Bratrstvo neohrožených

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Farky píše:Doporučil bych přečíst knihu Stephena E. Ambrose Bratrstvo neohrožených, podle které ten seriál vznikl. Je to natočené mimořádně PŘESNĚ podle autentických zážitků Easy Company, včetně té scény s bazookou.
K tomu jsem dost skeptický.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Franz Trubka »

Ale Guderiane,film ,i kdyz dokumentuje realne udalosti, nikdy nemuze byt na 100% presny.
Realizacni tym to nezazil.Nekdy se jim zobrazeni skutecnost povede lip, nekdy hur.
Pro me je treba scena z vylodeni ve Francii z filmu "Zachrante vojina Ryana" jedna z nejlepsich natocenych valecnych scen.
Pritom ten film byl prijat dost rozpacite.
A ja jsem znalec valecnych filmu, protoze v ramci zakladni skoly jsme povine misto vyucovani chodili do kina na sovetskou sagu "Osvobozeni".Dodnes mam ty filmy docela rad, i kdyz maji k realite dost daleko :razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Franz Trubka: Berte to takhle - to že u BoB kritizuju tyhle malichernosti znamená, že nic "horšího" už v seriálu najít nemůžu, což mu je jenom ke cti. :D Mně je jen pořád líto, že Američani s největšími finančními možnostmi musejí do takřka všech svých filmů dávat svá klišé - v menší či větší míře.
Teď dost odbočím - Vemte si třeba film Tenká červená linie. Tam je příliš mnoho dialogů a patosu jak z pera učeného filosofa, které mají ukázat nesmyslnost a hrůzu války. A teď porovnejte třeba s německým snímkem Ponorka, kde nic takového není a přesto se mu daří tyhle věci vykreslit daleko lépe.
Mimochodem Osvobození jsem viděl taky a líbilo se moc. Samozřejmě od takového filmu mě ani nenapadlo očekávat, že nebude tendenční. :wink:
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Bleu »

Američani točí filmy pro Američany a tak je k tomu třeba přistupovat.

Tenka červená linie - četl si knížku? Ono je to totiž podle literární předlohy. A ta je velmi "filosofická".

Ponorka - je super film - na druhou stranu je to light verze knížky. Jestli jsou tam "tyhle věci" vykresleny lépe? To si netroufám odhadovat.

Všechny tyhle filmy prostě ukazují válku z nějakého úhlu, nějakým pohledem.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Knížku jsem nečetl, ale podle mě už z principu bude lepší než film. Tenká červená linie - tam mi to jeho filosofování a ty jeho dlouhé pohledy prostě nesedly. V Ponorce tohle nebylo, ani trochu a přesto se jí daleko lépe povedlo vykreslit všechny pocity vojáků. Taky tam byly mnohem lepší herecké výkony.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Bleu »

No nevim, já bych si to takhle soudit nedovolil. Spíš mi přijde, že holt těm Němcům fandíš o něco víc. Mimochodem debata o tom kde jsou lépe vykresleny pocity vojáků mi vzhledem k velké subjektivitě přijde poněkud "nikamvedoucí."

TRL je výrazně obtížněji stravitelný film - knížka taky není zrovna snadno k přečtení - srovnáváš tak trochu jabka a hrušky. Jedno je velmi "readerfrinedly" napsáno resp. natočeno. Druhé je obtížné jak na koukáni tak na čtení. Přesto to je velmi kvalitní.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

V kinematografii Němcům opravdu fandím víc. Ale to je tak všechno. :D Nesuď podle mého nicku, že skrytě "fandím" německé armádě. :wink: Mně se celkově americké zpracování filmů většinou příliš nelíbí. Ale nesoudím to nějak obecně, je to jen můj subjektivní názor a nic jiného.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Bleu »

Guderian píše:V kinematografii Němcům opravdu fandím víc. Ale to je tak všechno. :D Nesuď podle mého nicku, že skrytě "fandím" německé armádě. :wink: Mně se celkově americké zpracování filmů většinou příliš nelíbí. Ale nesoudím to nějak obecně, je to jen můj subjektivní názor a nic jiného.
Tohle je už názor kterýmu rozumim a chápu ho. Byť s ním třeba nesouhlasím.

Pokud bych měl přemyšlet o válečných filmech obecně tak na prvním místě je pro mě Master nad Commander a hned v závěsu The Duellists, pak hrozně dlouho nic a potom možná Jdi a dívej se.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Farky »

Guderian píše:
Farky píše:Doporučil bych přečíst knihu Stephena E. Ambrose Bratrstvo neohrožených, podle které ten seriál vznikl. Je to natočené mimořádně PŘESNĚ podle autentických zážitků Easy Company, včetně té scény s bazookou.
K tomu jsem dost skeptický.
Přečti si tu knížku. :wink:

