Kruté moře

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Jelínek Milan
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 28/11/2010, 14:42
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Kruté moře

Příspěvek od Jelínek Milan »

KRUTÉ MOŘE
Nadbytečná recenze aneb hřejivá vzpomínka na starý film.

Četba knihy N. Monsaratta „Kruté moře“ je zážitkem a právem patří toto dílo nejen mezi bestsellery padesátých let 20. století (román je však v reprintech vydáván doposud), ba mezi literární poklady obecně. Neméně silným zážitkem ovšem, třebaže v jiné rovině, je britský dvouhodinový film stejného názvu, z r. 1952, třebaže oproti Monsarattově předloze jaksi esenciální a s modifikovaným obsahem. Je však škoda, že zatímco kniha v české verzi je občas dostupná v antikvariátech, film, který se u nás asi před padesáti lety promítal převážně jen v malých kinech, uvedla jen Česká televize, a jinak byl/je zřejmě nedostupný, a to i na filmových portálech. Patřím k těm šťastným, kterým se podařilo zachytit „starej biják Kruté moře“ na disk, a nestačím se divit těm, kteří na webových stránkách ČT označili sledování tohoto filmu za „ztrátu času“.

Co ve filmu „Kruté moře“ je: Korveta COMPASS ROSE, jejíž posádku tvoří i nováčci, se po počátečním výcviku připojuje k atlantickému konvoji. Na ten, i ty další, útočí ponorky, mnohé lodě se za drastických okolností potápějí, námořníci hynou nebo – zasaženi naftou či olejem – jsou vytahování i na palubu korvety, kde většina rovněž zemře, jednou je velitel lodi nucen dát rozkaz naházet hlubinné pumy do klubka takových trosečníků, pod nimiž je ovšem německá ponorka, ale také se podaří korvetě jeden U-boot potopit… Pak je COMPASS ROSE torpédována, na gumových člunech přežije hrstka mužů, poté oba hlavní hrdinové – velitel lodi a jeho první důstojník – dostávají novou loď, větší - fregatu SALTASH CASTLE, následuje další služba při konvojích na Atlantiku, pak fregata potopí další ponorku… a válka končí, přičemž zde znějí podvečerní nostalgické tóny bocmanské píšťalky, v normální službě tak nenáviděného nástroje. To je vše.

Není to tedy příběh až tak silný, nýbrž obyčejný, ale obyčejný v nejpravdivějším a nejpravděpodobnějším smyslu slova, příběh z myriád těch, které tvořily nekonečnou, naturalisticky vymalovanou mozaiku menších i větších událostí na mořích za druhé světové války. Jenže právě v obyčejnosti, ve schopnosti tvůrců (spisovatele Monsarrata, scénáristy - spisovatele Amblera a režiséra Frenda) vyprávět tuto látku s důvěryhodnou prostotou odpovídající standardnímu lidskému jednání je jeho největší síla. Právem je toto až nenápadné černobílé dílo považováno za jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. A to prosím nevyužívá ani náročně vyvedených efektů a triků (natoč počítačových - filmová elektronická grafika začátkem padesátých let ovšemže neexistovala, snad ani ve vizích), nežongluje se scénami přechýlenými do absurdity - lodě i lidé se chovají přirozeně v přirozených, tj. i vypjatých, až tragických situacích. Navíc je film záměrně dokumentaristicky melírován - jelikož se někdy natáčelo na skutečných válečných lodích, vidíme naprosto věrné interiéry na COMPASS ROSE, odpovídající exteriéry palub, můstků…, byly použity i autentické válečné záběry…, takže tím více se tu evokuje drsnost a syrovost služby na válečných lodích za bitvy o Atlantik v letech 1930 – 1945. Přispívá k tomu i několik chytře použitých, ale přirozených komponent – např. ostře ťukavé, až strašidelně pronikavé tóny za vyhledávání ponorek echolokátorem… Je tu zastoupena i láska, ale ne jako líbivá složka děje, nýbrž jako absolutně normální životní záležitost, různě prožívaná a hodnocená různými lidmi v různých společenských pozicích; vztahy mužů a žen jsou tu reflektovány bez srdceryvných či dramatických scén, bez nivých kukučů milenců a rvavých pohledů soků, bez sentimentality a teatrální vášně… Ale i když jsou o lásce ve filmu pouze dvě nedlouhé fáze (před potopením COMPASS ROSE a po něm), zanechávají v mysli diváka silnou stopu. A co je ve filmu také, byť latentně přípomenuto: kázeň! Kázeň Britů. Přirozená, tradiční kázeň tvrdého, ale také inteligentního a houževnatého národa, který Hitler prostě porazit nemohl. Kázeň provázaná slušností, ryzí solidaritou a ohleduplností, starostlivou všímavostí jednoho člověka k druhému, konstantami konzervativní, vyspělé splečnosti - hodnotami dnes jako by stále nedostatkovějšími, vytlačovánými mamonářskou kvantifikací všeho… K výtečnému scénáři připočtěme i brilantní, výsostně civilní, nešroubované, s racionalitou zvládnuté výkony herců, z nichž mnozí patřili k britské špičce.

