 1994 na zaměstnání náčelníka štábu okruhu za účasti důstojníků GŠ a MO s využitím plastického stolu. Hlavní úkoly spojené s organizaci součinnosti na stupni prapor, rota, četa a družstvo, byly prakticky provedeny 8. a 9.prosince.

Poznámka: Ve srovnáni s konfliktem v Perském zálivu nelze přehlížet, že pozemní operace spojenců v trváni asi 100 hodin, proběhla po několikaměsíčních přípravách. Zatímco předběžná příprava operace v Čečensku trvala asi 50 dnů, přimo 25 dnů a pro plánováni operace bylo prakticky k dispozici 96 hodin. Podle názoru genplk. Semjonova (velitele PV v Čečensku) bylo na plánováni operace zapotřebí doby 2 až 3 měsíců.

Zdůrazňovalo se, že „bleskovou válku" MO nikdy neplánovalo. Všichni údajně chápali, že při činnosti na vlastním území je nutné brát v úvahu nejen ozbrojené formace Čečenců, ale především civilní obyvatelstvo. Vzhledem k tomu nebylo možné postupovat přesně podle zásad vojenského umění. Byla tu naprosto netypická varianta a tudíž i jiná pravidla, jiné zákony a jiné tempo. Vojskům nebylo lhostejné, kam a po jakém cíli mají střílet. Proto se kolony musely i na několik dní zastavovat pokaždé, když se protivník zaštiťoval ženami a dětmi.

Poukazuje se na skutečnost. že kdyby šlo o vojenskou operaci podle všech klasických pravidel, byla by každá překážka rychle zničena palbou.
Během přípravy operace vyvíjelo ruské vedení úsilí vyřešit krizi mírovými prostředky cestou vzájemných rozhovorů. Uskutečnilo se setkáni ruského MO PS Gračova s prezidentem D. Dudajevcm. který uznal složitost svého postavení v případě ruského vojenského zásahu. Zároveň však zdůraznil, že je rukojmím svého okolí a nemůže splnit předkládané požadavky bezpodmínečného odzbrojení a rozpuštění ozbrojených formací na území Čečenska.

Zahájení a průběh vojenského zásahu

Dne 10. prosince 1994 ve 22.00 hod. podal velitel Spojeného uskupení vojsk hlášení o připravenosti k provedení operace.

Přesuny vojsk byly organizovaně zahájeny po pěti osách v 07,00 hod. 11. prosince. Vzhledem k situaci, která se vytvářela na pochodových osách, věnovalo velení Spojeného uskupení vojsk značnou pozornost třem jižním osám, vedoucím přes území Ingušské republiky, kde měl D. Dudajcv značný vliv.
Obrázek

Poznámka:
Podle Kriesen und Konflikte, OMZ. 1995. Č. 3. s. 351-352. tvořilo Spojené uskupení vojsk RF 23 800 osob z toho 4 700 příslušníků vojsk ministerstva vnitra, 80 tanků, 208 bojových vozidel a 182 dělostřeleckých zbrani. Později se tento počet zvýšit na 38 000 mužů, 230 tanků, 454 bojových vozidel a 388 dělostřeleckých zbraní. Čečenské síly zahrnovaly formace pravidelného vládního vojska v počtu 16 200 osob, polovojenské skupiny asi 15 000 osob, zahraniční dobrovolníky z 18 zemi v počtu asi 6 000 osob, 17 000 příslušníků různých policejních složek a 30 až 40 000 příslušníků domobrany. Jádrem pravidelných sil byl například muslimský pluk, abcházský prapor, speciální oddíl „Černí šakali", ázerbájdžánský žoldnéřský oddíl „šedí vlci", brigáda speciálního určení, tankový pluk Šali, motorizovaná brigáda, pluk ministerstva vnitra aj.

