Adolf Hitler: Deníky

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Vážení Palbáci,

o tom, že jsme jeden z nejčtenějších vojenských webů v ČR svědčí i ta skutečnost, že se na počátku minulého týdne na nás obrátilo Nakladatelství BVD. Kontakty existují od roku 2009, chtěli vědět, i vzhledem k tématice, která se na Palbě probírá, zda bychom se mohli podílet na distribuci knihy od britského autora Johna Keegana, ADOLF HITLER: DENÍKY. Vázaná vazba, 248 stran, fotopříloha, formát 210x150 mm. Nejprve jsem chtěl nějakou anotaci - popis a úvod jak kniha vznikla - předkládám jí i Vám o něco níž. Poté jsem chtěl ujištění, že nejde o propagaci nacismu, neonacismu a osoby AH. Po vyjasnění, že se o to nejedná jsem chtěl vědět za jakých podmínek bychom knihu distribuovali. Zde bylo Nakladatelství BVD vstřícné a nabídlo, že Palba bude mít z každé prodané knihy obvyklou marži. Cena pro Palbáka, člověka, který si jí objedná přes Palbu, bude - základní 289,- Kč, tedy když si ji vyzvedne v BVD. Zaslat poštou, po složení peněz na konto, či na dobírku 289,- Kč + poštovné a balné 60,- Kč = 349,- Kč.

Několik dní jsem to zvažoval a rozhodl jsem se nabídku přijmout. Palba, jak všichni víme, potřebuje další peníze, aby se mohla dodělat přestavba, zaplatit poplatky za hosting a do budoucna přemýšlet i o dalším rozvoji. Ne že by nás to úplně vytrhlo, ale člověk nikdy neví, možná díky spolupráci bude vřícné jednání a vydání příštích knih dalších autorů z Palby.
:arrow: Zároveň jsem pověřil Michana, vzhledem k jeho zkušenostem, k vyřizování nabídek, objednávek a k organizování praktického provedení prodeje knih. Což znamená, že on sám Vám napíše příspěvek, ve kterém uvede, jak se bude kniha objednávat a distribuovat. Případné dotazy a objednávky směřujte tedy na něj.

Objednání na mailu michan.palba@seznam.cz
Kam napíšete:
- jméno a příjmení
- adresa kam chci knihu zaslat
- způsob jak chci knihu platit – konto, dobírka, osobní vyzvednutí
- e-mail pro komunikaci, telefon - není podmínkou
Nyní doprovodím písmem, co jsem od Nakladatelství BVD obdržel. Jedná se o:

1) Anotaci
2) Ukázky z knihy z let 1939 (Polsko), 1940 (Francie), 1941 (bitevní loď Bismarck, přepadení Ruska), 1942 (Stalingrad) a 1944 (Bagration, žádný ústup) - doplněno vlastními komentáři
3) 5 fotografií, které jsou uveřejněny v knize

Nejprve tedy:

1) Anotace

Jak vznikl Deník a o čem ukázky historicky jsou - o čem vypovídají :?:
Unikátní svědectví událostí let 1938 - 1945 očima samotného Adolfa Hitlera pocházejí ze dvou zdrojů. Jednak z osobního archívu Vůdce, který zajistila na Berghofu v dubnu 1945 III. americká armáda, jednak z písemných záznamů osobního Hitlerova fotografa Heinricha Hoffmanna. Tyto neobyčejně cenné prameny skončily po válce v USA a teprve v posledních letech byly zpracovány do podoby, se kterou se má možnost seznámit i český čtenář. Úhel pohledu hlavního režiséra událostí, které ovlivnily život celé planety, je samozřejmě zcela odlišný od oficiálních výkladů historiků vítězných mocností. V tom tkví jedinečnost této práce, která navíc hodně prozrazuje i o dosud nám neznámém vnitřním světě Adolfa Hitlera a jeho názoru na nejbližší spolupracovníky nacistické hierarchie.
Termín „Deník“ je samozřejmě literární pojem. Hitler si deník v pravém slova smyslu nepsal. Zato si činil poznámky o průběhu některých dnů a událostí – ne každý den – právě většinou na okraje různých dokumentů. Druhým zdrojem, jak už bylo zmíněno jsou zápisky jeho fotografa Heinricha Hoffmanna, který si poznamenával Hitlerovy glosy a názory. Archívy byly v 50. letech dány k dispozici vybraným americkým a britským historikům a několik desetiletí byly vedeny jako TAJNÉ.
2) Ukázky z knihy z období 1939 až 1944

Zde jsou ukázky z knihy ADOLF HITLER: DENÍKY. Doprovodím je komentáři, fotkami, i odkazy na články na Palbě, v samotné knize nejsou, ale kdo má větší podvědomí o průběhu druhé světové války, výklad ani nepotřebuje.

Polská kampaň

V první ukázce k 6. září 1939 si jeden z největších a nejkrvavějších diktátorů všech dob libuje, zároveň se chlubí, již druhou obhlídkou bojiště 2. světové války v Polsku (nemohl se nabažit návštěv, bylo jich asi 14 do konce tažení). Ještě upozorňuji, že „doktor“ se činí tam i navenek..., jak později pochopíme, má na mysli dr. Goebbelse a jeho propagandisty, novináře a rozhlas, činí se v propagandě války v Polsku, jak v Německu, tak směrem do světa.

Obrázek

AH si připadá jako filmová hvězda a libuje si jak velkou má kolonu svého doprovodu. Jeho pocity a kritiku polských důstojníků a vojáků si přečtěte sami. Nechybí ani Goebbelsovské - "Poláci útočili proti německým tankům na koních" - jedna ze lží, které vydržely v historické literatuře desítky let. Neopomněl si zapsat, že se Göring a jeho Luftwaffe také činí, a že by měli přidat na síle. Luftwaffe bombardovala civilní cíle, již v prvních dnech 2. světové války!



Dokud byly dobré kulisy Hitler se rád objevoval před veřejností, to se to řečnilo a vyhrožovalo! Ovšem s obratem války v neprospěch Německa se možná i bál před zbídačenými vojáky a lidem postiženým bombardováním vystupovat. Některé ostatní záznamy z knihy by mohly napovědět víc.

6. září 1939, středa

Již podruhé na přímé obhlídce bojiště. Budu na těchto operativních vyjížďkách k bojující armádě trvat. Je dobré, je-li vrchní velitel vidět. Bojující branná moc je zjevně ve výtečné náladě. Čtu zprávy ze zázemí. Doktor si vede velmi dobře tam i navenek. Moje kolona má snad sedmdesát aut. Viděl jsem přitom, že si do války vyjeli také mnozí, od kterých bych to nikdy nečekal. Také oni chtějí být zkrátka vidět. Vlastně je to velmi dobré znamení!

