Fury

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Fury

Příspěvek od Alfik »

Už jsem to tu psal v jiném vlákně: Máme spoustu obrazového i písemného materiálu popisujícího tanky zasažené kumulativní střelou. Opakuje se v nich jako leitmotiv:
Malá dírka, jen centimetr či dva, vnitřek začernalý od shořelých těl posádky. Někdy je popisován i výbuch - ať už střeliva nebo munice. Takže - nevím jak tlak, ale vysoká teplota, až tak že posádka prakticky okamžitě shořela a zbyl z ní jen ten příslovečný mastný flek, tam je.
Ovšem - také máme obrázky a popisy tanků, sice zničených či jen znehybněných, ze kterých posádka unikla.
Je tedy pravděpodobné, že záleží na tom, co vevnitř ten paprsek zasáhl. Možná, že i sám paprsek má různý účinek - tzn. vývin a distribuce tepla vevnitř zasaženého tanku (něčeho jiného) je možná různý, i u stejných tanků a míst zásahu.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Přesně. Důležité jsou jednak to, co se zasáhne a jednak jaká je zbytková energie paprsku potom, co dojde k probití pancíře. Jak píšeš, máme o tom dost empirických důkazů, třeba i různá zjištění, že bojový prostředek (včetně posádky) dokáže odolat i několika zásahům kumulativní municí. Ostatně tohle je jedn z důvodů, proč se s vylepšením podkaliberní protipancéřové munice začalo zmenšovat její používaní a v současnosti tvoří menšinu vezené munice. V západních tancích ji sice dříve vozili v rámci různých misí i docela dost, ale to bylo dáno hlavně proto, že ve 120mm kanónech NATO byla HEAT munice používána na místo klasické tříštivotrhavé (HE) munice.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Fury

Příspěvek od zved »

Doposud jsem si myslel, že přímý (dobrý) zásah tanku pancéřovkou byla téměř vždy jasná devastující "totálka". Hledal jsem trochu za pomocí google, ale moc toho o popisu účinků pancéřovky v češtině napsáno není (v cizích jazycích jsem zatím nepátral). Když už, tak se popisují obecně účinky kumulativní střely (ale i tak celkem stručně co do konkrétních příkladů z reálu). Zajímalo by mě, jak to tedy doopravdy je/bylo. Ale nechám to povolanějším.
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Fury

Příspěvek od danny1691 »

Ruský dokument o granátometech, má tři díly

Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Fury

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

Tak i já "bohužel" viděl Fury. Když film došel k nám do kin, moc jsem ho nevnímal a tak jsem si teprve včera stáhl Blu-Ray torrent o 8GB v originálním znění a pustil si ho ve vysoké kvailtě na poměrně velkém plátně ( na domácí podmínky 100cm uhlopříčka stačí )

Nejdřív napíši, co mě subjketivně zaujalo - syrovost a způsob vyobrazení brutality, 10x víc vás rozčílí pohled na oběšenou 15 letou blondýnku na kandelábru, než ustřelená hlava frontového vojáka.
Z novodobých válečných filmů si myslím, že ve Fury tu zvrácenou realitu, kterou prochází civilní obyvatelstvo v každém konfliktu ukázaly tak, aby divákovy opravdu naběhla v určitých momentech
husí kůže a byl zhnusen - za to, možná zvráceně palec nahoru.

Dále velmi pěkně natočené a graficky upravené pozemní boje - osobně jsem lépe ztvárněné, filmové tankové souboje neviděl.

A teď to, proč u mě film nakonec zapadl do škatulky "patetická americká sračka".

Nerozumím tomu, proč se režiséři Holly Woodu pořád křečovitě drží pravidla - musíme narvat románek do každýho filmu - jedno, že tady lítaji střeva a tuny olova.
Do takto pojatého válečného filmu to podle mne nepatří - je to podobné, jako by se rodinka koukala na Slunce Seno a Pár Facek a v půlce filmu by přijela zničeho nic
černá dodávka ke Škopkům, vyskákala banda frajeru, bábě v posteli na dvoře by prostřelili z bezprostřední blízkosti hlavu brokovnicí, Helče Růžičkový v kuchyni nacpali granát
do p*dele a s hurónskym řevem by odjeli rychle pryč - to vše ve 3 minutách........prostě to najednou úplně naruší konzistenci a nepatří to tam.