Hned na počátku přesunu na ingušském území narazily ruské síly na odpor civilního obyvatelstva, ozbrojených formaci a odpor příslušníků ingušského ministerstva vnitra. Celkem došlo na území Ingušska ke ztrátě 47 kusů vojenské techniky (převážně spojovací a zdravotnická vozidla). Zabito bylo 6 a raněno 13 vojáků. Celkem etapa přesunu a zaujetí blokády Grozného trvala 16 dni (podle plánu měla trvat 3 dny).

Nedostatky počáteční etapy zásahu

Za hlavní nedostatky v této etapě zásahu jsou považovány následující skutečnosti:
• během pochodu velitelé všech stupňů málo využívali sil a prostředků vlastního a přiděleného průzkumu spoléhali zejména na vzdušný průzkum vedený vojskovým letectvem;
• přesto, že bylo při přípravě pochodu použití průzkumných jednotek pozemního vojska přesně naplánováno, pověřovali někteří velitelé tyto jednotky úkoly spojenými např. s dobytím a udržením důležitých objektů
a doprovodem pochodových proudů, tedy úkoly, které nejsou pro průzkum netypické;
• pochodové proudy za přesunu byly až 20 km dlouhé a měly i několik set vozidel. V některých případech (například ženijní technika) byla nevýhodně zařazena uprostřed kolon.

Poznámka:
Podle názorů některých důstojníku byly pochodové proudy seřazeny „jako by spěchaly na vojenskou přehlídku". Celá operace působila spíše jako využiti příležitosti k provedení operačně -taktického VŠC s částečným vyvedením vojsk. Bojové a logistické zabezpečení se spíše blížilo požadavkům při činnosti na střelnici a né skutečné bojové činnosti.

• značné znepokojení vyvolala řada nedostatků v přípravě důstojnického sboru, kde se v některých případech projevila ztráta návyků ve veleni rozvinutým jednotkám, nezkušenost při využívání prostředků rádiového spojení
s využitím signálů a hovorových tabulek;
• V průběhu plnění bojových úkolů různými silami nebyl uspokojivě řešen problém technického zabezpečení přidělovaných jednotek a útvarů pozemního vojska.

Tankové a dělostřelecké jednotky přidělované útvarům vzdušného výsadkového vojska neměly vlastní odsunové prostředky, odsunové prostředky výsadkového vojska zase nebyly připraveny k odsunu těžkých zbraní aj.;
• hodnocení použití bojových prostředků jasně ukázalo na řadu problémů raketové a dělostřelecké výzbroje, technických prostředků průzkumu, automatizovaných systémů řízení a velení, vytváření záloh materiálu a rozložení munice podle stanovených norem.

Naléhavě vyvstala otázka vybavení vojsk přístroji nočního vidění, nočními zaměřovači, neprůstřelnými vestami, průzkumnou technikou a speciální technikou, která by pomohla uvolnit komunikace bez použití střelných zbraní, například vodní děla, munice se slzným plynem. tlampače aj.

Operace k ovládnutí Grozného a její zvláštnosti

Během dokončování blokády Grozného se vytvořila situace, kdy v zájmu dosažení stanoveného cíle, tj. odzbrojit protivníka, bylo nutné okamžitě ovládnout město. Příslušné rozhodnutí bylo přijato na zasedání ruské Rady bezpečnosti dne 26. prosince 1994, GŠ RF vydal na základě tohoto rozhodnutí nařízení vrchním velitelům jednotlivých druhů ozbrojených sil a velitelům vojenských okruhů vytvořit, připravit a přisunout další zálohy do prostoru konfliktu.

Výstavba uskupení z útvarů různých vojenských okruhů byla zdůvodňována značnou nenaplněností ozbrojených sil, kdy nebylo možné využít svazky a útvary na plných počtech. Bylo tedy nutné vytvářet tzv. smíšené útvary a svazky. Další příčinou vytváření smíšených organizačních celků byl i značný nedostatek finančních prostředků.

Smíšené uskupení bylo složeno celkem z 8 vojenských okruhů a později i ze sil námořní pěchoty (NP) od 4 námořních flotil. Preferování výstavby některých jiných druhů OS a druhů vojsk, např. strategických, mobilních, námořních, vzdušně výsadkových a vojsk MV potvrdilo závažné důsledky podceněni výstavby PV.