Obrázek

Porada o aktuální situaci na bojišti s Hitlerem. Vše šlo skoro jak po másle, velitelé měli víceméně volnost jednání. Karl-Heinrich Bodenschatz byl styčným důstojníkem mezi Hitlerovým ústředím a vrchním velitelem Luftwaffe. Gerhard Engel byl vrchní adjutant velitele armády. Dále Keitel - vrchní velitel ozbrojených sil Wehrmachtu (OKW), ale spíše Hitlerův přikyvovač "Lakaitel". Či Erwin Rommel, který byl na počátku druhé světové války ve funkci velitele vůdcova hlavního stanu.
Po ukončení polského tažení, během nějž dbal na Vůdcovu bezpečnost při Hitlerových návštěvách fronty, požádal Rommel o velení divize, pokud možno tankové. Blízký vztah s Hitlerem mu v únoru 1940 umožnil převzít velení 7. obrněné divize. Právě v této době získal pověst „nacistického generála“. Ve francouzské kampani si jeho tanková divize vysloužila přezdívku divize duchů.


Připadám si jako filmová hvězda – tolik lidí od filmu v žádné válce ještě nikdy nebylo. Hoffmann fotografuje, řekl bych, že správné věci. Tu a tam je na něm znát, že se napil. Pokud však vím, není to jeho jediná slabost.

Obrázek

Dnes jsem v rámci mé obhlídky bojující fronty viděl, co zbylo z polské armády v kotli na Tucholském vřesovišti. Polské trupy si jinak vedou docela dobře. Avšak jejich velitelé vedou dnešní válku jako v roce 1914. Lidské, ale hlavně materiálové ztráty jsou ohromující. A to to nejhorší Poláky teprve čeká! Jsem na místě informován, že Poláci proti našim tankům útočili na koních. Směšné! Ostatně jako celé tohle tažení, které se stále víc podobá honu na ubohé králíky.
Musím doznat, že Göring se opravdu činí. Dnes první významné bombardování Varšavy. Vydal jsem rozkaz přidat na síle i zde. Jen ať svět dobře vidí, co dokáže naše Luftwaffe! Toruň je opět doma v Říši.
V druhé ukázce k 15. září 1939 lze jen těžko něco dodat. Diktátor chválí výkon ženistů a je uspokojen bojovými úspěchy u Kutna a Poznaně. Začalo dobývání Varšavy. Je to pohádka, všechno jde jako po másle.

15. září 1939, pátek

Dnes jsem byl osobně přítomen stavbě mostu přes San v Jaroslavi. Práce ženistů, to byl pravý koncert. Báseň ve značně drsné próze. Kdyby nebylo mohutných sloupů kouře na obzoru a dělostřelby v okolí, připadal bych si jak na mírových manévrech. Problém polských vojsk u Kutna a Poznaně je v podstatě dořešen. Nyní nazrál čas podrobně se zabývat Varšavou. Naše pancéřová čela údajně dosáhla západních a severních předměstí toho prvního hlavního města, jež bude dobyto v nové době.
Francouzské tažení

K třetí ukázce, 14. května 1940, Němci prorazili Ardenami. Na severu se toho dne vzdalo Holandsko (kapitulaci Holandsko oficiálně podepsalo druhý den, tedy 15. května). Po troše idylky v jeho štábu si AH zapsal, že mu trik s Ardenami vyšel a kritizuje anglo-francouzské armády. Přiznává i barbarské bombardování Rotterdamu a vyhrožuje světu. Pochvaluje si, že ho generálové oslavují za jeho - "ardenský tah".
My však víme, že duchovním otcem plánu byl ve skutečnosti geniální stratég Erich von Manstein. Hitler nicméně plán pochopil a posléze prosazoval. To přece musí probrat s dr. Goebbelsem - v ukázce s doktorem - aby vše bylo propagandisticky využito. Neopomene zmínit, že Spojenci jeho tah Ardeny nepochopili a lezou do pasti.

Alpy v západním Rakousku, Hitler zde relaxoval. Po nástupu k moci nechal původně horskou chatu Berghof přebudovat a vytvořit komplex dalších budov. Více Alpská pevnost

ObrázekObrázek

14. května 1940, úterý, ORLÍ HNÍZDO (residence Berghof)

Dopoledne: krátký projev k osazenstvu. Konečně přicestovaly už i mé věrné sekretářky. Slečny Wolfová, Daranowská a Schroderová. Zejména slečně Schroderové to velmi sluší. Všechny jsou pro mne jakýmsi pozdravem z času, kdy ještě nebyla válka. Každý den tady se jeden druhému podobá jako vejce vejci. Rutina.

Štábní porady se obvykle konají venku pod širým nebem, protože nám počasí přeje a ze vzduchu navíc nehrozí prakticky žádné nebezpečí. Zato na frontě se odehrává divadlo, jaké svět ještě neviděl. Trik s Ardenami vyšel. Líbí se mi, jak staří profesionálové jen žasnou. Guderian překročil už i horní Maasu jako podle učebnice taktiky. Belgie se plní anglo-francouzskými armádami. Jen do toho, pánové. Místa je tu pro vás vždy dostatek! Holanďané couvají. Podle zpráv, které máme, královna i s vládou uprchli do Londýna.

Těžce bombardujeme Rotterdam. Další ukázka umění a síly naší Luftwaffe. Přitom především další nanejvýš srozumitelná výstraha pro celý svět a zejména Londýn. Sedan padl. Lest se podařila. Jak se vyplatilo podrobně si pročíst doslova všechno, co kdy bylo zveřejněno o moderní útočné vozbě! Mnozí jiní to neudělali. Jak je vidět, především ke své vlastní škodě.
Mé okolí hovoří o „ardenském tahu“ jako o výrazu mého strategického génia. Jsem velmi spokojen, že si toto zjevné vítězství mohu osobně připsat. Musíme se však ještě poradit s doktorem o odpovídajícím způsobu jeho publikace.
Věděl jsem dobře, že se tento převratný manévr podaří. Odvážný má totiž výhodu, že se v jeho prospěch v pravý čas vždycky „něco“ stane. Dnes jsem nařídil, aby se pancéřová čela, která už mezitím úspěšně prošla masívem Arden, obrátila všemi silami na západ. Podle hlášení se Angličané i Francouzi stále derou do Belgie. Jako zbavení rozumu. Jak je možné, že ani teď můj plán nikdo na jejich straně nepochopil?
ObrázekObrázek

V další čtvrté ukázce z 5. května 1941 se ocitáme v jeho zvláštním vlaku (krycí název "Amerika", jednalo se o mobilní vojenské velitelství). Pancéřový vlak byl vyzbrojen protiletadlovými děly a vybaven spojovací technikou. Vůdce jím křižoval porobenou Evropou, mohl dojet též do Vlčího doupěte.

