Fury

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

A co jste řikali souboji s tygrem? Podle mého opravdový vrchol filmu. Ta scéna měla všechno, byla dramatická, nenadálá a dostatečně akční. Sice bylo jasné, že Fury přežije v tomto bylo škoda, že se nejednalo o poslední boj Fury, bylo by to ještě dramatičtější.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Fury

Příspěvek od 1stCLJan »

Dzin píše:A co jste řikali souboji s tygrem? Podle mého opravdový vrchol filmu. Ta scéna měla všechno, byla dramatická, nenadálá a dostatečně akční. Sice bylo jasné, že Fury přežije v tomto bylo škoda, že se nejednalo o poslední boj Fury, bylo by to ještě dramatičtější.
Ano je to perfektní , scéna . Kam se hrabe čtyři z tanku a pes.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Bohužel současné americké filmy mají tento nešvar, že na konec nenechávají to nejlepší, ale povede se jim to dát někdy v průběhu filmu. Prostě podobné vyvrcholení jako měl Ryan se nyní nekonalo a je to škoda, protože potenciál to mělo. Ovšem chápu to dilema, jestli tam dát nějakou epickou scénu davovou a nebo epický duel. Současný trende je bohužel spíše orientován na davy, ikdyž na plátně je duel daleko emotivnější. Osobní souboj lépe vtáhne do děje díky snažšímu vcítění se do postavy nehledě na to, že se i jednodušeji podá, na davovou scénu musí být režisét opravdu třída jako Spielberg nebo Bondarčuk.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1370
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od p3tris »

Včera jsem viděl a jsem velmi spokojený. Líbila se mi atmosféra umocněná všudepřítomným bahnem a nekompromisní brutalita. Dokonce se mi zamlouvala i "odpočinková" scéna z města, kde bylo v pozadí dobře vidět, že se Američané k civilům nechovali zrovna v rukavičkách. A ta romantika se zkrátka do Hollywoodu nějak propašovat musí.
Jak už tu X-krát psal Bleu, válečné scény jsou perfektní. Stačí si tak 10x vynásobit vzdálenosti. Což by asi nebylo zrovna divácky zajímavé. Takže za mě palec nahoru.
A co se poslední scény týče? Myslím, že se autoři hodně nechali inspirovat soubojem z 23.-25.6.1941 u Rosjenna, kde jeden nepohyblivý KV-2 blokoval celou 6. pancéřovou divizi. A takových případů, kdy jeden nebo malá skupinka KV-1 či KV-2 zadržovala na začátku války celé divize je více. Je mi jasné, že M4A3E8 není KV-2. Na něj ale Němci měli protitankové dělostřelectvo, včetně dotažených FlaK 88. A stejně s ním nic nezmohli. Nakonec se ho podařilo zničit až ručními granáty vhozenými průstřely ve věži. Proč by tedy jeden tank nemohl zadržovat skupinu bojem unavených SS bez těžkých zbraní? Ty počty několika stovek mi od pozorovatele přišli přehnané. Odhadoval bych je tak na 60-100 vojáků. Tady si myslím, že autoři naschvál zapracovali s tím, co fantazie a strach dokáží udělat s úsudkem. Určitě by to nebylo tak spektakulární a posádka by nevylézala ven, ale na pár hodin by se jim to podařit mohlo.
Vlastně plně souhlasím s tím, co napsal v příspěvku 1961 Dzin.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

Já bych právě řek že ta scéna "hraní si na domácnost" do toho filmu zapadla úplně perfeketně a moc pěkně kontrastuje s tím zbytkem před tím a potom.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Souhlasím. Ikdyž podle mého její vyvrcholení bylo možná už trochu zbytečné a pro stejný dojem by stačilo jen kdyby odjeli. Ikdyž rozumím proč to tak udělali a jakého efektu chtěli dosáhnout. Také se mi tato scéna poměrně líbila a kdybych na ní měl hledat nějakou vadu, tak asi jen, že trošku nabourala celkové tempo filmu, možná ji lehce zkrátit, v kině někde mezi 1/2-2/3 jsme trochu vypadl z koncentrace.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Fury

Příspěvek od danny1691 »

No nevím. Tedy vím- do kina bych na to nešel. Čekal jsem trochu víc.
První věc- film mě nedokázal přikovat. Což značí, že se nudím.

