Ruská operace v Čečensku v roce 1999/2000

Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Ruská operace v Čečensku v roce 1999/2000

Příspěvek od Mantra »

Groznyj 2000
„ Na konci roku 1999 a začátkem roku 2000 ruské jednotky podnikly nový útok na Groznyj a změnili ho v trosky.“
Groznyj je mrtvé město, kam se bude hodně pomalu vracet život. V rozmezí 3 měsíců ruská vojska ministerstva obrany a vnitra podrobila město obrovské dělostřelecké palbě a bombardování. Tato akce byla výsledkem ponaučení z předešlých bitev, které se odehrály v roce 1994 a 1996.

Obrázek 
Po dobře zplánovaném postupu ze severu, ruská vojska spustila nový útok na Groznyj. Tentokrát však s dělostřeleckou a leteckou podporou, namísto podpory tanky a BVP. Tato palebná podpora proměnila město v trosky. Tato bitva byla úplně jiná než ta v lednu 1995 a to jak ve strategii tak v taktice útočníků.
 
Po útocích čečenců na dagestánském území v roce 1999 a několika atentátech na v Rusku měli rusové konečně v ruce dostatek důvodů k provedení vojenské opearce v Čečně. Prohlásili ji za antiteroristickou a na rozkaz Putina vyrazilo 80000 vojáků a 30000 příslušníků ministerstva vnitra do Čečny. Měli dosáhnout řeky Terek a neutralizovat čečenské bandity a teroristy.
 
 „ Čtyři roty ruských odstřelovačů každá o 50 až 60 sniprech, dvě armádní a dvě z MV, zaujali v klidu pozice ve městě .“ 

V polovině listopadu, před vypuknutím bitvy, byly na předměstích Grozného rozmístěny průzkumné skupiny. Na začátku prosince ruské jednotky obklíčily město. Velení si chtělo být jisté že nedojde k žádnému překvapení, když se hlavní síly budou přesouvat k městu a ve městě samém a tak došlo k rozmístění dalších speciálních jednotek k provedení průzkumu obydlených oblastí (městského terénu). Poté následovalo rozmístění výše uvedených snijperských jednotek. Tyto odstřelovačské jednotky podporované speciálními silami si našli svoje cíle a pomáhali shromaždovat informace o pohybu čečenských bojovníků.
Taky posloužili jako předsunutí dělostřelecčtí návodčí k navádění palby na jednotlivé cíle.

Obrázek

Rusové použili k likvidaci pozic čečenců veškeré dostupné prostředky a to jak dělostřelecké, tak letecké a v neposlední řadě i thermobarické zbraně (fuel air explosive). Při této taktice vycházeli ze zkušeností Američanů v boji o Bělehrad, kde USA vedli boj na dálku. Ač byli obyvatelé města varováni tak docházelo samozřejmě k obětem. I když Rusové tvrdili že zásahy byly přesnější než v minulosti.
 
V době útoku bylo ve městě něco mezi 20 – 30.tis obyvatel schovaných ve sklepech. Většina z nich byli staří lidé a lidé, kteří ve své beznaději už neměli kam jít. Podle odhadů bylo ve městě okolo 4000 dukhi, jak rusové říkali čečenským bojovníkům.
Psychologické operace ruské armády otřásli sebevědomím obránců a to jak muslimských fanatiků tak i agentů z mezinárodní teroristické sítě.
Oproti roku 1995, kdy místem nejtěžších bojů byl prezidentský palác, kde se skrýval prezident Dudajev, se místo hlavních bojů v roce 2000 přeneslo na náměstí Minutka, kde se potkávali všechny ulice, tak i podzemní systémy (odpady, topení).
 
„ Jeden ruský voják prohlašoval, že nepůjde dřív do Grozného, dokud nebudou všechny budovy srovnány se zemí .“ 

Tíha bojů byla v této bitvě na jednotkách jako OMON a SOBR a pravidelných jednotkách MV. Pozemní jednotky ruské armády vstoupili přímo do města až na konci ledna, a ne jako v roce 1995 kdy tam byli první a byla z toho katastrofa.
 
V průběhu obkličovací akce, ruské letectvo masírovalo město a místa, kde si mysleli že jsou čečenci, vysílače pro mobilní telefony a snažili se obránce odříznout obránce od okolního světa.
 
13.prosince 1999 ruské jednotky obsadili předměstí Khankala a 16.12. se pozemní jednotky pokusili o průnik do centra. Tento průnik nevyšel a pozemní jednotky se stáhli a na jejich místo nastoupili jednotky MV které vedli tuhé boje až do půlky ledna. V průběhu těchto bojů se pozemní jednotky přeskupily pro další pokus o proniknutí do města. Plán byl jasný, provést infiltraci do města a pak 17.ledna zasadit rozhodující úder, který měl trvat 3 týdny. V průběhu následných bojů jednotlivé čtvrti a domy změnili častokrát své majitele.
1.února čečenští velitelé zaveleli k ústupu, poté co utrpěli těžké ztráty a byli v ohrožení izolace a totálního zlikvidování. Snažili se utéci na jiho-západ, k vesnici Alkhan-Kala.
Při jejich ústupu z města však narazili na minové pole v kterém jich hodně našlo smrt a ztratili hodně vůdců. Bassajev byl velmi těžce raněn.
 