Obrázek

Čečenské velení soustředilo hlavní síly v Grozném, kde byly rovněž rozhodující zásoby zbraní a munice. Na počátku bojové činnosti bylo ve městě až 15 000 ozbrojenců, 60 děl a minometů, 30 raketomelů, 50 tanků a přibližně 100 BVP a OT.

Záměr operace v této etapě předpokládal útok úderných odřadů ze severního, západního a východního směru, jejich vstup do města a v součinnosti se speciálními jednotkami MV a FSK dobytí prezidentského paláce, vládních budov, televize, rozhlasu, nádraží a dalších důležitých objektů v centru města. V důsledku činnosti ruských vojsk na třech sbíhavých směrech se mělo hlavní uskupení D. Dudajeva, operující v centru města, dostat do úplného obklíčení.

Po vysazení taktického výsadku na severovýchodním předměstí došlo k prolomení obrany na několika místech, tanky a BVP pronikly do centra Grozného, avšak v důsledku příliš rychlého postupu ztratily vzájemný kontakt. Pěchota zůstala ve vozidlech a neposkytovala podporu a ochranu tankům. Postupující proudy byly protitankovou obranou rozděleny, navzájem odříznuty a při uvíznutí na zátarasech v ulicích ničeny dělostřelectvem a ručními PT zbraněmi z bezprostřední blízkosti v léčkách a ze skrytých stanovišť v budovách.

Poznámka:
V Grozném byly vybudovány 3 linie kruhové obrany. Vnitřní ve vzdálenosti 1-1,5 km od centra, střední ve vzdálenosti 2-2,5 km a vnější na předměstích a okrajích ve vzdálenosti 6-6,5 km od středu města. Uvnitř města bylo vybudováno asi 50 opěrných bodů, více než 10 spojovacích uzlů aj.

Tato unáhlená a z hlediska všeobecně platných taktických zásad vedení bojové činnosti v obydlených prostorech zcela chybná demonstrace síly, nedosáhla zastrašujícího účinku a její neúspěch negativné ovlivnil další průběh operace.

Obnovením ofenzívy 3. ledna byl zahájen boj o centrum města. Na základě analýzy dosavadního průběhu operace o město (hodnocena jako neúspěšná) a projevujících se chyb a nedostatků se velení OS RF rozhodlo změnit taktiku boje v ulicích města a zasadit do bojů v Grozném elitní jednotky vzdušně výsadkového vojska, námořní pěchoty, hloubkového průzkumu a jednotky speciálního určení MV k vystupňování tlaku v závěru ofenzívy. Do centra Grozného začínají být vysílány mobilní úderné skupiny, které již dobývaly město po částech.

Bojová sestava těchto skupin byla zpravidla členěna do tří sledů:

1. sled - byl zpravidla tvořen 3 až 5 tanky a BVP, pod ochranou jednotek:
- sil speciálního určení MV;
- průzkumných;
- výsadkových;
- námořní pěchoty;
- ženijnich;
- odstřelovačů.
2. sled - byl zpravidla tvořen hlavními silami mobilní úderné skupiny (zpravidla msr), posílené:
- samohybným dělostřelectvem;
- tanky;
- odstřelovači;
- plamenomety;
- psovody.
Celkem měly hlavní síly až 300osob.

3. sled - byl zpravidla tvořen tanky a dělostřelectvem s doprovodem pěchoty.

Změna taktiky přinesla dílčí úspěchy. Útočící jednotky pomalu pronikaly do centra na několik set metrů od prezidentského paláce. Čečenské síly, tvořící elitu nejlépe vycvičených a vyzbrojených formací však pokračovaly v urputném odporu.

Poznámka:
O vycvičenosti a neobvyklé krutosti čečenských elitních formací v Grozném svědčí mj. i to, že 98% zničené ruské obrněné techniky v Grozném bylo zasaženo 2 až 3 zásahy kumulativní PT munice do boční či zadní části nebo jiných míst nechráněných dynamickým pancíře,. přičemž k vyřazení by stačil jeden zásah. Palba byla vedena opakovaně s cílem vysoké jistoty zničení cílu včetně jejich osádek. Tyto elitní jednotky nebraly zajatce.