Závěrečná scéna mě tedy dostala. Pochodující SS s panzerfausty, které použijí až hodně "poté", vojáci jdoucí rovnou na smrt bez nějaké taktiky. Byl to rok 1945, nějaké zkušenosti musejí mít. Nějak mi to připomnělo sovětskou produkci kdy pitomci Němci lezou na smrt a padají jako švestky.

Taky celkem neschopné PAKy. No to mě vůbec dojalo.

Fakt mě mrzí to zklamání, v dnešní době bych čekal daleko více.

Daleko více mě dostal film Brestská pevnost

Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Fury

Příspěvek od arten »

Tak že ten film je blbosť sa baviť nemusíme.

Mňa skôr zarazilo - jeden člen posádky odkrytý za vežou za guľometom a vystrčený veliteľ.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

To bylo běžné, lafetace težkého kulometu jinou palbu neumožňovala (srovnání s dílem Caranten v Bratrstvo neohrožených). Teprve koncem války se montovali nové lafetace, aby střelec z .50 mohl sedět v průlezu tanku. Podobně i velitel byl cvičen bojovat vysunutý z poklopu ,aby měl co nejlepší rozhled. A to nejen v americké armádě, ale ve všech tehdejších armádách.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Fury

Příspěvek od arten »

Dzin píše:To bylo běžné, lafetace težkého kulometu jinou palbu neumožňovala (srovnání s dílem Caranten v Bratrstvo neohrožených). Teprve koncem války se montovali nové lafetace, aby střelec z .50 mohl sedět v průlezu tanku.
Tak to museli mať dosť malú životnosť.
Dzin píše:Podobně i velitel byl cvičen bojovat vysunutý z poklopu ,aby měl co nejlepší rozhled. A to nejen v americké armádě, ale ve všech tehdejších armádách.
V boji? Silne pochybujem, že v situácii keď sa na tank vedie paľba tak veliteľ je "vycvičený" trčať z tanku. To by potom nemali veliteľské vežičky napr. žiaden zmysel...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Pravděpodobně měli, ale neznám žádnou statistiku, která by se k tomu vztahovala.

Do tanku se schovával ve chvíli, kdy bylo detekováno nebezpečí, resp. podle toho, jak to vyhodnotil. Přesně tak, jak je ukázáno ve filmu. Prostě velitel byl odpovědný za tank a proto musel dělat podobné věci. Je to dilema, buď je venku a má lepší přehled a sandněji a rychleji může zjistit nebezpečí, ale vystavuje se tím sám a nebo ne, ale potom se zvětšuje nebezpečí pro posádku. Ostatně toto není opravdu žádná vyjímka, třeba při bojích v Normandii byl toto jeden z důvodů velkých ztrát mezi veliteli tanků. Ale jinak je to běžně používaný postup. Ideální samozřejmě je, že vysunutý velitel uvidí nebezpečí včas, schová se, zničí ho a potom zase pokračuje. Velitelská věžička jen zlepší výhled velitele, ale nenahradí ono vykukování. Velitel prostě za WW2 běžně vykukoval takto z tanku a to i v průběhu boje, aby získal lepší přehled.

Opět jsem si vybavil pravdu, že ty věci, které jsou podle zkutečnostni nejvíce jsou obvykle také nejčastěji kritizované. :-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Fury

Příspěvek od skelet »

Ostatně největší ztráty mezi izraelskými osádkami tanků mají právě velitelé, neboť vystrkují hlavu z tanku ven
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Fury

Příspěvek od danny1691 »

nakonec jsou známé německé fotky, kdy velitel má v ruce dalekohled, jedno sluchátko na uchu, druhé mimo a kontroluje situaci
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Tempik »

Ale je to nerealistické, protože to natočili amíci!!!!!!
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Fury

Příspěvek od zved »

