Tmavomodrý svět

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Tmavomodrý svět

Příspěvek od Radola Gajda »

Po dlouhé době jsem opět shlédl tento film,není to sice snímek napěchovaný akcemi a boji,ale to není hlavní devízou filmu.Už po prvním shlédnutí před pár lety mě upoutala atmosféra a děj,obzvlášť scény,kdy aktéři poslouchají Hitlerův projev nebo následný zábor československého letiště nacisty.Tito lidé,co po okupaci utíkali za hranice protektorátu,si do dnešních dnů zaslouží náš bezmezný obdiv a úctu,byly to oni,kdo proléval krev za svobodu naší vlasti,bohužel po únoru 48,většina z nich skončila v komunistických lágrech a na popravištích.Takto se národ odvděčil těm,co pro něj obětovali takřka vše...
Svěrákův film je jen malou náplastí a rehabilitací těchto mužů,ale i tak potěší a ukáže,jak bojovali naši letci v RAF.
Ne,po hokejovém utkání,kdy většiná "vlastenců" vytahuje a oprašuje statní vlajky,ale po připomenutí osudů mužů,kteří umírali na bojištích druhé světové války za lepší budoucnost,jsem rád a hrdý na to,že jsem Čech...ne,omyl,že jsem Čechoslovák!!!


,,Přísáháme při všem co je nám svato a v plné shodě se svým svědomím a přesvědčením,že budeme poslušni presidenta a vlády Republiky Československé a všech svých velitelů presidentem a vládou ustanovených,přísaháme,že budeme bez odmluvy plniti jejich nařízení vždy a všude,i v nebezpečí,bez váhání a odporu,že svých vojsk neopustíme,ale i životy své ochotně dáme na ochranu vlasti a její svobodu,přísaháme,že budeme druh druha milovati,k sobě věrně státi,v nebezpečí se neopouštěti,ale až do konce se brániti tak,jak nám káže čest a vědomí povinností občanských.
Tak přísaháme!

Přísaha československých letců ve Velké Británii v roce 1940.

Obrázek Obrázek
2x záběr z filmu
Naposledy upravil(a) Radola Gajda dne 4/11/2004, 22:11, celkem upraveno 3 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Krásne povedané.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Co dodat? Amen!
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Granátník
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 574
Registrován: 25/8/2004, 11:36
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Granátník »

Jenom mě mrzí, že jsem o tom nevěděl a neviděl ho uplně celý !!
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Kun@
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 168
Registrován: 28/9/2004, 18:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kun@ »

A já to prošvih :-(, to zamrzí. Ještě, že jsem to viděl v kině.
Opravdu povedenej film.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

já sem to viděl v televizi i v kině a musím podoknout že kino bylo lepší...
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Bull-dogg
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 7/10/2004, 10:19
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Bull-dogg »

Film každopádně plní svůj předem stanoveny cíl, nicméně si nemyslim, že by se na něj měli pět takový ódy. Myslim, že citový vybarvení hrdinů je až přehnaný a v určitejch fázích mi až nápadně připomíná typickou ameriku. Suma sumarum to, ale je jeden z filmů, na kterej se vždycky rád mrknu. Jako celek si dost solidní vysvědčení zaslouží.
Bull-dogg
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Spíše než tento film,je třeba si připomenout osudy mužů co se nesmířili s okupací a šli bojovat,myslím,že toto je hlavním ukazatelem snímku.
Obrázek
Bull-dogg
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 7/10/2004, 10:19
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Bull-dogg »

To máš určitě pravdu, ale stejně jako u všech ostatních hlavní neznamená jediné. Na podstatě se ale shodnem.
Uživatelský avatar
Lipton
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 166
Registrován: 25/8/2004, 12:10

Příspěvek od Lipton »

Mne sa film páčil, jedinú výhradu mam k prelínaniu dvoch časových období. Ja viem, že českých pilotov stihol tragický koniec v komunistických väzniciach, ale do tohto filmu to nepasovalo: Na jednej strane sa divák teší z víťazného leteckého súboja a na tej druhej smúti a má chuť roztrhať to "tlusté komunistické hovado v zelenej uniforme".
Obrázek
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

To je právě to,memento,které film zanechává...
Obrázek
Marek
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 1/10/2004, 12:47
Bydliště: Stalingrad, za mostem doleva, hned vedle krematoria

Příspěvek od Marek »

Plný souhlas s Radola Gajdou. Právě ono prolínání těch dějů je důležité proto, aby člověk pochopil o čem vlastně jejich osudy byly.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Myslel jsem, že to bude hlavně o leteckých soubojích o zuřivých bitvách, že to bude mít víc akce, ale Svěrák měl i tak s natáčením bojových akcí velké problémy, a kdyby si je nechal udělat specializovaným odborníkům tak by se film neskutečně prodražil, takže nakonec zvolil vizi jakou zvolil, prolínání muselo bejt, aby film nepůsobil jednotvárně .... do jisté míry se snažil vylíčit určitou realitu.
Co mě však asi nejvíc dostalo bylo jak naši piloti jezdili na kolech kam si přidělali křidýlka :) .... to bylo fakt krutý a snad i vymyšlený.....
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Lord:Nemáš pravdu,tento výcvik je autentický.Nevím,přesně kdo,ale jeden z našich pilotlů RAF,tuto situaci popisoval.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Pokud je ten výcvik fakt autentický, včetně těch křidělaných křidýlek tak je to docela hustý ...... a to já si myslel, že spíše než nedostatkem letadel trpěli Britové nedostatkem pilotů!
Ale scéna o tom jak Kryštof spadne spadne do moře tím, že zavadí křídlem o hladinu oceánu mi přijde docela vypjatá ..... mohl by se relativně zkušený pilot dopustit takové školácké chyby?
Marný by nebylo ani zda je možné realizovat aby v letadlu letěli dva lidé .... viz záchrana po sestřelení .......
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Lord:Je vidět,že o leteckých bojích toho moc nevíš.Piloti,kteří museli např. před nepřítelem opustit letiště běžně braly do svých Hurricánů své mechaniky,je to na záběrech z filmu ,,Battle of Britain".
Obrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

Radola>to samé, ale mnohem častěji praktikovali němci na východní frontě
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Dobrý hoši .....
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Co dobrý?Nevěříš?
Obrázek
toltec
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 165
Registrován: 10/11/2004, 20:27
Bydliště: StČ

Příspěvek od toltec »

Lorde, koukni do některých knih o německých pilotech - do Mezka se vešli 3 lidé... do 190 také 3..... nevím jak se tam vměstnali, ale té autentičnosti bych i věřil.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“