ROČENKA PALBA 2010

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

ROČENKA PALBA 2010

Příspěvek od kacermiroslav »

ROČENKA PALBA 2010 volně ke stažení

Velevážené dámy, velevážení pánové, velevážení publikum,

vedení portálu PALBA.cz se rozhodlo provést menší reklamní kampaň, které by měla do našich řad přivést nové čtenáře a článkaře na téma military, počínaje Starověkem a konče dneškem (případně i blízkou budoucností:-) Abychom mohli mezi sebe přilákat nové členy, je v první řadě nutné nejdříve seznámit širší veřejnost s existencí PALBY, případně s jejím tématickým zaměřením. Ve štábu jsme se rozhodli, že je zbytečné platit nějakou drahou reklamní kampaň, a že nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším prostředkem ROČENKA. A to taková ROČENKA, která by obsahovala texty, které autoři na PALBĚ uveřejňují. Proto jsme se rozhodli tuto ROČENKU sestavit ze článků za uplynulý rok 2010. Logicky se tak jedná o ROČENKU 2010, jak jinak že :-) Snažili jsme se do ní vybrat zajímavá témata napříč všemi zájmovými skupinami (letci, tankáni, loďaři atd.). Jako nosný článek jsme si vybrali námořní bitvu ve Žlutém moři z Rusko-Japonské války 1904-1905. Samozřejmě s laskavým svolením autora. Aby ani ostatní témata nezůstala někde zastrčena, vybrali jsme od každého něco trochu. Jejich částečné citace tak najdete v ROČENCE rovněž. Samozřejmě jedná se jen o jejich zlomové části, jinak by z ROČENKY rychle vznikla hodně tlustá kniha:-) Takhle jsme ROČENKU dotáhli na nějakých 20 stránek snad působivého čtení a snad i grafická podoba nikoho neurazí, ba naopak, zujme. Ostatně to je přeci náš záměr…zaujmout na první pohled a přilákat nové čtenáře/autory. A kdyby někoho zaujali další články v ROČENCE a chtěl si dočíst zbytek, tak si stačí kliknout na „pokračování“ a hypertextovým odkazem se dostanete (samozřejmě jen když máte přístup na net:-) na konkrétní článek na PALBĚ.

Samozřejmě vám, kteří tyto úvodní věty čtete, není třeba zdůrazňovat, co to je PALBA a kde jí najdete. Ale pokud máte ve svém okruhu někoho, koho military tématika zajímá, a ještě o naší existenci neví, nebo se i po vašich opětovných urgencích na PALBU nepodíval, tak mu nyní můžete ROČENKU 2010 přeposlat. Jak jste tedy pochopili, je volně ke stažení a bezplatná. Záleží tedy jen na vás, jaký okruh přátel, rodiny a kamarádů s ní budete kontaktovat.

S přáním úspěšného volného šíření ROČENKY 2010.

Váš team (čti: tým:-)
PALBA.cz

Přílohy
RocenkaPalbaCz_2010.pdf
Ročenka Palba.cz 2010
(1.29 MiB) Staženo 544 x
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4088
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Věřím, že tento projekt je dobrá věc a může Palbě přinést nové čtenáře i autory. Platit nějakou reklamní kampaň by podle mého názoru byly vyhozené peníze, které by se těžko mohly někdy zhodnotit. Ročenka vypadá dobře a rád bych se dozvěděl, kdo konkrétně se na její konečné podobě podílel (předpokládám, že se jedná i o lidi mimo Palbu).

