ZMIZENÍ ELDRIDGE

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Jelínek Milan
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 28/11/2010, 14:42
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

ZMIZENÍ ELDRIDGE

Příspěvek od Jelínek Milan »

ZMIZENÍ TORPÉDOBORCE ELDRIDGE
K poněkud zastrčeným, přesto frekventovaným námětům z hloubek 2. světové války, totiž tu a tam nahmataným některým autorem a znovu vyneseným na světlo přítomnosti, patří tajemná událost z r. 1943, v jejímž středu se ocitl americký torpédoborec ELDRIDGE a která dostala neoficiální označení „Filadelfský experiment“. U nás se jí po r. 1990 věnovalo několik méně erudovaných autorů v článcích zveřejněných v některých novinách a časopisech, z kterýchžto dílek náročnější čtenář vyčetl toliko výmysly a spekulace, méně náročný byl ohromen „tajemností“ experimentu, ba začal spřádat vlastní horentní vize… Avšak! Bohužel až nedávno se mi dostaly do rukou dva brožované díly práce Zdeňka Háka „´Zmizení´ torpédoborce Eldridge“, kterou v r. 2002 vydal Fortprint ve Dvoře Králové n. L.
Marginálně, ale tučně nutno uvést, že toto vydavatelství vydává pozoruhodné knížky, věnované fortifikacím a souvisejícím záležitostem, ale má i paralelní nabídku, a že tato dílka i díla v brožovaných i pevných vazbách, a nijak drahá(!!), mají nejen vysokou odbornou úroveň, ale kvalitní jazykové zpracování. A když jsem si letos koupil V. Kupky „Boje o francouzské pevnosti v l. 1870 – 1871“, byl jsem, byť jen jako zvědavý laik, upřímně nadšen šířkou i hloubkou nanejvýš erudovaného zpracování tématu – skutečně mimořádné dílo, jaké se na našem literárním trhu objevuje málokdy, a je podivné, že o něm mnoho neslyšet, ač si zasluhuje nejvyšší uznání. A to prosím je sázeno poměrně drobným písmem a má přes 550 stran na exkluzivním lakovaném papíře(!!), takže některé jiné nakladatelství by z této práce hravě udělalo knihy dvě…
Pokud píši o „dvou brožovaných dílech“ Hákovy práce, mějme na mysli dva sešity se žlutým a světle modrým podtiskem laminovaných desek, o něco větší A5 o v úhrnu asi 200 stranách, což budí zdání, že jde jakousi druhořadou záležitost. Naprostý omyl!! I tato knižní práce je provedena v drobné sazbě, takže kdyby se použilo vícebodové písmo a oba díly se svázaly do jedněch tvrdých desek, byla by z toho, fyzicky, kniha jak se patří. Takto zůstává knihou „jak se patří“ jen v obsahu, tedy knihou náramnou!! Autor tu po nastudování úctyhodného množství heuristických pramenů předkládá čtenáři velmi do detailů a ve smyslu „pro a proti“ a „ze všech stran“ propracovaný text objasňující nejen „Filadelfský experiment“, ale i autorův postoj k němu, takže výsledkem jsou ne brožurky rázu populárního duševního výměšku, nýbrž dílo - nanejvýš seriózní a od fundamentu autorsky zvládnuté pojednání, které odbourává prostor pro nezodpovědné a zpatlané spekulace a nasazuje tipec autorům, kteří ony blábolivé exkrementy k povděku senzachtivé, ale bohužel chudě v oboru vzdělané části čtenářské veřejnosti plodí. V této souvislosti je také vhodné všimnout si nemilosrdné rasance, s jakou Hák účtuje s touto plevelnou autorskou množinou. Upřímně řečeno, do kontextu díla mi to nezapadá, na druhou stranu nutno panu Hákovi přitakávat. Dovolím si citovat: „Při čtení takovýchto článků si vždy pak vzpomenu na francouzského herce J. P. Belmonda v dle mého názoru nejlepší filmové komedii s názvem Muž z Acapulca. Zde vytvořil autora šestákových příběhů popisujícího činy nesmrtelného agenta Bob sant Claira. Jeho zamyšlený pohled přes psací stroj z okna do deštivého dne a věta ´tak co bych tam ještě tak vrazil?´… Ono je vždycky lepší mít nohy v bačkorách a sedět v teple domova, než investovat nemalé finanční prostředky do korespondence se zahraničím, hledat ve vědeckých knihovnách nebo cestovat po archívech, muzeích a zde dlouhé hodiny bádat a hledat! Třeba jen jedinou větu, nějaký technický detail nebo datum. A protože tento systém řada autorů neuznává, vznikají různé ´záhady´“.
Ale zpět ke stěžejním pasážím Hákova „Zmizení torpédoborce…“: Zejména zájemce o moderní válečné námořnictvo v nich najde mj. mnoho cenných pasáží o konstrukci a funkci některých lodních a zbraňových systémů (rádio, radar, miny…, experimentální druhy pohonu atd.), a tak se tato jedinečná práce může stát cenným vkladem do knihovny každého námořního fandy věnujícího se námořní historii po r. 1945. Nu ano, buďto jsem nebyl pozorný, že jsem Hákovo „Zmizení…“ zaregistroval až se zpožděním, anebo skutečně se této mimořádné práci nedostalo dost propagace. Nicméně na Fortprintu je myslím stále k dostání. (Viz http://www.pevnosti.cz/ostatni.html ]

Anotace: Hák Zdeněk - „ZMIZENÍ“ TORPÉDOBORCE ELDRIDGE ANEB ELEKTROMAGNETICKÉ POLE A VOJENSTVÍ, I. a II. část. Publikace na pozadí tzv. „Experimentu Philadelfia“ srozumitelně seznamuje čtenáře s různým využitím elektromagnetického pole ve vojenství. Jsou zde podrobně popsány principy „optické“ a „radarové“ neviditelnosti jak letadel tak lodí, různé typy zapalovačů torpéd a min, ochrana proti nim a řada dalších souvisejících zajímavostí. Pokračování vysvětlení principů dalších elektromagnetických zbraní, magnetohydrodynamických pohonů apod. Rozsah I. části 112 stran, 92 fotografií a ilustrací, vazba lepená. Rozsah II. části 92 stran, 59 fotografií a výkresů. Cena 75 Kč každé části.)
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“