Jaké byly nejvýraznější změny:
- Velitelé jednotek se opravdu poučili z dřívějších bojů v Čečně (taky z NATO akcí v Kosovu) a od samého začátku bojů veškeré útoky byly masívní a přesné jak jen to šlo. Velikost jednotek byla dvakrát až třikrát větší než těch, které bojovaly v předchozích bojích v Čečensku.
- Jelcin žádal od vojáků aby nezastavovali boje a nenabízeli klid zbraní neboť to ve vládních kruzích vyvolávalo pocit zrady, tak jako v předešlých případech. Velení armády nezávisle rozhodlo
o průběhu ofenzívy a době trvání jednotlivých operací.
- Ruská vládní moc omezila vysílání zpráv o průbězích bojů a velké ruské televize toto podpořili.
 
Obrázek

Kontrola informací o probíhajících bojích 

V roce 1995 byla hlavní příčinou krachu ruské kampaně v Čečně informační masáž medií o tom co se děje. Tady tomu se již ruská vláda chtěla vyhnout a tak veškeré informační toky byly hlídány a cenzurovány. A přišla PROPAGANDA..... Z Čečenska přicházeli jenom zprávy o úspěších ruských jednotek a to zvedalo pomalu a jistě podporu mezi ruskými obyvateli. Například, místo používání slov jako bombardování nebo útočit se říkalo „pracujeme“ ve městě.
Veškerá pravidla o informování byla stanovena ve směrnici ruské vlády č.1538.
Toto si vyžádalo obrovské úsilí ze strany velení, které se muselo poctivě připravovat na tiskové konference a také museli připravovat tisková prohlášení, kde bylo vše uváděno jako eliminace snahy o osamostatnění se Čečenska a likvidace radikálů atd.
 
Generál plukovník Zalogin, ve svém rozhovoru uvedl že jedna ze slabin vojsk RF byla spojovací technika, která postrádala veškeré kryptografické zabezpečen a tak bylo jednoduché pro dukhi rušit toto vysílání a vydávat rozkazy ruským jednotkám apod. Klasický REB.
 
V listopadu 1999 byla vojskům RF dodána nová spojovací technika HF / VHF Akveduk, která podle výrobce vydrží dlouhodobé rušení . Pracuje v pásmu od 1.5MHz do 108MHz a je určena pro všechny stupně od jednotlivce až po nejvyšší velitele. Víc tady:
http://www.army-technology.com/contract ... c-concern/
A tak každý člen “troiky” – sniper, kulometník a pancéřovník až po velitele armády byl vybaven jednou soupravou a to jim umožnilo předávání informací i v případě silného rušení.
Čečenci, tak jako v minulé válce zůstali věrni satelitním telefonům Iridium od Motoroly a i když se rusové snažili likvidovat jednotlivé vysílače tak byli schopni komunikovat, podle všeho díky relé stanicím v Ingušsku a Dagestánu.
 
Dělostřelecká podpora 

“Každá pěší nebo výsadková rota měla pod svým velením jednu baterii děl nebo minových vrhačů.” 

Oproti válce v roce 1995 byl také změněn systém použití dělostřelectva a letectva. Generál plukovník Karatujev prohlásil, že k úspěšnému splnění operace přispěla i nová koncepce přidělení dělostřeleckých prostředků pěším jednotkám.
1. Každá pěší a výsadková rota měla pod svým velením jednu baterii děl nebo minových vrhačů.
2. Poprvé v historii vojska RF použila metodu výběru jednotlivých cílů namísto ostřelování celých zón, a řízení palby bylo decentralizované.
3. Palba byla vedena i na vzdálenější cíle aby se dukhi nemohli dostat do přímého kontaktu s ruskými vojsky.
4. Bylo zlepšeno vybavení mapami a byly podávány i meteorologické informace.
 
V první válce byl Groznij rozdělen na jednotlivé zóny a ty pak byly jedna podruhé likvidovány. Tato taktika dostala od novinářů název “salámová taktika” anebo jak se říká anglicky “piece by piece”. V roce 1999 už k tomuto rozdělení nedošlo,byly vybírány jednotlivé cíle del potřeby.
 
Podle dalšího generála Troševa bylo hlavním úkolem zničit nepřítele na dálku a nevstupovat do města velkou silou. To je další ponaučení, které si vojska RF vzala od NATO z Kosova. Nejdřív všechno zlikvidovat a pak tam jít s vojskem.