ObrázekObrázek

Adolf Hitler si pochvaluje největší válečné bitevní lodě Třetí říše TIRPITZ a BISMARCK a zabývá se úvahami, - jestli hladinové válečné lodě bitevní, - nebo ponorky - čemu dá Třetí říše přednost ? Při zpětném pohledu do historie zjistíme, že třída Bismarck byla sice prvotřídní loď, nicméně sama o sobě nedokázala zvrátit průběh bitvy o Atlantik, naopak byla hned při své prvním výpadu potopena. Navíc za dva měsíce se naplno rozhoří válka na východní frontě, a Německo bude mít vážnější starosti, nicméně nakonec se dá priorita urychlené výstavbě ponorek, ale bude už relativně pozdě.

Kdo potopil Bismarcka?

5. května 1941, pondělí, ve zvláštním vlaku, někde v Německu, pozdě v noci

Naše nové válečné lodi jsou skvělé. Rozumím nadšení Raedera a jeho štábu. I já jsem toho mínění, že jak TIRPITZ, tak BISMARCK, které mi dnes byly předvedeny v gdyňských docích, mohou významně ovlivnit výsledky současné námořní války. Údajně budou obě tyto velké válečné lodě schopny služby již brzy. Zasazuji se o jejich co nejrychlejší nasazení.
Samozřejmě, že jsem si především BISMARCKA prohlédl opravdu důkladně. Bylo přitom zajímavé pozorovat Lütjensovo skoro až vášnivé zaujetí pro věc. Podle něj je BISMARCK za všech okolností naprosto nepotopitelný.
Váhám však s výraznou podporou jeho i velkoadmirála. Jsem totiž stále víc přesvědčen, že masívní nasazení našich ponorek ve válce proti Británii přinese mnohem impozantnější a zejména brzký konečný efekt.
Musím však říci, že jsem v drsném prostředí loděnic vysloveně ožil: potřebuji přímý kontakt s lidem. Něco takového, tak silný zážitek, mi v minulých rušných měsících výrazně chybělo.
Ukázka pátá, z 5. června 1941 nás zavede na Berghof a Hitler si píše "do deníku" o připravované válce proti SSSR, kterou spustil za 17 dní, tedy 22. června 1941, že mu rozvědky (Abwehr a letecký průzkum) dodaly zprávy, které znovu potvrdily, že se Rudá armáda soustřeďovala před východními hranicemi Třetí říše, což pro AH a OKW znamenalo, že probírali preventivní útok proti SSSR. Plán Barbarossa je však už naplánován měsíce dopředu, Němci už jen dolaďují.

Opět se vyznává z názoru, že na Východě nebude brát ohledy na nějakou humanitu!!! Podle některých historiků to byla chyba, protože například Ukrajinci by při lepším zacházení byli ochotni s Němci spolupracovat. Ačkoliv Němce zpočátku vítali skoro jako osvoboditele, postupem času zjistili, že nový pán se chová hůře než Stalin. To hnalo lidi k odporu, a k partyzánské činnosti. Zároveň se bojí, aby ho Stalin, další krutý diktátor, nepředešel a nezaútočil jako první. Chválí Ribbentropa, že jednal a zajistil účast Finska, Maďarska, Rumunska a Slovenska ve válce proti SSSR.

O Himmlerovi si zapsal nejprve pochvalu, pak znevážení jeho mystiky, a že si musí na něho dát pozor, aby mu "holoubek" nepřerostl přes hlavu!

Doplňující články na Palbě - Nacistická mystika, a Wewelsburg – sídlo SS

Organizace SS však v průběhu války získávala stále více na váze, byl to skoro stát ve státě. Docházelo ke sporům o kompetence, v kterých se Hitler snažil vystupovat jako arbitr. Evropská mládež je verbována do Waffen SS. Celkově to má však více propagandistický význam, než velký reálný dopad na situaci na frontě. Nejprve byl brán ohled na „čistotu rasy“, ale později v ní nemuseli sloužit „rasově čistí“ Němci. Velkou část z vojáků Waffen SS dokonce tvořili kolaborující cizinci z podmaněných zemí, zejména Dánové, Francouzi, Ázerbajdžánci, Vlámové, Norové, Finové, Holanďané, Chorvati, Litevci, Estonci a Ukrajinci, dokonce Indové.


5. června 1941, čtvrtek, Berghof

Odpolední situační porada: Zprávy o soustřeďování mas ruských vojsk před našimi východními hranicemi opět potvrzeny.

S OKW probíráme všechny modality příštího preventivního útoku proti Rusku. Rusové poprvé nebudou nepřítelem, s nímž bude třeba jednat s ohledy na zbytečnou humanitu. Jediná otázka je, zda se nám naším nástupem podaří předejít Stalina. Ribbentrop referuje, že přímá účast Finska, Maďarska, Rumunska, ale také Slovenska v příštím konfliktu je reálná.
Probírám s Himmlerem eventuální válečné zapojení mládeže evropských árijských národů pod vlajkou SS. Vřele se mnou souhlasí. Dokonce mi nabídl svůj protinávrh, na němž zjevně už nějaký čas sám pracuje. Jako myšlenka je to dobré. Na pořadu dne však nic podobného zatím není. S Himmlerem je to snadné: stačí zabalit cokoli do mystického hávu a vše potřebné je hotovo. Také on však musí znát své meze. To především!
V šesté ukázce z 27. června 1941, tedy vlastně pátý den útoku proti SSSR, si AH zapsal své pocity z rozhovoru s Ribbentropem, ministrem zahraničí Třetí říše, kde se objevují indicie o tom, že německá i sovětská strana jednaly někde o mírových nabídkách, ale bez konkrétních výsledků, i to bylo na Palbě, jako další mnohé, diskutováno.
Zajímavý je i zápis o pozdním nočním rozhovoru s Canarisem, šéfem Abwehru. Obdiv nad tím, co vše měl Stalin připraveno pro vpád do Německa se opět nastoluje - na Palbě bylo již několikrát probráno, včetně oněch nových typů zbraní, které měl Stalin připraveny. Zmíním jen těžké tanky KV, střední T-34, či kaťuše.
AH konstatuje, že to Stalinovi není nic platné. Já dodám, že zatím ... přijde čas, kdy parní válec pojede opačným směrem :rotuj:
AH si dále zapsal úspěchy na všech směrech německých úderů a chválí maršála Mannerheima za jeho "svatou válku" proti SSSR. Chtěl by mít takových zapálených maršálů deset!
Znovu si všimněme u konce tohoto příspěvku, že AH opět utvrzuje sebe sama, že je dobře, že zaútočili na SSSR, neboť čísla armád a techniky, které měli Sověti připraveny vyvolávají pocit, že "je dobře", že Třetí říše zaútočila - snad v poslední možné chvíli.
Zvláštní utvrzování, včetně poslední věty - AH si nedovede představit následky dalšího případného vyčkávání.... Co by tomu řekla budoucnost ?!
Po Stalingradu viděl situaci asi zase trošku jinak :shock:



27. června 1941, čtvrtek, VLČÍ DOUPĚ (Wolfschanze)

Obrázek

Většina budov v komplexu Wolfschanze byla postavena z cihel nebo cementových bloků, takové budovy sloužily jako běžné obytné a pracovní prostory pro vojenský personál. Některé důležité objekty byly ze železobetonu s krycím nátěrem a s kovovými okenicemi.

Obrázek

Naproti tomu Hitler žil a většinu práce vykonával ve svém velkém betonovém monolitickém bunkru bez oken. Většinu objemu však tvořily několik metrů silné zdi a strop, místnosti uvnitř tak velké nebyly. Vnější sarkofág byl postaven až později, jak se blížila fronta zpět do Pruska. Prostor byl opatřen maskovacími sítěmi, bunkry měly střechy porostlé trávou.



Projev megalomanie se směsí strachu o život. Kdyby zde byl na něj proveden atentát, zřejmě by nepřežil, neboť tlaková vlna z bomby by nemohla uniknout okny.

Obrázek

Na fotografii je Hitler zachycen s různými veliteli a důstojníky štábu, například s velkoadmirálem Erichem Raederem, ministrem zahraničí Joachimem von Ribbentropem, tajemníkem strany Martinem Bormannem, ministrem zbrojení Albertem Speerem, v pozadí Ferdinand Porsche, Wilhelm Keitel a další.

:arrow: Dlouhý rozhovor s Ribbentropem. Chci znát pravdu o ruských mírových nabídkách. Nic konkrétního nepřináší. Zdá se však, že naše spojence má pevně v rukou. Chci vědět vše o slibech, které jim případně učinil.
Pozdě v noci: rozhovor s Canarisem.
Oba shodně žasneme nad masami, které měl Stalin v západních ruských regionech připraveny pro vpád do Německa. Na moji výtku, že o tom dopředu nevěděl, se admirál ohradil, že se situace v ruských postaveních měnila den ze dne.
C. uvádí obrovské množství docela nových typů zbraní, o kterých jsme vůbec nevěděli.
Důležité je, že to všechno nebylo Stalinovi nic platné.
Poslouchám hlášení říšského rozhlasu. Doktor se s Listem rozhodně nezmýlil. Fanfára, kterou vybral, je pro uvádění našich vítězství nanejvýš vhodná.
Píši po noční situační poradě OKW:
Von Bock po ovládnutí brestlitevského prostoru vítězně postupuje dál na východ.
Von Rundstedt spolu s Kleistem pronikají do prostoru mezi Karpaty a Pripetskými bažinami.
Z fronty je hlášen dokonalý rozpad ruského velení na všech úrovních.
Mannerheim vyzval Finy ke „svaté válce“ proti bolševikům. Rozhodně jim má co odplácet!
Přál bych si mít deset takových Mannerheimů v OKW.
Poslední sdělená čísla, týkající se ruské armády, mne s konečnou platností utvrzují v přesvědčení, že jsme zaútočili snad v poslední možné chvíli.
Nedovedu si vůbec představit následky našeho dalšího případného vyčkávání v minulosti.
V sedmé ukázce z pondělí 14. září 1942 si AH na Werwolfu zapsal, že vydal rozkaz, aby Manstein znovu zaútočil na Leningrad, který nechal tři dny bombardovat, a určitě to nebyly jen vojenské cíle. Zapsal si i večerní zprávu, že Paulus dosáhl středu Stalingradu a že bude třeba odstartovat - přes Goebbelse - doktora - prezentaci Vítězství...!!! (Jak předčasné, že?)
Pak na konci říká, že oznámení o vítězství u Stalingradu provedou rutinním způsobem - oficiálním oznámením hlavního stanu.

Bitva o Stalingrad - Boj o město

14. září 1942, pondělí, WERWOLF (hlavní stan u Vinice na Ukrajině)

Polední situační porada, poprvé detailně stenografovaná: Nařídil jsem Mansteinovi zaútočit na Leningrad. Předpokládám, že předchozí třídenní letecké bombardování tohoto města by mohlo a mělo postačovat.
Pozdě večer skvělá zpráva: Je potvrzeno, že Paulus dosáhl ve Stalingradu středu města a rovněž břehu Volhy.
Budu muset s doktorem urychleně probrat způsob, jakým hodlá prezentovat blízké vítězství.
Hrát si však přitom příliš se Stalinovým jménem by bylo poněkud laciné. Daleko elegantnější bude označit dobytý Stalingrad jako jedno z mnoha z právě dobytých míst. Jako teprve slibné východisko pro postup ve smyslu našich příštích mnohem širších plánů.
Navrhnu doktorovi uvést oznámení o pádu Stalingradu jen jako rutinní bod v rámci oficiálního oznámení z hlavního stanu.
I poslední osmá ukázka z Berghofu, z 26. června 1944, pochází z provenience - Válka proti SSSR, jenomže je již z jiného ranku - ÚSTUP!!! Je to totiž jen 3 až 4 dny po sovětské ofenzívě – "Operace Bagration" ( 22. a 23. června 1944). Hitler zapisuje svůj pocit, že nesmí dovolit RYCHLÝ ÚSTUP. Vzpomíná na zkušenost s ústupem z "Wotanovy linie", a připomene si to štěstí, které Wehrmacht měl, že v zimě došlo náhodou k oteplení a rozbředlé cesty zastavily ruský postup. Bagration je však kvůli lpění na držení pozic obrovskou německou porážkou, je zničena a obklíčena značná část armády STŘED.

Obrázek

Další zápis pak říká, že ještě v červnu 1944 ho průmyslníci Třetí říše podpořili. Co jim také zbývalo... o necelý měsíc později (20. července) je však proveden atentát na Hitlera, který se však nezdaří.