Po šesti dnech úporné bojové činnosti se podařilo vojskům RF z větší části ovládnout území Grozného (mimo jižního a jihovýchodního předměstí). Prezidentský palác byl obklíčen a odříznut od podpory zvenčí. Letectvo zaměřovalo svoji činnost z centra do prostoru jižního přístupového koridoru a horských osad se základnami čečenských sil. V tomto prostoru byly formovány čečenské úderné skupiny pro bojové a diverzní akce v týlu vojsk RF uvnitř města a další síly pro pokračování bojové činnosti po případném pádu Grozného. OSRF v této době posílily své formace v Grozném přísunem čerstvých sil (asi 2 000 osob), opět především z řad výsadkového vojska a námořní pěchoty.

Izolováním zbývajících formací Čečenské obrany v jižních částech Grozného a zablokováním jejich posilování a zásobování zvenčí se město po 7 týdnech bojů dostalo pod kontrolu ruských vojsk (11. února 1995). Tím byla zahájena poslední ofenzíva k potlačení zbývajících ohnisek odporu v blízkém i vzdálenějším okolí města a na jižní polovině území Čečenska v těžko přístupných horských oblastech. Federální vojska dílčími, dobře připravenými bojovými akcemi postupně obsadila jednotlivá centra odporu. Posledním centrem odporu, město Bamut, bylo obsazeno 19. dubna 1995, tedy po 130 dnech od zahájení intervence OS RF v Čečensku (čečenské sily se po 130 dnech aktivního odporu stáhly na základny v nepřístupných horských oblastech, odkud pokračovaly v partyzánské válce).

Nedostatky druhé etapy zásahu

Za hlavní nedostatky v této etapě zásahu jsou považovány následující skutečnosti:
• Tvorba smíšených jednotek a útvarů (neorganických, rychle vytvořených - důvodem byla nízká naplněnost jednotek PV RF asi jen 50 až 55%) a s tím souvisejících problémů, např. neznalost kvalit nových důstojníků a vojáků.
Nízká vycvičenost vojsk. Obdobně jako nenaplněnost, tak i jen průměrná 30% vycvičenost svazků PV RF (do Čečenska byli vysíláni vojáci základní služby, kteří absolvovali neúplný 3měsíční základní výcvik) se plně projevila na nesourodosti společného uskupeni, v nedostatcích a chybách při vedení bojové Činnosti a tím i na vysokých ztrátách.
Nedostatečná vycvičenost pilotů frontového a vojskového letectva, především v nepřesnosti vedení úderů na bodové cíle a ve výsledcích vzdušného průzkumu. Přesnost zásahu byla často (z důvodu nedostatku vysoce přesné munice) nahrazována použitím munice s plošnými účinky a vyšším počtem úderů, což vedlo k velkým ztrátám na civilním obyvatelstvu.
• Všeobecně se projevila nedostatečná vycvičenost ve vedení boje ve speciálních podmínkách, především v zastavěných prostorech a městech, což svědčí o podcenění tohoto druhu bojové přípravy v praxi nejen u pozemních, ale i u elitních výsadkových a jiných jednotek.
Neuspokojivá součinnost mezi druhy vojsk, např. výsadkové jednotky přicházely opožděně na pomoc obklíčeným tankovým a motostřeleckým jednotkám a naopak samy postrádaly dostatečnou podporu, když se dostaly do obtížné situace (např. 3.ledna byl na sev. okraji Grozného proveden výsadek od 22.vvb bez potravin, stanů a se zákazem rozdělávání ohně. Výsadek čtyři dny bojoval v obklíčeni čečenských sil jen proto, že velitelství vojskového letectva odmítlo jeho evakuaci vrtulníky pro nepříznivé počasí). Tento případ nebyl ojedinělý.
• Značná část vojáků nebyla vybavena zimními doplňky.