Obrázek

Proto nebyly tankové jednotky posílány do hloubky, ale byly použity jako přímá dělostřelecká podpora úderným skupinám. A tak vojska RF po celou dobu bojů držela Groznij v obklíčení, aby nikdo nemohl ven ani dovnitř.
Trošev také řekl, že pozemní jednotky byly tentokrát připraveny lépe než plánovači, neboť si nastudovaly systém veškerých ulic a čtvrtí, odpadních stok a teplovodního potrubí. Šli do archívů, hledali dostupné mapy, stavební projekty atd., aby byli schopni se připravit na následující boje.
Také se našli místa v podzemním systému, které byly široké jen 2 až 3 metry a na výšku člověka, která mohla být využita jako úkryty nebo palposty. Takže předtím než vojska RF zaútočila na město tak byli vysláni ženisté a průzkumníci, aby tyto prostory zrekognoskovali a popřípadě zlikvidovali nebo využili ve svůj prospěch.
Trošev se také vyjádřil ke stresu vojáků, a konstatoval že tentokrát bylo vojákům umožněno čerpat volno a být mimo dotyk s nepřítelem a armáda si tentokrát řekla, že se pokusí chránit životy vojáků. Jenom 100 vojáků zemřelo v rámci této operace, tvrdí Trošev. Kolik jich bylo skutečně? Na straně vzbouřenců se počty obětí odhadují okolo 2000. Po bojích zůstalo ještě několik stovek čečenců v tunelech.
 
Některé problémy vojsk RF 

V průběhu těchto bojů docházelo k velikým třenicím mezi jednotkami MV
a ministerstva obrany. Ačkoli používali stejné mapy, tak si každá z jednotek zakreslovala situaci po svém a tak se nedali použít tím druhým v případě potřeby. Další problém nastal při rádiové komunikaci, když se hlásili pozice otevřenou řečí, kvůli jiným názvům a kódům, tím nahrávali čečencům aby odhalili jejich pozice.
Vojskům MV se taky nelíbilo, že o palebné podpoře rozhoduje armáda a ne oni. Pak docházelo k tomu, že jednotky MV šli do útoku bez dělostřelecké přípravy. To vedlo k přidělení armádních důstojníků k začleněni do jednotek MV kde fungovali jakoby styční důstojníci-koordinátoři.
 
Čečenská taktika

Obrázek
 
„Jedna čečenská jednotka o 25 dukhi byla schopna držet v šachu celou brigádu“: nejmenovaný ruský důstojník. 

Čečenci udělali z dobytí Grozného docela složitou věc a i když byli rusové lépe připraveni tak stále měli slabiny v boji v zastavěném terénu.
 
Boj v zastavěných oblastech neboli FIBUA – fight in built-up areas je jedním z nejtěžších úkolů pro vojáky. Vlastně je to 3D bitva, která se odehrává na zemi, pod zemí a na domech. Je velice vhodné mít Unmanned vehicles – Drony nad sebou a dostávat úplně čerstvé informace o tom co se děje za rohem. Bohužel toto je zatím výsada americké armády. Je opravdu těžké koordinovat jednotlivé skupiny vojáků, které jdou v souběžných ulicích. Spojení může být problémem a to hlavně v hustě zastavěné oblasti s železobetonovými domy. Podpora tanků a OT je minimální neboť normálně městské aglomerace jsou tzv.NO GO area.
 
Domy posloužili čečencům velice dobře, neboť měli přibližně dva měsíce čas a tak zabednili okna a dveře ve spodních patrech aby rusové nemohli dovnitř. Samozřejmě domy byly pod snajperským dohledem a tak rusové nemohli vylézt do vyšších pater po žebřících anebo vyrazit bednění. Snajpři měli za úkol, držet vojáky RF na ulici, aby byli snadnějšími cíli.
Podle hlášení, čečenci operovali ve skupinách přibližně o 25 lidech, a ty byly rozděleny do skupin po osmi a tyto se snažili zůstat v kontaktu s nepřítelem aby nemohl povolat dělostřeleckou palbu, tak jak to dělali v 95. Dukhi připravili několik míst vhodných pro přepad a připravili dvě linie obrany. V první byli vojáci nezocelení předešlými boji. Novinka byla že snajpeři neseděli jenom na střechách a ve vyšších patrech ale také byli v podzemí skryti pod betonovými troskami, což jim umožnilo zasáhnout postupující ruské jednotky a pak se stáhnout a odpočinout.
Čečenci vybudovali rozsáhlou síť zákopů a protitankové příkopy. Zákopy spojovali domy a byly to dobré palebné pozice. Dále tito bojovníci nepoužívali neprůstřelné vesty, s tvrzením že jim bránili v pohybu a nestříleli trasující střelivo, aby se neprozradila tak snadno jejich pozice.
 