Je pro mě záhadou proč byl jako nosný text vybrán právě můj článek o bitvě ve Žlutém moři, ale samozřejmě jsem touto volbou potěšen. Dnes bych ten článek napsal poněkud jinak (doufám, že lépe), ale věřím, že svou hodnotu má a Palbě ostudu neudělá. V budoucnu jej plánuji předělat, takže se nedivte pokud bude vypadet jinak než v této ročence.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Ajajaj... Proč jste mi proboha nedali vědět, že tam plánujete vrazit i mou ptákovinu? :shock:
Kdybych to byl věděl, tak bych to překopal a doplnil ... Vždyť jsem ten článek psal jen proto, že jsem se nudil a venku byo hnusně!
Ale dobře mi tak, příště holt budu muset psát líp. :-?
さようなら。
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Super, super super. Dobrá práca.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Zdravím,
na téma ročenka jsem dostal i nějaké zprávy, které lehce kritizují pravopis. Takže pokud jste měli v úmyslu ji rozeslat, tak prosím aby jste s tím ještě trošku počkali. Jen teď prosím někoho, kdo by byl schopen celou Ročenku po této stránce zkontrlovat.
Díky
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Teď se prásknu :)
Jak již proběhlo po PMkách, netýkaly se výhrady přímo článku (každý chápe že ne každý kdo je odborníkem v oblasti válečnictví je též jazykozpytcem) ale týkaly se "návodu" na konci ročenky na to jak na Palbu přispívat. Tam totiž došlo ke komické situaci že právě v odstavci o pravopisu byla udělána hrubka - nepíše se "aby jsme", což jsem nekritizoval já, ale jedna z osob kterým jsem odkaz postnul abych pomohl Palbě udělat reklamu :)
Sám asi nejsem schopen udělat kontrolu, znovu opakuji - ta výhrada není ode mě, ale do příště doporučuji ani ne kontrolovat články jako spíše odpustit si takový odstavec.
Druhá věc kterou jsme si vyslechl je "Mě zajímá spíše starověk".
Je to zvláštní. Palba se odlišuje od jiných tematických webů právě šíří záběru - jen zde se najdou články o bojích a prostředcích k bojům (a i k té proklínané politice) od dob kdy člověk vzal do ruky klacek dodnes. Ostatně proto např. já jsem zde a ne jinde - i já mám širší záběr než 20. stol. A do ročenky se dostaly pouze články z toho století, a klidně by se v margináliích (mch skvělý nápad - gratuluji) mohlo objevit cokoli např. z vynikajících článků o bojích starého Řecka, Říma - např. Punské války... našlo by se.
Neberte to prosím jako kritiku - je to námět do budoucna. Oboje. První pokus nemusí vyjít tak jak si tvůrce předsevzal.
Oprava zaměření - a pal!
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Alfiku, díky za připomínky.
Co se textu týče, tak část byla převzata z textů zde na Palbě, které psal Lord v době, kdy Palbu zakládal a rozjížděl. Máš pravdu, že to tam je a není to vhodné. Chybu opravím a dám sem novou Ročenku 2010.

Co se výberu textů týče, tak opět to vše padá plně na mou hlavu, jakožto na ideového tvůrce i realizátora (s pomocí Lorda). Výběr textů jsem pak bral podle následujícího klíče, rok vzniku 2010, počet zobrazení (neboli počet čtenářů), čtivost (zajímavost), diskuse, kvalita autora atd. Vzhledem k tomu, že za rok 2010 moc článků na téma starověk a středověk nevzniko, tedy alespoň těch, které by se hodně četli, tak jsem tomu musel přizpůsobit výběr. Nicméně i tak tam jeden zástupce článků ze starší doby je (viz. námořní bitva na sv.Mikuláše 1096). Původně jsem měl vybráno víc témat, ale nakonec jsem jich použil jen cca půlku, protože jsme se dohodli na omezené velikosti Ročenky. Jejím smyslem pak je samozřejmě navést čtenáře na Palbu, kde už nejsou ničím limitování a můžou si přečíst jakékoliv články, tedy i tebou zmiňovaný starověk a středověk, do kterých jsem ted trošku šlápnul (viz. punské války a caesarovo tažení Galii). Pokud se bude dělat Ročenka 2011, tak se snad do ní dostane víc článků ze této starší éry. To ale záleží i na vás, jestli vás tato témata zajímají (viz. diskuse, počet zobrazní = cca čtivost).

Takže jediné co ti můžu poradit je, aby jsi těm svým přátelům odpovídal, že na Palbě je i témat ze Starověku a Středověku dost a stačí, když si to přečtou, nebo se rovnou přihlásí mezi nás a můžou se i aktivně zapojit do diskuse. Tu btw právě u těchto témat, poněkud postrádám (a to jsem myslím toho napsal za posledních pár měsíců dost:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

To slovo aby jste není ode mně, ale o Kačermíry, který si to doplnil do levého sloupce sám. Není to článek o pravopisu, ale o jakých psát tématech a kde čerpat informace? Článek jsem navíc nepsal přímo já, ale pouze vkládal jako námět od jednoho našeho článkaře.