Jinak nějak moc patosu jsem v tom seriálu nezaznamenal, nemůžu si pomoct. Spíš je to o semknuté partě lidí co jde do války a my sledujeme jejich osudy. Jistě že je to pocta válečným hrdinům, kteří se sami za hrdiny neoznačují. Ale jejich zážitky byly tak epické, že ani nebylo potřeba je přikrášlovat.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Jo však v BoB toho patosu moc není. O něm jsem mluvil v souvislosti s Tenkou červenou linií.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Ja te nechci nejak soudit, ale predpokladam, ze nejsi moc dlouho drzitelem OP, coz nemyslim nijak negativne. Kdyz jsem poprve videl Tenkou cervenou lini, bilo mi neco do 20 let a videl jsem tam hodne vykecavaciho balastu a cekal jsem jenom na bitevni sceny. Nejevil jsem o ten film vic zajem, nebot "Ryan byl preci lepsi". Po letech se mi to rozlezelo v hlave, pribilo zopar sramu na tele a na dusi, spoznal jsem osobu ktera si valku odzila a tak nejak se mi ten "patos" TRL zacal libit. Libi se mi hudba, priroda, bavi mne poslouchat nektere monology.
Neda se rict, jestli je lepsi BoB nebo TRL, stejne jako nejde rici jestli je lepsi snidane nebo vecere, jelikoz je to neco uplne jineho.
BoB jsem cetl knihu, cetl jsem spominky Malarkeyho i Burgeta (ten byl z jine roty 101.) a nemyslim si, ze by serial BoB byl v necem preexponovan. Jak tady jiz nekdo uvedl, nektere pasaze jsou docela presne podle toho jak to uvadeji pametnici. Jen se mi zda, ze Webster zustal mnohym lezet v zaludku a jiz nezapadnul tak dobre jak se uvadi v serialu.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Držitelem OP jsem asi 6 let, takže ani dlouho ani krátce, ovšem to s alergií na americký patos řekl bych moc nesouvisí. :wink: Mám radši syrovější zpracování takových témat - viz třeba film Ponorka, kdyby mi šlo o bitevní scény, sotva by to byl jeden z mých nejoblíbenějších válečných filmů.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Nebo Olověná vesta, další můj oblíbený film a bojové scény tam jsou dvě a ještě k tomu malého rozsahu.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Bleu »

Guderian píše:Držitelem OP jsem asi 6 let, takže ani dlouho ani krátce, ovšem to s alergií na americký patos řekl bych moc nesouvisí. :wink: Mám radši syrovější zpracování takových témat - viz třeba film Ponorka, kdyby mi šlo o bitevní scény, sotva by to byl jeden z mých nejoblíbenějších válečných filmů.
Jenže on ten patos zejména ke starším obdobím US historie kulturně tak nějak patří.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Je to tak. Neznám americký válečný film, který by to neměl. Jen některý míň a některý víc.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Guderian píše:Mám radši syrovější zpracování takových témat - viz třeba film Ponorka, kdyby mi šlo o bitevní scény, sotva by to byl jeden z mých nejoblíbenějších válečných filmů.
Jj, klasický německý film, kdy poměr nácku k těm "normálním", kteří se jen dostali neštastným řízením osudu do války, nepřesahuje poměr 1 ku ostatním. Což je problém téměř všech německých filmů o 2. s.v. vyrovnat se se svojí nacistickou minulostí i jinak, než jen tím že si rozdělíme protagonisty na nacisty a ty "druhé".
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Těžko říct jak to bylo. Ale nemyslím si, že každý voják wehrmachtu byl fanatický nacista. A stejně tak každý voják Rudé armády nebyl fanatický komunista. Mohl si snad německý voják sám vybrat, jestli půjde do války? Nemohl.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Guderian píše:Těžko říct jak to bylo.1) Ale nemyslím si, že každý voják wehrmachtu byl fanatický nacista. A stejně tak každý voják Rudé armády nebyl fanatický komunista. 2)Mohl si snad německý voják sám vybrat, jestli půjde do války? Nemohl.
1)To můžeš taky říct že ne každý člen NSDAP byl fanatický nacista a budeš mít pravdu. Ale tohle byl film o Kriegsmarine, respektive o její ponorkovém mužstvu, ne o Wehrmachtu a s fanatismem to nemá nic společného. Film je z doby vrcholící ponorkové války. Říše je ve svém zenitu a to co drželo německou mašinérii do roku 45 při životě, "ona víra v konečné vítězství", je zde udržována už jen tím jedním "normálním" nacistou a zbytek hodností na ponorce jsou už v této fázy války těžcí vystřízlivělci...Budiž, je to film natočený na počátku 80. let, je zde prostě už typický hippiesácký odraz, kdy musí každá "dobrá" postava odsuzovat válku jako řešení problémů a ti hodní co bojují a zabíjejí to už dělají jen z donucení, nikoli z víry, že to Německo musí zachránit.
2)Mohl.
Naposledy upravil(a) Cassius Chaerea dne 29/7/2013, 13:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Guderian píše:Těžko říct jak to bylo. Ale nemyslím si, že každý voják wehrmachtu byl fanatický nacista. A stejně tak každý voják Rudé armády nebyl fanatický komunista. Mohl si snad německý voják sám vybrat, jestli půjde do války? Nemohl.
Oni vsichni "jen poslouchali rozkazy", to je jasny... :roll:
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bratrstvo neohrožených

Příspěvek od Guderian »

Německý chlap mohl u odvodu říct, že nikam bojovat nejde? A jakpak dopadl takový člověk? Řekl bych že domů ho nepustili. A jasně že většina z nich jen plnila rozkazy, nebo myslíte, že průměrný německý voják byl posedlý myšlenkou čisté rasy a německé nadvlády nad světem? A Češi bojující v první světové na straně RU byli taky pološílení psychopati dychtící po moci RU? Ale no tak.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“