26. června 1944, sobota, Berghof

Himmlerův osobní názor: velení Skupiny armád STŘED je unavené válkou a až příliš jemnocitné. Vřele s ním souhlasím. Rozumím pánům důstojníkům: jediné, co by si přáli, je ústup. Musím jim však přitom stále připomínat, že začnou-li s něčím takovým jednou, už u toho zůstane. Připomínám rovněž pád „Wotanovy linie“ koncem letošní zimy, k němuž by jinak nedošlo. Rovněž jim zdůrazňuji, že se žádný zázrak s oteplením, které tehdy následně zničilo cesty pro další ruský postup, také už opakovat nebude.

Dnes: Hovořil jsem k průmyslníkům o současné situaci Říše. Prostor, pro ten případ vyhrazený v Platterhofu, byl doslova plný hospodářské elity. Jsem si jist, že jsem pány přesvědčil a že budou i nadále spolupracovat. Konec konců: nejvyšší pohnutkou pro kolektivní zachování lodi v bouři bývá zpravidla patrný nedostatek záchranných člunů.
3) Obrazová příloha z knihy

ObrázekObrázek
Nápis v pozadí na věži: Jeden národ, jedna říše, jeden vůdce! Schleswig-Holstein sloužil jako výcviková loď pro kadety a jako plovoucí dělostřelecká baterie. Němci v roce 1939 použili loď k útoku na Westerplatte. Právě z jeho děl padly první salvy druhé světové války.

Obrázek
Josef „Sepp“ Dietrich oddaný nohsled. V roce 1934 se podílel na vraždění vůdců SA. V Polsku měla jednotka Leibstandarte podporovat útok na Varšavu. Byla to pro něj první zkušenost velet skutečnému bojovému útvaru ve válce a napoprvé nepříliš úspěšná.

ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Stuka »

Myslíš ty slavné padělané deníky Hitlera?
http://en.wikipedia.org/wiki/Hitler_Diaries
http://data.pravda.sk/sk/dp/pravdapdf/2 ... -xx-01.pdf
Hitler si žádné deníky nepsal.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Stuko, měl jsem podobný dotaz, a byl jsem ujištěn, že o fake se nejedná! O původu je napsáno v úvodu.
Termín „Deník“ je samozřejmě literární pojem. Hitler si deník v pravém slova smyslu nepsal. Zato si činil poznámky o průběhu některých dnů a událostí – ne každý den – právě většinou na okraje různých dokumentů. Druhým zdrojem, jak už bylo zmíněno jsou zápisky jeho fotografa Heinricha Hoffmanna, který si poznamenával Hitlerovy glosy a názory. Archívy byly v 50. letech dány k dispozici vybraným americkým a britským historikům a několik desetiletí byly vedeny jako TAJNÉ.
Pochybuji, že by si nakladatelství lajsklo po již známém skandálu, vydávat falešné „deníky“. To je zatím vše co k tomu můžu napsat, více snad Michan.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od michan »

Jak bude objednávána a distribuována kniha:
od britského autora Johna Keegana, - ADOLF HITLER: DENÍKY

Závaznou objednávku na knihu můžete provést třemi způsoby:

a) Zaplatím přes konto. Cena 289,- + 60,- = 349,- Kč ( 60,- je vždy poštovné a balné).

b) Chci zaslat na dobírku. Cena 289,- + 60,- = 349,- Kč ( 60,- je vždy poštovné + balné).

c) Vyzvednu si osobně na své jméno proti penězům - 289,- Kč - na adrese:
Nakladatelství BVD s.r.o.
Türkova 828/20 (areál Sekyra Group),
Praha 4


Prosím všechny kdo projeví zájem, aby Objednávka měla tyto parametry:


- Občanské Jméno a příjmení - případně značka používaná na Palbě.
- adresa kam chci knihu zaslat.
- způsob jak chci knihu platit( a), nebo b), či c) )-
- e - mail pro komunikaci, - telefon - není podmínkou.


Prosím zašlete Objednávku s Vaším rozhodnutím na e -mail:

michan.palba@seznam.cz


Až si knihu přes e-mail Objednáte, budete zpětně e-mailem vyrozuměni, jaký bude další postup. Když si Objednáte přes e-mail, máte jistotu, že kniha bude pro Vás připravena dle dohody i při variantě c) - vyzvednu si osobně.
Mnozí Palbáci a čtenáři Palby již podobnou praxi znají od roku 2009.

O průběhu vyřizování Objednávek a Distribuci knih budete zde na Palbě průběžně informováni. To vše při respektování - zachování osobních dat a respektování ochrany osobnosti.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Destroyman »

Pánové, technický dotaz: Nechtěli byste zřídit rovnou nějaký malý e-shop? Třeba místo sekce Wiki? Jsou malá nakladatelství či občanské spolky, které si vydávají různé zajímavé publikace, leč právě s distribucí mají trochu problém a výtisky se jim pak válí doma. Nepochybuji o tom, že možnost prodávat knížky na webu s návštěvností pár tisíc lidí denně by pro ně byla zcela jistě vítaná. Konkrétně jen já bych zcela jistě třeba tuhle knížku a patrně i tuhle knížku pro prodej v komisi zařídit mohl. Ekonomicky by se tím neriskovalo vůbec nic.
さようなら。
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Zemakt »

Dle mého názoru, velmi dobrý nápad. Ovšem nějaký malý é-šopík, taky něco stojí. Né moc, ale..
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Stuka »

Samozřejmě to nechám na každého, ať si udělá názor sám, ale ta knížka od Keegana se mi nezdá.

Když si najdete web stránku nakladatelství BVD nabízí, že připravuje prodej knížky Johna Keegana A.Hitler deníky
zde http://www.bvd-knihy.cz/
Avšak když se lépe podíváte, tak zjistíte že knížka sice nese v titulu jakoby ji napsal Keegan, ale dole je napsáno že uspořádal Gerhard Weinberg.
Když si najdete seznam vydaných prací zesnulého britského historika Keegana, žádnou takovou knížku mezi nimi nenajdete.