Čas od času kdy boje neměli takovou intenzitu, čečenči využívali všech možností jak napadnout jednotky, které byly použity jako obkličovací. Příslušníci těchto jednotek měli 50tis. vojáků. Tyto jednotky se hlavně obávali noci, kdy většinou přicházeli dukhi.
Tady tu taktiku již uplatnili čečenci v prvních válkách, kdy tankové kolony měli největší ztráty při zastávkách.
 
„Podle různých tvrzení čečenci používali chlorové a amoniakové bomby.“ 

Psychologická válka 

Rusové se snažili přesvědčit místní obyvatele aby opustili Groznij, k tomu používali klasické vozidla vybavené reproduktory.
Čečenský velitel Maschadov prohlásil, že žádný čečenský bojovník neopustí město do 23.února. Tím chtěl dostat vojáky pod tlak, vidinou dlouhotrvajících bojů, z čehož řadový vojáci měli opravdovou hrůzu.
Na druhé straně vzbouřenci používali rádia jako prostředek pro předávání zpráv. To se jim vymstilo, když rusové zvládli vypustit do éteru zprávu o „volném“ prostoru na jiho-západě. A oni tomu uvěřili, proto to minové pole na začátku. Dobrá finta.
Dalším aspektem psychologické války bylo masové použití thermobarické munice a to hlavně proti zodolněným cílům. Tyto zbraně vyčerpávali čečenci jak psychicky tak fyzicky.
 
Shrnutí 

Na rozdíl od roku 1995 se rusové zaměřili na mediální kampaň.
Pozemní vojsko, dělostřelectvo a tanky nebyli předurčeny jako úderné síly, ale jako podpůrné. Měli za úkol obklíčit město a vykat až bude potřebná část nepřítele zlikvidována. Toto rozhodnutí zachránilo životy mnoha vojáků.
Tanková vojska nebyla nasazena k frontálnímu útoku. Na jejich místo nastoupili speciální jednotky s dělostřeleckou podporou.
V této válce rusové asi použili Drony ale bez větších úspěchů.
Dále zjistili že nejlepší prostředek pro navázání spojení ve městě je mobilní telefon.
Další důležité rozhodnutí vedlo k použití taktiky likvidace nepřítele na dálku. K tomu byly použity taktické rakety SCUD a SCARAB a thermobarické zbraně a rakety. Došlo k masovému nasazení plamenometných raketometů TOS-1 jejichž účinek v cíli je opradu obrovský. viz: http://www.youtube.com/watch?v=6ane4jB35Hs

Rusům se dařilo ve velké míře využívat HUMINT – informace od lidí – zprostředkované čečenskými pro-ruskými bojovníky pod velením gen. Gantamirova.
Rusům zůstali k vyřešení dva obrovské problémy:
1. spolupráce vojsk MV a MO
2. zdokonalit taktiku v pouličních bojích, aby překonali čečence
Díky změně taktiky se rusům podařilo, za cenu zničení celého města, dobýt Groznij. Je otázkou čeho bylo dosaženo a jestli vojenské vítězství umožnilo další politické řešení tohoto konfliktu.


I přes všechna vylepšení ve strategii i taktice stále nejslabším článkem zůstává voják v poli. Tento musí umět potlačit strach ze smrti, která číhá za každým rohem. K tomu vydržet stress a chaos, který doprovází boje v zastavěných oblastech. Tady platí víc než na 100% - těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Mantra dne 6/8/2012, 14:02, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Mantra:
Pěkný článek. Jen bych upravil ten název města na Groznyj.
Použít jdou sice obě verze místního názvu - Groznyj i Groznij , ale v případě vyhledavačů (Google,Seznam, Yahoo) a jmenovitě v ČR má větší "šanci" právě varianta s Ypsilon - Groznyj.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Díky za uznání. Musím říct, že dát dohromady článek je jednodušší než ho pak do nějaké formy, aby to vypadalo.
V tématu ofenzíva u Charkova jsem dal otázku na tu sovětskou nástrahu. Nevíš o tom něco? Kde hledat víc detailů?
Díky za tip.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Mantra:
S tímto ti asi nepomohu,já se zaměřuji spíše na Studenou válku a současnost.
Zkus ale oslovit přímo ID Michan. Na téma 2.sv. má přez 500 knih, jistě ti dá tip na nejvhodnější zdroj.
Jinak v tomto tématu je Charkov za 2.sv. OT, takže případnou reakci raději do odpovídajícího tématu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

V této válce rusové asi použili Drony ale bez větších úspěchů.
V tejto vojne Rusi používali 2 typy vzdušných BPL - starší "Čmeliak-1 " a novú
"Včelu-1", ktorú síce prijali oficiálne do výzbroje už v roku 98, ale viac menej len na skúšku . S ich prácou v Severnom Kaukaze však bola armáda natoľko spokojná, že výrazne urýchlila prijatie "Včiel" do výzbroje vo väčšom počte.
/ od tohto roku by ich vo výzbroji mal dopĺňať systém "Typčak" /
Ich hlavnou úlohou bolo vyhľadávanie cieľov pre delostrelectvo a kontrola pohybu nepriateľských jednotiek.