Navíc jak už bylo zmíněno, pokud máš na mysli sloupek vlevo ... Tak to byla menší ochutnávka článků, které můžete na PALBA.cz nalézt. Věříme, že vás navnadila k tomu, aby jste přišli mez i nás a ať jako čitatelé ... Má máslo na hlavě někdo jiný :eek:

Nicméně tvůrci to mají vždy těžké – něco vypotí a pak se najdou kritici, kteří se na ničem nepodílejí, ale dobře mlaskaj. :cry:

Je to první pokus. Kačermíra to v rámci možností prohnal pravopisem ve wordu, ale ten pochopitelně neodhalí všechny chyby. Chce to někoho, kdo to pročte a chyby označí červeně. Ovšem jazyková korektura něco stojí a dnes jsou takto bez kontrol vydávány i knihy. Takže v rámci našich možností buďte prosím schovívaví.

U věty ... Nemusíte zůstat jen pasivním čtenářem a diskusním přispívajícím, ale také můžete aktivně psát své vlastní – chybí články.
Co se týče skladby článků, tak každého zajímá asi něco jiného. Jinak velikost byla omezená na cca 20 stránek. Bylo by možné něco přidat, ale jen na úkor hlavního článku, který by byl kratší.

Od věci by nebylo udělat třeba nějaký tématický hypertextový odkazovník, seznam co vše vyšlo. To by zabralo navíc asi dvě stránky.
Kačermíra možná udělá zpětně nějakou „tématickou ročenku“, protože zajímavých článků co vyšly předtím je na Palbě dost. Nicméně listovat si online může dnes nakonec skoro každý.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tedy to zírám, že jste vybrali právě můj článek, díky.
Ročenka je dobrá, pro kritiky bych měl návrh, aby se příště přidali ke korektuře a třeba i tvorbě další ročenky...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Sypu si popel na hlavu. Tak autorem jsem skutečně já a nikoliv Lord. Včera jsem nějak nehledal kde ta chyba v textu je. Jinak samozřejmě tohle není kritika a přes SZ jsem si to s kolegou vyříkal. Byla to jen dobře míněná rada a tak jí taky beru. Nicméně pokud je to jediná chyba, která byla nalezena, tak je to nad očekávání (na mé poměry) slušný víkon. A jelikož bychom měli nastavit proces nepřetržitého zlepšování, tak po jejím odstranění by již nebylo co zlepšovat. Tak bych jí tam klidně nechal:-)

Jinak samozřejmě do tvorby další Ročenky se můžou zapojit i další Palbáci. Zatím jsme prvotinu řešili jen v doupěti moderátorů, takže jste o její existenci většina z vás neměli tušení. Teď je otázka, jestli hrábnout do minulosti a zkusit udělat ročenku 2009, 2009 atd. a nebo již použít články (a že jich je dost) za rok 2011 a udělat letošní. Samozřejmě poměr textu by odpovídal uveřejněným tématům, takže když je teď více i toho Starověku, tak logicky bude i víc tohoto tématu v ročence. Tak co vy na to?

Jinak Lorde s těmi hypertextovými odkazy to je super nápad:-) mě ještě napadlo doplnit to o menší návod, jak se na Palbě orientovat (graficky).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Taky se kloním k tomu udělat tam buď formou seznamu nebo seznamu odkazů výčet článků.

Zaprvé bude vidět pestrost a záběr a zabere to minimum místa a zadruhé myslím že i my na Palbě nemáme tucha, kolik a co bylo vyprodukováno poslední rok, když je to rozvýletěné do mnoha stránek a oddílů, takže to může být takové hezké shrnutí a třeba to i někoho inspiruje k tomu zaplnit mezery, kdyby nějaké viděl.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak myslím, že jsme se všichni nakonec shodli na tom, že Ročenka 2010 je v použitelném stavu a jako takovou jí tedy můžete šířit dál. Takže vzhůru do toho:-)
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“