Za to děkuju třeba Black Hawk Down, že je nenapadlo klišé o tom, jak se během střílení stihl zamilovat Odstřelovač Delta Force do Somálky, kterou chvilku předtim postřelil do lýtka.

A teď to, co mi vadilo nejvíc - absolutní nelogičnost a chyby ve scénách

Po poli jedou tři Shermani s pěchotou v zádech, Tiger hlídá křižovatku, po chvíli začnou útočit a na 800m zahájí souboj - pěchota stále za tanky ( 50 mužů + )
Bum, bum....dokonáno - vydržel poslední Sherman ( pěchota stále na poli kousek za tankem ). Brad se teda rozhodne dojet na pozici - křižovatka, kde původně stál Tiger - teď už max 500m.
Tramtalalaaa.....podpůrná pěchota rázem zmizí a Brad zůstává úplně sám. Co na tom, že ještě dvě scény zpět, měl svojí pěchotu na poli. A těhle nelogičností tam je víc.
Viděl jsem to jen jednou a stihl jsem si všimnout asi 5 do očí bijících scén. AAA film, kterej je po stránce kamery, efektů, zvuku výbornej, potom tohle ničí.

6/10
Uživatelský avatar
Ossis
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 27/10/2009, 18:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Ossis »

Ejdou Rotacak píše:Po poli jedou tři Shermani s pěchotou v zádech, Tiger hlídá křižovatku, po chvíli začnou útočit a na 800m zahájí souboj - pěchota stále za tanky ( 50 mužů + )
Bum, bum....dokonáno - vydržel poslední Sherman ( pěchota stále na poli kousek za tankem ). Brad se teda rozhodne dojet na pozici - křižovatka, kde původně stál Tiger - teď už max 500m.
Tramtalalaaa.....podpůrná pěchota rázem zmizí a Brad zůstává úplně sám. Co na tom, že ještě dvě scény zpět, měl svojí pěchotu na poli. A těhle nelogičností tam je víc.
Obávám se, že si pleteš některé scény dohromady. Z nějakého důvodu totiž k té křižovatce jeli bez pěchoty - jen čtyři tanky.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Pěchota jim nebyla přidělena. Oni naopak byli předtím přiděleni pěchotě a následně vysláni dopředu, aby zajistili křižovatku.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
keldor
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 139
Registrován: 5/11/2010, 11:42

Re: Fury

Příspěvek od keldor »

Zrovna to sleduji a mám za sebou první bojovou scénu kdy 4 tanky jedou v rojnici po poli nekrytí proti dvojici protitankových děl zamaskovaných na okraji lesa. No nejsem expert ale 75mm paky by měli situaci vyřešit během 20ti sekund a zatím minou každou ranou a ta jedna co trefí se odrazí WTF? A nejvíc se my líbilo jak spořádaně střílí nejdřív jedno to se nechá identifikovat a zničit a jak je první v klidu zničeno tak zahájí boj to druhé a taky se nechá pokojně zničit. Nemluvě o logice německého pěšáka který si v klidu vykope okopy před lesíkem v zachcaným poli . První boj a bůh a rejža je těžce s amíkama
keldor
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 139
Registrován: 5/11/2010, 11:42

Re: Fury

Příspěvek od keldor »