Z dnešního hlediska jsou ve filmu slabší jen ateliérové konvojové scény, v nichž vybuchují a potápějí se až prostinké modely, také gibraltarská skála se moc nepovedla, v některých námořních výjevech je nedokonalá zadní projekce příliš znát…, ale znovu: film se natáčel počátkem padesátých let 20. století ve válkou těžce postižené Anglii. Naopak mimořádně autenticky působí scény na reálném moři, např. na SALTASH CASTLE při útoku na německou ponorku… Avšak k diskusi je scéna s U-bootem, jehož posádka se nechá od COMPASS ROSE překvapit odzadu, vždyť na věžích ponorek byli nejméně 4 muži, kteří měly prostor kolem ponorky rozdělený na čtyři sektory, a ty neustále pozorovali dalekohledy – soudím, že k takovému překvapení dojít nemohlo, ale nevylučuji, že se taková záležitost stala a že tudíž se jí zkušený Monsaratt rád chopil a zasadil do své knihy (viz i případ útoku BIRMIGHAMU na U15 za první světové…). V dějové přesvědčivosti však i tyto v podstatě drobné technické furunkly zanikají.

A tak v poststalinské, ideologicky zvrácené tuzemské době, s odmítáním téměř všeho západního a setrvalou glorifikací a zveličováním sovětského podílu na vítězství spojenců nad nacistickým Německem byl najednou český (československý) divák šokován poznáním, jak vypadala "válka z druhé strany" či „válka za zrcadlem“. Ano, najednou, k velkému tehdejšímu společenskému překvapení, tu byl film, který ukazoval, že válka byla nesmírně krutá i pro Brity a že smrtlený úděl neměli jen vojáci Rudé armády, ale i (třeba) námořníci Royal Navy. Jak je možné, že se toto pozoruhodné dílo podařilo protáhnout skrze "železnou oponu" a různé rudé schvalovací komise „horší jak Lunačarskij“ do Československa a uvolnit je k veřejnému promítání, je mi dodnes záhadou. Pravda, dával se jen v malých kinech…

Tedy shrnuto: „Kruté moře“ je mimořádně dobře zvládnuté filmové dílo – scénáristicky, režijně i herecky, a jeho základní hodnotou je navýsost důvěryhodně podaný příběh, jenž má mnoho širokých míst, splývavě tečných s někdejší válečnou realitou. Právem se filmu dostalo několika nejvyšších ocenění včetně oskarových. Snad si jeho existence všimne některý z českých distributorů a podaří-li se mu film legitimně získat a zařadí jej do své nabídky DVD. Je ovšem otázkou, zda o tak vysokou kvalitu nynější běžný český divák, zejména mladší, stojí, tj. kolik našich lidí by si právě tento skvostný film koupilo. Je přece starý, černobílý, nevyfutrovaný obvyklými importovanými spotřebními surovostmi, jež nám vcelku spolehlivě mrví život do všech stran. Tenhle film, činil přesně opačné – vracel britský národ z „krutého moře“ do kultivovaného života.

"KRUTÉ MOŘE“ (angl. „The Cruel Sea“). Velká Británie, 1953, 131 min. Režie: Charles Frend. Hrají: Jack Hawkins, Denholm Elliott, Stanley Baker, Virginia McKenna, Alec McCowen, Don Sharp aj.
Naposledy upravil(a) Jelínek Milan dne 29/11/2010, 00:09, celkem upraveno 2 x.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: KRUTÉ MOŘE

Příspěvek od vodouch »

Jelínek Milan píše:Avšak k diskusi je scéna s U-bootem, jehož posádka se nechá od COMPASS ROSE překvapit odzadu ...
V knize (film jsem neviděl) byla na věži ponorky jediná hlídka, pozorující konvoj, který ponorka doháněla. Dělostřelecký důstojník Compass Rose pálil na ponorku ze čtyřpalcového děla na vzdálenost 4000 yardů a přestřelil. Ve chvíli, kdy se ponorka ponořila, byla Compass Rose v jejím prostoru a začala ji zaměřovat sonarem …
Jak uvádí autor Jelínek Milan: nenechme se z děje vyvést drobnými technickými nepřesnostmi. (Taky jsem vyletěl z křesla, když ve Vysoké modré zdi letěly místo Thunderjetů Delfíny ...)
Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Není to tak dávno, co byl v televizi, někdy dopoledne na ČT1.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/4011 ... 438140895/

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
pepacz
desátník
desátník
Příspěvky: 58
Registrován: 1/10/2007, 17:19
Bydliště: Praha

Příspěvek od pepacz »