Obrázek

• Kritický nedostatek podrobných map Čečenska, Grozného a jeho nejbližšího okolí.
Špatný odhad bojové připravenosti čečenských sil.
Nebyl k dispozici potřebný počet ženijní techniky, čímž při přesunu pochodových proudů nebyla schopna zabezpečit pohyb vozidel v terénu mimo komunikace a jejich případné rychlé vyprošťování,
Nedostatečná kapacita oprav v boji poškozené techniky a vysoký podíl těžce poškozené techniky vyžadovaly početnější a účinnější opravárenské a dílenské zabezpečení v poli.
Omezený počet vozidel pro předsunuté letecké návodčí, vybavených potřebnými prostředky pro spojení, řízení a navedeni letounů na cíl včetně celkového nedostatku některé speciální pozemní bojové techniky a technického vybavení speciálních jednotek pro zvláštní způsoby vedeni bojové činnosti (boj s teroristy, proti účastníkům partyzánských válek, dělostřelecké systémy pro boj ve městech, vysoce přesné zbraně s menší ničivou silou aj.).
Nedostatky ve vycvičenosti a vyzbrojení OS RF nelze zcela generalizovat a bylo by chybné podceňovat jejich celkovou bojovou připravenost. Týkaly se především pozemního vojska, jednotek a útvarů s atypickým složením a narychlo zasazených do vojenské operace. Proto se nelze domnívat, že celý systém výcviku a přípravy ruských vojsk je v současných podmínkách nepoužitelný. Nesporně postrádá dostatečnou kvalitu, intenzitu, komplexnost a některé nové formy, zaměřené na přípravu k vedení konfliktů nízké úrovně.
Ruské ztráty způsobené při bojích na vzdálenost kratší 300m, kde je Kalašnikov neúčinnější a nejpřesnější. Čečenští bojovníci se snažili dostat do tohoto prostoru, aby se vyhnuli podpůrné palbě dělostřelectva a letectva a maximálně zužitkovali účinky jejich zbraní. Mladí ruští, špatně vycvičení, branci tak byli nuceni bojovat v nerovném souboji zblízka s ostřílenými válečníky.

Jak z toho ven v druhé válce v roce 2000

Aby těmto ztrátám předešli, museli plánovači při přípravě dalších bojů počítat s vytvořením této 300m hranice, aby co nejvíce ochránili svoje vojáky.
300m je nejúčinější vzdálenost pro Kalašnikovi a RPG 7 při střelbě na stacionární cíle. Udržet tuto vzdálenost nebylo tak těžké na severních pláních až k řece Terek, ale jakmile ji ruské jednotky překročili a vstoupily do těžkého terénu, jako byly lesy, města, vesnice a hory bylo udržení této vzdálenosti stále těžší.
Podle hodnocení z dob studené války byla sovětská armáda považována za armádu “dělostřelectva a tanků”. Po sovětské i ruská armáda převzala tradici vývoje “Boha války” - nových dělostřeleckých systémů. Ruské jednotky měli obrovskou výhodu v dalekonosném dělostřelectvu a dalších prostředcích dalekého dosahu.
Ve druhé válce se rusové více soustředili na boj na delší vzdálenosti a tak role a úkoly těchto dalekonosných prostředků ještě více vzrostly.

Taktika boje na 300m ovšem nebyla ničím novým pro ruskou armádu. Sovětská armáda čelila totiž stejnému problému už v Afghánistánu. Již tam sověti používali masívní dělostřeleckou podporu k udržení Mudžahedinů v dostatečné vzdálenosti od jednotek. Tímto způsobem boje donutili mudžahedíny k používání zbraní s větším dosahem jako minomety a těžké kulomety.


Používání těchto těžkých zbraní způsobilo mudžahedínům problémy s dopravou a jejich mobilitou. I přes tento takticky úspěšný krok se toto nedostalo do ruských předpisů a bojových řádů, a tím pádem se to nikdo neučil. A tak většina věcí které ruské jednotky prováděly v průběhu „druhé“ Čečenské války byly krví těžce vykoupené zkušenosti z afghánské války.