Čečenci, tak jako v minulé válce zůstali věrni satelitním telefonům Iridium od Motoroly a i když se rusové snažili likvidovat jednotlivé vysílače tak byli schopni komunikovat, podle všeho díky relé stanicím v Ingušsku a Dagestánu.
Na druhej strane nikde som zachytil informáciu, že práve takáto forma komunikácie umožňovala Rusom lokalizovať Čečenské oddieli. Dokonca, že nejaký ich veliteľ na to aj doplatil.


K tomu byly použity taktické rakety SCUD a SCARAB
S tým SCUDom si ma prekvapil. Si si jeho použitím v Groznom 99-2000 istý? Bol som v tom, že v Ruskom arzenály sa už ani nenachádza a k jeho vyradeniu došlo niekedy v prvej polke 90. rokov.

O útokoch niekoľkými raketami "Točka" sa písalo a viem, že to zahraničné média predniesli, ako nehumánny spôsob ničenia Grozného. No, ťažko povedať, keďže sa jedná o relatívne drahú a presnú zbraň so stredovým rozptylom do 150m / na výstave IDEX-93 bolo vystrelených 5 rakiet, ktoré dopadli so stredovou chybou od pár metrov do 50 m / . A určite by drahú raketu nepoužili len na rozbíjanie obyčajných domov a bezhlavé devastovanie mesta. Ruská armáda ich použitie potvrdila , ale ciele prezentovala ako sklady zbraní a tábor teroristov. Dokonca vraj pri výbere cieľov boli využité výsledky kozmického prieskumu.
george017
Příspěvky: 2
Registrován: 15/3/2008, 20:59

Příspěvek od george017 »

rabo: na základě zaměření jeho satelitního telefonu byl řízenou střelou zabit první čečenský prezident Džochar Dudajev.

Jinak to nalákání čečenců do pasti federálních jednotek (včetně minových polí) byla tzv. operace "lov na vlka", participovala i FSB a byla to dle mého názoru, spolu s legendárním bojem o kótu 776, pravděpodobně nejtěžší a rozhodující porážka čečenců ve druhé válce. Poté Čečenci museli rezignovat na koordinované operace větších oddílů a v podstatě pozbyli možnosti zopakovat akci typu Gróznyj 1996.
george017
Příspěvky: 2
Registrován: 15/3/2008, 20:59

Příspěvek od george017 »

george017 píše:byla tzv. operace "lov na vlka"
Napíšu o téhle bitvě článek, pokud bude čas.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

To rabo:
Tam kde jsem našel ty informace o Scudech bylo napsáno:
"Par une décision surprenante et menaçante, les forces fédérales se sont largement appuyées sur des explosifs thermobariques et des missiles tactiques (Scud et Scarab) ".
Možná že chtěli udělat článek zajímavější.

To s tim telefonem je pravda. Oni ho našli a pak tam "nějak" dostali raketu. Taky si nevzpomenu, který to byl.

Ono když člověk má technickou převahu, tak by ji měl využít.
Jako američani dokázali v Iráku, dalo by se říci stoprocentně, zastavit používání mobilních telefonů k odpalování náloží, díky rušičkám. No a tak se Iráčani vrátili ke starému dobrému systému - pressure plate (tlakový plát).
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

10. července 2006:

Čečenský polní velitel Šamil Basajev a několik dalších čečenských bojovníků zahynuli v důsledku výbuchu nákladního automobilu s výbušninami nedaleko obce Ekaževo v Ingušsku. Ruští představitelé na druhý den informovali o úspěšně provedené operaci, avšak čečenské zdroje blízké hnutí odporu tvrdí, že k výbuchu došlo nešťastnou náhodou.

z Prague Watchdog

anebo

Pochybnosti o akci

Nadále však panují nejasnosti ohledně toho, jak byl vlastně Aslan Maschadov zabit.

Původní verzi zveřejněnou bezpečnostními službami v posledních dnech zpochybnilo několik novinářů, kteří místo údajné operace v obci Tolstoj-Jurt nedaleko Grozného navštívili.

Reportéři naznačili, že čečenský vůdce byl možná zadržen jinde a že jeho tělo bylo na místo zničeného bunkru dopraveno až dodatečně.

To, že ruské jednotky v pondělí zbytky domnělého Maschadovova úkrytu zničily, údajně kvůli obavám z nevybuchlých nášlapných min, k rozptýlení pochyb nijak nepřispělo.