Zde je seznam jeho knih:

Barbarossa: Invaze Ruska, 1941 (New York, 1971), ISBN 0-345-02111-8
Otevírací Moves - srpen 1941 (New York: Ballantine , 1971) ISBN 0-345-09798-X
The Face of Battle (Londýn, 1976) ISBN 0-670-30432-8
Povaha války s Josephem Darracott (New York: Holt, Rinehart a Winston , 1981) ISBN 0-03-057777-2
Šest armád v Normandii (1982) ISBN 0-14-005293-3
Oblastí konfliktů: Atlas budoucích válek s Andrew Wheatcroft (New York, 1986), ISBN 0-671-60115-6
Vojáci, historie mužů v boji s Richardem Holmes (New York: Viking Press , 1986) ISBN 0-670-80969-1
The Mask of Command (Londýn, 1987) ISBN 0-7126-6526-9
Cena admirality (1988) ISBN 0-09-173771-0
Kdo byl kdo v druhé světové válce (1978) ISBN 0-85368-182-1
Ilustrované Face of Battle (New York a Londýn: Viking, 1988) ISBN 0-670-82703-7
Druhá světová válka (Viking Press, 1990) ISBN 0-670-82359-7
Historie válčení (Londýn, 1993) ISBN 0-679-73082-6
Bitva o Historie: Refighting Druhá světová válka ( Vintage Kanada , 1995) ISBN 0-679-76743-6
Warpaths ( Pimlico , 1996) ISBN 1-84413-750-3
Oblasti bitvy: The Wars pro Severní Ameriku (1997) ISBN 0-679-74664-1
Válka a náš svět: The Reith přednášky 1998 (Londýn: Pimlico, 1999) ISBN 0-375-70520-1
Book of War (ed.) (Viking Press, 1999) ISBN 0-670-88804-4
První světová válka (London: Hutchinson , 1998) ISBN 0-09-180178-8 , (New York: Knopf , 1999) ISBN 0-375-40052-4
Winston Churchill (2002) ISBN 0-670-03079-1
Inteligence ve válce: Znalost nepřítele od Napoleona k Al-Káidě (2003) ISBN 0-375-40053-2
Válka v Iráku (2004), ISBN 0-09-180018-8
Atlas druhé světové války (ed.) (London: Collins , 2006) ISBN 0-00-721465-0 (aktualizace 1989 Times Atlas)
Americká občanská válka (Londýn, Hutchinson, 2009) ISBN 978-0-09-179483-5

Zato Weinberg byl jeden ze tří historiků, kteří zkoumali pravost údajných deníků A.H., když se v roce 1983 objevily. (Objevil je časopis Stern a začal je publikovat).Weinbergův verdikt ohledně jejich pravosti byl ten, že se přikláněl k jejich pravosti. Avšak následně se zjistilo, že jde o groteskně povrchní padělky, které napsal známý padělatel Konrad Kujau a Stern chtěl jenom zvýšit prodejnost. Weinberg se tedy od svého výroku distancoval.

Myslím, že tento padělek byl i tak oficiálně vydán jako knížka (aby vydělal prašule) a tudíž podle mého názoru, výše uvedený titul je tímto padělkem, i když asi pro háklivost celé záležitosti a následného fiaska pořádně okleštěný, upravený a protkaný průvodným slovem někoho jiného. V tomto případě mrtvého historika + živého historika + fotografa Hofmanna (jeho vzpomínky však vyšly zvlášť, takže je lepší číst je ucelené).Tuto knihu pokládám jako zdroj informací bezcenný a škoda peněz.

Nakladatelství je potřeba zdělit, že máme zájem o distribuci kvalitní literatury.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od michan »

Na webu, jak všichni víme, může každý napsat názor jaký chce.
I zde Vám byl jeden předložen.
Nakladatelství mi řeklo , že nebude diskutovat s každým názorem jednotlivě. O tom jak kniha vznikla již zde napsal na začátku svého článku Lord v - Anotace.
Přesnější a ucelený popis vzniku celé knihy je v Editorialu knihy, který má 40 vět.
Protože mám již 2 objednávky musím jít do Nakladatelství a ještě i pro sebe si 2 knihy vyzvednu.
Samozřejmě, že si Editorial ( Komentář, Úvodník) přečtu a jako "citaci" Vám jej celý zde na Palbě napíši.
Předpokládám buď ve čtvrtek, nebo v pátek ráno.
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Mirek58 »

Souhlasím se Stukou.
Do kvalitní literatury tato podle mého názoru má sakra daleko.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Nakladatelství za nic nemůže, dnes si každý musí hlídat svoje :D Gerhard Ludwig Weinberg je odborník na Třetí říši, ale i znalci se můžou občas mýlit. Bohužel celou knihu nemám u sebe, abych mohl posoudit, ale ty ukázky tak strašné zase nejsou. Dokonce jsem je rozebral a zakládají se na realitě. Tím ovšem nelze úplně vyvrátit jejich pravost, každopádně někdo si musel dát práci a vyznat se v tom, pokud to psal zpětně.
Tedy pokud to jsou poznámky vytažené a autentické, tak to dá nadhled do Hitlerova samolibého myšlení. Michan, kdyby knihu získal, mohl by uvést další příklady. Zatím k tomu více napsat nemůžu. Mě to aspoň ukazuje, že Adolf v některých případech uvažoval docela jednoduše. Z denících nejde ani o ideologii, jako "o praktickou stránku věci". Jeho uvažování ve vojenských záležitostech, apod.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Stuka »

On je problém trochu někde jinde.
Nevím totiž o tom, že by se někdy našli jakékoli Hitlerovi poznámky nějakého osobního charakteru anebo osobní komentáře. Na to si dával sakra pozor. Choval se tak, aby zanechal po sobě jenom dokumenty , které podle jeho mínění, budou prezentovat jeho státnickou osobnost pro další generace. Popřípadě se budou citovat, uvádět v učebnicích atd. Snad si rozumíme.

Víme kupříkladu, že existuje jenom pár fotografií, kde se Hitler ukazuje v soukromé poloze - náhodně vyfocené asi z archivu Braunové nebo ještě z dob jeho mládí. Všechny ostatní jsou pečlivě promyšlené, aby zapůsobily na veřejnost. Písemné dokumenty, které po něm zůstaly, krom Mein Kampf, jsou také jenom zcela formální. Vždycky myslel na to, že je budou číst pozdější generace, jako písmo svaté.

Braunovou schovával, aby se nevědělo, že je jenom člověk, který má milenku. Děti neměl, nejen z důvodu, že se bál dědičné duševní nemoci (od sestřenice nebo čertví jaké koleno to bylo) ale také z důvodu, že jeho děti by to podle jeho mínění měli těžké - věčně ve stínu tak slavného otce. A také vytvářel obrázek, že je stále svobodný, volný a pro všechny ženy - dobrý tah propagace. Na děti a nějaké další rodinné věci neměl ani čas a také si nevím představit, že by měl čas na psaní nějakých osobních blábolů, které by se daly zneužít, nebo ho vykreslily v jiné poloze než chtěl.
Pokud by se i zachovalo něco soukromého z jeho korespondence, dávno by to jako bomba bylo publikováno, stokrát okomentováno, stokrát rozebráno z každé strany, stokrát vydáváno, stokrát citováno neonacisty.