Vypusťte „Boha války“

Dělostřelectvo bylo velmi intenzivně nasazeno a to v duchu všech konvenčních pravidel. Rusové zvýšili počet a zároveň použití dělostřeleckých prostředků právě kvůli výše uvedeným problémům, ale hlavně snížit ztráty řadových vojáků. Jelikož dělostřelecké jednotky byly naplněny hlavně vojáky základní služby bylo použití těchto jednotek jednodušší na severních planinách ale při přechodu jednotek do jižní části a to hlavně do měst a vsí, znalosti a zkušenosti obsluh byly mizerné. V těchto prostorech je velmi těžké přesně nastavit palbu, odhadnout vzdálenost a hlavně, odhadnout jaký účinek v cíli způsobí použití té které munice.

Jak jsem již uvedl v jiném článku, byly dělostřelecké jednotky ve druhé válce přímo podřízeny vševojskovým útvarům a to až do stupně rota. (motostřelecký prapor měl dělostřelecký prapor a samostatné roty měly dělostřelecké baterie). Větší dělostřelecké jednotky byly používány jako brigádní či divizní zálohy. Na jih od řeky Terek, systém dělostřelecké podpory se rapidně změnil a to do stejných dimenzí jako v Afghánistánu, tzn.přehradná palba, dělostřelecký přepad, obranné palebné baráže a palba do jednotlivých sektorů. Jelikož tyto dělostřelecké taktiky nebyly zavedeny do dělostřeleckých předpisů, byly pro ruské vojáky něčím novým.

Zastavovací palba byla používána aby nepřítel neunikl z určité zóny či prostoru.
Dělostřelecké přepady byly vedeny hlavně do nepřístupných oblastí a to dalekonosným dělostřelectvem k „otravování“ života čečenců. Na vysoce přesné útoky byly používány laserově naváděné minometné střely 240mm „Daredevil“ ale stále byla dávána přednost zničit cíl hlavňovým dělostřelectvem, než naváděnou municí.
Obranné palebné baráže byly používány k zastavení čečenců před pozicemi vlastních jednotek aby nedošlo k jejich dobytí.
Palba do sektorů byla prováděna i více dělostřeleckými prapory najednou to k umlčení čečenské minometné a dělostřelecké palby. Tyto taktiky vyžadovaly ohromné množství munice.
Kromě všech známých typů dělostřeleckých systémů, které jsou v armádě RF (9K58 Smerch, SHH Msta, Grad, automatický minomet Vasilek atd.) byly v této válce intenzivně použity fuel-air (thermobarické) dělostřelecké systémy.

Pozn. Omlouvám se dělostřelcům za použití jiných názvů pro dělostřeleckou činnost než na které jsou zvyklý.

TOS-1 Buratino vstupuje na scénu

Obrázek

Buratino je největší dělostřelecký systém používající fuel-air výbušniny, který byl použit proti Groznému. Bojový křest si Buratino odbyl již v průběhu 80.let na území Afghánistánu. Buratino je systém vyráběný v Omsku a má 30 x 220mm raketomet na podvozku T-72. Tento systém je zařazen do tabulek chemických jednotek, přímo do plamenometných praporů. Pro tuto válku byly do každého dělostřeleckého praporu začleněny 2 Buratina a do dělostřelecké brigády 4 kusy.
Maximální dostřel je 3.5km (podle jiných až 5km). Minimální palebná vzdálenost je 400m. Raketa může být vybavena zápalnou nebo fuel-air náplní. Prostor, který dokáže zničit jedna salva TOS-1 je 200x400metrů.

Kapalná výbušnina je smíchána s práškovým tetranitem. Při aktivaci v cíli, dojde k rozprostření mraku kapalné vbušniny do prostoru a po smíchání s kyslíkem dojde k výbuchu. Výbuch má dva hlavní účinky – první je žhavý oblak ohně a pak přichází zničující přetlak. Dalším účinek je tlaková vlna po výbuchu.