Analytik BBC pro ruské záležitosti uvádí, že výše vyplacené odměny je bezprecedentní, ale že stále přetrvávají nejasnosti - jednak ohledně přesných okolností Maschadovovy smrti a dále jaký dopad může mít zveřejnění tak vysoké částky na pokračující snahu Ruska potlačit čečenské povstání.

Maschadovovi čtyři spolubojovníci, kteří přežili, budou vyslýcháni.

Mezi nimi je podle ruských médií i Maschadův nejbližší(BBC).
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

to Mantra: celkom prekvapivá je aj informácia o rozsiahlom využívaní mobilných telefónov v Čečénsku. To je tam naozaj taká dobrá sieť a pokrytie ? To si fakt dali mobilný operátory tú námahu a postavili tam, v čase vojny, vysielače ? Predpokladám, že jednoduchšie, ako rušenie signálu mobil. operátora, by bola fyzická likvidácia zariadení umožňujúcich fungovanie / vysielače, zdroje... /.

Původní verzi zveřejněnou bezpečnostními službami v posledních dnech zpochybnilo několik novinářů, kteří místo údajné operace v obci Tolstoj-Jurt nedaleko Grozného navštívili.
Novinárske vyjadrenia a "postrehy" z Čečénska treba brať s obrovským nadhľadom. Aj v Čechách žije jedna "objektívna" novinárka, ktorej reportáže a správy zo Severného Kaukazu sú/ boli, iba pro teroristickou propagandou.
A v prípade Anglických spravodajcov mám obavy, že fungujú asi rovnako, respekt. asi najmenej objektívne. Medzi Ruskom a Anglickom je veľké napätie práve kvôli pohľadu na vojnu v Čečénsku a otvorenú podporu Anglicka Čeč. teroristom. Minimálne jeden tam dostal politický azyl .
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Mantra
Několik poznámek k tvému textu z hlediska radisty:

Generál plukovník Zalogin, ve svém rozhovoru uvedl že jedna ze slabin vojsk RF byla spojovací technika, která postrádala veškeré kryptografické zabezpečen a tak bylo jednoduché pro dukhi rušit toto vysílání a vydávat rozkazy ruským jednotkám apod. Klasický REB.
Podstatná část ruské obrněné techniky je osazena v horším případě radiostanicí R-123 (elektronky vyvinuté Němci za WWII), v lepším R-173 (polovodiče). V obou případech se používá modulace NFM bez jakékoliv další ochrany, odposlech či rušení takového provozu je úkol, který zvládne místní skautský oddíl.



V listopadu 1999 byla vojskům RF dodána nová spojovací technika HF / VHF Akveduk, která podle výrobce vydrží dlouhodobé rušení . Pracuje v pásmu od 1.5MHz do 108MHz a je určena pro všechny stupně od jednotlivce až po nejvyšší velitele. Víc tady:
http://www.army-technology.com/contract ... c-concern/
A tak každý člen “troiky” – sniper, kulometník a pancéřovník až po velitele armády byl vybaven jednou soupravou a to jim umožnilo předávání informací i v případě silného rušení.
Pokud lze věřit údajům na stránkách výrobce, pak se jedná o kvalitní radiokomunikační zařízení, vysoce odolné proti rušení a odposlechu. Jeho cena je přiměřená užitné hodnotě a o tvrzení, že jím byl vybaven každý řadový příslušník družstva, lze pochybovat.



Čečenci, tak jako v minulé válce zůstali věrni satelitním telefonům Iridium od Motoroly a i když se rusové snažili likvidovat jednotlivé vysílače tak byli schopni komunikovat, podle všeho díky relé stanicím v Ingušsku a Dagestánu.
Satelitní telefony IRIDIUM komunikují přímo se satelitem (satelity). Tebou uváděné "relé stanice" v Ingušsku a Dagestánu či kdekoliv jinde jsou nejspíše výplodem mizerného překladu a týkají se patrně něčeho jiného. Používání těchto satelitních telefonů je sebevražedné, dají se snadno lokalisovat i odposlouchávat. Jedná se o civilní zařízení bez nároku na odolnost v elektronickém boji. Na straně druhé si lze snadno představit okouzlení z těchto hraček a nepochopení risik, která jejich používání přináší.



Další problém nastal při rádiové komunikaci, když se hlásili pozice otevřenou řečí, kvůli jiným názvům a kódům, tím nahrávali čečencům aby odhalili jejich pozice.
Pokud byl ozbrojenými silami RF ke spojení používán prostředek AKVEDUK, pak otevřená řeč nemohla vést k úniku informací protože toto zařízení používá technologie FH-CDMA k jejímuž překonání je zapotřebí znalostí a výbavu, kterou čečenští zlobilové nevládli a vládnout dlouho nebudou. Spíše však toto tvé tvrzení dokládá můj výše uvedený názor, že AKVEDUK nebyl nasazen plošně jak říkáš ty a že podstatná část radioprovozu běžela klasickým způsobem, t.j. snadno a dobře odposlouchávatelným.