Druhá scéna co nasleduje potom kdy dochází k luxusnímu válčenému zločinu my přijde jako totálně vycucaná z prstu. Prostě ukážeme jakej je Pitt tvrďák kdy si z hecu sešikanuje nováčka ukáže jakej je boss a popraví zajatce . Vše v jedný scéně
A scéna ve městě kdy dostane zásah z protitankového děla z padesáti metrů a obsluha nestiha přebít ke druhé raně a opět se nechá zničit mě asi připravuje na nejhorší.
Souboj s tigrem mě utvrzuje o naprosté neprůstřelnosti Furyho . Dva přímé zásahy z 88mm děla prostě nic ale vubec nic nezmůžou teda omluva mocně poškodily hydrauliku .
A pak následuje závěrečná scena a ta je opravdu epická. Němečtí esesmani zocelení tvrdým výcvikem a roky na bojištích se chovají jako sovětská pěchota na počátku války . Prokazují masové hrdinství při opakovaných čelních útocích na tank . Nafasují osum pancrfaustů k tý hromadě co si sebou nesou vším minou a co trefí to dokáže prostřelit jediného ! chlapa . A utočí krasně synchronizovaně jen tehdy když mají kladňáci v tanku nabito samozřejmostí je poskytovaní přestávek na nabití a dokonce gentlemansky umožní kladňákům nanosit si munici dovnitř když jim dojde . A šlechetnost Nácka s baterkou který daruje život poslednímu hrdinovy překračuje všechny meze.
Naposledy upravil(a) keldor dne 31/12/2014, 14:38, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Fury

Příspěvek od Pátrač »

Sehnal jsem si to ale jen jsem to proběhl. Připadá mi to jako stejná pitomost, jako natočili v SSSR před válkou o hrdinném tankistovi, co prolomí frontu a sám jediný pronikne do srdce Německa a dokonce zajme Hitlera. Když dorazí zbytek Rudé armády jen obdivně říkají: "ty jsi celou válku vyhrál za nás"...

Už to nikdy nechci vidět, ani jedno.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

keldor píše:Druhá scéna co nasleduje potom kdy dochází k luxusnímu válčenému zločinu my přijde jako totálně vycucaná z prstu. Prostě ukážeme jakej je Pitt tvrďák kdy si z hecu sešikanuje nováčka ukáže jakej je boss a popraví zajatce . Vše v jedný scéně
A scéna ve městě kdy dostane zásah z protitankového děla z padesáti metrů a obsluha nestiha přebít ke druhé raně a opět se nechá zničit mě asi připravuje na nejhorší
spojuj přispěvky prosím - pokud to jde.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Re: Fury

Příspěvek od Heckler »

Zaujalo mne ještě něco: Fury měl jiný kanon než ostatní Shermany?
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

JIstě, abych citoval z csfd
Fury byl tank M4A3E8 s 76mm dělem z Bovington Tank Museum, Lucy Sue byl M4A2 s 75mm dělem a s odpružením VVSS z Tay Restorations, Matador byl M4A2 s 76mm dělem a s odpružením HVSS z Jeep Sud Est, Murder Inc byl M4A4 s 75mm dělem a s odpružením VVSS z Adrian Barrell a Old Phylliss M4A1 s 76mm dělem a s odpružením VVSS
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Radzim
svobodník
svobodník
Příspěvky: 24
Registrován: 11/1/2014, 15:40

Re: Fury

Příspěvek od Radzim »

No, čakal som od tohoto filmu viac. Keď som videl tie fialové, ružové, zelené, červené strely, tak som si myslel že to bol startrek.
Jediná věc, které je třeba se bát, jsme my sami.
(F. D. Roosevelt - *30.01.1882 ✝12.04.1945)
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Re: Fury

Příspěvek od Heckler »

Nemůžu si pomoci.... mě se to libílo. Až na tu poslední přitaženou scénu.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Mě se líbila i ta poslední scéna. Masové vyhlazování skopčáků? To je přeci bomba! :-) V sovětských filmech to sice bylo taky, ale nebylo to tak zábavné (možná nechtěně).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Klot
četař
četař
Příspěvky: 67
Registrován: 9/10/2012, 15:15

Re: Fury

Příspěvek od Klot »

Pátrač píše:... jako natočili v SSSR před válkou o hrdinném tankistovi, co prolomí frontu a sám jediný pronikne do srdce Německa a dokonce zajme Hitlera. Když dorazí zbytek Rudé armády jen obdivně říkají: "ty jsi celou válku vyhrál za nás"...
Co to bylo za film ? To musím vidět :shock:

Jo a mimochodem zkoukl jsem Saints and Soldiers:The Void a nepřišlo mi to vůbec špatný, asi že jsem od toho nic nečekal. Kdyby se vystřihla scéna s dezertérem (nebo co je to za chlapa) tak by ani nebylo co pomlouvat.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Fury

Příspěvek od zved »

Asi se jedná o tento film: http://www.csfd.cz/film/236133-skrivanek/. Je to takové druhoválečné "SciFi". Šlo se na to koukak (pokud se to bere jako "SciFi"). O zajmutí Hitlera či příjezdu Rudé armády tam ale nic není. Možná se tedy jedná ješě o jiný film, který neznám. Pak bych taky rád věděl, o co jde.
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1370
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od p3tris »

danny1691 píše:Saints and Soldiers: The Void
Možná to bude tím, že ten film neměl přehnanou reklamu, tak člověk nic moc nečekal. Ale nakonec z toho byla fajn hodinka a půl
Jak říkáš, fajn hoďka a půl. Ale jestli tady většina lidí strhává Fury, tohle sedřou z kůže :)
I když jsem od Ryana Little nic moc nečekal, líbí se mi, že je to film od fandů pro fandy. Takže Němci už nemají 2. května 1945 nějakého obligátního Tigra, ale tři zastaralé Panzer III Ausf.L vylepšené o Schürzen a ve filmu je jasně řečeno, že jsou to opravdu tři zastaralé tanky, které ovšem můžou Hellcata stejně dobře rozpárat. A i když je na filmu vidět malý rozpočet a digitální triky jsou občas hrozný, tvůrci si s tím poradili celkem obstojně. Hlavně co se historických reálií týče.
Co mi vadilo je zhuštěnější prostor, než ve Fury. Tady to ale atmosféru spíš rozbíjí, než zahušťuje. Takže jeden z hlavních hrdinů se po pár krocích vždycky ocitne veprostřed dění a nedělá mu problém najít Hellcata, kterého Němci najít nemůžou. A když ten vycouvá z boje, je po 50 metrech couvání v bezpečí. A třeba opuštění mlýn, kde se většina děje odehrává, je náhodou na dohled od silnice s opuštěným PaK 40, ke kterému dva Amíci v pohodě doběhnou a po přepadu německou pěchotou zase nazpátek. Ta pak mlýn sice čistí, ale po vhození granátu už nezkontrolujou místnost, kde je voják s připraveným panzerfaustem. Nehledě na to, že u jedné stěny je zaparkovaný Panzer a hned u druhé Hellcat. A takových nedomyšleností je to plný.
Další věc, která bude hodně lidem asi vadit jsou monotypově napsané postavy (černoch s traumatem, životem ostřílený "taťka" řidič nebo rasistický jižanský floutek). Mě to celkem nevadilo, ale díky tomu je děj hrozně předvídatelný a nevyhneme se ani patosu. Zlý důstojník SS už je jen takovou třešničkou.
V každém případě to za shlédnutí stojí.

Mimochodem, jak to bylo s rozdělením v americké armádě podle rasy? V jedné scéně totiž odmítne corporal (desátník) poslouchat rozkazy od černého sergeanta (četaře) s tím, že patří do "segregated army" a tím pádem nemusí. To bylo možné? Jak jsem psal, autoři se nejspíš v historii celkem vyznají, takže tohle si z prstu asi nevycucali.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

Ja jsem Fury viděl do teď 3x, z toho jednou v kině. V podstatě si stále stojím za tím co jsem napsal víš. Ten film je skvěle udělanej co do vizuálu a zvuku, včetně toho, že po vizuální stránce jsou tam tu a tam poměrně zdařile pokusy o umění. Ta tady tolikrát kritizovaná scéna "hrajeme si na rodinu" mi jako předěl přijde v pondstatě dobrá. A dává smysl. Ale že to je v jistém ohledu zvláštní film - to je.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“