Vše již bylo v podstatě řečeno. Pouze si tedy "přisolím", že mě to také zklamalo. Dle propagace jsem čekal druhého Ryana, ale vylezlo z toho velmi rozpačité dílo (dokonce mám chuť napsat "sračka"). Celkový dojem umocnilo to, že jsem viděl nějakou první verzi z kina (se španěl. titulky) staženou z netu. Ale to můj celkový názor nemění. Ano, byly tam pěkné, realistické a syrové scény. Ale film byl dle mého bez pořádného děje (až na ty 2 "vrcholné" scény). Možná se na pár úseků mrknu, až to bude v lepší kvalitě. Prostě bych čekal, že v dnešní době by podobné filmy měly mít jinou úroveň. 2 ikonické scény shodily celý zbytek filmu. K té poslední scéně se tu nikdo nepodivil nad tím, jak mohlo stádo SS napochodovat přímo před tank, který stál na okraji vesnice. Nojo, prostě se vyprdnuli na průzkum :) To je běžné. Vždyť navíc zastavěné oblasti bývají ve válce bezpečné že,... Všude kolem tanku byly baráky ale Němci hráli na železňáky :) Pozn. 1 pancéřovka zničila bez problémů IS 2. V reálu by patrně nepadnul ani jeden německý voják (nebo jen část průzkumu, kdyby naletěla na trik posádky, která hrála mrtvé brouky). Nepohyblivý tank v nebráněné obci je mrtvý tank.Bohužel to byl tak silný "faul", že to film zcela deklasovalo. Úplně jiný pocit mám např. ze starších filmů jako Přežili jsme Ardeny, Nepřítel před branami,... I mnoho starých sovětských filmů není tak úděsných. Mají to ti amíci zapotřebí? Nebo jim fak nechci rozumět.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

A co je podle tebe ten pořádnej děj?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Tempik »

Válečný film přece nemůže být jen o tom, jakl proběhlo 5 dní války kolem jednoho tanku. Musí tam být nějací špioni. Pořádnej finální boss s ritrkrojcem na krku, zachraňovaná dcera prezidenta USA a nějaká ta ekoagitka. A hlavní hrdina měl být samozřejmě homosexuální afroameričan, nebo ještě lépe emancipovaná žena.
Rullow
Příspěvky: 9
Registrován: 22/7/2014, 23:51

Re: Fury

Příspěvek od Rullow »

No chtě nechtě se musím Fury před zdejší zdrcující kritikou zastat....
chybějící děj? jakej děj? si ve válce jedeš tankem a děláš co se musí.
to, že nezachraňuješ jednoho vojáka za cenu desítek jinejch - tenhhle zádrhel v zápletce např. silně deklasuje celého Ryana.... stejně jako tamní "tigr"

Pro mě bylo ve Fury zásadní mít možnost "naživo" nahlédnout jak to asi fungovalo a jaká to musela být pohoda být US tankovou osádkou.
narozdíl od většiny soudobých (i starších) válečných filmů jsem tam nenarazil na nic co by bylo vyloženě špatně a bylo do očí.... (závěrečné Alamo je opravdu Alamo, ale daleko víc mi šli na nervy např Red tails)

a add neschopnost němců cokoliv trefit - kdyby se trefili pokaždý, tak by do Berlína nedojeli ani Rusové ;) nemluvě o tom, že jiná motivace a kvalita byla v roce 42 a 45, kdy už je všem jasný, jak to asi dopadne

A jak mě napadá, tak je to vlastně vůbec první film, kde jsem na tanku viděl průstřely a oklepání od odražených a kulometných střel....
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

zved: Reálně se ale stávalo, že i Němci napochodovali do léček a stálo je to dost životů. A to i ostřílení vojáci. Prostě ať si můžeme myslet o tom, jak to chodí ve válce, realita je taková, že stále se dělají chyby a špatná rozhodnutí a to dost často. V tomhle bych neviděl sebemenší chybu.

Bleu: Tomu "pořádnému ději" ale zase rozumím. Prostě tomu chyběla konzistence příběhu, nějaká jednotící myšlenka. To jsem osobně považoval za největší vadu filmu, větší než nějaké žehrání na nereálnost a přijde mi jako nejrelevantnější výtka ze všech možných vznesených. Problém byl, že všechny 4 "části" filmu spolu souviseli jen prostřednictvím Fůrie. Byla by to ideální minisérie, kdyby se každý díl věnoval jednomu tomuto segmentu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Fury

Příspěvek od arten »

aha, ešte jedna vec ma napadla - s čímže to tam Rambo Pitt pobehuje? Nápadne to totiž pripomína StuG 44...
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“