Dále zjistili že nejlepší prostředek pro navázání spojení ve městě je mobilní telefon
Tím má být řečeno že se AKVEDUK neosvědčil? Nevím, jaká technologie mobilních telefonů byla v Grozném k disposici, v roce 2000 nejspíše GSM. Její signál se šíří především odrazem, není nutné, aby mezi telefonem a základnovou stanicí (BTS) byla přímá viditelnost. To je výhodné především v městech, zde souhlas. Nicméně lokalisace BTS každé sítě je velmi dobře známá a pro obě strany není problém BTS likvidovat jednu po druhé. Jejich činnost je navíc závislá na fungující elektrorozvodné síti což v plošně ničeném městě nejde zaručit.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

To Raytheon:

SHIT HAPPENS!

Není dobré pracovat na jednom článku na 2 PC.

Máš pravdu, ty relé stanice byly na mobilní telefony, tenhle kus mi vypadl. Aspoň se rusové domnívají, že to tak bylo, neboť všechny vysílače v Čečně byly a asi stále jsou zničeny.

Podle toho co je psáno, jsem taktéž pochopil že Akveduk a další jiné systémy, které používají k vysílání modulovaní frekvencí mají horší spojení v obydlených oblastech. Proto ta formulace. Na druhou stranu se Ti nikdy nepodaří zlikvidovat všechny BTS.


Myslím že informace o všem co se děje v místech jakýchkoliv bojů ať už na ruské straně nebo NATO operací, jsou a budou zkreslené. Jakmile člověk něco nezažil na vlastní kůži, může vycházet jenom z toho co si kde přečte. Ale takový je dnešní svět. Všechno je třeba brát s rezervou, to se týká jakýchkoliv médií. Upraveno dle potřeby!
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

To Mantra

Dávat dohromady informace o tomto konfliktu je práce stejně složitá, jako shánět živou vodu či tři vlasy děda vševěda. Je dobře, že jsi poskládal dostupné informace i za cenu některých nepřesností a patří Ti za to poděkování.

Jen na okraj: AKVEDUK nepoužívá NFM modulaci, pracuje v režimu FH-CDMA (kmitočtové skákání), kde se většinou používá nějaká forma fázové modulace. Zhruba to funguje tak, že hlas je digitalisován (stejně jako v telefonu GSM), zašifrován a takto vzniklý proud logických jedniček a nul skokově moduluje fázi nosné vlny. Nic to však nemění na skutečnosti, že v zastavěném území mohou být problémy vyplývající z šíření rádiových vln. Naše stanice RF-13 lze propojit v semiduplexním režimu a ze dvou stanic udělat převaděč. Pokud ho lze umístit na nějaké vysoké místo, je vystaráno, domluví se všichni. Pochybuji, že by toto AKVEDUK, který je technologicky o ligu výše než RF-13, toto neuměl takže je záhada čím tam vlastně ruské ozbrojené síly doopravdy mluvily.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Odpověď senátora Štětiny, který byl přímo na místě (Rozhovor Štětina 2001):
ODPOVĚĎ ( 18.01.2000 12:22 )
V Čečensku není žádné spojení. Nedávno vypnuli v Čečensku na příkaz armády signál pro mobilní telefony, protože je používali partyzáni. Používám pro práci obyčejný družicový telefon. Iridium jsem si ještě nepořídil, Epicentrum má stařičký Inmarsat.

Jinak je důležité si uvědomit, že Groznyj a většina velká část území leží v podhůří hřebene Kavkazu. Tj. jako kdyby na kraji Prahy najednou začínaly Alpy. Pro Čečence nebyl proto problém vybudovat převáděcí stanice na úbočí či hřebenech, problém pro Rusy zase byl tyto stanice likvidovat.
Kromě toho se dá z takto vyvýšených míst výborně pozorovat a koordinovat boje.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Sehnal jsem dalších 10 stránek textu, tentokrát z Ameriky, tak se budu snažit to přeložit. Snad tam budou další detaily.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Rabo:
na http://aeronautics.ru/chechnya/010200.htm je v archívu z 2.ledna také zmínka o použití raket s doletem do 500km, možná SCUD.

Cituji: "Meanwhile, Pentagon officials reported that Russian missile forces fired three tactical ballistic missiles on Friday against Chechen rebel targets. It was reported that the ballistic missiles used where of under 500-km class, possibly SCUDs."