Systém nebyl přidělen přímo motostřeleckým útvarům, i přes svůj obrněný podvozek, ale byl podřízen brigádnímu velení. I přesto mohl prvosledové jednotky velmi účinně podporovat a dokázal svůj obrovský účinek v cíli při dobývání Grozného.

Útok thermobarickou zbraní

Jelikož jsou jednotky bojující ve městě soustředěny na menší ploše, je útok thermobarickou zbraní v tomto prostoru ničivý. Účinek a s ním související zranění se dá rozdělit na tři oblasti:

1. Vojáci chycení v oblaku aerosolu umírají namístě na popáleniny a na přetlak.
2. Ti co jsou poblíž výbuchu utrpí velmi těžká zranění – krevní embólii způsobenou vniknutím vzduch do cév, popáleniny 3.stupně, vnitřní krvácení, poškození sluchových ústrojí, zastavené dýchání a mohou jim doslova vypadnout oči z důlků, utrpí zlomeniny, mohou být postiženi slepotou a zraněni střepinami.
3. Ve třetí zóně způsobí zranění létající úlomky, střepinami a hlavně účinky výbuchu a jeho tlakové vlny.

Neprůstřelná vesta ochrání před střepinami o určité rychlosti ale neochrání proti zvýšenému tlaku. Některá zranění utrpěná ve druhé zóně se v normálních podmínkách dají léčit, ale vyžadují intenzivní péči a dostatek zdrojů. V bojových podmínkách by bohužel zbylo jen podávat morfein a léky proti bolesti. Vojenští medici jsou trénováni na zastavení krvácení, léčení šoku a „normálních“ zranění ale rozpoznat vnitřní zranění je těžké. Prvnm příznakem poškození plic je tekutina nebo krev vytékající z ušních bubínků. Zranění očí se dá předejít použitím bojových brýlí.

Masivní použití všech výše uvedených dělostřeleckých prostředků, a plno dalších, mělo za úkol ochránit pěší jednotky, které měly za úkol obsadit Groznyj. Nutno říct že tato dělostřelecká palba dokázala srovnat se zemí značnou část jakéhokoliv města před příchodem pěších jednotek a zachránila životy obyčejných vojáků.


Zdroje:
A 'Crushing' Victory: Fuel-Air Explosives and Grozny 2000 by Mr. Lester W. Grau and Timothy Smith, 2000
Technology and the Second Chechen Campaign: Not all new and not that much by Lester W. Grau
Krisen und Konflikte, nr.3,1995
R.Nastoupil: Vojenský zásah v Čečensku - oficiální hodnocení představitelů ruského MO. ÚOS AČR Praha 1995
Jaroslav Masničák: Hlavní závěry z Rusko-čečenského ozbrojeného konfliktu, Vojenský profesionál 1-3/1998
Naposledy upravil(a) Mantra dne 9/9/2012, 12:03, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Dochádza k odchodu "viditeľných" vojakov, ale "neviditeľní" ostávajú, respekt. prichádzajú. Táto oblasť bude mať vždy štatút osobitného dohľadu.
Po odchode delostrelectva, motostrel, atď. ostávajú špeciálne jednotky či už FBS ,alebo armády, ostáva ostraha v podobe pravidelnej a zvýšenej kontroly strojmi A-50, pohraničné jednotky majú dostať malé BPL a PVOS biastické radary, posilnená REB či už VVS, alebo pozemnej armády. Špeciálne pre pôsobenie na území Čečénska boli vytvorené 2 špeciálne skupiny REB, A a B. Úlohou prvej je monitorovanie a lokalizovanie rádiovej komunikácie a úlohou druhej je presná lokalizácia na mieste a následná, povedzme eliminácia.