Ve výše uvedené knížce - prostě každé slovo, které údajně Hitler napsal a je zde prezentováno jako autentické - buď jde o výmysl, nebo vytržení z kontextu - z jeho oficiálních dokumentů, které po sobě zanechal.
Ze soukromé korespondence s Evou Braunovou, která byla jediná osoba, které psal dopisy vlastní rukou, se bohužel zachovalo jenom pár dopisů, i když si před koncem války psali každý den a ze kterých je jasné, jak mu scházela a kde ji oslovoval něžně Mein Lieber Tschapperl. Ale z těch asi citace v knížce není. Knížka prostě apeluje na to, že cokoli o Hitlerovi má na trhu úspěch. Jen v tomto případě - už i název knížky je zavádějící a předpokládám, že jde jenom o pokus o výdělek. Knížku zastřešuje jméno slavného (už mrtvého) historika, který ovšem takovou knížku nenapsal, takže by mě zajímalo, kdo použil jeho jméno a kdy. Zda s jeho souhlasem ještě za jeho života, nebo jde o tah jeho potomků, aby vydělali a historik se v hrobě obrací. Druhý historik, který dokumenty uspořádal, ještě žije a možná potřebuje peníze, nebo dal zase dohromady slátaninu, jako mnozí jiní, kteří na Hitlerovi chtějí vydělat. Případně i jeho jméno bylo zneužito (starý děda) a za vydáním knížky stojí někdo jiný.
Ať je to jak chce - zavání to neseriozností. Tak snad tady na Palbě nejsme blbci, že? :D

To jen ale na doplnění. Když chce někdo knížku koupit - pro zajímavost a zároveň podpořit Palbu - proč ne?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Stuka, já Ti nevím :neutral: Ano, to co píšeš, taky mě napadli okamžitě pochybnosti. Na druhou stranu v Berghofu se asi něco našlo, včetně amatérských filmových záběrů Braunové, aspoň myslím, fotografie a poznámky od Hoffmanna?

V tunelech byla nalezena i Göringova sbírka umění. Nacisté sem ukryli, co se dalo.
https://collections.ushmm.org/search/catalog/irn1001777




Nutíš mě googlit, Sir John Keegan zemřel teprve loni. V 80. letech se zabýval "velkými tématy" - napsal: "Hitler se pletl do velení nad jednotkami v kombinaci s energií, vytrvalostí a bezohledností..." Keegan mohl být jedním z historiků, kteří dostali archivy k prozkoumání, už to nestihnul doklobat, nebo to předal Weinbergovi, co já vím ?? Taky by mohlo být zajímavé, zda se vyjadřuje k tzv. židovské otázce? Ale jako nechci tady nad tím nějak bádat, jak jsem psal, vyčkejme Michana, ten by měl blíže objasnit, jak se to celé rodilo.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od jarl »

Pravost či nepravost těch dokumentů, a nebo kvalitu této literatury faktu, můžeme těžko posuzovat. Berme to tak, že případní zájemci teď mají možnost si tento titul objednat i přes Palbu a tím přihodit nějakou tu desekikorunu na její provoz. Nic víc, nic míň!
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Polarfox »

Jak se to rodilo Michan asi moc nezodpoví, nebo mě alespoň nenapadá jak by mohl. Takže kdo ví... Možné je obojí (tedy autentické nebo populistický tahák) a nebo to může být něco mezi.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Lord »

Osobně si myslím, že asi něco mezi. Jedná se o renomované historiky, jeden ještě žije, u druhého nebudu špekulovat jako Stuka, zda se chtějí potomci obohatit na jeho pozůstalosti.
Jarl, to napsal jasně, knihu si můžete koupit i jinde, nebo u nás a tím Palbu podpořit. Každopádně Michan už má první objednávky, nechci to zakřiknout :eek:
Jinak se stále objevují „nové dokumenty“. Třeba tento ... Britský vědec Scott Anthony objevil dosud neznámý dokument, který podle něj v roce 1942 velmi přesně odhadl záměry Adolfa Hitlera a jeho paranoické sklony, jež vyústily v likvidaci židovských obyvatel.
Zdroj: tyden.cz
Záleží, jak se to podá 8-)
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od michan »

Chtěl bych reagovat na některé zdejší příspěvky kolegů.
Tak, jako se po 2. světové válce - s přibývajícím časem - myšleno 50., 60. 70.... 90. léta 20. století a 21. století otevíraly archivy s informacemi, byly psány stále novými informacemi doplněné knihy. Nejprve jsme například - v 60. a70. letech některé fotografie vůbec neznali, jako jsme neznali některé filmové šoty a stejně tak to bylo i s písemnými informacemi.
Hovořím-li o všem co bylo spojeno s Adolfem Hitlerem, velice si vzpomínám na dobu 60. a 70. let, kdy některé informace, fotografie a filmové šoty vůbec nebyly známé (do té doby jsme neznali třeba později směšně prezentované fotografie Adolfa Hitlera v krátkých kalhotách, stejně jako filmové šoty Evy Braunové a soukromého života AH. Stejné to bylo i s informacemi o zásazích AH do dění generálů a maršálů a jeho výroky).
Těsně po válce totiž - vše spojené s Adolfem Hitlerem - mizelo v soukromých sbírkách (příčinou byla i nenechavost - krádeže - mnohých vojáků a důstojníků nejen americké armády - válečná kořist) , stejně jako - Tabu, utajování - státních institucí, které chtělo všechny informace Třetí říše nejprve prozkoumat. A tak je na desítky let utajilo( dodnes jsou třeba v Admiralitě na 200 let zmrazeny různé informace, stejně jako v USA. To ani nehovořím o archivech SSSR, později Ruska). Pro veřejnost byly postupně uvolňovány většinou až v druhé polovině 70. let, když velká část jich byla uvolněna koncem 80. let, s koncem Studené války( podobně se začala chlubit i další generace lidí vlastnících suvenýry ze soukromých sbírek. Podívejte se na některé soukromé televizní kanály, které přinášejí stále nové a nové záběry filmových šotů, které jsme neznali - Naposledy třeba Prima ZOOM. Nové, neznámé záběry tam jsou, i když mnohdy poměrně skvěle doplněné počítačovou animací). I dnes v druhém desetiletí 21. století jsou uvolňovány další nové informace, viz. např. nahoře nade mnou příspěvek Lorda. Do stejného "ranku" - do stejné kategorie - patří i předkládané - Adolf Hitler: Deníky.