Tak snad by Američani mohli mít přehled.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Rabo:
na http://aeronautics.ru/chechnya/010200.htm je v archívu z 2.ledna také zmínka o použití raket s doletem do 500km, možná SCUD.
Pri svojej presnosti si ani neviem predstaviť na čo by ich tam použili. Možno iba ak by ich chceli minúť, alebo teroristov vystrašiť cca 900 kg hlavicou čo nesie.
Zatiaľ sa mi nepodarilo nikde získať o tom relevantný dôkaz. Rusi priznávajú len rakety zo systému "Točka" - vysoká presnosť a kazetová munícia. A v podstate nie je ani najmenší dôvod, aby v tomto prípade zahmlievali.

O použití Scudov informoval Moskovský redaktor Peter Heinlein z Hlasu Ameriky a z tohto zdroja sa to, ako lavína dostávalo ďalej. Neviem, aký je odborník na rakety, ale každému Američanovi SCUD povie niečo viac, ako nejaká TOČKA.



Pokud byl ozbrojenými silami RF ke spojení používán prostředek AKVEDUK, pak otevřená řeč nemohla vést k úniku informací protože toto zařízení používá technologie FH-CDMA k jejímuž překonání je zapotřebí znalostí a výbavu, kterou čečenští zlobilové nevládli a vládnout dlouho nebudou. Spíše však toto tvé tvrzení dokládá můj výše uvedený názor, že AKVEDUK nebyl nasazen plošně jak říkáš ty a že podstatná část radioprovozu běžela klasickým způsobem, t.j. snadno a dobře odposlouchávatelným.
Ten odposluch mal za následok zavedenie nových komunikačných zariadení pre celé pozemné sily pôsobiace v Čečénsku - zdroj hlavný veliteľ spojárov generál Jury Zalogin, na taktickej úrovni to bol práve Akveduk. A to skutočne v dosť masovej miere. / vojaci v teréne, ako aj delostrelectvo a jeho cena bola v roku 2000, len 800 dolárov / Predsa len finančné suchoty z prvej polky 90 rokov nie sú už na prelome storočí také extrémne a je tu hlavne snaha o minimalizovanie neúspešných akcií.

Preto tvrdenia Čečéncov o tom, ako veselo počúvajú čo Ruská armáda chystá treba brať z rezervou - je to jeden zo základných bodov psychologickej vojny - nepriateľ si musí myslieť : vždy vieme čo pripravuje, sme vďaka tomu o krok pred ním a jeho komunikácia nie je bezpečná.
Prípadne môže ísť o informáciu z pred roku 99., kedy dochádza k zmene taktiky a Rusi začali k tej vojne pristupovať naozaj vážne .
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Rabo

AKVEDUK za 800 dolarů? RF-13 v základní sestavě stojí asi 160 000 Kč a je technologicky o jedno patro pod ním. Takže s reservou je třeba brát tvrzení nejen Čečenců ale i Jirky Zalogina.
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

To Rabo doplnění

Systém AKVEDUK zahrnuje jak základnové či vozidlové stanice tak i ručky. Moje předchozí poznámka o ceně se týkala těch základnovek, ruční stanice rodiny AKVEDUK jsou jednoduchá "trotlfest" zařízení kde je cena 800 dolarů asi přiměřená. Ruční stanice AKVEDUK nemají režim FH-CDMA jako vozidlovky a ochrana proti odposlechu je zajištěna pomocí digitalisace (16 kb/s) a šifrování. Je možné, že se čečenským darebům dostala do ruky takováto ruční radiostanice a mohli nějaký čas monitorovat provoz (než bylo změněno nastavení maskovače) takže se možná ani moc nevytahovali. Ruční stanice systému AKVEDUK jsou technologicky hluboko pod našimi RF-20.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pri svojej presnosti si ani neviem predstaviť na čo by ich tam použili. Možno iba ak by ich chceli minúť, alebo teroristov vystrašiť cca 900 kg hlavicou čo nesie.
Taky o tom celkem pochybuju. Ale pokud jde o to minutí, jako u všech zbraní záleží na verzi a hlavně na modernizacích.
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/670
Je tam: "V rokoch 1981-1989 bol pre raketu komplexu SS-1C SCUD-B vyvinutý optický systém samonavedenia na cieľ s oddeľujúcou sa riadenou bojovou hlavicou. Ako informácia pre systém navedenia rakety sa využívali kozmické fotografické snímky cieľa. "
Bez něj má SCUD CEP cca450m, ale kolik to může být potom to nevím. Modernizovanou hlavici tohoto typu teď nabízí pro starší verze Bělorusko. Modernizace probíhala údajně s přispěním nejmenované ruské firmy a byla tam uvedena přesnost"jako Tomahavk". Přesto že Scud už není v Ruské výzbroji, byla by tu možnost vyzkoušení ve skutečném boji. A taková nálepka se výrobcům vždycky hodí.
A ještě pokud jde o ty novináře, od 1.války v Iráku je pro ně raketa na MAZu-543(stačí aby se mu to jen podobalo)skoro vždycky Scud. Teda pokud to má víc kol než 8 tak občas napíšou Topol :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Čečensko“