FIlm jsem neviděl, knihu jsem četl mnohokrát, byl to úžasný popis osob na pozadí reálnáých událostí. Osob nesmírně schopných, disciplinovaných a zároven ohleduplných. Příběh byl v knize velice silný, samozřejmě pri práci na scenáři a realizaci muselo dojít k jistým zjednodušením, ale jsem si jistý že i film musel stát za zhlédnutí. Troch odbočím "Žraloci a malé ryby", "Konvoj do Murmanska" popř. "Skoč hochu skoč" byly nesmírně dobře popsané příběhy s přihlédnutím k extremním podmínkám Atlantiku je v nich moc lidskosti
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Příspěvek od Franz Trubka »

Knizku jsem cetl a film videl.Knizka je podle mne lepsi,ale toje vec nazoru.
Naposledy upravil(a) Franz Trubka dne 29/12/2012, 14:59, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Film je solidní a kniha je v mé knihovně uložena na čestném místě hned vedla Kapitána Harinxe od autora jménem Jan de Hartog. U filmu se musí vidět doba vzniku- dneska s počítači by to bylo něco jiného. A možná by to byla kravina, která by pod tíhou vizuálních efektů ztratila lidský podtext. Ten v tom starém filmu bezesporu je.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: KRUTÉ MOŘE

Příspěvek od Martin Hessler »

Velká část námořních scén tohoto filmu je opravdu natáčená na lodích. Konkrétně, filmová Compass Rose (skutečná loď tohoto jména neexistovala) je představována typově shodnou korvetou britské třídy "Flower". Paradoxem zůstává, že když byly zahájeny práce na natáčení filmu, v Británii už žádná "Kytička" nebyla... Royal Navy hned po válce všechny zbylé provozuschopné korvety této třídy vyřadila jako zastaralé a rozprodala. Takže filmoví producenti museli jednu vyšťourat až někde v Indii a vypůjčit si ji od tamního válečného námořnictva.
Mimochodem, film je ve formátu AVI ke stažení na portálu HellSpy.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Kruté moře

Příspěvek od badaxe »

Knížka je jako většinou lepší, ale film je parádní a právě to, že tam nejsou různé počítačové přiblbliny je dobře. Navíc je ve filmech z let nedlouho po válce ještě většinou natáčeno v reálných "kulisách" tedy v existujících strojích, uniformách a podobně. Nemusím si rvát vlasy když T-34 kusem plechu kolem věže a křížem hraje Tiger nebo se za něj "převlékne" i bez toho plechu M 48. Teď zrovna si pouštím svého oblíbence J.Wayna ve filmu "Byli obětováni" (They were Expendable) o akcích torpédových člunů v roce 1941 na Filipínách, taky 50´leta a bez efektů paráda. Kruté moře je skvělý film, ono v té době se jich natočilo několik které nejde zapomenout.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Kruté moře

Příspěvek od Flogger G »

Knihu "Kruté moře" sice ve sbírce nemám, ale četl jsem ji dvakrát. Samotný film se mi poštěstilo vidět v originálním znění asi šestrkrát, s naším, ale také německým dabingem (ORF). Musím uznat, že lepší válečný román z námořního prostředí jsem nečetl. Film drobné nedostatky má, ale jsou v takto syrově pravdivém příběhu nicotné. Tvůrci filmu se snažili ukázat námořní válku v její pravé podobě, chválu zaslouží i poradci z řad RN.
kpt.KL
svobodník
svobodník
Příspěvky: 24
Registrován: 5/7/2014, 13:08

Re: Kruté moře

Příspěvek od kpt.KL »

Zbývá jen dodat, že Monsarrat byl za války důstojníkem Royal Navy, a velel korvetám a fregatám. Ve svém románu Kruté moře čerpal z vlastních zážitků a znalostí, proto ta vysoká autentičnost a úroveň námořních reálií jeho knihy. Skutečné zážitky z korvet popsal v povídkové knize Three Corvettes.
Obrázek
Osobní blog Historia Navalis
http://historia-navalis.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
Muzz
Příspěvky: 9
Registrován: 15/7/2014, 18:24
Bydliště: Caput Regni

Re: Kruté moře

Příspěvek od Muzz »

Tuto výbornou knihu mi dávala kdysi číst moje babička, když mi vyprávěla o dodávkách techniky a surovin rusákům do Murmaňska, což pro mne ve škole učitelka občanské nauky a ruštiny neobjevila. Ale její oblíbenější kniha s touto tématikou byla "Křižník Artemis" (ochrana konvoje na Maltu). Do té doby jsem četl jenom knihy o kapitánu Hornblowerovi :)
"S hovnivály se orlové nebaví" (Jan Werich)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Kruté moře

Příspěvek od Dzin »

VIdím, že si budu muset doplnit filmotéku případně bibliotéku. :-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Kruté moře

Příspěvek od Zemakt »

Zacni knihou 8-)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“