ilustračné foto skupiny A

Obrázek

a ilustračné foto skupiny B
Obrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Mně pořád berou ty jejich různé uniformy, to i "REBáci" mají možnost nosit jiné uniformy, hlavně skupina A. Nebo je tam kolega z US Navy?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Mě zase bere, že ten napravo tam má puštěná defaultně vypadající XPčka - být velitelem té ruské jednotky tak jen doufám, že se tam někde nedá najít USB port a někdo jím tam tedy nenatáhne Conficker :)
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Mně pořád berou ty jejich různé uniformy, to i "REBáci" mají možnost nosit jiné uniformy, hlavně skupina A. Nebo je tam kolega z US Navy?
Tak to si ma dostal. Ja som sa uspokojil s "rusky" vyzerajúcim interiérom, ale na uniformy som sa poriadne nepozrel. Ten naľavo nie je príslušník RA. Okrem specnaz sa chodí predpisovo a príslušníci REB, tak ako ten napravo. Taký maskáč nie je ani v RA zavedený. Otázkou je, kde sa tí dvaja mohli stretnúť v jednom voze? Cvičenie? Výmena informácií? Alebo zaškolovanie? V tichosti sa šepká, že na začiatku kampane v Afganistane pomáhali Ruskí špeciáli americkým s prípravou, oboznámením sa s krajinou atď . A na oplátku zase mohli americkí pomôcť v tichosti ruským v Čečénsku. Keď ide o niečo, tak sú aj naoko nepriatelia kamarátmi ,alebo skôr "Nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ " a nepriateľ č.1 sú pre jedného a druhého tí čo kričia "Aláh agbar".

Mě zase bere, že ten napravo tam má puštěná defaultně vypadající XPčka - být velitelem té ruské jednotky tak jen doufám, že se tam někde nedá najít USB port a někdo jím tam tedy nenatáhne Conficker
Nezachytil som info, že by RA používala OS Windows. Ruská armáda fičí na OS MSVS už teraz verzia 3.0. Ide o tajný software o ktorom sa vie len to, že ho vyvinula firma EŠELON. No možno pre amíka tam šuchli XP.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Možno sa mi to len zdá, ale nemá ten naľavo franúzsku uniformu?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Julesak: nemá.

rabo: To se nešeptá, to se ví a ještě ve 2006 probíhala výměna informací o Afghánistánu.

nebo že by se potkali loni v Jižní Osetii?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

rabo: To se nešeptá, to se ví a ještě ve 2006 probíhala výměna informací o Afghánistánu.
Máš k tomu niečo viacej? Rusi pôsobenia vojakov NATO v Afganistane na svojich serveroch poväčšine dosť ignorujú, iba jeden mu dáva viacej priestoru, ale aj to len v oblasti obrn. techniky. S tou krajinou majú svoje skúsenosti a vidia ,že rovnakých stopách idú aj naši , nenamáhajú sa to rozpisovať - "Načo písmená, všetko jasné". Preto ak máš niečo viacej, sem s tým.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Jenom osobní rozhovor s americkým důstojníkem, který se tím nijak netajil, že v době zahájení se vedly bilaterální rozhovory. Výměna zkušeností, rozmístění letišť atd. Přesně jak píšeš, jdou ve stopách SA, ale tam to asi ani jinak nejde. Víc toho nemám.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Čečenské začátky a konce

Příspěvek od Rase »

Putinovi psi se chystají na Ukrajinu, tak uvidíme jak budou věrní... Snad se jim stane cestou "nehoda". Na druhou stranu, Ukrajina teď má jinačí problémy, než je nepřátelská pěchota.

EDIT: Jeden z nejvyšších velitelů Ramzana Kadyrova Magomed Tušajev (na fotce vlevo) byl zabit při akci v Hostomelu. Na letišti údajně bojuje s Čečenci ukrajinská elitní skupina Alfa.

Na twitteru koluje video vojáka v hadrech bundeswehru (Nejspíš Azov?), který vyzývá Ukrajince, aby se nebáli, že Čečenci nic neumí, že akorát mají vousy a že oni je oholí:-) Morálka je očividně vysoko!

zdá se, že na Záporoží byli Čečenci anihilováni...

hotovo a zameteno:
https://twitter.com/ww3updated/status/1 ... 03591?s=21

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Čečensko“