Stále platí, že až vyzvednu již objednané knihy, předpokládám, že dnes, nejpozději zítra, projdu Editoriál ( Úvodník, komentář) a na Palbě napíši - dle délky - buď "citaci autora", nebo co nejvěrnější "výcuc"!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Bleu »

Předpokládám, že tam někde bude název anglickojazyčného originálu. to za a) za b) podle anotace, která se válí na netu se jedná o: "Unikátní svědectví na události let 1938–1945 očima samotného Adolfa Hitlera pocházejí ze dvou zdrojů. Jednak z osobního archívu Vůdce, který zajistila na Berghofu v dubnu 1945 III. americká armáda, jednak z písemných záznamů osobního Hitlerova fotografa Heinricha Hoffmanna. Tyto neobyčejně cenné prameny skončily po válce v USA a teprve v posledních letech byly zpracovány do podoby, se kterou se má možnost seznámit i český čtenář.
Úhel pohledu hlavního režiséra událostí, které ovlivnily život celé planety, je samozřejmě zcela odlišný od oficiálních výkladů historiků vítězných mocností. V tom tkví jedinečnost této práce, která navíc hodně prozrazuje i o dosud nám neznámém vnitřním světě Adolfa Hitlera a jeho názoru na nejbližší spolupracovníky nacistické hierarchie."


tzn. O Hitlerovy deníky se samozřejmě nejedná. A ani se to jak se zdá nikde netvrdí - kromě názvu, což je trochu prazvláštní.

edit- mimo jiné - Gerhard Weinberg byl zapojen do aféry kolem údajných vůdcových deníků. Původně se přikláněl k jejich pravosti. Po prokázání toho, že jde o falzum, názor samozřejmě změnil.

edit2- ani u Keegena ano Weinberga sem tak nijak nic podobně se jmenujícího nenašel.

edit3- jestli ta knížka tou, která vyšla v roce 1983 - tak mi to přijde strašně nablblé až komické.

edit4- stuka má pravdu. Příště si budu číst do konce všechny příspěvky, nejen ten poslední :)
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Polarfox »

Bleu píše:edit4- stuka má pravdu. Příště si budu číst do konce všechny příspěvky, nejen ten poslední
Udělal jsem si menší pátrání a taktéž souhlasím. Ale co, český trh sežere všechno :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od michan »

Přímo z knihy o denících AH - mám knihu před sebou:

Charakter knihy nejlépe vystihuje Editorial, který zveřejňujeme
nyní v plném znění se souhlasem Nakladatelství a všech zainteresovaných.
Samozřejmě, že AH si deník nepsal, což netvrdí
nikdo, ani nakladatelství. Název knihy je literární pojem.
Na druhé straně tato kniha obsahuje autentické a doložitelné
výroky Hitlera, které pronesl přesně ve dnech, které jsou
u jednotlivých výroků uvedeny. Jejich zdrojem jsou pochopitelně
materiály, které si odvezly tajné služby, především pak americká
tajná služba, těsně před koncem války z Německa.
Důvod, proč se několik měsíců před vydáním knihy objevilo
v některých anotacích jméno Weinberg, ale ve vydání knihy
už uvedeno není, si každý trochu přemýšlivějící a historie
znalý čtenář lehce odvodí z POSLEDNÍ VĚTY Editorialu.

V dnešní době se takovému postupu obvykle říká (nejen
v žurnalistice) OCHRANA ZDROJE.
A zde je tedy originál Editorialu z knihy: ADOLF HITLER: DENÍKY - USPOŘÁDAL JOHN KEEGAN, obsažený v této knize:

Obrázek


Editorial.

"Dostáváte do rukou literární dílo, které vznikalo několik desítek let a
které nebylo původně zamýšlené jako kniha pro širší okruh čtenářů.
Základním zdrojem této práce konglomerátu amerických a britských historiků
je ukořistěný osobní archív Adolfa Hitlera americkou armádou v
Berchtesgadenu. Termín „Deník“ je samozřejmě literární pojem.
Hitler si deník v pravém slova smyslu nepsal. Zato si činil poznámky o
průběhu některých dnů a událostí – ne každý den – právě většinou na okraje
různých dokumentů.
Druhým zdrojem jsou zápisky jeho fotografa Heinricha Hoffmanna, který si
poznamenával Hitlerovy glosy a názory. Také tyto dokumenty skončily v
rukou Američanů.
Archívy byly v 50. letech dány k dispozici vybraným americkým a britským
historikům a několik desetiletí byly vedeny – jak je u Američanů zvykem –
jako tajné.
Lidé, kteří měli k těmto tajným archívům přístup a měly možnost tyto
materiály studovat, třídit a zpracovávat, pracovali formálně pro americkou
vládu. Pravděpodobně také museli podepsat závazek, že tyto historické
dokumenty nesmí nikdy komerčně využívat.
Posledním mužem, který dochované materiály sestavil do podoby, kterou
uvádí tato kniha, byl známý britský historik Sir prof. John Keegan
(1934–2012).
Stejnou nebo ještě větší zásluhu na výběru a především ověření
hodnověrnosti použitého materiálu mají dva významní američtí vědci,
jejichž jména jsou známá, ale po dohodě s nimi je nebudeme zveřejňovat."


Tolik tedy Editorial.

Nutno ještě dodat, že bylo zavádějící původní vyobrazení knihy, které mělo na webu Nakladatelství BVD v Rubrice Připravujeme - což byla kdysi nějaká pracovní verze, která nás všechny zmátla. Nyní je tam totiž tohle:

http://www.bvd-knihy.cz/adolf-hitler-deniky.html

Jak vidíte je tam i příslušná cena 279,- Kč.

Odborník zabývající se dlouhodobě 2. světovou válkou knihu ocení, neboť se průběžně při studiju historických podkladů a historické literatury setkával se zásahy Hitlera do ww2.
Frajtr z 1. světové války, kterému - jak on sám říká - Prozřetelnost a Osud určily - se pletl do řemesla maršálům a generálům tak dlouho, až ho jeho válka a jeho Prozřetelnost a Osud - zahubily.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Adolf Hitler: Deníky

Příspěvek od Polarfox »

Michane jen bych tě poprosil, pokud to máš před sebou ve fyzické podobě, jak je tam uvedeno původní zahraniční vydání (tj. klasika - název, autor, rok vydání)?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“